Прескочи до съдържание

Как се подменя българска шофьорска книжка с такава на UK


Препоръчани мнения

Трябва да имаш валиден адрес в UK , да попълниш апликация в която да декларираш че живееш в UK повече от 50% от времето ( мисля че беше толкова, но не съм сигурна)  и после получаваш книжката по пощата на английския адрес.

 

Ето целия процес :

 

https://www.gov.uk/exchange-foreign-driving-licence

Редактирано от funny
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Сравнително лесна процедура е, правила съм го преди няколко години. Взимаш си форма D1  от пощата и я попълваш. Снимат те на място и пощенският служител подписва снимките- удостоверява , че това си ти. Таксата по спомени беше около £40. Самото попълване не е трудно, просто правиш отметка на секцията, която те интересува- в случая смяна на документи от държава в ЕС към UK такива. Успех. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 часа, funny каза:

Трябва да имаш валиден адрес в UK , да попълниш апликация в която да декларираш че живееш в UK повече от 50% от времето ( мисля че беше толкова, но не съм сигурна)  и после получаваш книжката по пощата на английския адрес.

 

Ето целия процес :

 

https://www.gov.uk/exchange-foreign-driving-licence

Благодаря, а знаете ли следното:

След като се издаде UK шофьорската книжка, връща ли се българската? И колко време отнема тази процедура?

 

преди 5 часа, stebal каза:

Сравнително лесна процедура е, правила съм го преди няколко години. Взимаш си форма D1  от пощата и я попълваш. Снимат те на място и пощенският служител подписва снимките- удостоверява , че това си ти. Таксата по спомени беше около £40. Самото попълване не е трудно, просто правиш отметка на секцията, която те интересува- в случая смяна на документи от държава в ЕС към UK такива. Успех. 

Благодаря!

А къде са новите иконки, за да благодаря или да хареса определен пост. При мен не излизат.

Връзка към коментар
преди 8 минути , rdd каза:

Благодаря, а знаете ли следното:

След като се издаде UK шофьорската книжка, връща ли се българската? И колко време отнема тази процедура?

 

Връща се бг книжката ако не се лъжа на английския КАТ. Изработката на английската книжка отнема около 3 седмици до месец заедно с пращането и до адреса там ( опита ми е все пак от преди 3 години и може да има промяна в сроковете)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@rdd, вече са ти отговорили на повечето въпроси.  Българската шофьорска книжка се връща по служебен път в България. 

 

За такива специфични въпроси ти препоръчвам фейсбук групи на българи, живеещи в Англия, макар че отношението там не е такова, каквото е тук - не в тяхна полза... Най-правилните линкове са тези на gov.uk - както по-горе ти е казала funny. 

Връзка към коментар
преди 29 минути , Rainy каза:

@rdd, вече са ти отговорили на повечето въпроси.  Българската шофьорска книжка се връща по служебен път в България. 

 

За такива специфични въпроси ти препоръчвам фейсбук групи на българи, живеещи в Англия, макар че отношението там не е такова, каквото е тук - не в тяхна полза... Най-правилните линкове са тези на gov.uk - както по-горе ти е казала funny. 

 

преди 44 минути , funny каза:

Връща се бг книжката ако не се лъжа на английския КАТ. Изработката на английската книжка отнема около 3 седмици до месец заедно с пращането и до адреса там ( опита ми е все пак от преди 3 години и може да има промяна в сроковете)

Благодаря!

Но не мога да видя иконките къде са за да благодаря или нещо друго от новата версия на сайта.

Как да ги извадя под всеки пост за да реагирам, както се казва сега.

Връзка към коментар
преди 2 минути , rdd каза:

 

Благодаря!

Но не мога да видя иконките къде са за да благодаря или нещо друго от новата версия на сайта.

Как да ги извадя под всеки пост за да реагирам, както се казва сега.

Може би @Георги ще ти помогне... 

