ХЕЛЗИНКИ – НЕПОЗНАТАТА И ПРИВЛЕКАТЕЛНА СТОЛИЦА - част 1
д-р инж.Стефка Кантурска
Град Хелзинки е известен като скъпоценният бисер на Балтийско море.В него живее около 20% от населението на Финландия. Опожаряван многократно почти до основи, градът успява да се възстанови, за да се превърне в притегателната точка на Севера днес. Въпреки пандемичната обстановка,хората не се отказват от пътуване по света.Оказва се,че в скандинавските страни противоепидемичните мерки се спазват стриктно и процентът на ваксинираните е значителен.
И ето , в края на август 2021г. предприехме така желаното пътуване с 3 часов полет от Бургас директно до Хелзинки.
Самолетът като огромна бяла птица се спуска към летището Вантаа
Helsinki-Vantaan lentoasema, (на шведски Helsingfors-Vanda flygplats), или просто летище Хелзинки, е основното международно летище на Хелзинки, разположено в регион Уусимаа. Летището се намира в съседния град Vantaa, на около 5 километра западно от административния център на Vantaa и на 17 km северно от центъра на Хелзинки.
Летяхме с Norwegian Air Shuttle.Това е втората по големина скандинавска авиокомпания,която е на четвърто място сред нискотарифните авиокомпании в Европа. Във връзка с противоепидемичните мерки, предприети през последната година, както и за качествено обслужване летище Хелзинки е отличено от Airports Council International (ACI) с наградата за най -добро европейско летище в своята категория размери (15–25 милиона пътници) през 2020г. За провеждане на стриктни операции на летището се харчи около 1 милион Евро на седмица. Правителството е решило да запази ограниченията на границата ,което е твърде скъпо за Финландия като цяло, но поради разширеното покритие на ваксинацията в страната, вече няма нужда с тест да се проверява състоянието на пристигащите от чужбина.
Светлинни табла с указания за ескалаторите към терминали Т1 и Т2
Обстановката в залите на аерогарата ни впечатлява с изключителен ред,чистота и комфорт.Внедрени са специални контейнери за разделно събиране на отпадъците.Безупречна дезинфекция и вежливо насочване на потока от хора,чиито брой е сравнително ограничен поради корона- кризата. Спрямо всички пътници се прилагат здравни мерки при пристигане на финландска територия. Часовите зони са еднакви и нямаше необходимост да преместваме цифрите на часовниците.
След приземяване всичко на аерогарата е интересно
Разделното събиране на отпадъците е задължително
Представихме сертификати,че всички сме ваксинирани и преминахме границата безпроблемно.За да се избегне недопустимо струпване на пътници пред гейтовете , в салоните са инсталирани стационарни компютри с информация за полетите ,обработка на документи и сканиране на лични паспорти.Всички светлинни табла дават подробни сведения на няколко езика,включително и на английски език.
Възможност за компютърно самообслужване
В северната част на картата на Европа се е „проснал” Скандинавският тигър.Така алегорично туристи и гости наричат Скандинавия- , географския регион в Северна Европа, състоящ се от Норвежкото Датското и Шведското кралства.Тези три държави заедно с Република Финландия,Исландия и владенията на Дания (най- големия остров в света Гренландия и по- малките Фарьорски и Фризийски острови ,образуват така наречените Скандинавски страни.
Върху ” нокътчето на тигъра” в най-южната част на полуострова се намира столицата на Финландия – Хелзинки. Стoличният регион Уусимаа включва още няколко интересни градове - Еспоо и Вантаа, историческия град Порвоо, района Ярвенпяа-Туусула-известен със своето художествено наследство-както и железарските села западно от Хелзинки. Има 6 национални парка и великолепен архипелаг с над 300 острови.До Хелзинки може да се стигне от Санкт Петербург в Русия , също от Естония и Швеция през Балтийско море.
