ХЕЛЗИНКИ - СЕВЕРНАТА СТОЛИЦА С МНОГО ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ - част 2
д-р инж.Стефка Кантурска
Самото име „столица” показва ,че градът има „повече от сто разнообразни лица”, представяни чрез стотици интересни обекти, забележителности и събития. Хелзинки е много по-различен от другите скандинавски столици и прилича повече на големите градове в Европа.Векове наред страната е била част от Руската империя и може би затова Хелзинки впечатлява с класическите архитектурни сгради, с величествените паметници ,с широките булеварди и красивите паркове,потънали в зеленина и цветя.
Програмата ни е много натоварена. За няколко дни,до седмица ще се опитаме да "превземем" града.Рано сутринта достигаме до Площада на Централната железопътна гара Railway Square (Finnish : Rautatientori, Swedish: Järnvägstorget) .Този площад служи като второстепенна автогара,заедно с главната автогара Kamppi Center
Част от железопътния площад Railway Square ( Rautatientori)
Откъм северната страна на площада се намира сградата на Финландския национален театър ,а южната страна е оформена от Музея на класическото изкуство Ateneum (част от Филандската национална галерия).На изток се намира метростанцията на Университета. На запад се погледът се спира на една великолепна с архитектурното си оформление сграда,сградата на Централната гара , с четири огромни статуи на входа. Първата сграда на гарата е била построена през 1862г.,за да обслужва влаковете по линията Хелзинки-Хямеенлина.
На път към Централната гара Railway Station
С нарастване на популярността на железниците ,гарата се оказала твърде малка и през 1904г.финландският архитект Елиел Сааринен спечелил конкурса за изготвяне на нов проект.Сааринен напълно изоставил романтиката и наложил свой нов модерен рационален стил. Новият дизайн бил завършен през 1909г.,а новата сграда била открита през 1919г.Това истинско архитектурно бижу е сред топ 10 на железопътните гари в Европа. Станцията е облицована с финландски гранит,който й придава необикновен външен вид. Часовниковата кула пострадала при пожар през 1950г,впоследствие била възстановена.През 60-те години на миналия век е построен подземният пешеходен подлез и търговският център. Една от оригиналните метростанции Rautatientori , открита през 1982г., се свързва с железопътната гара през подлеза Asematunneli.През 2000г. над централните платформи е построен стъклен покрив.
Снимка за спомен пред Централната гара
Салоните на гарата са светли и просторни
Продължаваме край Държавния театър и нататък по улиците, в които се преплита съвременната финландска архитектура със сградите в санктпетербургски стил.
Сградата на Националния театър с паметника на писателя Алексис Киви
Финландският национален театър (Suomen Kansallisteatteri) е най-старият професионален театър в страната,създаден през 1872г.Сградата,в която театърът се помещава и до днес е завършена през 1902г.,проектирана от архитект Они Таряне в национален романтичен стил,вдъхновен от романтичния национализъм.
Посещението на музея на изкуствата Ateneum ни даде възможност да се запознаем с най-старата и най-голямата колекция от изкуство във Финландия. Дори посещението на самата сграда е запомнящо се събитие. Сградата,наричана още "дворец за милион марки” била създадена по идея на Карл Густав Естландер, професор по естетика, за изграждане на един дом за изкуствата, където изобразителното и приложното изкуство да се развиват рамо до рамо. Проектирана от архитекта Теодор Хюйер, сградата е открита през ноември 1887 г. Първоначално в нея се помещавало училището по рисуване на Финландското художествено дружество Много от известните финландски художници и дизайнери са учили в Ateneum до 80-те години на миналия век. От 1991 г. Атенеумът съществува само като музей.
Общ изглед към сградата на Атенеума
С интерес научаваме,че името "Атенеум" е свързано с гръцката богиня Атина Палада, богинята на знанието и мъдростта и покровителка на държавата. „Атенеум“ означава „Храм на Атина“ или „Светилище на Атина“. Скулптурните фигури на главната фасада на Атенеума образуват визуален разказ за равенството и хармонията на изящните и приложните изкуства. Особено важна е централната тема за връзката между финландското изкуство и архитектура и западната художествена традиция.
