D-day
Пристигнахме с TigerAir в Хо Ши Мин (SGN, Сайгон постарому), малко след Коледа през 2011, която както си му е реда нямаше някакъв особен обществен отзвук. Актуалното държавно мероприятие бе честването на 60-годишнината на Партията, а обикновените хора и това предполагам не ги вълнуваше много.
Сблъсъкът с реалността, независимо човек дали е посещавал Югоизточна Азия е челен: маниакален хаос в движението, моторчета безкрай, шум, мръсотийка, сладък привкус на ориз, нотка или по-скоро цяло петолиние социализъм примесен с бизнес от типа 56-то постановление.
Е трябва да признаем и капиталистическите намеци от рекламните билборди и нови сради.
Сега е редно да подскажа, че това го очаквахме (прочели вече Ден 18 от АХ), но-ооо... на живо си е друго.
Ето примерче от регулирано кръстовище, където моторчетата избягват да се катерят по тротоара
Наехме си държавното Vinasun такси и наслаждавайки се да гледката се отправихме към хотелчето
Следваше обяснение от страна на рецепционистката, че е по разумно да си оставим паспортите в хотела, защото се крадяло.
Послушахме я, въпреки че във Виетнам, проблеми от подобен характер не сме имали.
Следобедът и вечерта останаха за задължителната разходка и потапяне в атмосферата.
60 г. на Партията
А тя каква атмосфера само. Попаднахме на ТНТМ фестивал, на който се изявяваха артисти от различните сайгонски квартали.
(Quan 1 е Квартал 1, от общо 8, които съответно си имат подномера, като в софийските Люлин и Младост). Забавен събор си бяха спретнали.
Архитектурно-копозиционните решения са си странен микс от Хо Ши Мин, някоя и друга сграда навяваща португалско/френско влияние, коледна украса и агитационни плакати. Новост за мен бе да разбера, че именно португалците са почнали да записват виетнамския език с латински букви.
Храната
Съветите да се пие бутилирана вода, да не се ползва лед (не че е лесно в жегата) и други ОЦУ-та (Особено Ценни Указания) естествено бяха спазени, но нямаше как да не се пробват оризовите манджи или миниатюрните банани.
Има и чудесни ресторанти. Опитахме и няколко такива, но фаворитът беше един с голяма маса и вграден газов котлон в средата. Носят ти поръчаното и сам се оправяш с печенето
А уличният фаст-фууд няма равен като гледка. Едни малки пластмасови столчета с малки масички, като в детска градина.
Две думи за капиталистическото бъдеще: ако си турист поканват те в магазина, ако си местен - гледат явно по дрехите и разпъждат неподходящите
А за някои от местните бутиците и украсата си бяха атракция.
Следващия ден бе посветен на будизма
И по точно в разглеждането на храмове, останали във времето и успели да оцелеят в борбата между Виет-нам-ци и Виет-конг-ци.
Днес на мястото на някои от тях се издигат монументи като този.
Войната и Хо-Ши-Мин
Ясно, че в Сайгон на победата на Севера над Юга е заделено особено внимание (Х-м, каква американска аналогия само).
Но в разговор с един чичо, продаващ Американско Zipo, стана дума за това дали сегашния "строй" е по-добър. Той (говореше английски) с умиление си спомни, че някога е имал две къщи, пушка и въобще добре си е прекарвал, пък новата власт му ги иззела.
Много има да се гледа във Военния музей, но изводът, който неминуемо се набива на очи от галериите вътре е ужасът на войната.
Може би заради това се отказахме от Cu-Chi тунелите, основно средство за придвижване в партизанската война.
Съответния Reunification/Independence Palace, започнат като резиденция на френския губернатор от 1868, ъпгрейдван по-късно (1960) до модерен партиен дом и открит за любопитния туристически поглед.
И разбира се мястото посветено именно на Хо - Градския музей.
Снимките с Георги Димитров и компания красят част от витрините, а най-честия мотив е Хо, прегърнал дете на червен фон с петолъчка. Познато нали?
Е има и уникален стил у някои творци. Например тук картините са направени от копчета за шиене, а долната от различни кабели.
За съжаление не сме разглеждали повече във Виетнам, а определено има какво да се види и мисля, че един трип посветен само на природата там би бил чудесно продължение на започнатото.
Как ли да завърша този мини разказ? С разходки в парка и катедралата Notre-Dam
Препоръчани коментари
Няма текущи коментари
Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш
Трябва да си член за да оставиш коментар.
Създай профил
Регистрирай се при нас. Лесно е!
Регистрирай сеВлез
Имаш профил? Влез от тук.
Влез сега