Многоцветна карта на държавите в Европа
В средата на XVI век ,през 1550г.шведският крал Густав Ваза I основава селище покрай устието на река Ванта Йоки. Но мястото се оказало неподходящо поради трудния излаз на Балтийско море и градът се преместил на неголям скалист полуостров Естнес във Финския залив .
На фински език градът официално се наричал Helsinki ,а на шведски – Helsingfors,защото на шведски „fors” означава „водопад”.
След края на Руско-шведската война (1808-09г.) Финландия била присъединена към Руската Империя. Въпреки формалното подчинение на Руската империя след 1809 г., шведско-финландското дворянство запазило властта си във Финландия и дълго време предпочитало шведския език. След 1917г.Финландия става независима и столицата вече се нарича Хелзинки.Но и до днес голяма част от наименованията на улиците са написани на фински и на шведски. Дори са запазени и надписи на руски език.
През 1812г.руският император Александър I заповядал столица на държавата да стане Хелзинкфорс вместо тогавашната Або ( понастоящем – Турку),а единственият по онова време университет във Финландия Або Академията била преместена в новата столица.
Така в началото на XIX век градът се преобразил.Построени били много сгради в строго класически европейски архитектурен стил .Градът започнал да прилича на Санкт Петербург.
Системата за обществен транспорт е една от най -добрите в света .С удобните линии на метрото придвижването из града е бързо и лесно.
Пътуването с метрото е бързо и удобно
Оказва се,че "столичната" атмосфера е доста различна в сравнение с други европейски столици.Няма голямо струпване на пешеходци и автомобили по улиците. Хората ,с които се разминаваме са съсредоточени, сериозни и не бързат,a превозните средства не се надбягват едно след друго. Улиците и площадите не са много оживени.Предполагаме,че се спазват строго ограниченията ,свързани с пандемичната обстановка.Срещат се често ентусиазирани велосипедисти.
Ритъмът на Хелзинки е спокоен и градът е лесно достъпен, приятен за разходки и развлечения. Сградите в Хелзинки са много различни. Ансамбълът от постройки,които съхраняват страхотни архитектурни стилове от минали епохи умело се съчетава със съвременни високи административни и жилищни сгради,неповторими по красота и елегантност.
Старите сгради се реновират за нов живот
Може да се ползват тротинетки или велосипеди със символична такса за 1 или повече часове.Особено привлекателно е да се разглежда града пеш Малките тесни улички , широките булеварди , трамвайните мотриси и добре запазените стари сгради създават усещане за някогашната Европа или може би за царска Русия.
По улиците няма много паркирали превозни средства.Предвидени са обширни паркинги за автомбили и велосипеди.
Наричат Финландия Европейската Япония заради нравствените добродетели, скромността и благородството на жителите в страната.Кражбите са рядкост Имат завидна образователна система и в страната няма неграмотни.
„Дава се под наем електрически велосипед-байк”
В края на лятото северната столица е особено красива,приветлива и привлекателна.Отминал са „белите нощи”,когато дневната светлина продължава 19-20 часа.Дните обаче са все още дълги и топли,а слънцето е вече ниско и доста късно залязва към хоризонта.В града има много зеленина - дърветата в парковете са още зелени и много свежи от честите дъждове. Всяка снимка прилича на илюстрация от рекламно туристическо списание.
Северното слънце се усмихва през зелените клони на дърветата
Сравнително лесно откриваме адреса на нашия нов дом.Квартирата е запазена чрез on-line платформа Аirbnb,която предлага резервиране на стаи и апартаменти по света . При повторно използване на този тип услуги компанията прави отстъпки в цените.Фасадите на повечето жилищни блокове са топлоизолирани заради климатичните особености на града.Прави впечатление,че всички жилищни сгради са с еднакво остъклени балкони и еднакво оцветени топлоизолиращи външни стени,за да не се загрозява видът на сградата.Квартирата се намира в централната част на града.
Ето това е жилищната кооперация,в която се намира нашата квартира
Апартаментът е реновиран и много добре обзаведен. Най-голяма изненада бе високата керамична стенна отоплителна печка, останала от началото на 20 век.Със своята красива керамична облицовка тя веднага привлича погледите ни като нещо ново и непознато.Тази печка е обща за две стаи,които може да сеги отоплява едновременно през студените зимни дни и дългите северни нощи.
