Прескочи до съдържание

Честита нова 2016-та!


Препоръчани мнения

И така, през тази година успях да се развея из Македония, Албания, Гърция, Турция, Румъния, Украйна, Молдова и Приднестровието. Покрай всичкото това обикаляне не само обогатих колекцията си от пътни карти, а и успях да изпълня целта си по отношение на пробег, а именно 20 хиляди километра. В промеждутъците пък вярната Сянка претърпя безброй промени, касаещи не само външния вид, а и практичността ѝ. Кутийката ми за секунди от своя страна запечата 1300 момента. Относително малко, но пък много различни, пъстри и незабравими:

img_9434.jpg?w=480&h=320

Албания, пътят от Корча към Билищ. Още след като напуснахме границите ѝ, исках да се върна, за да я разгледам много по-подробно. Държава, в която въобще не се чувствах в пълна безопасност (особено в населените места, тъй като дори не знам местните порядки), но всичко ми бе толкова ново и интригуващо. Надявам се поправителната сесия да е по-скоро.

img_9636.jpg?w=480&h=320

Рени, украинско градче, отстоящо на няколко километра от границата с Молдова, респективно и Румъния. На прибиране от най-бързото и шеметно пътуване за сезона – тръгване в 5 вечерта, пътуване до 4 през нощта, няколко часа сън, стартиране отново в 9 сутринта, каране до крайната точка, Одеса, разглеждане и пътуване отново до 4 сутринта. Е, поне неделята бе далеч по-спокойна и оставащите 500 km до Варна се изтъркаляха почти неусетно.

img_9734.jpg?w=480&h=320

Троянският кон на крайбрежната алея в Чанаккале, Турция. Несъмнено едно от любимите ми места в южната ни съседка. Прибирането ни след тази снимка бе изпълнено със сериозна доза драматизъм и недоспиване, поради хардуерния проблем със Сянката, но това е в реда на нещата. Що за скука биха били тези пътувания, ако никога не се случват неща като това, които да изпитат истински волята ти на пътешественик!?

img_9806.jpg?w=480&h=320

Сградата на парламента в Тираспол – столицата на Приднестровската молдовска република. Място, което далеч не е толкова размирно, колкото мислят някои хора. Затова пък тук времето просто е спряло. Разни западни туристи дори гледат на цялата страна като на действащ музей на социализма. Това бе първото ми соло пътуване за годината, което ми показа, че няма нищо толкова страшно в странстването сам.

img_9883.jpg?w=480&h=320

Езерото Бъля, Румъния. Леко встрани от пътя на небезизвестното шосе, пресичащо най-безскрупулно Фъгарашката планина. Място, което просто тегли и те кара да се връщаш отново и отново. Да не говорим, че е на един отскок разстояние.

img_0056.jpg?w=480&h=320

Покрайнините на Газянтеп, Турция. Утрото на деня, в който изкачих върховете на планината Немрут. Място, което пленява с гледките си, дори абстрахирайки се от културното наследство, което пази. Място, което трябва просто да усетиш. Потеглянето преди изгрев слънце ми се изплъзна, тъй като имах нужда от малко повече сън след хилядарката в километри предишния ден. Това бе най-голямото пътуване, което съм правил, при това солово. По време на тези 7 дни не просто минах над 4700 km, а и научих толкова много както за Турция, така и за себе си. Имаше от всичко и по много – както силни моменти, така и часове, изпълнени с отегчение. Не само радост от посещаването и разглеждането на толкова много нови и непознати места, а и силно желание за прибиране вкъщи. В края на всичко това не само разбрах какво е чувството да прекараш толкова дни сам на път, а и взех да гледам по-философски на доста неща.

img_0240.jpg?w=480&h=320

Червеното езеро, румънски Карпати. Общо взето държавата, в която винаги мога да намеря безброй причини за пътуване. Буквално накъдето и да погледнеш, има удивително много красиви места и живописни пътища, а на всичкото отгоре и хората са много дружелюбни и англоговорящи.

След всичко това няма как да отрека, че годината бе много добра за мен. Затова и не ми се изпращаше просто така, но пък всяко начало си има и край, а и кой знае какво крие Новата?

Благодаря на всички хора, които по един или много други начини са заставали зад мен (както в преносен, така и в пряк смисъл) и всяка щуротия, която ми е хрумвала.

Обичайте се и мечтайте. Повече! По-често! И по-смело!

А на пътешествениците пожелавам много sms-и от мобилните оператори на тема цени на роуминга. Извън ЕС :)


Filed under: Best of the year 4740 b.gif?host=borislavkostov.wordpress.com&

Целият текст

Връзка към коментар
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.