От множеството рекламни материали предварително сме запознати с отделните елементи по фасадата на сградата и откриваме във всеки от тях безсмъртни образи на световни творци на изкуството.Най-отгоре,на фронтона на сградата е изобразена жена,която държи в ръцете си лаврови венци.Смята се,че това е самата Финландия,която изразява своето възхищение към изящните и приложните изкуства.Под фронтона зданието е украсено с позлатен надпис CONCORDIA RES PARVAE CRESCUNT –„Малките дела растат със съгласие”.Това е началото на латинския афоризъм,който продължава:” «discordia maximae dilabuntur»:”от „несъгласието и най-големите дела се унищожават”.
„Малките дела растат със съгласие”.
Фасадата на Атенеума „се охранява” от Кариатидите – символичните жрици на отделните видове изкуство- Архитектура,Геометрия,Живопис и Скулптура.
Над парадния вход в полусферични ниши са разположени три бюста-това са тримата творци на изкуството от епохата на Възраждането - художникът Рафело, архитектът Браманте и античният скулптор Фидий.Техните идеализирани изображения всъщност изразяват най-
важните форми на изкуството,свързани с изграждането и процъфтяването на Атенеума.
Арка с релефните изображения на Карл Людвиг Енгел и Вилхелм Шоландер
Кариатидите пред входа на Атенеума
Колонадата на входа е в гръцки стил
Бюст на Браманте
Още във фоайето се срещаме с мраморна група " Аполон и Марсий“(1874) от известния финландски скулптор Уолтър Рунеберг (Уолтър Магнус Рунберг) (1838-1920), автор на паметниците на Йохан Рунеберг и император Александър II на Сенатския площад.
Богът на светлината Аполон и дивият овчар Марсий,олицетворяващ тъмнината
Картините ,портретите и бюстовете по коридорите са подредени по особен начин.Изложените творби не са разположени по автори,а са свързани в общи сюжетни линии- например портрети, природа,семейство, празници, разходки. Така ефектно са показани всички емоции и настроения,които могат да се изразят с магията на художествените произведения.
Интересното подреждане на портретите засилва въздействието им
Картините са подредени според техния сюжет и тематика
В края на 19 век скулпторът Виле Валгрен придобива световна слава като забележителен майстор на декоративни фигурки.В музея ни обясняват,че на третия етаж могат да се видят изящните бронзови фигури Валгрен,но ние си спомняме,че той е създал прочутата статуя на морската русалка Хавис Аманда,която вече „.познаваме” от площада Еспланади. Впечатлява ни скулптурата Echo,създадена през 1887г. Най-ранните платна в колекцията на Ateneum са портрети от епохата на романтиката и пейзажи на училището в Дюселдорф.
Алберт Еделфелт „Момчетата,които играят на брега”(1884)
Виле Валгрен „Ехо” (1887)
Алберт Еделфелт „Кралица Бланка с дете“ (1877)
Алберт Еделфелт „Портрет на млада жена ”(1885)
Колекцията включва и влиятелни парижки салони от 19-ти век, ранните дни на реализма, периода на символизма и живописните шедьоври от златния век на финландското изкуство, представен с творбите на Алберт Еделфелт, Аксели Гален-Калела, Ееро Ярнефелт, Пека Халонен. В една от най-големите зали на третия етаж в МузеяАтенеум са представени класически картини, на приятеля на Виле Валгрен - Алберт Еделфелт (1854-1905), най-широко известният в света финландски художник.
Ееро Ярнефелт (1863-1937) влиза в историята на финландската живопис като певец на живота на финландския селянин, сърдечен пейзажист и отличен портретист.
