ЧАРЛЗ III В РУМЪНИЯ ПРЕДИ В ЗАПАДНА ЕВРОПА
Котрочени е исторически ансамбъл от сгради в румънската столица Букурещ, чието предназначение се е променяло непрестанно през вековете.
Има сведения, че от преди 16-ти век край Букурещ съществува обикновено, невзрачно селище в местността Котрочени. През 17-ти век влашкият княз Шербан Кантакузин построява тук голям манастир, църква и няколко по-представителни сгради, които му служат за дом и за княжеска резиденция. Всички владетели на румънските земи след него продължават да използват резиденцията по предназначение. Тук преживява 20 години първият румънски крал Карол Първи със своята съпруга Елизабет. В средата на 19-ти век той решава да покани за свой наследник на трона племенника си княз Фердинанд и се заема да му подготви нова резиденция. Правителството отпуска 1700000 румънски леи, с които се разчиства терена на Котрочени и под надзора на краля е построен модерен, съвременен кралски дворец. Запазена е и по-късно е реставрирана църквата на комплекса.
След като през 1947 г. Румъния престава да бъде кралство или „когато дойдоха комунистите”, както обичат да се изразяват румънците, Дворецът Котрочени се превръща в Дворец на пионерите.
След силното земетресение във Вранча през 1977 г доста от сградите на комплекса са повредени. Това почти съвпада с посещението на румънския диктатор Николае Чаушеску и неговата жена Елена във Великобритания и Северна Ирландия по покана на кралица Елизабет II през 1978 г. Чаушеску е първият социалистически лидер, приет в Бъкингамския дворец, че на всичко отгоре влиза в него в каляската на самата кралица – чест, до тогава оказвана на малко държавни лидери. Визитата е в резултат на роднинската му връзка с английската кралица по линия на румънската кралица Мария. Не е без значение и фактът, че Румъния е голяма държава, със значими природни ресурси и има потенциал за двустранни икономически ползи. Румънските крале десетилетия са били равнопоставени участници в европейската политика.
Една версия за визитата, която аз лично си скалъпявам като свидетел на Чаушесковия период и родственица на българи, останали да живеят в Румънска Добруджа е, че хитрият румънски сатрап умело „тъчеше на два стана”. Членка на Варшавския договор и сателит на бившия СССР, той внезапно поведе държавата си встрани от социалистическата линия, заигравайки се с Китай и именно с Великобритания. Дали румънците спечелиха нещо от тази тактика, въобще не е спорен въпрос. С нищо не ги стопли търговията с непознатите тогава за нас китайски и британски стоки, на които се дивяхме в Букурещ – дамски облекла от сейлон, шарени пластмасови торбички, ароматизирани тоалетни сапуни... Защото, когато през 1989 г Чаушеску падна от власт, държавата му тънеше в мизерия. А народът й бе озверял от глад и просеше по пътищата от нас, преминаващите с автомобилите си на път за Унгария,Чехия и ГДР. Деца и възрастни размахваха пачки с огромни като волски езици книжни леи, напълно обезценени и ни молеха да им продадем или дадем лекарства, кафе, храни. Тогава пък техните магазини бяха изцяло опразнени. /Затова румънците гръмнаха Чаушеску и жена му след скалъпен на самото гробище в Търговище едва ли не бутафорен съдебен процес, на който страпите бяха светкавично осъдени на смърт./
Посещението на Чаушеску в Лондон през 1978 г е причина той да обяви, че ще покани Елизабет да му върне визитата в Румъния. Вярвал е и, че тя ще откликне. За целта нарежда Котрочени да бъде скоростно възстановен и обновен. Заръката е тук да се подготви представителна зала и пищна кралска спалня. Диктаторът не дочаква английската кралица да легне в румънските й покои, но и тя едва ли е примирала от желание да се срещне отново с него. Защото англичаните отчитат, че Чаушеску е един от най—неприятните гости на Елизабет. Твърди се дори, че по време на визитата му тя се прикривала зад близките дървета, за да не влиза в кадрите на фотографи и репортери рамо до рамо с него.
Днес част от възстановеният и обновен Котрочени е превърната в национален музей, а в другата част е седалищeто на румънското президентство. Целият ансамбъл е заобиколен от пищен парк, ограден от висок каменен зид и е малко популярен като дворец на фона на президентското му потребление. Защото от мястото, от където в разгърнатия център на Букурещ се открива панорамна гледка към парка и към почти закритите сред зеленината сгради, има широка видимост именно към входа на президентството. На противоположната страна на двора е входът за музея, край който се вие стръмна и не особено широка улица. Тук можеш да преминеш по тротоара – или да профучиш с автомобил по шосето, без музейната табела да ти спре вниманието. Музейната част се посещава само с предварителна резервация, предлага се екскурзоводска беседа, а църквата и президентството са недостъпни за посетители.
На 2-ри юни тази година новият монарх на Великобритания Чарлз III направи своето първо задгранично пътуване не във Франция и в Германия, както беше планирано преди време, а в Румъния. Той бе приет от румънския президент в Двореца Котрочени за кратка публична изява и за последвал разговор на четири очи. Кралят отдавна има сантимент към северната ни съседка, защото, като пра-праплеменник на кралица Мария Румънска, жената на крал Фердинанд I, счита, че във вените му тече румънска кръв. Притежава голяма недвижима собственост в Трансилвания, регистрирал е своя фондация, инициира или се включва в благотворителни начинания на румънска земя. По неговите думи в тая държава той се чувства като в свой дом. Веднага след краткия си престой в Котрочени, Чарлз отпътува към своите трансилвански владения.
И никоя от спалните в Двореца Котрочени отново няма да бъде почетена от британска кралска особа.
Входът към президентството
Входът към музея
В коя ли спалня е трябвало да си подремне Елизабет II?
Пра-пралелята на Чарлз III
Препоръчани коментари
Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш
Трябва да си член за да оставиш коментар.
Създай профил
Регистрирай се при нас. Лесно е!
Регистрирай сеВлез
Имаш профил? Влез от тук.
Влез сега