На Къмпинг В Италия
„Слагам си колана (на колата) и отивам на почивка в Еталия“, дъщеря ми –на 3 години, но вече с опита и закалката на изпечен пътешественик, посетила първия си къмпинг ( в Албания) на крехката възраст от 10 месеца. Чудя се какво е запомнила от къмпинг ваканцията в област Венето. Ако я питаш, ще разкаже колко много гущери е имало по пътя към плажа, как е отишла до Венеция с лодка и тая я е чакал любимия й приятел мечето Роки, как е яла най-страхотните пици и макарони в чиния като за големи.
Но да започна отначало. Действието се развива на 48 км от Венеция, къмпинг Waikiki Jesolo. След ставане в пет, 8.30 часов преход, минал незабележимо в песни и ядене на сандвичи, нощувка при приятели в Загреб, още 4.30 часа и общо 1140 изминати км., най-после сме в Италия. Есен е, средата на септември, къмпинга е полупразен и шарената сянка под огромните пинии навява спокойствие и прохлада, 25 градуса е, лятото все още не иска да си ходи. Следва бързо нахвърляне на багажа в мобилната къща (малка, но уютна, с всичко небходимо и страхотна веранда), обиколка на къмпинга- я, имало и сафари палатки, нещо средно между наколни къщи и ловен заслон и романтични гнезда за двама, и басейн с детска лагуна и пързалка, че и детски бани и тоалетни.
И бегом към Плажа. Тук Италия ме изненада – знаех, че ще се влюбя в атмосферата, архитектурата и храната, но не очаквах, че някоя средиземноморска фея с вълшебна пръчица ще ме пренесе обратно в детството. Тогава, когато на Черно море все още имаше девствени дюни, плажът беше широк и хотелите ги нямаше, а децата по цял ден събирахме миди и раковини за да „слушаме морето”. Спускаме се по пътеката между обраслите с храсти дюни и се озовавам обратно някъде там, в осемдесетте. Плажът е огромен и безлюден, лишен от чадъри, шезлонги и сергии, внушителен в суровата си красота, а пясъка фин като пудра. Предишния ден е имало буря, червения флаг се издува от вятъра и не ни остава нищо друго, освен да се насладим на вълните и солените пръски от брега. Нямаме търпение да разучим всичко, да усетим вкусовете и ароматите.
Насочваме се към малкото рибарско селце Cortelazzo (на 5 минути пеша от къмпинга), разположило се там, където река Пиаве и канала Кавета си проправят път към лагуната. Кортелазо официално е част от град Йезоло. Селцето се развива през 17 век, покрай прокопаването на изкуствения канал Кавета. Както в ренесансовите времена, така и досега, всичко тук е подчинено на риболова. Очаровани сме – канала ни посреща с красив перлено-розов залез, малкото яхтено пристанище предизвиква възторжени възклицания у дъщеря ми, а възрастните доволно откриваме поне 4 тратории в близък диаметър. От тях препоръчвам Alla Darsena (alladarsena.com), традиционна къща с високи тавани, дървени греди, страхотна градина и голям избор на от морска храна, пици и венециански специалитети; малко по-скъпо от пицариите наоколо, но с изключително вкусна храна. Чудесно място да отпразнуваш рождения си ден, ако по случайност си се озовал в Кортелазо 🙂
През следващите дни съзерцаването на канала и рибарите на пристанището стават част от вечерната ни разходка, със задължителна спирка на крайпътния рибен щанд, просто да се порадваме да изложения улов от най-чудати риби, рачета, скариди,миди, октоподи, сепии. Единственото разнообразие в това чудесно еднообразие са преминаващите от време на време колоездачи. Венециалската лагуна е прорязана от множество добре маркирани велосипедни маршрути и алеи. Малко отклонение за велолюбителите : Проекта Ambient Bike Йезоло обхваща мрежа от разположени в различни зони велоалеи: покрай речния и морския бряг, в лагуната, както и навътре в селските райони. Общата дължина на трасето е около 150 км., и маршрутите са разграничени цветово.Оранжевият се простира на 26 км. по поречието на река Sile и е с малко по-голяма трудност, но осигурява пейзаж, изцяло доминиран от лагуната. Розовият започва от Cortellazzo (24км) и дава възможност да се разгледа отблизо река Piave и опасващите я лозя. Подобно на ски пистите има също зелени, сини и червени велоалеи, както и жълт градски маршрут из самото Йезоло. Обещахме си следващия път да се присъединим към колоездачите, засега проучваме района с кола. http://www.ambientbikejesolo.it/map.html
Посещаваме Йезоло. Градът се състои от две чати –Centro, на 3 км. от морето, по бреговете на река Пиаве и прочутото Лидо, т.е плажа на Йезоло. Лидото започва именно от Кортелазо, където ние се наслаждавахме на неупитомената му част и продължава към река Силе., като постепенно се превръща в един от най-известните морски курорти на Адриатика. В началото на 20 век Йезоло е малко селце, но след като плажните ваканции набират популярност в Европа и най-вече след Втората световна война, привлича вниманието на инвеститорите. Така постепенно се появяват големите хотели, къмпинги, ресторанти и всякакви забавления, и дивият плаж отстъпва пред човешкия порив. Хотелите са подредени като войници за парад, изпънати, с излъскани униформи, чадърите и шезлонгите на всеки отсек в еднакви цветове, поставени в правилни редици и строго спазващи граничните бразди.
Като цяло другото, което ме учуди в северна Италия е добрата организация и логистиката. Туристът се чувства навсякъде като у дома си –градския транспорт е чудесно уреден, спирките на автобусите са номерирани и няма начин да се объркаш, има достатъчно табели и паркинги, чисто е. Сервитьорите говореха английски, бяха любезни и отзивчиви. В къмпинга (вече на края на сезона) имаше много поляци и немци, предимно семейства с малки деца. Съответно на това всичко беше организирано така, че да има всички удобства за чудесна семейна ваканция-зареден супермаркет в самия къмпинг, детски менюта, басейн лагуна, дълбок 60 см. Цените са доста високи през юли и август, но за Септември могат да се намерят страхотни оферти.
Толкова много ни хареса, че на следващата година повторихме. Избрахме друг къмпинг -https://www.portofelice.it/en, в същия район. Той е по-голям, предлага и аквапарк, детски увеселителен парк и най-страхотните кроасани за закуска . Оценихме и малко по-цивилизования плаж и най –вече бара, където за 2.50 евро се наслаждавахме на страхотен аперол, но като цяло поради мащаба ни липсваше уюта на Waikiki. Иначе мобилните къщи и на двете места са оборудвани с всичко необходимо за готвене и приятни вечери на верандата, споделени с приятели. Къмпингите са чудесна отправна точка за екскурзии из региона – ние наблегнахме на малките градчета като Каорле (с удивителната му наклонена кула), посетихме и Падуа, но валеше такъв порой, че обиколката се сведе до дълъг обяд в местна тратория.
На връщане продължихме къмпинг приключенията с нощувка в https://www.terme-catez.si/en/; страхотно място за забавления, външен аквапарк с минерален басейн, вътрешен басейн и всякакви опции за спане –от палатка до четири звезден хотел. Входа за аквапарка е 13 евро за възрастен през седмицата, всички се забавлявахме като деца.
Добавихме Италия с голяма удивителна в импровизираната ни европейска къмпинг карта и нямаме търпение да се
върнем !
Препоръчани коментари
Няма текущи коментари
Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш
Трябва да си член за да оставиш коментар.
Създай профил
Регистрирай се при нас. Лесно е!
Регистрирай сеВлез
Имаш профил? Влез от тук.
Влез сега