Ееро Ярнефелт „На хълма”(1895)
Колекцията на Музея представя творби на такива чуждестранни художници като Пол Сезан, Марк Шагал, Пол Гоген, Винсент Ван Гог, Фернан Леже. През последните години с голям успех се провеждат изложби на такива изключителни художници като Туве Янсон, Амедео Модилиани и Пабло Пикасо. Финландският експресионизъм, импресионизъм, кубизъм и сюрреализъм отразяват международните тенденции на епохата. Музеят на изкуствата притежава и най-голямата и най-пълна колекция от северни и европейски графики от края на 19 век до наши дни. Най-голямата е колекцията от японски дърворезби.
Финландският експресионизъм, импресионизъм, кубизъм и сюрреализъм отразяват международните тенденции на епохата.На излизане от Атенеум забелязваме,че доскоро в продължение на няколко месеци тук е била представена Изложба на картини от световно известния руски живописец Иля Репин.
Финландски импресионизъм
Нашата компания казва:”Довиждане” на музея
Недалеч от Площада Rautatientori, за около 20-25 мин. достигаме пеш до известната Църква в скалата „Темппелиаукио” ,съвсем ниска и едва забележима ,разположена в малката местност Темпелплатц във вътрешността на жилищен комплекс.
Входът в църквата е безплатен.Преди влизането в храма могат да се купят рекламни материали,картички и обяснителни брошури.
Temppeliaukion kirkko,(Църквата под земята)
Входът на църквата под земята
Част от вътрешността на църквата със стъкления купол
Репетиция на рояла
Лютеранската църква е проектирана от двамата братя - архитектите Тимо и Туомо Суомалайнен и е открита през 1969 г. Изградена е чрез директно изрязване на твърда скала от естествен гранит на дълбочина
около 10м . Вътрешността е обляна от естествена светлина, която влиза през остъкления кръгъл купол. Този купол и спиралните медни плочи на тавана се поддържат от бетонни ребра като образуват 180 надлъжни прозорци.
Районът около църквата е застроен със съвременни сгради
Църквата се използва и като концертна зала поради отличната си акустика, създадена от грубите, необработени скални повърхности на интериора.В момента на нашето посещение само една изпълнителка се репетираше на рояла.
Излизайки от църквата, откриваме на тротоара космата кукла. приличаща на кученце,което се оказва кошче за отпадъци!Въобще градът е пълен със смайващи реклами,сувенири и пъстри билбордове. Казват,че във Финландия за да си купиш кола,трябва непременно да разполагаш с гараж.Оказва се обаче,че в този квартал колите стоят паркирани на улицата,както при нас в България.
Оказва се,че съвсем наблизо се намира Природонаучният музей. Недалеч от трамвайната спирка между улиците Arkadiankatu и Pohjoinen Rautatiekatu забелязваме уникална в архитектурно отношение сграда - Природонаучния Музей.Построена още през 1913г.сградата е била предназначена за рускоезично училище за кадети или Лицей на императора Александър III.След постигане на независимостта на Финландия училището се превръща във финландско до 1923г. ,когато сградата е предадена на университета в Хелзинки и преобразувана за използване като музей.
Примерно позициониране на важни обекти на картата на Хелзинки
. Първите колекции са дарения от частното общество за фауна и флора –Sosietas pro Fauna et Flora. За съжаление по независещи от нас причини не можахме да разгледаме музея отвътре.
Фасадата на Природонаучния музей е впечатляваща
Kamppi Center е комплекс в квартал Kamppi в центъра на Хелзинки, , проектиран от различни модерни съвременни архитекти. Твърди се, че това е новият търговски и жилищен център в центъра на Хелзинки.
Първоначално името се отнасяло за малка област, известна като „полето Кампи“, но според сегашното официално обозначение „Кампи“ обхваща много по-голяма територия с население от
10 000 души през 2004 г.
Площад Наринка
Вход от Narinkkatori към търговски център Kamppi, новият подземен автогараж и метростанция се намират под сградата.Сърцето на Кампи е част от Централния бизнес район в града. Популярна дестинация в Kamppi е Tennispalatsi, най-големият мултиплекс за кино в Хелзинки.
