Избор на превоз до Гданск
При планиране на пътуването ми първо се ръководя от избора на транспорт.
Авиокомпанията WIZZ AIR стартира 7 нови маршрута през 2021 г. от град Бургас. Това беше прекрасна възможност да посетим някои от предложните дестинации. След щателно проучване се спрях на Гданск, Полша. Билета ми в двете посоки беше около 180 лв..
След избора на основния транспорт проучих как да се придвижим от летището до хостела ни, който се намираше до ж.п. гарата. Аз обикновено проучвам предварително транспорта до всяка от целите ми. Включително трансфер от/до летище. И между точките които искам да видя. Идеята че “ние веднъж да стигнем там, все ще се придвижим” не е за мен , защото с английския не съм много добре и трудно бих с справила.
От наши близки, които бяха ходили предната седмица разбрахме, че трябва да хванем автобус 210 , който отива до центъра и до гарата/ GDANSK GLOWNY/. Слизайки от самолета се отправихме към автобусните спирки . Билети се вземат от автоматите , като се плаща с дебитна или кредитна карта. Стойност на билета 3.80 злоти.
Полезни съвети:
- Много внимавайте, автобуса се хваща от перон първи, а не от трети
- Не е необходимо да обменяте много злоти, абсолютно всичко и навсякъде се плаща с карти. Избор на хотел.
Самият Гданск е достатъчно интересен и има доста възможности за настаняване - хотели, хостели, апартаменти за всеки джоб и вкус. Този път реших, че най-важното е местоположението на хотела, затова избрах хостел до самата ж.п. гара , която се намира на 500 м. от стария град и откъдето тръгват всички автобуси и влакове. Резервацията я направих по Booking.com - хостел MainStation – симпатичен чист хостел на самата гара. Вежлив персонал говорят руски и английски. Предлагат безплатно кафе, чай и плодове.
Преди да стъпя в Гданск, по интернет проучих забележителностите , които трябваше да посетим. Но се оказа, че града е много по-красив и изящен от това което си представях и пълен с исторически забележителности. Напомня ми много на Амстердам, но не е толкова популярна дестинация за чуждестранните туристи.
Старият град започва с прекрасната Дълга улица ULICA Długa по която са разположени редица архитектурни съкровища.
Вървейки по Дългата улица, се наслаждаваме на изящни къщи, улични музиканти и китни кафенета. В края на улицата се намира Ратуш/Ратхаус/Кметството , което е построено от екип холандски архитекти в средата на 16-ти век.
На края на улицата се намира квадратния площад , където е разположен Фонтанът на Нептун. Това е символа на града Той датира от първата половина на 17 век. В центъра на фонтана стои Бог Нептун, които представлява величие и гордост на града и морето.
Там се намира и Артър съд . Това е древна готическата сграда от 14 век със забележителна архитектура, посветен на легендите за крал Артур .
От улицата излизаме на река Молтава / Motlawa /, където в миналото е било пристанището на Гданск. Днес по нея има туристически корабчета, лодки и много стари и красиви сгради по протежение на реката . Крайбрежието е осеяно с много китни ресторанти, кафенета , магазини и павилиони за продажба на кехлибар/ янтар а поляците го наричат амбър/
Гданск има множество древни градските порти, които все още запазват очарованието на миналото.
Входящата порта (Brama Wyżynna), Намира се в началото на ULICA Dluga от 14 век, и е бивш вход на града. Тук се намера и затвор кула. От другата страна на пазарения площад се намира "зелената врата"
Входящата врата Зелената врата
Портата на Санта Мария
Църква на Санта Мария в Гданск
Можете да видите астрономическия часовник от 400 години , позициониран в най-високата точка на сграда. Можете да се насладите на панорамна гледка към града на Гданск, включително пристанището и и околностите му.
Точно зад църквата на Санта Мария се намира "ULICA Mariacka", едина от най-живописните улици на Гданск, която все още запазва старинната атмосфера на процъфтяващия пазар на 17 век. Тук живата атмосферата е показана от многобройните художествени галерии, кафета и Амбър бижута. Определено не трябва да се пропуска сред нещата, които трябва да видите в Гданск.
Гдански кран
Дървеният Гдански кран (Żuraw Gdański: Szeroka / е разположен по протежение на река Motlawa, Той е един от най-големите пристанищни кранове на средновековна Европа. Построен през 1444. Неговата функция е да позволи разтоварването на стоки. Вътрешния му механизъм, остава непокътнат и се състои от големи дървени колела. Днес голямата дървена кула е една от най-известните туристически атракции на Гданск.
