За Португалия мога да споделям и пиша хиляди страници, вероятно томове.
Всички знаете колко информация има само тук, във фотодневника, която касае най-вече маршрути, билети, градски транспорт, цени, магистрални такси, рентакар в Португалия: http://magelanci.com/topic/6187-%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82%D1%83%D0%B3%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%8F-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B7-%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BB-%D0%B8-%D0%BC%D0%B0%D0%B9/page-7#entry151453
В този пътепис, ще се опитам да не съм толкова подробен, обещавам. За всякаква информация съм а разположение.
Започвам с планирането: малко окъсняхме, по традиция, с резервациите за самолет. Докато преглеждах скайскенер и всякакви други лоукост оферти, пресмятах багажи (12 дни бяха, все пак е трудно само с по една раница), то не остана изгоден полет. Тъкмо по това време (краят на април 2016) България еър възстанови полетите към Лисабон - всеки четвъртък, от полунощ до към 5 сутринта, на приличната цена от 1300 лв. за двама души. Не само че датите не ни устройваха (да, бяха точно 12 дни, не повече, но и не по-малко), но и бяхме предвидили да тръгнем 7 дни преди старта на директните полети. Така е, който има дете (и куче) ме разбира, а който чака второ - съвсем ).
В крайна сметка, спряхме се на полет до Франкфурт с престой от ок. 5 часа, а в Лисабон кацахме в 15 ч. местно време, което беше супер. На връщане отново имахме 5 часа във Франкфурт и прибиране в София около 20.00ч, което също беше повече от поносимо. Нямаше нискотарифен полет, следователно, нямаше сериозни ограничения в багажа, и същият заминаваше директно към Лисабон. Поради това Франкфурт беше наш за няколко часа. Дали се възползвахме? И още как! Благодарение на форума бяха разучил какво можем да видим в града, какъв транспорт ни трябва от летището до центъра, цени на билети и места, откъдето да ги купим.
На отиване времето беше... не особено хубаво, но това не ни попречи (3 градуса, на връщане обаче - 20 градуса). Снимките са комбинирани - както от престоя на отиване, така и от престоя на връщане.
Ритъмът на Франкфурт е много приятен. За пръв път стъпвах в Германия, и впечатленията са ми повече от добри!
Блестящи небостъргачи, Централната банка и скъпи ресторанти, но Франкфурт не е само това-)))
Дълго преди да стане град през 794 г. Франкфурт е бил търговски център. Още от XII в. търговци от цяла Европа са привличани от солидния пазар на града. Крал Фредерик I е коронован във Франкфурт през 1152 г. и неговото завещание въздига града пред Германия и света.
На снимката, ако не се лъжа е 200-метровата кула Майн. Има опция да се изкачи - не се възползвахме.
Бомбардировките през 1944 г. разрушават 80% от града. През следващите десетилетия Франкфурт е изграден наново, но реконструкцията на площад Рьомерберг (Römerberg) не е завършена до 1983 г.
Отвъд този симпатичен мост, окичен с хиляди катинари за любов се намира къщата на Гьоте, поради липсва на време (и двата пъти ни чакаше самолет) не успяхме да я видим
Качихме кулата на катедралата
Най-старият район на града, Алдщад (Aldstadt), има сгради, издигнати в периоди, вариращи от Средновековието до към XVIII в. Тук е и прочутият площад Рьомерберг
На път за Лисабон
Летището на Лисабон е свързано с метрото, чиято спирка пък беше близо до хостела ни, който беше на добра локация. Само да вдишаш глътка въздух от Лисабон и сякаш те обзема магията на града, на предстоящото очакване. Пулсът е очарователен - гостоприемен, подканящ, уютен и красив.
Първата снимка е от намиращия се близо до хостела ни булевард на свободата (liberdade). Навремето това е било "стъргалото", когато всички са излизали на разходка да покажат одеждите си, да бъдат забелязвани и да за забелязват: )
Централна гара Лисабон - Rossio, намира се в центъра на центъра на Лисабон, и ако това ви звучи непрактично, то нека е ясно - всички влакове минават под тунел за изход от столицата, няма гара Подуяне, няма гара Искър и тецове наоколо
Първото от няколкото произведения на учениците на Айфел - елеваторът Санта Жуста в Лисабон, който ви изкарва направо в друг квартал - убедете се сами на следващата снимка....
