Света Гора, Атон и българския манастир Св.Великомъченик Георги - Зограф
Обикалял съм манастири из България. Посещавал съм и доста черкви у нас, и в Гърция и къде ли не. Но до Света гора и Атон не бях стигал.
Отдаде се възможност, един приятел уреди виза (диамонитрио) и естествено не пропуснах.
Пътуването се води поклоническо. Правилата за посещение на монашеската република разрешават само мъже посетители. "Мъжете знаят защо" както гласеше слогана на Каменица Е бира там няма. Има червено вино и ракия - местно производство. Та освен дами, не пускат и всякакви други същества от женски пол, с изключение на женски котки, ама то е друго дело.
И така - Уранополи, пилигримския офис (от там се взима разрешителното), кулата и ферито за Дафни.
Спирка номер две е за Зографския манастир (Ζωγράφου).
Очаква ни приятна четирикилометрова разходка из монашеските земи.
От манастира са пратили камион със седалки предрешен на автобус, понеже послушниците са повече. Всъщност българската групичка е поне тридесетина човека, което си е масов туризъм. Загледах се в номера на разрешителното - над 70 000 само за тази година. То се отнася за всички посетители на полуострова, но все пак подсказва, че не иде реч за толкова отделечено и непосещавано място.
Пътят към Зограф се вие из планината.
Отбиваме се да поразгледаме и околните манастирчета, някоя и друга скита (отделени къщи или пещери, където живеят монаси) и поемаме нагоре.
За около час се класираме пред манастирските порти.
Зографския манастир Св. Георги е голям комплекс. Просъществувал от IX век до наши дни, изгарян, разширяван многократно. В ден днешен се обитава от над тридесетина монаси.
"Манастирът "Св. Георги Зограф" в Света Гора води началото си вероятно от IX-X век. Най-ранният документ за съществуването му е датиран от 980 година. Според легендата той е основан от трима братя - Мойсей, Аарон и Иван Селима от Охрид през 919 година. През тази епоха отшелничеството по българските земи вече има практика и традиции и е дало на света такъв свят човек като св. Иван Рилски.
Фануилската чудотворна икона "Св. Георги" в Светогорския монастир Зограф XIII-XIV в.Когато обителта била основана, монасите не знаели кой от светците да изберат за покровител. Те приготвили дъска, върху която да изобразят лика на своя покровител и след като я оставили в църквата, се отдали на гореща молитва, с която призовали Господ да им открие името на светеца. На сутринта с голяма почуда монасите видели върху дъската лика на Свети Георги, когото те нарекли "Изограф" - т. е. "Самоизобразил се!" Преданието разказва, че в мига, когато ставало това чудо, в един сирийски манастир, нападнат от араби, образът от иконата на Свети Георги изчезнал ненадейно. Монасите чули глас от небето, който им казвал, че чудотворецът си е избрал нов манастир и те трябва да го последват там. Това се оказала Зографската обител в Света гора. А Фануилската чудотворна икона (от Фануилската обител), и до днес се съхранява в главната съборна черква."
Цитат из: Манастирът "Св. Георги Зограф" в Света Гора
Повече за самия манастир можете да намерите тук.
Домоседовите сводки са тук.
Първа задача - да намерим архонтария. Той посреща и настанява по стаите. Нагости ни с мастика и локум, пихме по кафе, показа ни стаята.
По-късно боксчето се дозапълни. Дойде и Христос - грък, около шейсетте с чудесен български, кадър на ВИФ. Беше тръгнал на поредното си шестдневно пътешествие из светите земи - да се поклони пред конкретни икони. Тъкмо идваше от друг манастир, където обстановката била значително по казармена от Зограф. Нямали ток (само през деня на генератор), окачили му метлата да пооправи двора и така Всъщност послушанието (работата с която следва да заслужиш безплатния подслон и вечеря) е част от ритуала. На нас послушание не ни възложиха. Предполагам, че ако се задържиш за повече време - следва да се включиш в манастирския труд. Официалното разрешение се издава за четири дни, но е прието да оставаш не повече от ден в един и същи манастир.
Много думи, а малко кадри. Да се поправя веднага:
Настана време за вечерната литургия (към 5 часа). Тя си е около два часа. В черквата не е разрешено да се снима и показвам само предверието (третия кадър).
Постната вечеря беше добра (омлет и руска салатка с риба тон) и червено вино от магерницата.
Пораздумка с отчетата и след залеза по леглата
---
Сутрешната литургия започва в 5 сутринта. И е поне три часа. Песнопения, молитви и т.н.
Порция снимки след съмване, пълно спокойствие и една препичаща се котка.
Оставихме монасите да си вършат техните си дела, а ние полека-лека към порта.
А по-пътя кого да видиш - сърби връщащи се от Хилендар, българи в посока Св. Пантелеймон, руснаци също, много гърци, изобщо хора има.
Поради спецификата на ферито - първо през няколко крайморски манастира и после към Уранополи си импровизирахме круиз. От съвсем първа линия, като компенсация за нарочен туристически такъв, возил ме преди няколко години, но тогава гледката беше от поне миля по-далеч.
Дохияр
Ксенофонт
Св.Пантелеймон
Дафни
Слизане от ферито, нови билети. митница !? и обратно към Уранополи.
И за финал малко романтика в посока светския живот на фона на близкия остров Амулияни
---
Източници:
1. Атон - http://www.sveta-gora-zograph.com/athon/athon.php
2. Как да посетим Света гора - http://www.sveta-gora-zograph.com/poklonnik/poklonnik.php
3. Официална страница на Атон - http://www.mountathos.gr/active.aspx
4. Сайт с карти и разяснения за отделните манастири - http://www.pravoslavieto.com/manastiri/aton/
5. Манастирът Зограф - http://www.pravoslavieto.com/manastiri/aton/zograph/index.htm
5. Уредбата и управата на Света Гора - http://www.pravoslavieto.com/manastiri/aton/#%D0%BE%D1%80%D0%B3
6. Светогорски манастири - http://www.pravoslavieto.com/manastiri/aton/#%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B8
Препоръчани коментари
Няма текущи коментари
Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш
Трябва да си член за да оставиш коментар.
Създай профил
Регистрирай се при нас. Лесно е!
Регистрирай сеВлез
Имаш профил? Влез от тук.
Влез сега