От дете си мечтая за сафари в Африка, но както много детски мечти, и тази беше сбутана в ъгъла от други житейски приоритети, а по-късно и от дестинации по-напред в списъка. Вдъхновението за сбъдването й дойде от чудните африкански програми на @FlyTraveler и страхотните му снимки. Поради ред ограничения и липсата на време, не можах да пътувам с него, но пък бях силно мотивирана да проверя какво мога да сглобя набързо за по-кратък престой. Явно ми беше дошло времето за Африка, защото въпреки, че направих организацията почти в последния момент и без много-много предварителна информация, всичко се нареждаше лесно и без напрежение. Даже милото не ми се дърпаше за това пътуване и прие да ме придружи без никакви възражения /което само по себе си е чудо невиждано в последните години!/. Hakuna matata положение, с две думи казано 😀
Избрах Кения в периода 1-10 септември, заради очакването, че ще хванем голямата миграция в Масай Мара или поне животните от миграцията вече ще са в парка. И беше, и не беше точно така - според гида ни голямата миграция в Масай Мара е приключила и повечето животни вече са се върнали в Танзания /казва, че всяка година времето й се измества все по-рано/, видяхме обаче големи стада тревопасни, подготвящи се да минат обратно реката в посока Серенгети, както и много други животни -лъвове, слонове, хиени, гепард, закусващ със зебра, носорози /последните в Масай Мара не успяхме да ги видим, но в Накуру бяха в изобилие/. Жирафи, антилопи и зебри спряхме да броим - имаше ги по много във всеки от резерватите, които посетихме. От големите пет се разминахме само с леопарда, който не пожела да ни се покаже нито в Масай Мара, нито в Накуру. За пръв съжалих, че нямам по-сериозна фотографска техника, но пък в крайна сметка емоцията е в това да видиш животните в естествена среда, на снимки ги има и интернет.
Тъй като беше първото ни сафари и не знаех дали изобщо ще ни хареса да правим всеки ден това, реших да започнем с 5 дневно бюджетно сафари Масай Мара – Накуру – Найваша – Хелс гейт, а последните два – три дни да оставим за почивка на Диани бийч.
Пътуването започна с неочаквана и приятна магеланска среща във въздуха - със @samuraika се оказахме не просто на един полет до Доха, а дори на съседни места. На самото летище в Доха пък за кратко се видяхме и запознахме с @Pantelei Patnik 🙂
Сафари ден 1 – Масай Мара
Ден първи започва директно от летището в Найроби. Кацаме сутринта, успявам да обменя малко пари в летището и да се сдобия с местна симкарта оттам /на изхода на терминал 2 едно до друго има гишета на Safaricom и още един оператор. Избирам първите, тъй като съм чела, че са с най-добро покритие, карта с едномесечен план с 15 GB интернет струва около 20 долара/. Отпред ни чакат представители на фирмата, от която съм взела сафарито и директно се отправяме с кола към The Great Rift Valley (Източноафриканската рифтова долина), където да се присъединим към спътниците си за сафарито - двойка американци, започнали своето сафари предния ден. Там вече се прехвърляме на вана, в който ще пътуваме следващите пет дни. Фактът, че сме само четирима души е приятна изненада, тъй като в бюджетния вариант очаквахме ванът да е пълен. Още по-добре става в последните два дни, когато американците се прехвърлят към друга група, за да продължат към Амбосели, а ние оставаме само двамата с шофьора като на частно сафари. Самият ван не изглежда първа младост, очевидно е преживял доста сафарита, но пък не ни изостави и дори позволяваше на шофьора ни Едуард да се прави на бърз и яростен на моменти.
Пътят до Масай Мара отнема доста време – пътищата са натоварени, не навсякъде асфалтирани, а пресичането им от пешеходци явно е национален спорт. Обядваме по пътя в крайпътен ресторант, където успяваме да пробваме и местна бира, а от една от сервитьорките научавам и как да кажа „благодаря“ на суахили /на връщане след два дни тя пък успява да ме изпита/.
