КОЙ Е РАЯТ НА ЗЕМЯТА? ПИТАЙТЕ В КИТАЙ
Ако разглеждате пейзажи с пагоди, будистки храмове, огромна – висока и много дълга каменна „верига” със стотици отбранителни кули, без съмнение ще потвърдите: това е Китай. А ако зърнете ето такива изумителни, огромни единични планински късове, сякаш издялани с гигантска брадва от невидима великанска ръка, може да не знаете, но това отново е Китай.
Някога централните части на Южен Китай са били дъно на океан. Когато водата се отдръпнала, останали огромни варовикови полета. Дъждовете, снеговете, ветровете и силното слънце ги напуквали, отмивали, „рендосвали”, „циментирали” и така природата е изваяла от меката, топяща се скала в околностите на град Гуилин над 20 хиляди причудливи карстови форми в мащаби, каквито се срещат само на няколко места по Земята.
В Китай считат Гуилин, разположен в южния автономен регион Гуанси Джуанси, за малко селище. Той има „само” около 2 милиона жители. Не е като Гуанджоу с 15 милиона, нито като Пекин с 22 милиона, не е и като Шанхай с 27 милиона души... Известен още от ІІ век преди новата ера, сега градът има подчертано съвременен вид и очебийно младо население.
Селището не е развито във височина и тук няма жилищни агломерации с по 40-50 етажни сгради, нещо обичайно за мегаполисите на Китай. Многоетажни сгради има в по-крайните квартали, а центърът има нормален, дори донякъде приличен и на европейски вид.
Гуилин има добре развита инфраструктура на важен транспортен възел с международно летище. Жителите му са заети в химическата промишленост, в машиностроенето, в производството на електроника, в сферата на леката промишленост и услугите, в селското стопанство, в традиционните художествени занаяти. Районът му е богат на олово и волфрам.
Преди време тук бе създаден най-големия изкуствен водопад в света. В определени часове вечер по фасадата на огромния хотел Лианмао се изсипват тонове вода, оцветявана от прожектори с различни светлини. Шоуто продължава 15-ина минути. Той държа палмата на първенството, докато не го задмина друг изкуствен водопад - този във вече печално известния ни китайски град Ухан.
Тази атракция и още над 100 разнообразни културни и природни забележителности в града и околностите му са паметници, защитени със специален приоритет от китайската държава. Заради тях той е посещаван от над 100 хиляди туристи годишно!
Гуилин е признат за един от най-красивите градове в страната. Наричат го чудо на природата и оживяла приказка, възпят от не едно поетично перо и запечатан на платна от четките на много художници. Казват за него също, че е най-близо до небето в Поднебесната империя...Той разнася славата на Китай по цял свят с пейзажите на изумителните си шедьоври - карстовите планински хълмове, наричани „захарни глави”. Вероятно името им идва по асоциация с хигроскопичността на сладкия продукт, който лесно се разтваря във вода.
„Захарните глави” обграждат живописните брегове на една от най-красивите реки в света - Лицзян, която пресича Гуилин и се втурва надолу към посестримата си Сицзян и Южнокитайско море. Силуетът й краси задната страна на китайската банкнота от 20 юана. За краткост тук я наричат Ли, но самата тя никак не е „кратка” – течението й е 426 километра! Към 80 километра от тях са превърнати в един от най-популярните китайски туристически маршрути.
Стотици китайци и все повече чужденци идват тук да се повозят на корабчета, лодки или водни колелета до близките екзотични градове и села, наслаждавайки се на изключителната панорама от извиваща се като възхитителна изумрудена лента, кристално чиста, прозрачна, спокойна, сякаш посипана с нефрит река, опасана от зелената перлена огърлица на отразяващите се в нея най-разнообразни, потресаващи скални форми. Въображението оприличава изникващите направо от водата зъбери, извисяващи се някъде до 100-150 метра почти отвесно нагоре, на предмети, на човешки фигури и животни. Някои от най-известните са „Слонският хобот”, „Короната”, „Бутилката”, „Жена, очакваща мъжа си”, „Деветте коня”. Има още „мишки”, „камили”, „тигри”, „костенурки”, „пагоди”, пещери „дракони” и много други.
Една такава огромна каменна "камила" стряска американския президент Бил Клинтън, неволно обърнал поглед към зелените хоризонти на Гуилин точно, когато той произнася реч в центъра на града през лятото на 1998 г....
По склоновете на „Захарните глави” подскачат малки или по-големи, лениви или буйни потоци и образуват фантастична гледка на изсипващи се отвсякъде в реката водопади. Сутрин, вечер, а понякога и по цели дни, влагата във въздуха се сгъстява и надвисва над реката. Тогава странните, неповторими върхове се забулват в мъгла, придобивайки загадъчен, почти мистериозен изглед.