Името "Kamppi" произлиза от шведската дума за битка, kamp. Под руско управление през 19-ти век Кампи се използва главно като военна зона от руските сили, с казарми и тренировъчни полета, за които се отнася името. Това така наречено „поле Кампи“ в центъра на Кампи е било и мястото на пазар, управляван от еврейски търговци от края на 19 век до 1929 г., когато е затворен. Нов пешеходен площад на същото място, завършен през 2005 г. като част от скорошен проект за преустройство, е официално наречен площад Наринка (на фински: Narinkkatori, на шведски: Narinken), което идва от името, което е имал старият еврейски пазар. Името на еврейския пазар има своя произход на руски език, тъй като много от еврейските търговци идват от Русия и говорят руски. На руски език "на пазара" (na rinke) означава "на пазара". Говорещите финландски хора започват да наричат мястото "наринка" и името се задържа за мястото, като малко хора днес знаят оригиналното значение на думата.
Параклисът Кампи
Параклисът Кампи, разположен на площад Наринка е известен още като "параклиса на тишината", тъй като е предназначен да бъде място за успокояване и момент на мълчание в един от най-оживените райони в столицата.
Най-много впечатления и запомнящи се преживявания се случват при пешеходната обиколка на града.Движим се на североизток от параклиса Кампи, за да открием забележителната сграда на Парламента,построена точно преди 90години (1931г.)-едно сполучливо съчетание на неокласическа архитектура със скандинавски класицизъм.
Сградата на Парламента на улица Mannerheimintie
Стъклената фасада на Sanoma House на площад Kansalaistori.
Общ вид на сградата на Националната библиотека Ооди
Централната библиотека на Хелзинки Oodi (на фински: Helsingfors centrumbibliotek Ode), обикновено наричана Oodi (букв. „ода“), е публична библиотека ,която се намира в квартал Kluuvi, близо до централната гара на Хелзинки , до Музикалния център и Музея за съвременно изкуство Kiasma. Тя е от най-вълнуващите нови публични места, построени във Финландия през 2018г Въпреки името си, библиотеката не е основната библиотека в системата на градската мрежа от библиотеки в града. Да се създаде многофункционална сграда, отворена за всички, „място на свобода и справедливост за потребителите“, такова е било ключово изискване на архитектурния конкурс от 2012 г. за проектиране на новата библиотека.
За да подсилят още повече концепцията за библиотека, отворена към града, архитектите оформили главната фасада на сградата като дълга усукана повърхност, покрита с финландски смърч, която сякаш обхваща посетителите и „разширява“ големия площад Kansalaistori, Остъкленият обем на читалнята покрива дървената фасада като ледена кора върху дървесина.
Заедно с голямо обществено фоайе, приземният етаж съдържа няколко пространства за „бързи, постоянно променящи се“ дейности, включително съоръжения за специални събития, многофункционална зала, кино Regina и кафе-ресторант
Информационният център обслужва читателите
Двойното спираловидно стълбище е запазило безспорния си статут на най-ярката архитектурна особеност на сградата. Прочутото стълбище се състои от издълбано централно ядро и, усукващи се една над друга, удвоени спираловидни рампи, обслужващи основните етажи на сградата.
Двойното спираловидно стълбище
Вторият етаж е посветен на творчески и социални дейности за самостоятелни посетители,за групи и семейства.Тук има подходящи места за срещи, конферентна зала със 180 места и „градска работилница“ – а именно обществено пространство, отворено за всеки с музикални студия, за занимания с дизайн , лаборатории и стаи за игри – всички са достъпни безплатно.
Свободни забавления във виртуалното пространство
Мощните компютри за игри на Learning Mode 1 позволяват на децата да поиграят във виртуалното пространство.В Oodi също има три стаи за конзолни игри, които могат предварително да се резервират.
Заниманията с конзолните игри са забавни
„Книжният рай“ или „Книжното небе “ Book Sky на третия етаж е огромна читалня, покрита с вълнообразен бял таван, подобен на облак, пробит от кръгли покривни светлини.
