„ СТОКХОЛМ ПРОДЪЛЖАВА ДА НИ ОЧАРОВА ”
д-р инж.Стефка Кантурска
Стокхолм продължава да ни вълнува и очарова .Забележителностите,сградите и музеите на града все повече разпалват любопитството ни и затова продължаваме разходките и посещенията на все по-интересни места и обекти.
Вместо навъсено утро днешният ден ни радва с приятно пролетно време и слънцето привлича много хора за разходка по крайбрежието
От водният пейзаж около Кметството попадаме на друг изумителен със своята мащабност район Slussen (в превод „Ключалката ”).
Знаменитият британски архитект Норман Фостър съвместно с шведското архитектурно бюро “Berg Arkitektkontor” още през миналия век разработили план за развитие на един от централните райони на шведската столица. Slussen е район , разположен в северен Södermalm, Това е важен център за пътния трафик с едноименната метростанция. Районът осигурява зона за движение с два пешеходни моста и шлюз за лодки между езерото Меларен и Балтийско море. Златният мост, официално наричан Guldbron или Slussbron допълва градския пейзаж.Официалното откриване на Златния мост е било през октомври 2020г. в присъствието на краля на Швеция и без голям брой посетители поради пандемията с коронавируса. Мостът свързва Gamla Stan и Södermalm и е част от по-големия план за реконструкция на района Slussen.Дизайнът на Guldbron е смесица от модни увлечения и традиция. Мостът е с преливащ златист цвят и олицетворява сливането между богатата история на Стокхолм и модерната, космополитна душа на града.
„Златният мост”, официално Guldbron или Slussbron
Район Slussen (в превод „Ключалката ”)
В района Slussen разглеждаме Градският музей на Стокхолм ( Stadsmuseet Stockholm ) . Музеят е разположен в бившите помещения на Кметство „Юг” Södra Stadshuset . Сградата е завършена през 1685 г. Музеят е най-големият общински музей в Швеция и съхранява колекции, които включват 300 000 предмета от исторически интерес; 20 000 произведения на изкуството и 3 милиона снимки.Реновиран е в периода 2015-2019г.и входът за посетителите е безплатен.
Градският музей на Стокхолм ( Stadsmuseet Stockholm )
Така уж за кратко време увлечени от интересните фотоси и макети направихме едно необикновено „пътешествие”от малкия град на Северна Европа от преди 500години до съвременния скандинавски мегаполис.
Подходящо облеченият манекен на търговец-руснак настойчиво предлага своята стока
”Върнахме” се назад във времето в Кралския град през 1527 когато Густав Васа поел властта над църквата и нейните богатства. През периода 1630-1720г. градът изглежда величествен ,постепенно се превръща в търговски и индустриален център и става столица на Швеция. Руснаците са извършвали търговия там повече от 200 години, главно през 17-ти и 18-ти век. Продавали се предимно кожи, лен, коноп, лой и восък . Добре изработени манекени на хора в старинни дрехи и в особени пози действат доста стряскащо за посетителите.
И ето –през 20 век Стокхолм вече започва да изглежда като истински голям град с бизнес улици, високи сгради, неонова реклама и развлечения.
Манекенът на жена ,поднасяща чай на манекен-клиент са като живи хора
Хронологията на годините е показана в снимки и документи
На ниво 3 в музея откриваме спираща дъха ни обстановка - автентична къща от началото на 1900г.Това е домът на семейство Пихлквист . На самия връх на Градския музей има две малки жилищни стаи. Тук живее семейство с две деца. Прозорците гледат към стълбището вътре в сградата.
Истинската стенна печка възвръща спомени от миналия век
Стаите от дома на семейство Пихлквист са обзаведени както някога
Композиция на цветя и плодове Елементи от обстановката
На петнадесет минути пеша от Slussen откриваме две емблематични сгради преди да достигнем „царството” на фотографията – един необикновен музей за любители и професионалисти,посветили се на фотографското изкуство.