Първо излизане из града
Първостепенна задача след настаняването ни в квартирата е да открием Университета Аалто в квартала Отаниеми на град Еспоо. ,който е част от голямата столична общност,известна като Greater Helsinki на северния бряг на Финския залив и граничи също и с градчето Вантаа. Кварталът Отаниеми в Еспоо се намира на около 10км от центъра на Хелзинки и до там се стига с метро или с автобус директно до камбуса на университета.Това е студентското градче с множество сгради с лекционни зали и лаборатории,офиси,зали за хранене,студентски център библиотека,арт-музей, помощни постройки и лютерански параклис. Основният кампус на университета се намира в Отаниеми в Еспоо, където учат бъдещи инженери. OPPIMISKESKUS
Пътуването от метростанция Kamppi до Университета Аалто отнема 12 минути.Освен метрото има и няколко автобусни линии. В двора откриваме подробна карта на всички сгради и указания за обектите в кампуса.Със стрелки е показана посоката,например основната сграда Dipoli.
Указателно табло с логото на Университета „А1”
Ориентировъчни табелки за посоките на сградите
Технологичният Университет в Хелзинки известен още с името ТКК
(Teknillinen korkeakoulu) e основан през 1849г.от великия херцог на Финландия – император Николай I,а университетски статут е получил през 1908г.и се превръща във втория университет,основан във Финландия. През 1966 г. TKK се премества от Хелзинки в новия кампус в Отаниеми, Еспоо.
Парадният вход на централната университетска сграда
Паркинг за велосипеди и тротинетки пред входа на Университета
През 2010 г. е образуван нов Университет от сливането на Технологичния университет ,Университета за изкуство и дизайн и Училището по икономика в Хелзинки. Университетът получил името си в чест на изключителния финландски архитект , дизайнер и академик (Hugo Alvar Henrik Aalto )(1898-1976), наричан още „бащата на модернизма“ в скандинавските страни. Алвар Хенрик Аалто е възпитаник на Технологичния университет в Хелзинки, който има значителен принос в дизайна на главния кампус на университета в Отаниеми. Университетът днес разполага с 6 факултети (училища), в които се обучават над 19 000 студенти.
Известната аудитория на Алвар Аалто в главната сграда на кампуса Отаниеми е с интересно архитектурно решение. . Структурата, подобна на амфитеатър, съдържа основните аудитории, а екстериорът й може да се използва за представления и други събития.
Университетската библиотека на Аалто, наречена Център за обучение на университета Аалто от 2015 г., е обслужващо звено което осигурява подкрепа за разнообразните изследователски, образователни, преподавателски и художествени дейности в университета.
Амфитеатралната аудитория на Университета
Една бъдеща студентка на университета
.
Кратък отдих на зелените полянки в парка
Дейността на университета Аалто може да се оцени с резултати от изпълнението на проекти като Aalto Design Factory, AppCampus, ADD LAB и Aalto Ventures Program.Това са примери успехите ,с които университетът постига целите си.
Университетът има огромен принос за развитието на Хелзинки като „оранжерия“ за „развиващи се“ стартиращи фирми. Предприемаческата общност Aalto е най-голямата студентска асоциация по рода си в Европа, а техният проект Startup Sauna привлече повече от 36 милиона долара инвестиции за стартиращи програми за развитие от 2010 г.
В Отаниеми също се намират няколко изследователски и бизнес предприятия и институти - Техническият изследователски център VTT на Финландия ; Геоложката служба на Финландия (GTK),също и бизнес инкубаторът Технополис.
