ЗААНДАМ. ТУК ЦАР ПЕТЪР ВЕЛИКИ ИЗПИ ПЪРВАТА СИ БИРА
Когато през 1672 г се ражда Петър, син на руския цар Алексей Михайлович – втори владетел на Русия от династията Романови - и на неговата втора жена Наталия Наришкина, царят вече има 13 други деца наследници /накрая общо стават 16/. През 1676 г бащата умира. Наследява го княз Фьодор. След 6 години, поради заболяването и смъртта и на цар Фьодор III Алексеевич, руският трон отново се освобождава.
Тогава на царевич Петър не му е съдено да поеме държавното управление. Царуването се пада по право на Иван - по-голям от него царски син от първата жена на Алексей Михайлович - Мария Милославская.
Но Иван е роден с много заболявания, основното от които е епилепсия. Видно е, че е негоден да управлява Русия. За да не се прескочи редът му, се решава и той, и следващият претендент - Петър, едновременно да бъдат обявени за владетели.
Това е царски прецедент. Подготвят се два трона и двамата едновременно са коронясани за царе на Русия през 1681 година. На Иван са присъдени оригиналните царски регалии и одежди, а за Петър изработват копия.
Двата детски трона са напълно запазени и съхранени. Видях ги в Оръжейната палата на московския Кремъл.
Тъй като и двамата са малолетни, престолът се заема от регент – княгиня София Алексеевна, дъщеря на цар Алексей от първата му жена. През 1689 г Петър я отстранява от властта и става пълноправен владетел, макар болният му полубрат Иван фиктивно да дели с него трона до смъртта си през 1696 г.
Без нито гимназиално, нито университетско образование заради боричкането за трона на царските наследници от двата брака на цар Алексей Михайлович, Петър повежда необятната руска държава с титлата Цар на цяла Русия Петър Първи. Но той притежава природен интелект, здрав разум, решителност, далновидност и практичност. Не след дълго пообиколя Западна Европа и в главата му назрява план да реформира своето изостанало, старомодно царство.
След поредната война Русия завладява територии край Балтийско море и тогава Петър вижда възможността да я развие като морска държава. Премества столицата от Москва в Петербург и решава да се сдобие със собствена флотилия.
За целта Петър отива в Нидерландия, за да се научи сам как се строят кораби. Отсяда в малка къщичка за работници в град Заандам. Уговорено е престоят му да остане инкогнито и никой да не научи, че руският цар ще се изявява като дърводелец на морски съдове.
За съжаление истината не остава дълго скрита и Петър е принуден да се премести в Амстердам.
През 1721 г той е обявен за Император всерусийски. Нарича се Петър Първи с прозвището Велики.
През 2015 г аз и цял автобус мои приятели и туристически следовници попадаме пътем в поредното холандско градче Заандам от пространна екскурзия по моя програма, наречена „Бенелюкс”/Белгия, Нидерландия, Люксембург/. Не знам какво интересно има в това непретенциозно на вид селище и нямам представа защо съм поискала туроператорът да ни заведе в него, но в центъра му виждаме паметник на Петър Велики и странен надпис на руски език върху стълб срещу малко заведение: ”Тук цар Петър изпи първата си бира!”.
Продължаваме пътя си сред недоумение и шеги: „Какъв цар Петър, каква бира, какви 5 пари?” и по-нататък спираме пред неголяма великолепна постройка с портал от позлатено ковано желязо. Отново на руски език прочитаме, че това е музей именно на руския цар.
Портите на музея са заключени и ние висваме отвън на оградата да правим снимки, докъдето пространството ни позволява.
Изведнъж от вътрешността на двора към нас се втурва млада жена, ентусиазирано разтваря вратата и подчертано любезно ни кани да влезем. Въобще и не се двоумим, макар сцената да изглежда нереална. Защо тази дама се въодушеви така, когато ни видя? Ние сме съвсем неидентифицирани туристически обекти, попаднали съвършено случайно пред портите на този музей…
Скоро истината лъсва. Това е уредничката - млада рускиня, която очаква някакви специални посетители. Не сме ние, тя се обърка. Но, поканени вече вътре, не ни отказва да ни разведе из музея, че го прави и с беседа, и безплатно.