Домът на моряшкия институт ,известен на шведски език като Sjömansinstitutet , е сграда между зоната за пристанищни съоръжения Stadsgarden и улица Katarinavägen в района Södermalm. Имотът притежава „зелен” етикет ,даден от Градския музей на Стокхолм,което означава,че сградата е оценена като особено важна от историческа,културно-художествена и екологична гледна точка. Непосредствено до тази сграда,която по-рано дори е била църква на моряците се намира Стъклената къща - Glashuset ,в която е разположена централата на компанията Telenor.
Домът на моряшкия институт ( Sjömansinstitutet )
Централата на Telenor Швеция в Katarinavägen, Slussen
Fotografiska е едно привлекателно място за среща със съвременната фотография
Музеят Fotografiska е разположен е в квартал Södermalm ,непосредствено до Stadsgården - кея на Балтийско море .Това е сградата на бивша митница,но въпреки това музеят разполага с удобно изложбено пространство,множество самостоятелни зали и галерии. Годишно се представят четири уникални големи изложби и около 20 по-малки изложби.М
Цифровите фотоапарати все по-властно изместват класическите им „събратя” с филмова лента.Подобно на всички останали сфери, електрониката и тук почти напълно е променила техниката и технологията за правене на снимки и получаване на готови изображения.
Това е снимка,направена пред красива природна картина като готов фон
Междинен етап към цифровата фотография е снимането върху негативен или диапозитивен филм, след което изображенията се сканират в домашни условия или в някое специализирано фотостудио.Така се получава по-ясно изображение на обектите, по-точен цвят и висока разделителна способност 4K Ultra HD ,4 пъти по-голяма от тази на FullHD телевизор.
Част от изложбата на шведското дуо- художници Inka and Niclas
Самостоятелната изложба на шведското дуо- художници Inka (*1985, Finland) and Niclas (*1984, Sweden) Lindergård предлага фотографски творби и инсталации ,които са фокусирани върху 4K ULTRA HD изображения. Със своя нетрадиционен и асоциативен стил и образност техните изображения , внасят нов живот в пейзажната фотография и начина, по който гледаме на връзката между хората и природата.
Ян Уанг Престън - Фотография на осакатени дървета
Д-р Ян Уанг Престън е практикуващa художничка-фотограф с многостранни интереси. "Цялата "зелена" концепция е една злоупотреба", казала китайската фотографка Ян Уанг Престън при откриването на нейната изложба .В своите фотографии Престън разкрива разочароващата тенденция на китайското правителство за засаждане на хиляди дървета в градовете в цялата страна .Така чрез трансплантиране на дървета от естествени гори направо в градска среда ще се води борба със замърсяването на въздуха.На фотографиите дърветата изглеждат съвсем осакатени. Художничката-фотограф публикувала книгата си "Гора", в която разказва историята на шестдесет дървета, пренесени от първоначалните им места и впоследствие –загинали.
Примерна карта на квартал Östermalm
Нашите емоционални пътешествия из Стокхолм продължават.След разглеждане на Синята зала в Кметството ,където се провеждат тържествени промоции на постъпващи и завършващи студенти решихме да разгледаме Кралския Технологичен Институт (КТН – Kungliga Tekniska Hogsholan),който се намира в северната част на квартал Östermalm.
Движим се към пристанищния кей Strandvägen.Изведнъж пред нас се изправя огромен монументален блок. построен през 1902–1904 г.Блокът се състои от три самостоятелни сгради,които са обединени в цялостна архитектурна структура.Нарича се Kvarteret Bodarne („Кварталът на сергиите”).
Ето огромната архитектурна композиция от три сгради в Kvarteret Bodarne
Името напомня за много навеси и сергии , които са били тук покрай плажната улица на Ladugårdsland (предшественик на сегашната Strandvägen). Тук имало големи складове за стоки,пренасяни с корабите,които акустирали на кея. Трите сгради били построени за жилища, но впоследствие започнали да се ползват от държавни и частни учреждения, като офиси на банки и търговски компании.
Монолитният блок е в непосредствена близост до Nybroplan и Dramaten (Кралския драматичен театър) .
Nybroplan ( „Нов мостов площад“) е обществено пространство в центъра на града, разположен на границата между градските квартали Norrmalm и Östermalm .Това е местоположението на Кралския драматичен театър и парка Berzelii с ресторант Berns Salonger. С изглед към залива Nybroviken, площадът той също е център на обществения транспорт, предлагащ фериботни пътувания до Djurgården и Стокхолмския архипелаг.