Пристигаме следобед в лагера /Enchoro Wildlife Camp/, който ще е наш дом за следващите два дни. Мястото се управлява от масаи и е много близо до един от входовете на Масай Мара, както и на границата със самия резерват – вечер се чуват звуци от животните вътре. Настаняването е в ъпгрейднат вариант на палатки /с постамент, на който е разположена палатката, баня и тоалетна в самата нея и веранда отпред и с истински комфортни легла/, имахме топла вода и ток през цялото време, както и контакти в палатката. На мен лично страшно ми допадна. Вечерите и закуските се случват в отделно помещение, където можеш да си купиш и бира, вода или нещо безалкохолно. Мисля, че имаше и твърд алкохол, но не съм сигурна - ние бяхме подготвени с бутилка уиски в багажа и не ни се наложи да пробваме масайското.
Лагерът
Ванът
И аз, готова за сафари 🤠
След настаняването и превеждането във вид, подходящ за сафари /неутралните тонове са важни, според прочетените съвети и сме се постарали да съобразим сафари гардероба с това/, следва първия ни гейм драйв в Масай Мара.
На входа на резервата местни масайски жени предлагат сувенири, които са изработили. Не чакат да отидеш при тях - директно атакуват колите за продажба през прозореца.
За съжаление заваля и светлината не беше добра за снимки, обаче това не успя да убие ентусиазма. Всяко видяно по пътя животно предизвикваше бурен възторг. Видяхме и първия си лъв /лъвица всъщност/ и хиена още тази вечер.
Тук разбрах също колко здрава глава имам – понеже съм бързак и действам на скорост, удрях се не само на всяко влизане и излизане от вана, но и на всяко ставане да се покажа през отворения покрив, а понякога и на сядане обратно, но оцелях. Чак в последните дни се научих да се пазя.
Сафари ден 2 – Масай Мара
Сутринта масаите ни казват, че през нощта в лагера е дошъл слон. Всъщност и ние ги чувахме през нощта - бяха някъде много близо. Масаите обаче обикалят и охраняват лагера цяла нощ.
Този ден имаме целодневен гейм драйв и урожаят е богат. Тръгваме рано – към 7.30 вече сме в парка. Животните са свежарки и спокойно закусват наоколо. Имаме и късмет, че предната вечер валя, защото прахолякът е слегнал и не ни притеснява по пътя.
Попадаме на голямо стадо биволи, които щастливо хрупат тревица и си играят. Освен тях срещаме и всевъзможни други тревопасни – антилопи гну, зебри, импали, газели, прасета, няколко жирафчета, че дори щрауси.
В някакъв момент виждаме голямо струпване на джипове и ванове напред по пътя, което винаги е знак, че нещо се случва там. Оказва се гепард, който закусва със зебра.
Следващото струпване е около двойка лъвове и още един стар лъв, който отегчено си лежи на пътя.
А после срещаме още едно голямо стадо антилопи и зебри и още една двойка лъвове.
Към обяд стигаме до река Мара – основна сцена на Голямата миграция. По времето, когато сме там тя вече е приключила, основна атракция са хипопотамите и нилските крокодили, с които реката е пълна. За да се разходиш покрай нея, обаче, трябва да платиш на рейнджър да те придружава въоръжен с автомат. Нашите американци вече преговарят с един, който ни повежда срещу 5 долара на човек. Освен, че е интересно да видиш животните по реката, хубавото на тази разходка е, че ти дава и възможност да посетиш тоалетните от другата страна на реката /тук деликатно ги наричат wash room/, което в този ден си е важно, тъй като прибирането в лагера е чак вечерта.
Следва пикник-обяд под дърветата до реката. Бях чела, че пакетирания обяд за този ден е кофти и е добре да имаш нещо свое за гризкане, нашият обаче беше ОК /или поне ние не сме претенциозни/– пържено пилешко бутче, хляб, банан, сокче и някакъв снакс, който дори не опитахме. Обядът ни е зорко наблюдаван от маймуни и мангусти, които само чакат да мръднеш, за да откраднат нещо. При нас нямаха успех, но една маймунка успя да издебне отварянето на вратата на съседен джип и сръчно измъкна един банан оттам.
Следобед се движим по ръба на границата между Кения и Танзания, даже част от времето сме от танзанийската страна.
По пътя срещаме стадо слонове – част от тях са толкова близо, че шепнем, за да не ги изплашим.