Спокойната атмосфера приканва посетителите да четат, да учат, да мислят и да се забавляват. От това ниво посетителите могат да се насладят на безпрепятствена 360-градусова панорамна гледка към центъра на града или да излязат на терасата с изглед към площад Kansalaistori. . Горният етаж включва също детска зона, терасирано пространство, наречено The Peak (Върхът), кафене, девет живи маслинови дървета и открит балкон.
Читалнята на третия етаж
Новите технологии са навсякъде
Библиотечният робот пренася книги
Най-добрите характеристики на модернистичната библиотека отговарят на възможностите, предоставени от технологиите на 21-ви век,а именно използването на малки роботи.Библиотечните роботи спомагат за безпроблемното функциониране на библиотеката – Те пренасят книги,и дори проверяват подреждането на книгите по рафтовете,така че хората да могат лесно да ги намират. RFID етикетите използват радиовълни за предаване на информация, така че роботите могат да проверят дали книгата е в добро състояние , без да е необходимо да изваждат книгите от рафтовете. Ако дадена книга се окаже на грешното място, роботът я добавя към списък, който библиотекарите да поставят на правилното място.
Красивата природна гледка се допълва със сградата на Парламента и стъклената фасада на голямата Офис сграда Sanoma House. Предстои ни разходка до Сибелиус Парк.
Поглед от терасата на третия етаж
Има четири начини ,за да достигнем до парка:с автобус,с трамвай,с такси или пешком.Избираме последния вариант и за 30 мин. в северна посока откриваме парка.
Паркът Сибелиус е потънал в зеленина и цветя
Построен в чест Ян Сибелиус (1865-1957г.), този крайбрежен парк и мемориалът на финландския композитор е една от основните атракции на Хелзинки. Абстрактният паметник, озаглавен Passio Musicae, е създаден от художничката Ейла Хилтунен и всъщност представлява кинетична музикална скулптура - сноп от 600 стоманени тръби, които улавят вятъра като тръбен орган. Когато бил открит през 1967 г., той предизвикал сериозен дебат за абстрактното изкуство. (За да успокои критиците, към мемориала била добавена втора скулптура - представителен бюст на Сибелиус.)
Представителният бюст-паметник на Ян Сибелиус
Снимка пред абстрактния „орган „ на композитора Ян Сибелиус
Във Финландия природата винаги е близо до хората, дори в столичния регион. И добър пример за това е Националният парк Нууксио – късче от недокосната малка планина, само на половин час път с кола от центъра на Хелзинки. Красиво и живописно природно пространство с около 20 квадратни мили ,точно на север от град Еспоо Територията на парка е подходяща както за кратки разходки след работен ден, така и за семейни разходки през почивните дни. Живописните долини, стръмни дерета, скали, блата и езера на парк Нууксио предоставят идеалните условия за пътуване. И по пътя към парка може да се разгледа Haltia Nature Center, с интересни изложби за финландската природа.
Информационният център на парка Нууксио
Ето и самият парк – зелени гори ,тайнствени полянки и изведнъж – широко спокойно езеро.Националният парк Нууксио е страхотно място за почивка и разходка.Има разкошни вили,малки хотели и самостоятелни къщички.Рекламира се хотелът Nuuksio,който се намира на границата на Еспоо и Киркконуми, само на 0,2 километра от националния парк Нууксио и на 35 километра от центъра на Хелзинки. За съжаление предпочитаме да нощуваме в квартирата в Хелзинки.
Предприехме малък поход (около 4 км) през туристическите пътеки на Нууксио. Времето беше отлично през деня. Пешеходните пътеки бяха със средна трудност. През „ синята” туристическа пътека от Kattila стигнахме до Haukkalampi. От там преминахме на червената пътека, преди да поемем по свързващия маршрут за Haltia. Началото на този маршрут е сравнително лесно и ви загрява добре. Маршрутът е малко по-труден - има много дървета, някои езера, мостове, стълби и т.н. Има и места, където можете да се направи барбекю .Трябва да се следват маркировките на пътеките по дърветата,за да не се изгуби пътя.
Хората, които обичат да бъдат сред природата, вече могат и да прекарат нощта в любимото си езеро или залив, благодарение на плаваща палатка.