Мраморно бялата театрална сграда на Кралският драматичен театър
Кралският драматичен театър е националният театър на Швеция. Крал Густав III го основал 1788г. и оттогава театърът работи непрекъснато. Днешната основна сграда, мраморно-бялата театрална сграда e открита през 1908 година. Театърът поставя около хиляда представления годишно на шестте сцени.
Съвсем наблизо до Кралския театър се намира Музеят на сценичното изкуство (Scenkonstmuseet).Музеят бил основан през 1899г.като Музей за историята на музиката и за неговото откриване пред публика през 1901г.били събрани от подаръци и дарения около 200 музикални инструменти. След множество реоргаизации днешният Музей съществува в резултат на обединението на Музея на музиката,Музея на театъра и Музея на куклите.След ремонта през 2017г. е превърнат в шведски държавен музей на театъра,хореографията и музикалните инструменти. Има колекция от 60 000 предмети, включително сценичен дизайн,студио за електронна музика, музикална и театрална библиотеки, създадени с помощта на компютърните технологии.
Музеят на сценичното изкуство (Scenkonstmuseet)
Днес „плахото северно” слънце е поканило много хора да излязат навън да му се порадват.
Благодарение на космополитния характер на града, той може да се похвали и с голям брой заведения за хранене – закусвални ,пекарни, изискани ресторанти, гостилници за азиатски и мексикански ястия,известни като фюжън , които съчетават в себе си традициите на различни национални кухни.
Невъзможно е да се посетят всички луксозни бистра и заведения за кебап от Близкия Изток.Дори се срещат и улични камиони за храна . Стокхолм има свой собствен уникален стил за здравословно и балансирано хранене. Независимо дали пиете кафе в скромно магазинче или посещавате изискано заведение – винаги оставате възхитени от обслужването на персонала.
Докато търсим подходящо място за хапване обикаляме различни магазини и бутици.Красиво подредените витрини и пъстрите щандове примамват погледите и внушават усещане за мода и стил дори в обикновените търговски заведения. Östermalm е богат луксозен квартал с множество избрани магазини за мебели,интериорен декор,парфюмерия и мода. Тук могат да се открият модели на различни дизайнерски марки като Prada, Swarovski, Gucci и Louis Vuitton.На две пресечки от улица Birger Jarlsgatan се намира магазинът Modernity, където се продават бижута, текстил, керамика и произведения на изкуството на специални цени.
Част от витрината на магазин Modernity
Достигайки до площада Östermalmstorg виждаме красива тухлена сграда. Научаваме,че сградата е построена през1888г.Оказва се,че тук се намира прочутата пазарна зала Östermalmshallen ,която се нарича още “Saluhall”или Търговска зала. Казват,че посещението на Saluhall е като посещение на невероятна кулинарна изложба, истински „рай” за любителите на храната и сбъдната мечта за истински професионалисти и кулинари. Пазарът се намира в зашеметяваща сграда от края на 19-ти век, която успешно съчетава красотата на стария свят с модерната елегантност.След голям ремонт,сградата е открита през 2020г.като е възстановен оригиналният етажен план във формата на звезда. Сградата е на три етажа ,които са лесно достъпни и посетителите могат да се насладят на изящно подредени нови магазини и ресторанти.
Външната фасада на прочутата пазарна зала Östermalmshallen
Още при влизането в пазарната зала долавяме невероятно съчетание на апетитни аромати, нюанси и специални вкусови усещания ,които предизвикват изкушения на сетивата ни. Разхождаме се около щандовете, пълни с прясна риба, месо,плодове, сладкиши и традиционни деликатеси,, Има няколко много приветливи ресторанти ,кафенета и винени барове ,в които има консумиращи посетители,но има и доста хора,които са само наблюдатели.
Всеки от многото щандове за храна и търговци в Saluhall е специализиран в различен тип възхитително ястие.
Има по нещо за всеки апетит, от изискани морски дарове и местни деликатеси до занаятчийски сирена и прясно изпечен хляб. Дори има възможност да се опитат шведски деликатеси като köttbullar (шведски кюфтета), gravlax (сушена сьомга) и smörgstrta (слоеста сандвич торта), които са истинска радост за всеки любител на храната.