Основната забележителност на Хелзинки е Сенатският площад, разположен в уникалния район Круунунака ,включващ пристанището и централната част на града. Още през 1660г. на днешния площад е имало само една сграда и още – пазар,гробище и църква.В началото на XIX век руският император Александър I издал заповед за изграждане на на нов градски център за столицата на Великото херцогство.Създаден бил уникален комплекс от сгради в стил неокласицизъм,построени в периода 1822-1852г.Това са великолепната лютеранска катедрала, националната библиотека, сградата на Държавния съвет и основната сграда на университета.
Строителството на катедралата на високия хълм започнало през 1830г. по проект на архитекта Карл Лудвиг Енгел и продължено през 1840г. от неговия приемник Ернст Лорман и била открита през 1852г. . Казанската катедрала в Санкт Петербург е смятана за модел на църквата. Първоначално катедралата е била наречена Николаевска защото била посветена на Свети Никола,покровителя на моряците.
Грандиозната катедрала се издига величествено на високия хълм
Поради опасения, че структурата на сградата е твърде слаба към покрива били добавени четири ъглови кули, за да поддържат главната кула, а по ъглите на триъгълните елементи на фасадите били поставени статуи на дванадесет апостоли. Така катедралата съвършено наподобява Исакиевския събор в Санкт Петербург. Те са най-голямата обединена колекция от цинкови скулптури в света. Скулптурите са изградени от немски майстори в годините 1845-1847 и са монтирани през1849г.Вътре в катедралата има скулптури на световно известни личности:Мартин Лутер,Микаел Агрикола и Филип Мелангхтън.През 1959г. сградата получава статут на катедрала и става най-важната църква не само за Хелзинки,но и за цяла Финландия.
Над парадния вход на катедралата се издига скулптурата на Свети Петър
Вдясно на катедралата се намира сградата на Държавния Съвет (Сената или Valtioneuvoston linna) .Част от тази сграда е построена още през 1822г.а в периода 1843-45г. под ръководството на архитект Карл Лудвиг Енгел ,последовател на неокласицизма, започват строителни дейности за превръщане на старите постройки в малък дворец,завършен през 1845г. След много ремонти и подобрения сградата се посещава от членовете на императорското семейство.Там е заседавал Императорският Сенат и оттам произлиза и името на площада.
От източната страна на площада се намира сградата на Държавния Съвет
При управлението на Александър II, дворецът изживява най-блестящото си време. Той посещава града през 1863 и 1876 г., като и двата пъти отсяда в двореца. През 1863 г. е открит Парламентът на Финландия от Александър II в Голямата бална зала, която веднага била превърната в тронна зала, а императорският трон бил поставен на подиума. Александър II се връща отново в двор еца през 1876 г., за да открие същата година сесията на Парламента Тронната зала продължава да се използва като място за церемониите по откриването и закриването на Парламента до 1906 г. Последният императорски празник в двореца бил през 1885 г. и на празника присъствал великият княз на Финландия -Александър III (1881-1894г.). Дворецът е ремонтиран през 1904–1907 г. от Йохан Якоб Аренберг. Той построил нов набор от приемни, включително нова Тронна зала (сегашната Държавна зала), където е поставена скулптурата Психея и Зефир от Уолтър Рунеберг, Обзаведен бил и приемен вестибюл, обърнат към Марианкату. За последно дворецът е посетен от член на императорското семейство, когато Николай II пристигнал там за един ден през 1915 г. Сегашното правителство също провежда в двореца своите заседания.Граждани ,туристи и гости нямат достъп до тази зала.
Вляво на катедралата точно срещу сградата на Сената е разположена сградата на Университета,построена през 1832г. Академията, основана в Турку през 1640 г., след пожар през 1827г, с най-високия императорски указ, е преместена в столицата и заедно с нов адрес получава ново име - Александрински университет.
В момента на посещението ни основната сграда на Университета се намираше в ремонт.
От западната страна на площада е разположена сградата на Университета
И двете сгради имат много сходни фасади, създаващи общ архитектурен ансамбъл, но все пак се различават по някои елементи. Университетската сграда напълно повтаря пропорциите на Сената, но се различава в малко скромен стил – на Сената е коринтски, а на университета - по-строг и сдържан, йонийски .Вдясно се намира Университетската библиотека - най-доброто произведение на Енгел, завършено след смъртта му - през 1844 г. Входът в библиотеката, както и в университета, е безплатен.