няма шега, по този мост се озовавате на съседен хълм в Лисабон, или иначе казано - от квартал Байша (търговските улици) отивате в Шиадо (кварталът на изкуството)
Археоложкият музей
Гледки от елеватора Санта Жуста
Триумфалната арка в Лисабон - Целият площад е с лице към река Тежу, а интересното е, че това е било кралски дворец до 1755 година, когато двореца се мести в Белем.
Историята е твърде интересна: последния ден в офиса, принтирайки всички карти (метро, кратки разходки и пр.), забравям да принтирам точно картата с упътване от центъра до ресторанта.
След като два месеца ме спмаваха по мейл разни португалски съобщения и реклами, от ресторанта, около 19 ч. получавам sms, ако няма да ходим да канселираме резервацията поради големия интерес. Без колебания я канселирахме, изобщо в този първи ден не знаехме как ще се оправим в Лисабон. Оказа се, че на sms-a хората са си написали точния адрес, случайно го поставих в навигацията на телефона ми, която по принцип много не работи без интернет, но някак си на картата успяхме да се ориентираме (offline), и правейки си вечерна разходка точно в 21 ч. (часът на отменената резервацията) се появяваме на портите на въпросното заведение. Посрещат ни много любезно и ме питат за име, казвам - Станимир, ооо, отговорят те, но защо канселирахте резервацията преди 2 часа?! Обясняваме им, те се смеят на съвпаденията и веднага ни намират маса. За пръв път ще слушаме фадо, ще ядем риба годфиш (ако разберете каква е – да ми кажете, вкусна е) и октопод, който тук именно беше в консерва…….и най-безсрамно ни сервираха на масата: )))). Фадото е по-тъжна и меланхолична музика от испанското фламенко.
Манастирът Йеронимус в действителност е върхово постижение на португалската архитектура. Той е решен изцяло в местния, популярен през 15 век, Мануелински стил, кръстен на името на крал Мануел I.
Монументът на откривателите. Оттук са тръгнали колонизаторите не само на Бразилия, но и на Мозамбик и Индия. Да, разбира се - и Васко да Гама
Ето и самият мост, копие на моста в Сан Франциско, кръстен Васко да Гама
Торре де Белем или иначе казано кулата, която преди земетресението през 1775 г. се е намирала доста по-навътре в океанеа и служила за наблюдателница - осигурявала е идеален изглед към четирите посоки в окена
Трамвай 28 разбира се, за вечерна разходка из квартала Байро Алто....
Театърът в Шиадо, изморени и към хостела, на другия ден поемаме към Синтра, близко градче до Лисабон
Нататък продължаваме със Синтра, след проучване си направихме еднодневна екскурзия до този приказен град
Първата забележителност - крепостта на Маврите, останки (и то какви) от нашествието на маврите в Испания и Португалия
Дворецът Пеня отблизо - малко известен факт е, че тук също има българска следа - прачичо на Симеон II, български цар, управляващ чрез Регентски съвет, поради непълнолетие, и в близкото минало прайм министър, е построил този луд, цветен и луксозен дворец: )
Спалнята на Фердинанд Кобургот (пра-чичо на Симоен) е била наистина луксозна
Стигаме до Националния дворец, който се намира в центъра на Синтра. През Х век на това място бил построен дворец от маврите, който служел за тяхна лятна резиденция. Днешният облик на двореца е от ХIV век, когато крал Жоао І извършва цялостна реконструкция. Вътре се намира една от най-богатите колекции от мавритански плочки в света
Националният дворец е облицован с азулежу - богатство на Португалия
И може би, най-пренебрегваният дворец в Синтра - Монсерат! Разбира се, Кинта де Регалейра е друго уникално място в Синтра, което не успяхме да видим, но във фоторазказа съм описал как може да се видят всички пет забележителности в Синтра за един ден.
Следва отново Лисабон и замъкът в Алфама - Свети Георги, разположен на един от седемте хълма в града
Кристо рей, е построен, както пише във всички пътеводители - като нагла имитация на статуята в Рио, в Бразилия; обърнат към Лисабон, той пази столицата от нови земетресения...
Може (а и е препоръчително) да се качите до върха )
Паркът на нациите, построен заради експо '98, гордо се вее и BG флаг На път сме за някогашния най-голям океанариум, откъде няма да ви досаждаме с много снимки ))
В дъното на снимката - най-дългият мост в Европа - Васку да Гама
Обидуш, Фатима & Баталя
На път за Порто, денят минава не само в броене на километрите по магистралата, а и през 3 отбивки, 3 завоя, отвели ни до 3 легендарни и емблематични за Португалия места.