Според финансовите ни възможности обядът включва крем-супа с ядки и кюфтенца
Понеже жадуваме за домашен комфорт и искаме да опитаме традиционни вкусове, можем да си позволим обяд в един от ресторантите на Östermalmshallen.Съгласно класическата рецепта за домашно приготвени шведски кюфтета улавя същността на традиционната скандинавска кухня. Изработени от перфектна комбинация от смляно говеждо, свинско и подправки, тези крехки кюфтета се съчетават перфектно с богатия домашен сос. Сервирани са върху пухкаво картофено пюре и яйчена юфка. За още по-голяма автентичност са украсени със сладък сос от боровинки.
Продължаваме разходката из квартала Östermalm . Пътуваме по „червената” линия на метрото Тunelbanа (T) от метростанция „Östermalmstorg” до станция „Tekniska högskolan”,която е съвсем близко до Кралския Технологичен Институт (КТН – Kungliga Tekniska Hogsholan).
Общ изглед на централната сграда на Кралския Технологичен Институт
Пред нас е централната сграда на КТН и срещаме забързани млади хора.На видно място на южната фасада се откроява гербът на Института и мотото на KTH "Vetenskap och konst".Изразът се превежда директно като "Наука и изкуство". Друг възможен превод на мотото е „Науката и изкуството на нейното приложение“.
На противоположната фасада се откроява надпис : „KTH Entré”.Това е централно място за срещи за обслужване и информация в Института. Оттук задължително се контролира влизането в Института. Всички студенти имат магнитна карта код със снимка и с ПИН код. Студентът има свободен достъп до всяка част на сградата.
Основният кампус на КТН със специалното „зимно”дърво
KTH е създаден през 1827 г. като Teknologiska institutet (Технологичен институт) и е продължител на традициите на техническото обучение в Mekaniska skolan (Училище по механика), което е създадено през 1798 г. в Стокхолм. Но произходът на KTH датира от предшественика на Mekaniska skolan , Laboratorium mechanicum , който бил създаден през 1697 г. от шведския учен и новатор Кристофър Полхем. През 1877 г. KTH получава сегашното си име Kungliga Tekniska högskolan (KTH Royal Institute of Technology). Шведският крал, Карл Густав XVI , покровител на KTH.
От 1827 г. KTH се разраства и се превръща във виден международен технически институт,признаван като най-големият университет в Швеция за техническо образование и изследвания на студенти, преподаватели и изследователи от цял свят.Учебните планове и изследванията обхващат както природните науки, така и всички клонове на технологиите, още-архитектура, индустриална икономика, социално планиране, история и философия. С непрекъснато нарастваща мрежа от индустриални партньори и известни университети, KTH работи по най-големите предизвикателства на нашето време, като изменението на климата, сигурност на храните и водата, бъдещите доставки на енергия и подобрено качество на живот.
Централният вход към двора на КТН
От двете страни на оградата при входа към двора на КТН има две скулптури на кучета с три глави.
Университетът е разпрострян върху пет различни територии из града– Главен или Основен кампус ( KTH Campus )на улица Valhallavägen
KTH Kista (Киста)
KTH Södertälje (Сьодертеле)
KTH Flemingsberg (Флемингсберг)
KTH Solna(Солна )
В KTH в момента са записани 14 000 студенти,които се обучават в тези пет кампуси. Главният кампус е впечатляващ ,напомнящ архитектурния стил на старите британски университети.
Триглаво куче -цербер (от гръцката митология) ,охраняващо двора на КТН
Преминаваме през внушителен портал – арка ,украсена с керамичен релеф на шведския скулптор Carl Milles Карл Милес ( 1875-1955г.). В полукръга е изразена четири елемента – огън,въздух, вода и земя –една впечатляваща семантична архитектура ,в която се крие смисълът на борбата на човека с тези четири стихии на света.