След разходката из стария град , може да си купите кехлибарени бижута които се продават на всяка крачка
Кехлибарените находища в Балтийско море са най-богатите в света, а кехлибарът е помогнал за икономиката на града, след като през 1472 г. е сформирана гилдия за този скъпоценен камък на който се приписват магически и дори лечебни свойства.
В Гданск има зашеметяваща колекция от кехлибарено изкуство от 16-ти, 17-ти и 18-ти век, както и съвременни, художествени бижута. В началото на Дългата улица в затворническа кула, която се намира в Златната порта, има музей на Амбъра.
Амбър музей
Кехлибарени бижута, които се продават по улиците.
Няма нужда да се посещават много музеи , важно е да се усети атмосферата на града .Не можехме да пропуснем и разходка с туристическо корабче.
От кея на реката до Зелената порта можете да хванете малки туристически корабчета до Сопот , Гдиня, Хел и полуострова Westerplatte.
Предпочетохме Вестерплате/ Westerplatte/ това е полуостров на брега на Балтийско море, днес част от Гданск. Именно там започва Втората световна война. Парка на Вестерплате разказва историята на войната, но също дава възможност за отдих сред природа и плаж за по-смелите, които не се страхуват от студените води на Балтика. Тук се потопихме във водите на Балтийско море. Интересно, така и не разбрахме защо беше оградено и достъпа до плажа беше забранен.
С корабчето минахме и покрай Корабостроителница на Гданск (Stocznia Gdański: , която се е наричала Ленин корабостроителница, Тя е била сцена на антикомунистическа и сепаратистки битки през 1970 и 1980. Тук се ражда движението "Солидарност", автономен работнически съюз, воден от Лех Валенса. Тук работят 12 000 работници и се произвеждат и ремонтират кораби. Голяма е може би колкото гр. Бургас.
Посетихме и най-забалежителната средновековна дестинация Замък на Тевтонските рицари Marlbork, който се намира на на около 60 км от Гданск и е най-големия тухлен замък в Европа, под егидата на ЮНЕСКО.
Щабът на ордена в Малборк е внушителен във всяко едно отношение и е останал като архитектурен символ и след залеза на ордена. / Информация за замъка може да прочетете в Google,/ билета е 55 злоти около 26 лв.
От Гданск до Малборк може да се отиде с регионален влак, за около 40-50 мин. (11,50злоти в едната посока) На Гарата в Гданск могат де се купят билети от автомат или от гише, въпреки ,че тя е още в ремонт. Има окачени разписания за пристигащи и заминаващи влакове.
От гарата на Малборк до замъка не е далече и може да се стигне за 15 мин. Не е необходим транспорт.
Да опитаме полска храна
Когато попиташ какво непременно трябва да опиташ, отговорът винаги е един и същ – Żurek Журекът е супа с наденица и варени яйца, /
Супа журек сервирана в препекан хляб
Не пропускайте да хапнете от типичните им “pierogi” . Вярно е, подобна храна може да бъде намерена във всяка славянска държава, но полските „пироги“ ще ви изненадат с разновидностите си (от спаначен до боровинков пълнеж). Най-вкусните пироги ги правят в ресторант " MANDU" Пред ресторанта винаги има опашка от хора, но ако проявите търпение ще хапнете най-добрите пироги. Ресторанта се намира близо до ж.п. гарата
с
Пироги
Zapiekanka (Запеканка/ – очаквахме ястие с картофи а се оказа нещо подобно на принцеса с най-различни добавки, включително зеле Има и много други ястия, макар че ние българите си мислим ,че поляците нямат добра кухня, но се оказа че храната е разнообразна и интересна.
Има много други забележителности, които си струва да бъдат посетени отвъд границите на тази разходка. Можете да вземете круизи от кея до Зелената порта, както и влак и да посетите Сопот, Гдиня, Полуостров Хел но времето не ни достигна. Ако имам възможност пак ще се върна в Гданск, защото това е полското бижу на Балтийско море .
Препоръчани коментари
Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш
Трябва да си член за да оставиш коментар.
Създай профил
Регистрирай се при нас. Лесно е!
Регистрирай сеВлез
Имаш профил? Влез от тук.
Влез сега