И този път, макар и косвено ще открием допирни точки и с България - в една история за 3 овчарчета, която стъпва на тънката линия между легендата и действителността. История за трите пророчества на Фатима, последното от които е оповестено от Папа Йоан Павел II само преди 15 години!
Истина или легенда - преценете сами, а сега ни следвайте )
Село Обидуш е първата отбивка по пътя - реално представлява един мавритански замък, от който са останали основно стените, и който е бил построен от Дом Динис I за неговата съпруга.... (а днес мъжете подаряват порше и силикон, градация!)
Селото може да се обиколи по два начина - по стените на останките от замъка.....или по неговите малки и тесни улички, където може да пиете черешов ликьор, който днес сипват срещу 1 едно евро в шоколадови чашки. По био-еко от това здраве му кажи - изпиваш питието, изяждаш си амбалажа.
Влизаме в едно от може би най-интересните места в Португалия - Фатима. На снимката - паметник на Трите овчарчета...
През 1915 г., точно на 13 май, легендата разказва, че Св. Богородица се явява на 3 овчарчета от Фатима, като им казва, че в периода до 13 октомври ще им разкрие 3 пророчества..... ("Пророчествата на Фатима"). Видението дава на децата 3 писма с предсказания за събития, които ще се случат през идните години, включително им обяснява, че само едно от тях ще доживее до дълбока старост (така и става, Лусия умира през 2005 г.)...Всяко едно от получените писма е трябвало да се отвори в конкретна година. По това време обаче Португалия не е религиозна страна и никой не взима сериозно тези събития.
Едва през 1935 г .от Ватикана дават нареждане на Лусия (оцелялото овчарче) да разкрие пророчествата.... Лусия пише писмо до Ватикана с условие, третото Пророчество да не се разкрива преди 1967 година...При отварянето на първите две писма става ясно, че Дева Мария е разкрила на пастирчетата пророчества за ключови събития на ХХ век. Сред тях са краят на Първата световна война, началото на Втората световна война. Те били описани с невероятна точност.За третото пророчество обаче Ватиканът мълчи повече от 3 десетилетия.... Едва през 2001 г. Папа Йоан Павел II разкрива третото пророчество, но към съдържанието на което обществеността остава скептична, а то гласи: "Видях град с руини и нови сгради, и облечен в бяло епископ, който пада мъртъв на земята, застрелян с оръжие от войник."
Както знаете, точно на 13.05.1981 г. е извършен опит за покушение срещу Папа Йона Павел II, в който дълго е търсена българската следа. На 13.05.1981 г папата пада на сред площада във Ватикана, прострелян от куршум (както се оказва не от българин, а от турчин, който по-късно признава, че го е направил в името на Фатима, каквото и да значи това). Папата обаче остава жив. Твърди се, че е защото се е навел да целуне кръстът на Фатима (предходната снимка), окачен на врата на поклонничка на площада и това го е спасило, тъй като куршумът не го е пронизал смъртоносно ...Друга история пък твърди, че на срещата между Рейгън и Горбачов в края на студената война е присъствал и папата, който разкрил, че ако нещата не се подобрят светът го чака Антихристът и третата световна война. Дали папата е бил на тази среща, след която студената война приключва или не......факт е обаче, че до днес площадът във Фатима събира повече поклонници от Ватикана (говори се за 1 милион души), а папа Йоан Павел II е бил 3 пъти във Фатима, включително и преди смъртта на Лусия (2005 г.) - третото овчарче. Не случайно папата, който обичаше България, има паметник на този площад, а днес свещите които се палят там са с размерите на лопати...., преди гасенето им избухват пламъци до тавана
И до днес, всеки ден, може да се видят поклонници, които извървяват пътя до храма на колене....
След Фатима се пренасяме в една късноготическа фантазия в Баталя - Манастирът.
Шедьовър не само на готическото изкуство, но и на мануелинския стил, манастирът е построен за 145 г., символизира възходът на португалската експанзия и началото на португалската империя в края на XIV век...
Действително е красиво, мануелински стил означавало комбинацията от сложна декорация с морски мотиви, аз не знаех, наистина.