Минаваме и покрай по-малка река /Талек, ако не се лъжа/ и тъкмо Едуард ни обяснява, че всяка следваща година Голямата миграция се измества все по-рано и в момента е приключила, а повечето животни вече са обратно в Танзания, когато попадаме на слонско семейство, от едната страна на пътя и огромен керван зебри, антилопи и биволи - от другата, и едните, и другите насочили се да пресекат реката в посока Серенгети. Няколко зебри вече я пресичат, но след известно колебание, част от тях се връщат обратно на кенийския бряг и се присъединяват към стадото.
Малко по-нататък няколко хипопотама се търкалят в малко езерце или по-скоро голяма локва 😀
Има и много птици в парка, любимо ми е това синьо птиче
На връщане към кампа си откриваме още един лъв, по-точно спътничката ни Сара го зърва зад храстите. Този си е само за нас, няма други хора около него.
Много е емоционален този ден, трудно ми е да смеля всичко преживяно, през нощта се събуждах на няколко пъти от вълнение.
Преди нощта обаче посрещнахме залеза, сдобих се с две шуки /шарените одеалца, с които масаите се намятат/ и с предложение да стана масайска жена 🤣
Ден трети – масайско селище
Преди да напуснем лагера си, отиваме на посещение в масайско селище. Почти съм сигурна, че не е мястото, където живеят, а е по-скоро селище – модел, което да се показва на туристи. Интересно ми е обаче да разбера за живота и културата им. Явявам се облечена подходящо за случая - загърната с една от собствените си шуки, с които се сдобих предната вечер. Водят ни нашите масаи, а в селището ни поемат други.
Както ми обясни кандидат – женихът ми Уилям /а е и видно от околния пейзаж/, масаите не садят нищо, тъй като животните от резервата ще изпотъпчат и изядат насажденията. Вместо това отглеждат животни – крави, кози, овце и това, заедно с работата им в лагерите и приходите от такси и продажба на сувенири е основният им поминък. Всеки масай може да има до четири жени, но има условия, за да придобие право да се жени. На около 15-годишна възраст изпращат момчетата от селото в джунглата/саваната, придружени от няколко по-възрастни мъже, които в продължение на пет години ги обучават в лов, воински умения, умения да разпознават растенията и да приготвят лекарства от тях, както и да ръководят група. В края на обучението групата трябва да убие мъжки лъв и да се върне в селото с доказателства за това, едва тогава момчетата от групата се считат за истински мъже и придобиват право да се женят.
В селището ни посрещат с масайски танц /за съжаление не мога да качвам клипчета тук/. Много са цветни и шарени - всяка фамилия има свой цвят за шука и по това се отличава от останалите семейства. По време на церемонии са облечени по един и същи начин, но и тогава трябва да сложат малък елемент с цвета на фамилията, за да се знае кой откъде е.
След това ни показват как се пали огън и ни водят да ни покажат традиционна масайска къща. Интересното е, че всъщност жените строят къщите. В момента, в който се омъжи, жената, заедно с останалите жени от селото строи къща за семейството. Ако масаят има повече жени – всяка от тях строи отделна къща. Това вече окончателно ме отказва да обмислям предложението да стана масайска жена.
На финала се сдобиваме с бижу с лъвски нокът и поемаме към следващата дестинация – резерватът Накуру, за който ще разкажа в следващата част.
По пътя спираме за обяд в същото заведение, в което обядвахме първия ден. Сервитьорката ме разпознава и усмихната ме пита как е "благодаря" на суахили. Остана доволна от отривистото "Asante sana", с което й отговорих, нали тя ме е научила.
Нощувката тази вечер е в хотел в град Накуру – близо до едноименния резерват. Хотелът става, но на нас палатката и близостта до природата в масайския лагер си ни харесваше повече. Налага се да си легнем рано, защото утре тръгването ни за резервата Накуру е в 6 часа, след което ще трябва да се разделим с новите ни американски приятели.
Препоръчани коментари
Няма текущи коментари
Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш
Трябва да си член за да оставиш коментар.
Създай профил
Регистрирай се при нас. Лесно е!
Регистрирай сеВлез
Имаш профил? Влез от тук.
Влез сега