Пътечката сама ни отвежда на брега на езерото
Плаваща палатка в езерото
„Довиждане,Нууксио!”
Напускаме парка Нууксио щастливи и доволни от прекрасната природа.Изпълнени сме с вдъхновение и енергия ,за да продължим утре отново пътешествия към островите във Финския залив.
Най-известният пазар във Финландия, (на фински: Kauppatori, на шведски: Salutorget) една от основните туристически дестинации в града и е сполучливо избрано място за търговия вече стотици години. Пазарът е разположен в източния край на парка Еспланади и граничи с Балтийско море на юг и Катаянока на изток. Тук са подредени пазарни щандове и шатри, в които се продават всякакви хранителни продукти, включително риба, прясно уловена от морето край пристанището, плодове и зеленчуци, кафе и деликатеси. Предлагат се различни видове супи от риба и най-много супа от сьомга с ръжен хляб.Площадът е и мястото на множество специални мероприятия и тематични пазари, като например известния пазар за херинга в Балтийско море, който се провеждежда през първата седмица на октомври.
Десетките шатри придават на пазара неповторим колорит.
Всички сувенирни предмети и подаръци се предлагат в бели палатки като неголеми шатри, ,а зеленчуците и плодовете се продават в оранжеви шатри. Плодово-зеленчуковият пазар работи само рано сутрин.Към обед продуктите се прибират ,всичко се почиства и пазарът придобива нов облик.Особено привлекателни са импровизираните магазинчета за дрехи,покривки и великолепни кожи от северния дивеч.С много радостно вълнение от щанда за кожи си купихме сувенир – обработена кожа от бял северен елен.
Естествените кожи са подредени като на изложба
Съвсем наблизо до Пазарния площад се намират Президентският дворец, кметството на Хелзинки, шведското посолство и сградата на централата на Stora Enso – Страхотна сграда ( Stora на шведски означава (”страхотнä”) .
Страхотната офис сграда за хоби ,проект на Alvar Aаlto 1959 – 1962г.
На пазара любителите на автомобилите могат да разгледат или да си купят всевъзможни модели на ретро коли. .Истинско удоволствие е да ги разглеждаш и да ги фотографираш.
Фрагменти от автомобилното изложение
Истинското удоволствие да фотографираш моменти от изложението
Вече си имаме шапки като на викингите – сувенири от Хелзинки
Kaartinkaupunki (на шведски: Gardesstaden) е квартал в южната част на града. Kaartinkaupunki включва парка Еспланади, пазарния площад в Хелзинки и улиците Похойс- и Етела-Еспланади. Той не включва нито една от сградите на Pohjoisesplanadi, тъй като те принадлежат на Kruununhaka или Kluuvi. Между крайбрежните постройки на пазара се откроява Павилионът на биеналето.Зад него се вижда Старата пазарна зала (Vahna Kauppahalli), с продавачи, продаващи скандинавски сувенири и балтийски закуски ,дори и пържена херинга. Наоколо има изискани ресторанти ,а в зеления парк Esplanadi, през лятото се провеждат концерти. Магазините на улица Korkeavuorenkatu продават бутикови облекла, дрехи, бижута и предмети за дома.
Павилионът е вдъхновен от архипелага Хелзинки и особено от островчето Vallisaari. Той е във формата на скала, която се увива около кръг. Това е временна и подвижна сграда, която ще се издига на всеки две години по време на Биеналето в Хелзинки. През останалото време се прехвърля и съхранява във Vallisaari. Павилионът ще бъде поставен на кея на Любек върху асфалт и няма да се правят закрепвания или изкопни работи на почвата. Терасата и конструкцията на сенника на беседката служат като зона за изчакване и събиране,а има и навес от метеорологични условия в случай на изненади от дъжд. От върха на балдахина се любуваме на неповторимата гледка към пристанищния район на Хелзинки.
