ЗА ГРАД НАРА И ЯПОНСКИТЕ ЕЛЕНИ
Нара е първата столица на Япония от 710 до 784 г. Градът е най-популярната туристическа дестинация в страната, тъй като в него има много исторически и културни паметници и сгради. Осем от тях ЮНЕСКО е определил и включил в списъка си като ценно наследство от световен мащаб, като 6 са светилища и храмове, едно е исторически руини, а последното - уникална природна забележителност.
През 749 г тук е построен , а през 752 г е осветен най-старият и един от най-големите будистки храмове в Япония – Тодайджи. В превод името му означава Големия Храм на Изтока и в създаването му за различни дейности са взели участие 2 600 000 човека - почти половината от японското население тогава. Създаден е заради обет, даден от император Шому, управлявал страната от Нара и починал 2 години преди освещаването. В началото Тодайджи представлява държавността на Япония и в него се провеждат официални церемонии от небудистки характер.
През годините храмът претърпява две войни, пожари и многократно е реконструиран. Тук е така нареченият Дом на Великия Буда - най-голямата дървена постройка в света, възстановена 2/3 от първоначалния си размер. В нея е една от най-известните забележителности на Япония - най-голямата в страната статуя - именно бронзовият Велик Буда от Нара. Сега тя е висока 15 м и тежи 380 т, но първоначално е изработена от 437 т бронз, била покрита със 150 кг злато, със 7 т восък и други материали. С пиедестала, на който била поставена, статуята е била висока 22 м, а самият Буда- 16 м. Лицето му било високо 5 м и широко 3 м, а очните отвори са били с височина 1 м и през тях свободно можело да се пропълзи в кухата вътрешност, оставена така, за да може огромният Буда да се поддържа и почиства.
През 1998 г. ЮНЕСКО го включва в Списъка на световното културно и природно наследство.
Също основен туристически обект в Нара е будисткото светилище Касуга Тайша, построено през 768 г. И то е многократно разрушавано и отново възстановявано. Сега тук са поставени безброй каменни и бронзови фенери, дарени от поклонници от цяла Япония. Те се палят по време на празници само по два дни в два от месеците на годината - февруари и август. Храмът е боядисан в яркочервен цвят. Той често се посещава от императорското семейство, което присъства на провежданите тук много фестивали, церемониални и танцови изпълнения на древно японско изкуство.
Друга важна забележителност на Нара е мястото, известно като раят на какигори - специфичен японски десерт от различни плодове, които се поднасят настъргани заедно с леда, в който са оставени да замръзнат. по-точно това място е храмът Химуро , където се почита не кой да е, а Богът на леда.
Не може да попаднеш в Нара и да не минеш през едноименния парк. Той е създаден през 1880 г и е с площ над 500 хектара, на която са разположени множество храмове, светилища, традиционни сгради, включително гореспоменатите Тодайджи и Касуга Тайша. Тук живеят над 1200 практически опитомени елени, сърни, лисици, миещи мечки и други животни. Ето защо за древния град Нара често се казва, че негово олицетворение са Големият Буда, природата и елените.
В шинтоизма считат елените за божествени пратеници. До ден днешен в парка Нара те са закриляни и обгрижвани от населението до такава степен, че сега животните са напълно социализирани. Те не само че не се страхуват от хората, но и се държат съвсем приятелски с тях, разхождат се в ограденото за целта място в парка, по улиците или дори сред тълпите туристи край храмовете. Животните позволяват да бъдат галени, прегръщани и фотографирани. Похапват каквото им се подаде, но ако успеят да издърпат от някоя чанта например някоя книга, с охота сдъвкват и нея. Вечер пазачите им ги прибират със сигнал от тръба в местата за нощувка.
Тъй като дори Япония не може да опази изцяло своите туристически места от отпадъците, които изхвърлят туристите, за елените в Нара съществува голяма опасност да погълнат такива, които застрашават живота им. Много животни се отравят от пластмасови торбички. Преди година в корема на елен са открити над 4 кг пластмаса. Това стана повод жителите на града да потърсят начин за предпазване на животните и сега тук се изработват нов вид чанти за пазар - ядливи. Те са направени от оризови трици и хартия и са безопасни за елените. Чантите струват под 1 долар и се продават в магазините, в аптеките и в туристическия център на Нара. Използват ги дори в банките на града.
Следва продължение...
Основната сграда на храма Тодайджи е т.н. Дом на Великия Буда
Дебел дървен стълб крепи покрива на храма, а в основата му е оставена дупка. Успешно проврелите се през нея са благословени с просветление. Дупката е тясна, за да покаже, че да достигнеш просветление не е лесно
Ето го пазителят на нацията Буда Вайрочани/Брилянтно сияещият/ - една от най-големите скулптури на божеството в Япония
Елените в парка, които се държат като домашни любимци
Съвсем безобидно те се мотаят в краката на посетителите пред храмовете
Приемат всякаква храна и дори децата не се страхуват от тях
Живата и движима атракция - елените, сега са обявени за национално богатство и защитен вид. За посегателство над живота им в Нара се наказва със смърт
Най-старото и най-известно светилище на Нара - Касуга Тайша, обект на ЮНЕСКО
Същото светилище. В парка Нара са поставени над 1000 фенера, тия са част от тях
В Япония специално са определени "Места на живописната красота" с национален статут . Допускате ли, че това място в Нара прави изключение?
Пет етажната пагода на храма Кофукуджи е построена през 1426 г. Името й се превежда като Национално съкровище. Отстрани е т.н. Източна зала
Природна хармония насред Нара
Съвременният град Нара
Типични жилищни сгради. Японците доброволно са приели да живеят в миниатюрни жилища, за да не отнемат пространство от своята природа
Нара в сезона на вишневата лудост...
Препоръчани коментари
Няма текущи коментари
Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш
Трябва да си член за да оставиш коментар.
Създай профил
Регистрирай се при нас. Лесно е!
Регистрирай сеВлез
Имаш профил? Влез от тук.
Влез сега