Април '2014
Пристигнахме с Vanila Air, бившата AirAsia Japan.
От модерното летище Incheon до центъра бяхме с бусче за около час и половина. Няколко дни по-късно, на тръгване открихме, че въпреки многото титли за летище на годината, едно кафене не е отворено след 22 ч. Не е голям кахър, но все пак...
Настанихме се в хостел в InsaDong - артистичния квартал. Какво му е артистичното? Ами миниатюрните улички с едни скрити магазинчета и ресторанти, купчина галерии и магазинчета за всевъзможни сувенири и разбира се главна търговска улица.
Следобед - точното време да започнем обиколката си наоколо.
Първа спирка
Jogyesa Temple (40 Gyeonji-dong, Jongno-gu, Seoul),
Храмът Jogyesa е главният храм на ордена Jogye, който пък от своя страна е представителен за корейския будизъм.
Горното прозвуча малко високопарно, но статистиката е красноречива. През деведесетте години на миналия век, този орден управлява над 1700 храма из не чак толкова обширната корейска територия.
Вярванията на последователите му са свързани с това как хората би следвало да живеят съвместно и животът на всеки от тях с духа на Бодхисатва.
Една философия за света, която по-късно, леко подпийнал местен се опита да разясни.
Получи се интересен разговор, който завърши с упътване за кръчмата на сестра му, което не беше пряката ни цел, но и от това има нужда.
храмът е и историческо място, отворен е денонощно. Спокойно можете да приемете двора и за артистична сцена.
Следваше разходка в посока Gongpyeong-dong, с неговите интересни сгради и причудливи скулптурни хрумки.
А там какво - Перловската река Прилича си по това, че е в центъра на столицата и има голямо каменно корито. Но приликите са дотук.
Градската управа е превърнала това място в парк, със зеленина и възможност за разходка на пешеходците. Много ми допадна. От всяко кръстовище се слиза в този малък градски оазис, осветен прекрасно вечер, а на миниатюрните водоскокчета и водопадчета са добавени и неонови акценти.
Заплеснахме се няколко часа, чудесно място.
По пътя обратно към скромната ни къща попаднахме на Avenue of Youth. Кварталчето нарастнало около тази улица е подслонило множество от чайни, барове и дискотеки. Вечерта е подходящия момент за посещение там.
А тя завърши в джаз бар. Дойде собственикът - барман - сервитьор и ни раздаде листчета. Да му напишем каква музика бихме искали да чуем.
Освен известни неща (Take Five на David Brunbeck), се опитахме да го позатрудним с няколко нестандартни неща от рода на концертни изпълнения на Уили Нелсън и други недотам познати нему имена, но човекът беше упорит. Намери всичко и подреди плейлистата.
Прекрасна вечер с местната корейска бира Queen's Alle.
Замъци и градини
Следващият ден в Сеул посветихме на замъците и градините
Постройките във всички тях са предимно от дърво, много пъти разрушавани, по-често от японците
Замък първи от реда на нашата обиколка.
Jongmyo shrine. Най-старият запазен конфуциански храм по тези земи. Обект на ЮНЕСКО.
А, този характерен стил ни преследваше и в другите дворци
Да, интересно е. Слушаме лекцията на гида, който ни разказва за каменната пътека по средата, нейното духовно значение. обаче някак празно ми се струва.
Няма ги съдовете, оръжията, декорацията, нищо. А в "Чумонг" беше другояче. Много филми сме гледали явно
Е имаше и нещо оставено за жадния за зрелища турист
Дворец номер 2
Построен през 1483 от Seongjong (девети от династията Чосон) и както ни обясниха - в чест на съпругите на предишните крале.
Не много голям, с два големи площада. Разрушен по време на японските окупации от 1592 и отново построен през 1616. Опожарен през 1830 и отново построен, четири години по-късно
При следващата японска окупация от Втората световна война превърнат в зоологическа градина, останала до чак до 1983, когато е възстановен до сегашния му вид.
Следваха Тайните градини.
Не съм сигурен точно колко са тайни, заради не малкото туристи Всъщност представляват обширен парк с различни асфалтирани алеи, поточета, малки и по-големи храмови комплекси, беседки, статуи и др.
Тричасовият тур върви в комплект със следващия голям дворец
Changdeokgung Palace
Вторият дворец от тогавашната столица (от общо 5-те големи дворци в Сеул) и главен по времето на владетеля Taejong.
Значително по-голям от Changgyeoggung, създава усещането за цял град с комплекс от сгради и пространства между тях.
Построен е малко по-рано от Changgyeoggung, през 1405 и съдбата му следва вече познатата траектория - окупация - възстановяване, по няколко пъти.
Признат и включен в списъците с културното наследство в края на деведесетте.
От тук по-бавно (от ранни утрини сме все пеша по дворците) се добрахме до четвъртата ни кралска спирка.
Gyeongbokgungpalace
1395. Taejo е краля. Новия главен дворец. Завършен е при преместването на столицата е преместена от Gaegyeong в Сеул, тогава наричан Hanyang.