Всъщност, великолепната сграда отвън е „кожухът” на малкото холандско къще в Заандам, където цар Петър проживял 8 дни да се учи да строи кораби. Къщето е вградено в сградата, за да се запази от атмосферните влияния. Уредничката ни развежда из голямо входно фоайе с много снимки. Има факсимилета от писма, има картини с царя-дърводелец и запечатани мигове от посещение на отделни хора или цели групи. Разбираме, че всякакви световни величия са идвали тук да видят с очите си къде е живял Петър Велики и да му засвидетелстват уважението си.
Спираме пред една миниатюрна ниша в холандския дом. Тук върху нещо като руска зидана печка е спал Негово Царско Величество!
Ама Петър Велики е бил дългуч! Твърди се, че е висок над 2 м и 10 см! Как се е събирал в това непретенциозно, импровизирано, късичко легло?
Уредничката не се впуска в обяснения, а ни сочи надпис: „Нищо не е малко за големия човек!”
Доколкото си спомням от разказа й в еуфорията от неочакваната ни среща с това прелюбопитно място, тези думи е написал Наполеон, когато посетил тук музея на Петър Велики. Руски царе, всякакви държавни глави, и други не по-малко важни световноизвестни персони са идвали в Заандам и са се подписали върху табелата с Наполеоновите думи и върху прозорците на оригиналната миниатюрна Петрова обител.
„Интересно живеем ние тук – ни казва на раздяла любезната домакиня. – Когато идва Обама, никой не разбра. А когато дойде Путин – целият квартал разбра. Защото на всеки покрив по къщите наоколо имаше снайперисти!”.
Паметник на руски цар в едно малко холандско градче? Недоумяващо...
Ха, че бил изпил тук и първата си чаша бира?!
И в кое заведение е станало това? Зад снимката и странния текст има гръцки ресторант и малко бистро
На тази сграда виждаме надпис,че е ...музей на руския цар Петър Първи
Няма грешка, за руския цар Петър става дума
Барелеф върху фасадата
Друг барелеф -мислим си, този трябва да е Петър Първи
Уредничката ни покани вътре и ни изнесе беседа
"Нищо не е малко за големия човек!"Това е посланието на Наполеон и който не е минал оттук, само той не се е разписал върху или около него
Факсимилета от писма - вероятно от впечатления на не какви да са посетители, щом са ги поставили в рамки на стената
Част от оригиналната холандска къщичка, в която е проживял 8 дни руският цар. Строена е през 1632 г и за да я запазят в оригинал, холандците са я облекли в "кожух"- вградили са я в сградата на музея
Този портрет на Петър Първи виси в музея. С тия коцкарски мустаци привичките му са изписани на лицето. Става сексуален маниак, сменя любовниците си като кърпички, захвърля първата си жена Евдокия за 20 г в един неугледен манастир в Суздал/все още действащ, видях го с очите си/ и накрая умира в страшни мъки едва на 53 години, заразен с трипер. Извод: и император да си, трябва да не прекаляваш...
Николай Втори и жена му Александра Романови - последните руски царе, са подарили този паметник на Заандам
Ето как се труди с брадва човек, който иска и прави Русия велика империя... за голямо съжаление на света...особено днес!
Заандам е малко, типично нидерландско селище.Това е някаква нежилищна сграда
Както навсякъде в тая държава, тук има пищно украсени, макар и неголеми сгради
В цялата страна преобладава ниското строителство. Но пък колко е красиво!
Колоритните фасади са из цяла Нидерландия. Никъде не видяхме олющени, изкъртени, избелели или замърсени такива
Хотел в Заандам
Няма еднотипни, безлични сгради. Проличава стремежът към разнообразие и естетика
Следва продължение....
Препоръчани коментари
Няма текущи коментари
Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш
Трябва да си член за да оставиш коментар.
Създай профил
Регистрирай се при нас. Лесно е!
Регистрирай сеВлез
Имаш профил? Влез от тук.
Влез сега