Прескочи до съдържание

Препоръчани дестинации в Родопите за един уикенд


Meidj

Препоръчани мнения

Колеги пътешественици, някой от вас може ли да препоръча приятна дестинация в Родопите за една двудневна екскурзия (с едно или две преспивания)? Принципно търся уютна битова обстановка, широкоскроени хора с богата душевност, вкусни местни гозби, автентична музика и спираща дъха природа. И ако може бонус някоя непринудено срещната мецана в дивия лес :) Идеи?

 

Връзка към коментар

Да речем, 

1 вариант - Триград, Ягодина, Буйновско ждрело, Доспат

2 вариант - Чудните мостове, Смолян, Каньона на водопадите, Широка Лъка

3 вариант - Дяволският мост, светилището при Татул, Перперикон, пещерата Утроба

4 вариант - Смолян с езерата, пещера Ухловица, Агушевите конаци в с. Могилица

 

бонуса е много малко вероятен

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Така като се замисля, май в Родопите няма място, което не е за препоръчване, дори в Пампорово и Чепеларе все още се срещат нормални и приятни хора, особено извън сезона :P

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

А може и да посетиш култовото село Гела, което на времето искаше визи от англичаните. Ма не знам дали със славата му не е прекалено потуристено :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Точно към Гела съм се насочил основно. Но май ще пасувам до началото на есента. Прецених, че този дълъг уикенд не е най-подходящото време за ценителски екскурзии. Прекалено много граждани пишман туристи ще плъзнат и ще ми плашат мечките :))) 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

А може и да посетиш култовото село Гела, което на времето искаше визи от англичаните. Ма не знам дали със славата му не е прекалено потуристено :)

Преди около месец там беше традиционния събор с гайдите.

Мои познати ходиха и казаха, че страшна навалица било и повече няма да ходят по време на събора :rolleyes: .

А те са си родопчани - от Смолян.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Препоръчвам село Буйново, хотел Орлец.

Отговаря май на всички от изброените критерии. Ние като ходихме, мъжът ми го бяха водили нейде из съседните кръчми и беше слушал автентична музика на живо. Каза, че било магично! (Аз трябваше да си "пазя" детето, та за това само по разкази.)

Връзка към коментар

Красива е есента в Родопите. Накъдето и да тръгнете, все ще е хубаво.

Ако има неженени младежи измежду вас, я си вземете по една родопчанка и земният рай и всички земни блага тутакси ще се посипят връз вас.

 

Живял съм в Смолянско и имам Топ 3 на местата там, които задължително посещавам. Ето го моят "Ел камино".

 

3. Националното училище за фолклорни изкуства в Широка лъка - толкова са добри тези деца и тяхната директорка Ст. Тенова, че ходя на концерти там и скришом бърша сълзите, овлажнили зурлата ми. Тези прекрасни деца танцуват със скъсани носии и калпаци, но продължават българското изкуство. По-добри са от оркестъра на Концертгебау в Амстердам.

 

2. Националната астрономическа обсерватория в Рожен - връткаме ме си се ний с вас по земния глобус с аеропланчета и каручки, ама не е лошо и към звездите да погледнем.

Ако не сте ходили там, очаква ви безподобният и богоподобен Георги Пенин на звездите - нарича се д-р Никола Петров. Д-р Пенин и д-р Петров са номер едно.

http://100текръчми.bg/smolian/mehana-aida-s-smilqn

А като ревне кабагайдата там, и аз реввам, и двамата си ревем "Девойко мари хубава" и си напомняме, че животът е толкова трагично кратък, че трябва да пътуваме.

