Ден 4-ти
Natural History Museum and Victoria and Albert Museum - Harrods
По обичайната схема автобус и метро и излязохме от най-близката метростанция/ South Kensington/ до Природонаучния музей.
Отделихме достатъчно време на експозициите на музея. Най-голямата блъсканица естествено беше в отдела с динозаврите,
но нашите предпочитания бяха към колекциите от благородни камъни и кристали.
Излизайки от Природонаучния музей, отсреща е Victoria and Albert Museum- световно известен музей на културата и дизайна. След кратък размисъл и преценка на времето пред входа на музея и най-вече под въздействието на единия член от семейството/познайте кой/, решихме да пропуснем и се насочихме към Brompton Rd, все пак трябва да оставим цели и за други посещения в Лондон.
Познайте къде ще ходим след малко?
А на Brompton Rd се намира магазина на магазините според някои – Harrods.
Украсен с предколедни гирлянди, Harrods ни посрещна приветливо и въпреки, че едва ли бяхме от най-предпочитаните клиенти, никъде не се усещаше досада или нещо подобно. От персонала струи приветливост и готовност за оказване на помощ за олекването на вашите кредитни карти. След продължителна и подробна обиколка, все пак излязохме със зелена торбичка.
На мен най-силно впечатление ми направи, че в пределите на магазина има и нещо, като нашите стари хали - отбрани пресни меса, дивеч и риби, нещо трудно ги свързах.
Ден 5-ти
The British Museum - Oxford St - Piccadilly Circus -Trafalgar Square- Covent Garden
За този ден основната цел е друг световноизвестен музей, събрал „даренията“ от много народи на английския народ – Британския музей.
Изключителна възможност да се запознаеш и докоснеш до толкова много артефакти от почти всички известни цивилизации по света.
Особено впечатляващи са тези от египетската,
древногръцката и асирийската цивилизации. Интересни са и залите на по-малко известни цивилизации, като тези на древните ацтеки и индианските племена.
Нещо ми убягнаха експонати от древнотракийската епоха, или не е имало ситуация да ги „даряваме“ или съм ги пропуснал. Може би най-голямо впечатление ми направи частта от Розетския камък - ключът към разгадаването на йероглифите.
Сякаш някой древен високообразован човек целенасочено и с ясна умисъл е сътворил нещо за бъдните поколения.
След продължителната разходка в музея с прекъсване за лек обяд в уютния покрит вътрешен двор се насочихме към съвременното битие – известните търговски улици Oxford St
и Regent St.
С настъпващия мрак се наслаждавахме на многоцветната предколедна украса и магазините на почти всички известни марки.
През Piccadilly Circus
плавно се спуснахме към Trafalgar Square
отдавайки почест на героя адмирал Нелсън.
Малко под Trafalgar Square/според картата/ се намира много симпатична традиционна кръчма с музеен кът на Sherlock Holmes.
От там към близката метростанция и към квартирата. Тъй като на този ден се е родила Тони, отпразнувахме събитието в един приятен местен пъб.
Ден 6-ти
Greenwich – Soho & Chinatown – Piccadilly Circus- Trafalgar Square -The National Gallery
Логистичната подготовка за този ден включваше използването на допълнителна атракция-пътуване с корабче от Westminster Pier до Greenwich. Но от сутринта ни посрещна типичното лондонско време- мрачно, ветровито и с припръскващ дъжд. Решихме, че това време не е подходящо за тази атракция и прекроихме маршрута си, като се ограничихме до използването на метро, до метростанция North Greenwich Station
/в непосредствена близост се оказа известната зала О2/
и автобус. Има и друга възможност, от метрото да се прехвърлите на DLR-железницата, но това е малко по-скъп вариант.
Целта на това пътуване беше да посетим чаения ветроход Cutty Sark - "Магьосницата на океаните"
и обсерваторията в Greenwich с нулевия меридиан.
Комбинирания билет за двата обекта струва 19 паунда, ако се закупи онлайн/ https://www.rmg.co.uk/plan-your-visit/tickets-prices / и 24,5 паунда на място. Лично за мен посещението на ветрохода беше едно от най-трепетно очакваното събитие от пътуването ни до Лондон. В младежките години съм се занимавал малко с ветроходство и един от любимите ми жанрове литература е била тази с морска тематика, ветроходното плаване от ерата на великите откриватели до съвременните самостоятелни обиколки на земното кълбо. Името Cutty Sark на най-бързия чаен ветроход е едно от емблематичните имена от тази епоха. Не случайно е дал названието на най-голямата ветроходна регата в света. Няколко пъти в нея е участвал и единствения български ветроход, баркентината "Калиакра".
Варненци и гостите на Варна сигурно си спомнят лятото на 2008 г., когато града беше една от спирките на международната регата. Ако съм успял да ви заинтересовам поне малко, тук може да прочетете повече за историята на чаения клипер и произхода на неговото име http://historynakratko.blogspot.com/2015/11/blog-post_72.html
Палубата Офицерска каюта
Моряшка каюта
Камбуза
Носове на ветроходи. В средата, горе е на "комизолката"
След обстойната и вълнуваща обиколка на чаения ветроход, през която поне за малко можеш да се поставиш на мястото на нейния екипаж се отправихме към обсерваторията на Greenwich,
която се намира на близкия хълм, на 15-на минути пеша от ветрохода. Естествено там най- интересното е нулевия меридиан
и възможността да стъпиш едновременно в западното и източното полукълбо.
Тони много държеше да види спускащата се червена топка,
по която екипажите на корабите са сверявали часовниците си.
В този район има още два интересни безплатни музея- Националния Британски морски музей (NMM) и Къщата на британската кралицата от 17 век (Queen"s House).
Къщата на британската кралицата
Разгледахме къщата, без да сме впечатлени кой-знае колко. Семпла сграда с обозначени отделните помещения, но без обзавеждането.
Може да се каже, че по-скоро е една скромна художествена галерия.
Както вече споменах в началото, този ден времето беше твърде лондонско, макар и първия такъв за цялото ни пътуване. Достатъчно прогизнали и премръзнали, решихме да съкратим останалата част от дневния маршрут. Soho & Chinatown и The National Gallery остават за следващите посещения в този космополитен град.
Всяко нещо си има край, така и нашето лондонско приключение през късната есен на 2018 г завърши. На другия ден отново придвижване до Stansted и от там със самолета обратно до София.
Препоръчани коментари
Няма текущи коментари
Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш
Трябва да си член за да оставиш коментар.
Създай профил
Регистрирай се при нас. Лесно е!
Регистрирай сеВлез
Имаш профил? Влез от тук.
Влез сега