Павилионът на биеналето в Хелзинки е построен на кея Любек
Павилионът на биеналето
Старата пазарна зала е вдясно, а катедралата на Хелзинки на заден план
Централният вход на Старата пазарна зала
Влизайки в Старите Хали на пристанището изведнъж попадаме в друг свят.Разнообразни витрини с вкусни храни примамват погледите ни. Тук има по-голяма селекция на търговци, включително хлебопроизводители, дели, кафенета, производители на сирене, месари, шоколари и най-малкия финландски магазин за алкохол Alko. Старата Пазарната зала или халите Kauppahalli функционират от 1889 г.
Старата Пазарната зала или халите Kauppahalli функционира от 1889 г.
В Хелзинки се намира най-голямото пристанище на Финландия.,чрез което се осъществява товарен и пътнически трафик до големи пристанища в Северна, Централна и Западна Европа.Пристанището включва три терминала:Южно пристанище (най-голямото),през него годишно преминават 6 млн.пътници;Западно-годишно през него преминават 3 млн.пътници до талин и обратно и Вуосари-модерен товарен терминал,завършен през 2008г.
Финландската столица е защитена от морските бури чрез група от около 300 острови и една от най-големите туристически атракции е посещението на крепостта „Суоменлина”,включена в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО през 1991г.
Транспортната компания Helsingin seudun liikenne (HSL) поддържа целогодишна фериботна връзка от до Suomenlinna, а през лятото има и няколко частни компании, предоставящи фериботни круизи, както до Suomenlinna, така и до други близки острови.
Преди да тръгнем на екскурзията с ферибота вълнението ни е невероятно.
Преди да тръгнем на екскурзията с ферибота
Ето вече сме на корабчето-ферибот и постепенно се отдалечаваме от брега като се възхищаваме на красива гледка към града. Морето е тихо , а слънцето се отразява като в огледало в спокойната водна повърхност.Разминаваме се с великолепни круизни кораби на SILJA LINE и VIKING LINE.
Разминаваме се с круизния кораб на SILJA LINE
Пътуването продължи 20-25 минути и така се озовахме на главния кей на остров Исо-Мустасаари. В централния туристически офис се получават В централния туристически офис се получават информационни материали за обектите по островите и подробна намираме карта . От главния кей започва пътека със сини табели,която свързва основните забележителности.
Ветровито,но колко е красиво морето на Финския залив
През 1748 година шведското кралство започнало мащабен укрепителен проект на крепост, разположена на островите близо до Хелзинки. Крепостта била наречена Свеаборг („шведска крепост“) защото по това време тя е била под влиянието на шведската държава. По-късно, през 1756 г., крепостта започва да се използва не само като отбранителна конструкция, но и като база за военни кораби. През 1808 г., руската армия пленява над 100 бойни кораби, както и няколко хиляди оръдия и пленници.,
През 1809 г. Свеаборг, заедно с Финландия, преминава към Руската империя, с което започва нова страница в нейната история. В Свеаборг се появяват нови оръжия и укрепления. Към началото на 20 век населението на тези острови наброявало около 1500души , без да се брои гарнизонът През 1918г. Финландия придобива независимост и крепостта била наречена Суоменлина или в превод „Финландска крепост”. Някои от укрепленията на Свеаборг били изоставени,а други- повредени по време на Втората световна война.През 1973г. военната мощ на крепостта е ликвидирана ,гарнизонът е разпуснат и територията на островите става свободна.
Няколко острови принадлежат към територията на Свеаборг. Пет от тях са свързани с мостове и проходи, което улеснява придвижването между им.
Карта на островите
Кралската порта
На път за Кралската порта
Кралската порта се намира на около 1,5 км от главния кей и е построена е като представителна порта на крепостта между 1753 и 1754 г. Това е мястото, където е бил закотвен корабът, превозващ шведския крал Адолф Фредрик, докато той посещавал крепостта през 1752 г.Царската порта е на два етажа. Фасадата е извита навътре и има рустикална порта с мраморна рамка в центъра. През 1770-те години крепостната порта е превърната в мост за кацане от две части, а пред нея са построени кей и Кралските стълби от пясъчник, внесен от местност,близо до Стокхолм. Бомбардировките по време на Кримската война унищожили царския кей и част от стълбите. Портата е реновирана за първи път през финландския период за посещението на шведската кралска двойка през 1925г. Оттогава портата е ремонтирана три пъти. Последните реставрационни работи бяха завършени за 250-годишнината на крепостта през 1998 г.Разстоянието от главния кей е около 1,5 километра. Водният автобус спира на кея Kuninkaanportti през летния сезон.