Människans kamp mot de fyra elementen(Борбата на човека с четирите елементи)
Индустриалният паметник e скулптура на Карл Милес ,издигната през 1926г.пред КТН. в знак на почит към шведската индустрия .Скулпторът се вдъхновил от древногръцките съдове за пиене за изработване на голямата бронзова купа - фонтан.Отстрани на купата има релефни изображения,а върху цокъла – могат да се видят занаятчии – дърводелец,ковач,шивач и обущар.
Индустриалният паметник - скулптура на Карл Милес
Общ изглед към Главния кампус на KTH
Главният кампус на KTH има с две симетрично разположени секции.Украсата на сградите е създадена и от шведския скулптор и дизайнер Ivar Johnsson ( Ивар Джонсон -1885-1970).
В горната част на фасадите им са поставени скулптурни фигури - осем гранитни изображения на южната фасада и още други – на източната и на западната фасади. Тези гранитни скулптури символизират вечните науки, които хората се стремят да опознаят и да ги ползват в своя живот .
Скулптури на източния фронтон,символизиращи Механиката
и Математиката
Скулптури на западния фронтон,изразяващи
Архитектурата и Корабостроенето
Скулпторът Ивар Джонсон е автор и на двете бронзови фигури на часовника на кулата .Те символизират деня и нощта и сякаш отброяват неумолимия ход на времето.
Borggården е чудесният парк-градина около Главния кампус – мястото,където се срещат много студенти за почивка или за обикновена разходка след продължителни занимания .
Ето часовниковата кула с бронзовата скулптура на деня и нощта
Снимка за спомен в парка пред Главния кампус на КТН
Северното слънце грее кратко и бързо се стъмнява.
Влизаме в сградата ,за да разгледаме поне частично обстановката ,в която учат и работят студентите в КТН. В Главния кампус са разположени учебни зали ,лаборатории, канцеларии , административни офиси, библиотека и дори магазин .Тук се намират студентски общежития и офис –центърът на Студентския Съвет Nymble.
Тишина и спокойствие цари навсякъде може би заради необичайния час.В коридора ни „посреща” стройна редица от портрети на бившите ректори на КТН.
Портрети на бившите ректори на КТН
Основната библиотека в KTH Campus е популярно място за учене и усвояване на информация. Това е публична библиотека е достъпна за всички желаещи да я посетят. Някои от услугите са само за студенти и персонал от KTH, но всеки обикновен гражданин е „добре дошъл” в библиотеката.Тя предлага много различни учебни пространства и повечето учебни помещения са оборудвани с електрически контакти за лаптопи. Библиотеката разполага с класни стаи и компютърни зали, които понякога се резервират за преподаване.С помощта н интерактивна карта и съответен QR код може да се получи информация за разположението на лекционните зали и точния час,когато са свободни за ползване.
Интерактивна карта на помещенията в библиотеката
Общ изглед на главната читалня на библиотеката в КТН
Впечатляваща е обстановката в библиотеката
Със смаяни погледи разглеждаме обстановката в библиотеката и тайничко завиждаме на щастливците,които учат или ще учат при чудесни условия в Кралския Технологичен институт.
Емоционалните преживявания по време на пребиваването ни в Стокхолм са към своя край.Това беше един безкраен празник в далечния северен град,независимо от студа и силния вятър,който ни брулеше при разходките по островите.Независимо от всичко усещахме топлина и загриженост от страна на местните жители.Навсякъде в Стокхолм – във административните офиси, в транспортните средства,в магазините срещахме дружелюбно настроени спокойни граждани,които говорят почти перфектен английски език. Стокхолм ни очарова със своето безупречно усещане за ред,чистота,мода в дизайна и уникален стил.
Останаха още обекти за разглеждане – Kungliga slotted-(Кралския дворец); Riksdaghuset (Парламентът) ; National Museum (Националният музей);Museum Tre Kronor ( Музеят на трите корони) и още много забележителности.
Мечтаем да посетим Стокхолм през лятото когато са белите нощи и да пътуваме с ферибота покрай красивите брегове на Стокхолмския архипелаг.”Довиждане,Стокхолм!До нови срещи!”
Препоръчани коментари
Няма текущи коментари
Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш
Трябва да си член за да оставиш коментар.
Създай профил
Регистрирай се при нас. Лесно е!
Регистрирай сеВлез
Имаш профил? Влез от тук.
Влез сега