Връзка към коментар
преди 9 часа, stebal каза:

Сравнително лесна процедура е, правила съм го преди няколко години. Взимаш си форма D1  от пощата и я попълваш. Снимат те на място и пощенският служител подписва снимките- удостоверява , че това си ти. Таксата по спомени беше около £40. Самото попълване не е трудно, просто правиш отметка на секцията, която те интересува- в случая смяна на документи от държава в ЕС към UK такива. Успех. 

До като трае процедурата за нова шофьорска книжка, с какво ще кара шофьора? Има ли начин?

преди 3 часа, Георги каза:

Вдясно като минеш с мишката над палеца, който е стандартната икона за харесване:

 

chrome_2017-08-19_17-44-40.png

 

Георги, но този палец не е там. След като поставя мишката на показаното място, се появява прозорчето с няколкото икони, но няма палец. Но все едно, справих се. Благодаря!

Връзка към коментар
преди 32 минути , rdd каза:

До като трае процедурата за нова шофьорска книжка, с какво ще кара шофьора? Има ли начин?

Разписката за подадени документи служи за книжка. Аз да кажа, че като изключим едно нарушение на паркинг на Хийтроу (£40 глоба) за четири години никога не са ми я искали... Тук всичко е компютъризирано, а и не можеш да шофираш, ако не си застрахован. Свински черва е системата (от които нямам против). Пластиката ти е само за доказателство за адрес, ако ти потрябва, а не и за шофиране :) 

Връзка към коментар
  • 9 месеца по-късно ...

Тази тема я започнах аз. Искам да благодаря на всички, които се включиха с подробности и указания. Синът ми от един месец вече има английска книжка и кола. За сега всичко е ОК.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 9 месеца по-късно ...

Относно по-горе написаното, английската шофьорска книжка се  ползва вече няколко месеца в UK. А нали българските книжки ги връщат в България. Как могат да се получат, и възможно ли е да се притежават и двете книжки. По-скоро, въпроса, ми е когато дойде време за подмяна на българските книжки, трябва ли да върнем старата. Изобщо нужно ли е да си поискаме българската книжка?

Връзка към коментар
преди 14 минути , rdd каза:

възможно ли е да се притежават и двете книжки. 

Не.

преди 16 минути , rdd каза:

А нали българските книжки ги връщат в България. 

Да.

 

преди 18 минути , rdd каза:

Изобщо нужно ли е да си поискаме българската книжка?

Да - като предадете английската.

 

преди 19 минути , rdd каза:

 Как могат да се получат

В КАТ, но не съм минавала точната процедура. Там ще ви кажат, като занесете английската.

Връзка към коментар
Публикувано: (редактирано)

А, в такъв случай няма да си поискаме българската книжка. Може да се притежават по няколко паспорта , а не може да имаш няколко шофьорски книжки.

Редактирано от rdd
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 1 час, rdd каза:

Може да се притежават по няколко паспорта , а не може да имаш няколко шофьорски книжки.

Бъркаш краставици с домати. Едното е документ за самоличност, а другото - дали, най-общо казано, човекът е квалифициран да шофира.

Може да имаш няколко паспорта от различни държави, но само един от една държава (с някои малки изключения, ако има стари визи например).

А книжката е документ за управление на МПС към което върви талон с точки (в Б-я) или наказателни точки (във Великобритания). Ако притежаваш 2 книжки едновременно, това означава, че ще се ползваш с двойно по-голяма толерантност към неправилно шофиране. А това, съгласи се, не е редно.

На пътя има достатъчно джигити с една книжка, а си представи какво ще стане, ако всеки може да си изкара 2-ра, 3-та...?!

Редактирано от vorbis
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, funny каза:

Може да имаш и няколко шофьорски книжки . Само от ЕС не може да имаш повече от една .

Затова пък смяната е лесна 🙂 Иначе караш курс, държиш изпит... 

 

преди 5 часа, rdd каза:

Може да се притежават по няколко паспорта , а не може да имаш няколко шофьорски книжки.

След Брекзит синът ти може да си запази българската книжка и да си извади английска - просто ще изкара курс и ще държи изпит. Тогава ще си има две книжки 🙂 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.