И така, на полуострова, наречен Кустаанмиека, може да се видят бастионите, издигнати както от шведите, така и от руските войски. Интересни са и оръдията от края на 19 век..
Друго специално място е един от най-старите сухи докове в света. Още в средата на 18 век тук са построени шведски кораби, а днес на нейна територия се ремонтират дървени кораби от минали векове.
Старите оръдия служат само за декор на снимките
Един от най-старите сухи докове в света
На път към Големия двор с гробницата на Еренсверд
Дворът на Големия Замък е проектиран през 1760-те години от основателя на Суоменлина Августин Еренсвард.Той е главният площад и административен център на цялата крепост.До самия двор се намирала комендантската къща –официалната резиденция на комендантите и на главната стража на крепостта. В средата на площада е гробницата на Августин Еренсверд, с грандиозен паметник, скициран от шведския крал Густав III и завършен от сина на Еренсверд Карл Август заедно с Йохан Тобиас Сергел.Еренсвард умира през 1772 г., но е временно погребан на друго място в продължение на 10 години в очакване на завършването на гробницата на Виапори. Надгробната плоча за окончателния й вид е завършена малко преди края на шведското управление в началото на 19 век.
Гробницата на основателя на крепостта Августин Еренсверд
Остров Сусисаари ,до който води снежнобял мост се счита за най-красивото място на крепостта.Тук може дълго да се разхождате покрай хълмове и полянки,да изкачвате крепостни стени,да разглеждате бастиони,землянки и тунели,дори да усетите силния вятър на плажа.
На територията на островите могат да се посетят 6 музея. Музеят Суоменлина е основният музей на крепостта.Още-военният музей”Манеж”;Музеят на Август Еренсвард;подводницата-музей Vesikko;митническия музей и музеят на играчките.Днес крепостта е загубила военната си мощ и има само изключителна историческа стойност като културно наследство и паметник на военната история на три държави: Швеция,Финландия и Русия.
Пътуваме обратно към Хелзинки
Пътуваме обратно към Хелзинки,изпълнени с лека умора и с усещане за приятно удовлетворение от преживяванията на острова.
Пейзажът с морето,с необятните гори ,реки,езера и блата и вода е основният източник на вдъхновение за финландските творци на изкуството. Още епичната поезия от 19 век , Kalevala –,и по-късно , големите художници и архитекти в страната - включително Алвар Аалто , Алберт Еделфелт, Аксели Гален-Калела, Юха Илмари Лейвиска и Ееро Сааринен - както и неговите музиканти, писатели и поети - от Ян Сибелиус до Väinö Linna, Juhani Aho; , Zacharias Topelius и Eino Leino - всички имат в произведенията си теми от националния пейзаж. Един от първите модернистични поети,Едит Сьодергран изразил връзката си с финландската природа в стихотворението си „Завръщане у дома ”:
Дървото на младостта ми се радва около мен: О, човече!
И тревата ме поздравява от чужди страни.
Наклоних главата си в тревата: сега най-накрая у дома.
Сега обръщам гръб на всичко, което се крие зад мен:
Единствените ми спътници ще бъдат гората, брегът и езерото….
Пътят към къщи е винаги по-кратък и по-бързо се прибираме у дома. Утре летим към България. Екскурзията ни до Финландия бе незабравимо изживяване. Великолепието на града,страхотните забележителности ,изключителната природна остават като скъп спомен за всички ни.
.
Препоръчани коментари
Няма текущи коментари
Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш
Трябва да си член за да оставиш коментар.
Създай профил
Регистрирай се при нас. Лесно е!
Регистрирай сеВлез
Имаш профил? Влез от тук.
Влез сега