Тази почетна стража охранява гробът на незнайния войн в Манастира в Баталя, като стражата стои винаги и се сменя на определено време (като пред президентството ни)
В родината на корка се правят всевъзможни неща - всичко, което виждате е от корк и това е модерно там. Чанти, обувки, ботуши дори, дамски накити, картички, магнити, включително и детски принадлежности, шапки, а жената в магазина твърдеше, че дори са водоустойчиви.
След всичко това, и малко преди да се озовем в Порто, се намираме на една от най-широките (1 км) плажни ивици, тази във Фугейра да Фош. Уви, небето проплаква ( и как няма), поради което бързаме за Порто - и не съжалихме! Очаквайте ни и ще разберете защо
ПОРТО
Порто - вторият по големина град след Лисабон, но не можем с лека ръка да му отредим и второ място по красота. Може би най-сериозният конкурент на Лисабон, все още се чудим кой от двата града...., ще се убедите сами ))
Градът е с много сериозна денивелация - трябват ви яки обувки и ентусиазъм за ходене. Вярно е, че португалците ядат много, амма много сладко, но с тези баири - това е нормално, дава енергия, която пък бързо се изгаря ). Порто се пресича от река Доуро, върху която са изградени 6 моста. Безспорно - най-забележителният е Дом Луиш I, построен, подобно на Санта Жуста елеватора в Лисабон, от ученик на Густав Айфел.
Две църкви (катедралата и Сан Франциск) се издигат грандиозно над града, а в в една от тях не се отслужват литургии вече близо 5 века, ще ви направим свидетели на причината....
Портвайнът, също гордост на Порто и региона, е сладко, ликьорно вино, което не допада особено на първа глътка, но … с броя на глътките и с броя на гледките ...., ами виното ще започне да ви харесва дори!
След Фатима и Баталя се озоваваме в късния следобед в Порто, а докато се настаним си става направо привечер. Първото, което виждаме (и на следващата снимка) е часовниковата кула на града.
Извървяваме близо 2 км почти "отвесно надолу", за да стигнем до Моста (не ни се и мисли за изкачването по обратния път)
Това е ЖП гарата Сан Бенту
Площадът на Свободата, където е и кметството. Пред конната статуя на Дон Педру IV, в началото на квартал Рибейро, пулсът на Порто се усеща най-добре. Това място е основният обществен кръстопът в града, където пътищата на бизнесмените се пресичат с тези на просяците....
Сан Бенту - ЖП гарата в Порто, забележете на следващите снимки изумителните азулежу, които красят гарата.
Спираме се за миг пред Катедралата (Se, тук всички катедрали са Se, дуомо на италиански), влизаме и вътре....за да се насладим на този позлатен олтар, това разбира се е нищо в сравнение с Изобилието, което ни очаква в другата църква - Сан Франциск.
Кварталът Фош на брега на Доуро, а в близост е Мостът (Дом Луиш I), срещу тези шарени сгради се намират винарните на Порто, където се дегустира и продава портвайн. За да се изкачим и минем пеша по Моста е необходимо да вземем този фуникуляр, а гледките от Моста са внушителни... За да слезете от моста от другата страна е добре да вземете лифта
Отново се връщаме към Рибейро, този път по пешеходната (ниска) част на моста и се озоваваме пред кафенетата във Фош, сред които кипи живот, и денем, и нощем.
Ето ни на прага на съвсем обикновената на външен вид църква Св. Франциск. Въпросът е, че сякаш Катедралата не е била достатъчна, та е налице и още една барокова забележителност, и която забележителност вътре изцяло е покрита с позлатена дърворезба - от входа, през олтара до изхода, всичко е злато. Именно това пищно, златно излишество така шокира духовенството, че от завършването на църквата през XVI век до ден-днешен богослужения не се извършват.Тъй като в църквата е забранено да се снима (?!) си позволихме да "откраднем" Втората снимка от гугъл, въпреки че тя дава твърде бедна представа за лукса в църквата.
Глътка въздух из улиците на Порто и кафенетата пред реката...
Друга уникална църква, инкрустирана с азулежу отвън - Igreja dos Carmelitas
С малко повече от глътка портвайн и една панорамна снимка казваме довиждане на Порто, за да се отправим още по на север - към Брага и Гимараеш - в следващата част на пътеписа!
Препоръчани коментари
Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш
Трябва да си член за да оставиш коментар.
Създай профил
Регистрирай се при нас. Лесно е!
Регистрирай сеВлез
Имаш профил? Влез от тук.
Влез сега