ТУК ТЕ СТАНАХА ВИСШИСТИ И ПЛАМНА ТЯХНАТА ЛЮБОВ
Градчето Сейнт Андрюс в Шотландия сигурно нямаше да е кой знае колко известно в последните две столетия. До 18-ти век то е религиозната столица на тази борбена и непримирима територия, която векове наред воюва за независимостта си от англичаните, но сега заедно с тях и Северна Ирландия е съставна част на Обединеното кралство Великобритания. Когато обаче започва Реформацията в църквата, която се състои най-общо казано в остри атаки срещу католицизма и настъпване на протестантството, именно тук се водят първите и най-жестоки протестантски погроми над католическите институции и над самите католици.
Предвождани от Джон Нокс - ревностният последовател в Шотландия на идеолога Мартин Лутер, погромите оставят само грозни руини от огромната, впечатляваща с импозантната си архитектура градска катедрала и кулата Рулс, и двете строени през 12-ти век. Руините и до сега стърчат сред едно старо гробище в загубилото влияние и блясъка си бивше най-голямо шотландско църковно средище. Стотици католици намират смъртта си в Сейнт Андрюс.
Останките на католическата катедрала и на кулата,
част от католическия комплекс, като вечен паметник на загиналите за своята вяра
Пламенният Джон Нокс
Фанатизираните протестанти сриват и вековния градски замък. Сега останките му се посещават като музей. А в информационния център към него е подредена изложба с обяснителни надписи, картини и скулптури от зловещите сцени на религиозните сблъсъци.
Руините на замъка. Кръглото съоръжение е зловещо подземно затворническо помещение
Картини от погрома над католиците
Все пак малкото градче пази миналата си слава с още нещо много важно. Тук през 1413 г е създаден първият университет на Шотландия, заел трето място в историята на университетите не само във Великобритания, а въобще в англоговорящия свят след Оксфорд и Кеймбридж. По качество на образованието през 2018г университетът е нареден на трето място в държавата след Кеймбридж и Оксфорд, а през 2020 г е втори, след Кеймбридж и пред Оксфорд. Така се твърди в сайта му. Тази му слава често довежда в него за обучение не само най-първите шотландски граждани, а и важни за цялото Обединено кралство особи.
Тръгнеш ли по една от северните крайни улици на Сейнт Андрюс – The Scores, ще вървиш край малки замъци - сградите на някои от трите колежа на Университета с около 25-те му факултета.
Сградите на някои от факултетите
Ще стигнеш и до Музея на академичното дело, който обаче през август 2018 г беше затворен за ремонт, затова не успях да надникна в него. Едва ли на света има друг университетски музей с толкова неугледна фасада!
Музеят на академичното дело в Сейнт Андрюс
Преди 20-тина години престолонаследникът на британската корона - принц Уйлям, избра тук да се образова по специалността "География". Според традицията на британските университети, в колежа се помещава и църква, в която преподаватели и студенти ежедневно влизат за обща утринна и вечерна молитви.
Тук е учил Уйлям
А в тази университетска катедрала се е черкувал
Ухажван от рояци красиви студентки, Уйлям e заслепен от дантелената рокля на една от тях в импровизирано студентско модно ревю - Кейт Мидълтън. Тя пък учи във Факултета по изкуствата тук. Злите езици говорят, че срещата им в Сейнт Андрюс не е първа и не е случайна. Но какво ни засяга нас това?
След 8 годишна любов двамата стават поредното семейство херцози на Кейбридж в Бъкингамския дворец, а в момента херцогинята е майка на три чудесни дечица. Тя е и една от малкото дами - настоящи членове на тази фамилия, с висше образование.
Сгушено сред зеленина- то тук почти винаги е дъждовно и тревата никога не изсъхва, но спре ли дъждът, слънцето го позлатява - градчето Сейнт Андрюс, с около 17-те си хиляди жители, тихо си живурка под бръснещия бриз на Северно море и с нищо невпечатляващата си архитектура.Силуетът на града във височина се прорязва единствено от немалкото обикновени църкви и огромна катедрала.От красив парк с паметник на жертвите на религиозните войни тук може да наблюдаваш суровото крайбрежие, опасано от озъбени и ту заливани, ту откривани от морето дълги плоски голи скали. Там, по-надолу, на брега, непосредствено върху скалите, е аквариумът, богат на разнообразни водни обитатели и водни атракции за децата.
Мемориал за жертвите на религиозните войни
Суровият, обветрен бряг
В Сейнт Андрюс има множество религиозни храмове
Аквариумът
А някъде наблизо е Британският музей на...голфа. Да, именно на голфа, защото точно тук има чудесни яркозелени огромни полета, които привличат най-запалените ценители на този спорт. Едно от тях е първото голф игрище, създадено в Шотландия още през 15-ти век, придобило световна известност след перипетиите около тази игра през следващите векове.
Домът на голфа се посещава от най-изтъкнати голфисти,
Те всички обожават това игрище
През 1754 г тук се създава The Royal & Ancient Golf Club– най-старият и най-престижен в света голф клуб, който постепенно се превръща в световен Дом на голфа. От неговата сграда, построена точно един век по-късно, но многократно преустройвана, се управляват всички голф-дейности на нашата планета, с изключение на тези в САЩ и Мексико.Тя е денонощно отворена за близо 2500-те клубни членове – мъже и жени,млади хора - професионалисти и аматьори.
Наоколо има много красиви и очевидно луксозни хотели, в които отсядат любителите на аристократичната игра от цял свят.
Препоръчани коментари
Няма текущи коментари
Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш
Трябва да си член за да оставиш коментар.
Създай профил
Регистрирай се при нас. Лесно е!
Регистрирай сеВлез
Имаш профил? Влез от тук.
Влез сега