 

http://www.youtube.com/watch?v=_VYOemLDPFA

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Нощували сме в Девин (не помня хотела - беше от типа на квартири). Посетихме  Дяволското гърло, Ягодинска пещера,  яз. Доспат е красива гледка, Велинград. Имаше едно местенце като се излезе от Девин, върви се покрай река и има топъл минерален басеин до самата рекичка. Ако някой се сеща може да подскаже. Спомените са ми от преди доста време. Заслужава си :)

Редактирано от Svetlana
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Сигурно повечето от вас са го чели, но винаги е добре да се припомни едно такова вдъхновяващо художествено произведение: http://www.public-republic.com/magazine/2013/05/105589.php

 

http://www.youtube.com/watch?v=aQt1Y1L_bvw

 

:)

 

 

 

Връзка към коментар

Едва ли има по-всеобхващащ, по-плътен и по-мощен звук от звука на кабагайдата.

Едва ли има по-мъдра и с по-човешко присъствие планина от Родопа.

Та като ми писнат терминалите, рева на самолетните двигатели и всички там чужбински мурафети, паля колата и отивам на поклонение в дивните смолянски пазви, където все още има една друга България: мъдра, ласкава и величава.

От Родопския драматичен театър, където често свиреше гайдарския хор, през затънтените селца, та чак до Гела, където твореше този велик мъж:

 

http://vbox7.com/play:8ef50efc

Редактирано от maialearrosto
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Нощували сме в Девин (не помня хотела - беше от типа на квартири). Посетихме  Дяволското гърло, Ягодинска пещера,  яз. Доспат е красива гледка, Велинград. Имаше едно местенце като се излезе от Девин, върви се покрай река и има топъл минерален басеин до самата рекичка. Ако някой се сеща може да подскаже. Спомените са ми от преди доста време. Заслужава си :)

 

Да не е "Рибарска хижа", от Девин, посока Пампорово, малко след отбивката за с. Беден, ако не се лъжа. Има мин.басейн,но е малък, конна база, игрище, развъдници на пъстърва. Много готино местенце и много хубава пъстърва!

Редактирано от Дидко
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Здрвейте,

някой ходил ли е скоро до Дяволкия мост, Ардино? дали е оправен пътя? Може ли да се стигне с кола?

До миналата година постоянно ремонтираха участъци от пътя.Актуална информация не мога да дам,но ако не може с кола поне ще се направите една голяма разходка из приказните Родопи.Иначе коли ходят до моста,но не знам дали са приключили с поставянето на дренажните тръби напречно на пътя.Това бе причината в дълги периоди от време до моста да се стига единствено пеша.

Връзка към коментар

Имам приятели в Ардино. Обадих се и разбрах следното:

"Пътят е чудесен асфалтов и свършва на 2 км. от моста. После е черен път и по-добре пеша. За сега няма да се асфалтира до моста, поради съобразяване с екоизисквания по този проект".

А иначе по пътя се намира село Дядовци - беше обезлюдено преди време, но интересно за разглеждане.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Мерси за информацията. А някой ходил ли е на крепостта Моняк до яз. Студен кладенец? Откъде точно се минава, защото по описанията, които намерих в Интернет не е много ясно.

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Видно за Моняк не е имало опашки и задръствания по пътеките, като в Крушуна например. А за Цепина и новия музей в Дорково има ли някой с пресни впечатления?

Връзка към коментар

Видно за Моняк не е имало опашки и задръствания по пътеките, като в Крушуна например. А за Цепина и новия музей в Дорково има ли някой с пресни впечатления?

 

За музея не мога да ти кажа, чувам противоречиви мнения. Експозицията е доста малка, макар и технически експонатите да са уникални. Гледките от Цепина си заслужават, качил съм в един албум 3 снимки от там, ето ги:

 

Дорково и крепостта Цепина

 

Дорково и крепостта Цепина

 

Дорково и крепостта Цепина

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз съм ходил до Моняк, там няма(ше) вход, нито опашки, ама е малко трудно намирането на пътя. Има отбивка от пътя, означена с кафява табела, и после малко по усет или с GPS, има още една отбивка надясно, която не е маркирана. Паркира се на една поляна (май правеха паркинг или поне заравняваха терена) и после все нагоре, може и да не намерите пътека, но до крепостта се стига. Малко кофти обяснено, ама иначе трябва карта.

 

monqk.jpg

Червеното кръгче е целта

Редактирано от neuromancer
добавена карта
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.