Сякаш тази изумително зелена, божествена природна палитра на Гуилин не е достатъчно забележителна, че местните хора тук могат да се похвалят с още една уникална атракция. В държавата, където „се яде всичко, което лети, стига да не е самолет, което има крака, стига да не е маса и което плува, стига да не е параход”, две животни никога не влизат в тенджерата и тигана на китайците. Това са черният бивол и... птицата корморан. Те не са обикновени животни, а работен добитък.
Какво работят кормораните ли? Птиците са опитомени и обучени да ловят риба. Отглеждат се като домашни любимци, които не само че си заработват издръжката, а носят и средства за живот на своите стопани. Сутрин много рано китайското семейство излиза с две лодки по река Ли - една мощна моторница и друга, по-малка, безшумна, теглена на буксир. На специално поставени пръти, завързани за крачето с меко въже, са накацали собствените им корморани.
Избирайки място за риболов, господарят се отдалечава с по-малката лодка, увива слама около шията на птицата и я завързва така, че да й стесни глътката до определен размер. След това я пуска във водата да следва животинския си инстинкт - да се гмурка и да си пълни човката с риба. Уловените малки рибки корморанът преглъща без проблеми, но големите му засядат. Стопанинът му ловко го издърпва в лодката, обръща го с главата надолу и изтръсква непреминалите през стесненото гърло едри риби. Това се повтаря с кратки почивки за птиците всеки ден по 3-4 часа. По-късно пълната лодка отново се завързва на буксир към голямата моторна, семейството се завръща, продава улова и преживява с печалбата от рибата, дошла без никакви въдици и мрежи...
Никой не убива старите, уморени и станали негодни да риболуват екстремно корморани. Но те трябва да се хранят, макар и вече да не работят. Затова се изнасят за продан като атракция. Ето, този тук, на снимката, причаква туристите на пристана с господаря си и „се предлага” като манекен: за снимка с желаещите. Разбира се, със заплащане – в Китай нищо не е безплатно.
Напоследък стопаните на остарелите птици все пак по някакъв начин – в това число и нехуманен, се избавят от тях...
Центърът на града е широк и добре устроен за оживения трафик
Тук ми прилича на улица в Нидерландия.
Две заведения в центъра - модерна дискотека и ресторант в традиционен стил
Високите сгради в центъра са хотели - в първия нощувах, вторият се казва "Виена"
Доскоро най-големият изкуствен водопад върху фасадата на хотел Лианмао.
Не мога да си обясня защо по прозорци в Югоизточна Азия се поставят железни решетки и по високите жилищни етажи. Такива видях и в Тайланд.
Нов жилищен квартал с високо строителство
Национално признание за р. Ли и за града, за който китайците казват:"Защо ни е рай, като имаме Гуилин!"
Нефритеното течение на река Ли, обримчено от скали във всякакви форми
От всякъде по скалите се стичат по-големи или по-малки водопади
Мистерия забулва "захарните глави" в мъгла.
Разходката с корабчето стига до градчето Янгшуо, и то разкрасено с отвесни скални гиганти
Именно в Янгшоу....
... ни чакаше корморанът-ветеран в поза на манекен за снимки
На връщане с автобуса от Янгшуо на път за Гуилин се отбиваме в Научно-изследователския институт за изследване на чая. Попадаме в обширна чаена плантация. Показват ни как се берат листенцата на храста в зависимост от това какъв чай искаме да пием: черен, зелен или бял. И трите вида от тази популярна напитка се добиват от едно и също растение. Тайната за производството на всяка една е в големината на набраните листчета и от начина на обработката им. Докато първите 1-2 листенца от върха на растението за белия съвсем леко се „завъртат” за ефимерно подсушаване в нещо като огромен тиган при 160 градуса, ръчно, от специалистки, които знаят как да не си изгорят ръцете, за зеленият се откъсват следващите 2-3 литенца, завъртат се по-дълго време и се сушат с кратка ферменцаия, а черният се получава от следващите по-груби листчета и след всичко се оставя те да ферментират. Демонстрираха ни всичко това, запознаха ни с технологията за направата на китайски чай и после ни почерпиха с чашка от него в информационния център на института. Не пропуснахме да прочетем информация и да се насладим на гледката на рядкото Османтово дърво, чиито нежни жълти или бели цветчета участват в чаени и други напитки, ползват се в медицинската и козметичната индустрии. Те са и поредния символ на Гуилин – земният рай в Поднебесната империя. И в превод името му означава точно Гората на сладкия Османтус
Препоръчани коментари
Няма текущи коментари
Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш
Трябва да си член за да оставиш коментар.
Създай профил
Регистрирай се при нас. Лесно е!
Регистрирай сеВлез
Имаш профил? Влез от тук.
Влез сега