ВИХЪРЪТ НА КЕЛТСКИЯ ТИГЪР
Всеки, който има очи за света около себе си, е изкушен да опознава все повече и повече места. Така няма как да не се насочи един ден и към Република Ирландия. Често възникват спорове интересна или не е държавата, има ли какво да се види и прави или е скучно в Дъблин и чист или мръсен град е тази столица.
Ирландия е не толкова далеч, но едновременно с това не много позната на България. Примерно само до преди три-четири десетилетия четяхме, слушахме и гледахме във филмите, по медиите и в книгите и пиесите на ирландските автори за изостаналата аграрна държава, за вековната й неспокойна история, за населението й, преживяло бедствие от т.н. „голям картофен глад”, взел един милион жертви, за трудните житейски условия в неблагоприятната климатична и географска област , за тоталната емиграция през 1961 г най-вече в САЩ и Канада, но и в много други места по света, чак до Австралия, на 6 милиона от малката бледолика , загадъчна нация с характерната червена коса, за да оцелее.
Тогава в Ирландия остават едва 2,6 милиона души. И днес повече ирландци живеят извън родината си, отколкото в нея. Този факт вечно ще свидетелства от къде всъщност води началото си икономическата миграция на населението в света.
В по-новите времена популярна тема бе борбата на Ирландия за независимост от Обединеното кралство и за намесата на Ирландската републиканска армия в т.н. партизанска война, белязана от насилие, тероризъм и жестоки братоубийствени атентати. В крайна сметка през 1922 г Ирландия се раздели на две. Част от нея наистина се превърна в началото в автономна, а през 1948 г и в суверенна република със столица Дъблин, а другата част остана в състава на Великобритания под името Северна Ирландия и столица Белфаст.
В края на 90-те години обаче започнахме да научаваме, че ирландската икономика рязко се съживява, увеличава двойно ръста си в сравнение с по-напредналите европейски държави и отбелязва най-бързия растеж в производството и в трудовата заетост на населението.Това е и в резултат на присъединяването на страната към Европейския съюз. Само двадесетина години след включването й в модерното европейско семейство стигат на тази малка и изостанала държава да направи рязка промяна в своето развитие. Приемат се и се налагат конкретни и ефикасни мерки за поощряване развитието на предприемачеството и за благоприятна данъчна политика. Оптимизира се вносно-износният режим, подобрява се много успешно инфраструктурата, привличат се огромни инвестиции за развитието на софтуера в областта на комуникационните технологии и медицинската техника, развиват се финансовите услуги и агробизнеса, включително хранително-вкусовата промишленост.
Драстично спада безработицата и се подобрява жизнения стандарт на ирландците. Заради светкавичния икономически и социален напредък страната си спечелва прозвището "Келтския тигър". Днес Ирландия е 5-та в света по икономическа свобода и 2-ра сред 45 европейски държави. Но още през 2009 г Дъблин става 4-тият най-богат град в света по покупателна способност на населението.
Красотата на Дъблин
От страна на емигранти, Ирландия за кратко време се превръща в страна на имигранти и обезлюдените селища започват своето успешно прераждане. Около 250 хиляди предимно източноевропейци намират своето препитание в бързоразвиващата се, перспективна ирландска икономика. Населението й се подмладява драстично и сега в Дъблин поне половината от живущите са на възраст под 30 години.
Държавата е добре организирана, с чудесен обществен ред и условия за живот. Изненада е да прочетеш някъде, че Дъблин е мръсен град, със запуснат вид. Не видях нищо такова там. Широки улици, красиви сгради с добре поддържани и като правило пищно обсипани с цветя фасади, прекрасна катедрала на ирландския първосветец Св. Патрик, парка в двора й с находчиво представяне на ирландските писатели, трима от които са носители на Нобелова награда за литература. Това са Джордж Бърнард Шоу, Уилям Бътлър Йейтс и Самюъл Бекет. Ирландски принос в европейската литература дава и нобелистът Шеймъс Хийни, който е роден и израсъл в Северна Ирландия, но дълги години живее и умира в Дъблин.
Интериорът на катедралата "Свети Патрик"
Металните образи на най-изявените ирландски писатели и на нобеловите лауреати са поставени на специална стена в градината на катедралата. А първата снимка е на Оскар Уайлд в парка Феникс.
Пъбовете в държавата са на всяка крачка. Твърди се, че на сто човека са пада по един такъв и там всеки ирландец изпива своите над 130 литра бира годишно…По този показател преди време ги превъзхождаха само чехите, но сега се прокрадва информацията, че са изостанали на четвърто място! Пият всякаква бира, както и напитката от марката Гинес - един от символите на Ирландия. Тази бира носи името на Артър Гинес, който през 1759-та година взима под аренда в Дъблин една пивоварна с площ 60 акра за срок от…9000 години и с наем само 45 британски лири. Годишно! Точно 45 британски лири за година е наемът на пивоварната и в момента!
Но...интересното е, че в Нигерия, например, а не в Ирландия, се консумира по-голямо количество бира "Гинес".
Ирландците са открити, непринудени, спокойни, весели и изключително добронамерени хора. Ако човек не очаква някакви сензационни разкрития по отношение на историята, природата и съвремието им, ще остане доволен от опознаването на една интересна територия и един народ, извървял труден път към своето оцеляване, развитие, себеустройване и себеизява.
Ирландците поддържат колоритна естетика към входните си врати, към розетките над тях и дори към стъргалата пред тях
Тринити колидж е най-престижното и най-старо висше учебно заведение в Дъблин
Това е старата библиотека на колежа и на Дъблинския университет. В нея се съхраняват над 200 хиляди ценни книги и всички издатели в станата са задължени да предават тук безплатно екземпляр от всяка книга, видяла бял свят
Тук се пази „Келтската книга“. Затворена е под стъкло във витрина и от посетители не можеш да се добереш до нея, за да я видиш отблизо. Затова по стените са поставени пана с изглед на корицата и на някои от страниците й
Това е ръкопис, създаден от келтски монаси в началото на 9 век, който съдържа четирите евангелия от Новия завет на латински език
Това е друга културна забележителност в Дъблин - библиотеката Честър Бийти, получила името на своя създател - американски милионер и колекционер
Тук се съхраняват, излагат се за разглеждане и се предоставят за ползване много древни ръкописи, редки книги, истории на всички религии, произведения на изкуството, и т.н.
Пъбовете в Дъблин го правят града с най-много питейни заведения на глава от населението
В ирландски пъб не можеш да си поръчаш шотландско уиски. Това не е поради съседското съперничество, а защото ирландците си харесват своето тройно дестилирано, а не шотландското-с две дестилации
През Дъблин протича река Лифи, над която в града и прилежащия му район има 29 моста. В дъното е един от символите на столицата - мостът"Ха пени", кръстен на популярна верига магазини със стоки за 1 пени
Статуята на измислената рибарка от популярна песен Моли Малоун е позната на всеки, който посети Дъблин
Следва продължение....
Препоръчани коментари
Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш
Трябва да си член за да оставиш коментар.
Създай профил
Регистрирай се при нас. Лесно е!
Регистрирай сеВлез
Имаш профил? Влез от тук.
Влез сега