Тук му е момента да спомена, че имената просто са уникални за запомняне. Имахме известни проблеми при откриването на разликите в Changdeokgung и Changgyeoggung, но говорим за две различни места.
И така: инвазия през 1592, реконструкция едва през 1867. Отново съседите от дясно до 1945 са го превърнали в пепел, а оцелялото е реконструирано през 90-те години.
Много просторно място, отново цял град.
Пообиколихме поразгледахме и сетивата ни се понаситиха
Петият дворец Deoksugung оставихме за друг ден.
Gwanghawmun
Друга разходка из дебрите на града беше в района около площад Gwanghawmun. Централно място, със статуя на Sejong седящ на трона, открита през преди няколко години в чест на "разработчика" на хангъл (или хангуол, Hangeul).
Това е корейската азбука. Да, азбука. Голямо дело, сравнимо с утвърждаването на кирилицата или пък латинската реформа в Турция. За разлика от китайските и японските логографическите и сричкови писмености, тук говорим за букви.
И ако на пръв поглед ви изглеждат като неразбираем йероглиф, то е подвеждащо. Нямат много общо и всъщност са доста лесни за схващане.
Има опити за латинизация McCune–Reischauer, че дори и система за записване на корейския език с кирилица (Лев Концевич).
Е, тези системи не се ползват, но мисълта ми е за това, че наистина е много различно писанието от това в околните държави.
Продължихме с района Myeongdong и кулата
Всъшност това видео е по илюстративно:
Gyeongju
Денят беше предвиден за разходка из провинцията.
Целта - Gyeongju. Снабдени с KR Pass, поехме с KTX (еквивалента на японския шинкансен) на юг. Пътуването бе около 2-3 часа и включваше и автобус до самия Bulguksa Temple.
Bulguksa Temple и пещерата Seokgulam
Вече по познатата схема интрото е от градина
Започнат като малък храм от владетеля Beopheung през 528 г., разширен по времето на "краля" Gyeongdeok (751) от Kim Daeseong за успокоение на духовете на неговите родители, храмът е завършен през 774.
Корейската история и тук се повтаря - изгорен при японската инвазия от 1593 г. по-късно в периода 1600 - 1800 г. многократно реконструиран и разширяван се е превърнал в голям комплекс от сгради.
Част от тях в реставрация по това време.
Интересно е, че корейците си имат регистър на националните съкровища, който включва от портрети до цели пагоди.
Запътихме се към National Treasure No.24, а именно статуята на Буда в пещерата Seokgulam. Намира се на няколко километра от храмовия комплекс. За известно наше съжаление, катеренето към нея завърши с разглеждане на статуите отдалеч, зад стъклена преграда. Три и половина метровата статуя на Буда.
И разбира се цветните фенери
Последващата разходка до града не бих определил като особено впечатляваща, въпреки атракциите за туристите
И от специалните сладки опитахме. Не ни харесаха, но беше интересно да позяпаме как точно ги замесват.
Наблюдателната кула, постронена с цел да служи за обсерватория беше и последното ни спирка, преди да се заемем с пътя наобратно.
Отново из улиците на Сеул
Направихме маршрут, около кметството, новото и старото, Seoul tower, гарнирани с магазиношляене и разсъждения за света около нас
Докато се размотава човек като обикновен турист, обръща внимание на куп ежедневни неща.
Например хората наоколо. И тук са много, но изглеждат другояче за разлика от Япония.
Някак по-едри ми си струват, особено пропорцията глава спрямо тяло. И по-освободени в комуникацията си изглеждат.
А обстановката? Не е толкова клинично чисто, има го и познатия привкус на подправки и следко във въздуха.
Анионг хасейо е "здравей" и хората се поздравяват непринудено дори. Поклони, ако има са едва забележими.
А в на улицата Хюндай, Киа и Деу са вездесъщи.
LG и Samsung също. Дори лелките в метрото си гледат сериала от смартфоните (по-различна версия, с разтягаща се антенка).
И билбордите са интересни. Едни засукани, пременени в бяло младежи, рекламиращи какво ли не. Основното обаче е козметика.
Маски за лице - с охлюв, змийски и всякакви растения, предназначени да ви разкрасят и подмладят.
И местната храна е сервирана по своеобразен начин.
Нормалното предястие в 12 чинийки
И да завърша с добре познатия ви PSY, с по-новичко изпълнение от 2013. Не знам дали Gagnam stile е по вкуса ви, но кварталът беше интересен, дори с мостовете със светещи фонтани.
----
П.П.
Специални благодарности на @captain_oveur, за ценните напътствия. Пропуснахме DMZ (Demilitarized Zone), понеже някак не ни беше настроението на военна тематика. Иначе организирани турове се предлагат.
И разбира се линк към ценния ни онлайн гайд за Южна Корея
http://english.visitkorea.or.kr/enu/index.kto
Галерия със снимките накуп
Препоръчани коментари
Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш
Трябва да си член за да оставиш коментар.
Създай профил
Регистрирай се при нас. Лесно е!
Регистрирай сеВлез
Имаш профил? Влез от тук.
Влез сега