Сградата на Националната библиотека е с впечатляваща архитектура
Южната граница на площада е оформена от къщи на търговци от минали времена – на Бок; на Нилс Бурз,Еленикус; на Суна и Кисельов.Сега тук се намират държавни учреждения и офиси.Запазена и реставрирана е и най-старата къща.или Sederholmin Talo,която датира от 1757 г. и е била къщата на най-богатия тогава търговец в Хелзинки Йохан Седерхолм.Това била най-луксозната къща в града. Освен дограмата, която е обновена през 1866 г., къщата е запазена такава, каквато е била при построяването. Sederholm House е част от градския музей на Хелзинки.
Къщата на Седерхолм (или Sederholmin Talo)
Общ изглед на къщите на Суна и Кисельов
Изкачваме се нагоре по стълбите,за да погледнем Сенатския площад отвисоко
Поглед към Сенатския площад
Александър II Николаевич е бил император на Русия , цар на Полша и велик княз на Финландия през годините (1855 – 1881) Известен е с либералните реформи, които извършва в руското общество. Най-значима сред тях е отмяната на крепостничеството през 1861 г., която му донася почетното име Цар Освободител. В България това име се свързва най-вече с победата му в Руско-турската война през 1877 – 1878 г.,
Финландците имали специално отношение към княз Александър II във връзка с осигурената автономия на страната и в знак на уважение и благодарност към него през 1894г.на Сенатския площад бил издигнат бронзов паметник на великия император.Финландският народ събрал свои пари за изграждане на паметника.Това най- добро постижение на скулптурното изкуство на Фннландия през XIX било дело на Йоханес Таканен и Валтер Рунеберг.Бронзовата фигура стои на пиедестал ,изработен от червен гранит и общата височина е почти 11 м.Руският император е представен в униформата на финландски гвардейски офицер-същата с която той открива първото заседание на Сената през 1863г. Заобиколен е от скулптурна група – Мир,Закон, Светлина и Труд.В основата на паметника е изобразена точно тази година.
От площада тръгват красивите каляски,с които може да се направи кратка екскурзия в центъра на града.
Паметникът на император Александър II се издига в центъра на площада
Каляската ни очаква за разходка
Североизточно от катедралата е кацнала на върха на хълма великолепната сграда на Банката на Хелзинки. Пред портала на Банката е паметник на Йохан Вилхелм Снелман, финландски философ, писател и държавник. Като член на Сената, Снелман инициира парична реформа през 1865 г., когато финландската марка става пълноправна валута, независима от руската рубла.
Имотната къща The House of the Estates (Finnish: Säätytalo, Swedish: Ständerhuset ) или къщата - имение.Така се нарича първата сграда на Парламента.разположена близо до Сенатския площад срещу Банката
Сградата в неоренесансов стил, построена за държавния парламент, в момента се използва за срещи и представителства от правителството и други държавни администрации.
Банката на Финландия, със статуята на Снелман
Къщата е построена между 1888 и 1890 г. като място за срещи на представителни политически дейци ,участници в Парламентарната асамблея (Генералното съвещание на парламентаростите) .Въведена е в експлоатация през януари 1891 г. Фасадата на къщата е украсена с позната архитектурна тема на гръцкия храм с колони.
Имотната къща The House of the Estates (Finnish: Säätytalo, Swedish: Ständerhuset )
В крайния триъгълник има символична серия от бронзови скулптури от скулптора Емил Викстрьом, завършена през 1903 г., чиято централна фигура е император Александър I, потвърждаващ законите и правата на Финландия.В интериора доминира монументално стълбище. Зад фоайето, украсено с богати картини, се отваря великолепно стълбище, към което светлината влиза през цветни капандури. Над стълбището се издига версия на скулптура на статуята на Александър II ,дело на скулптура Уолтър Рунеберг на Сенатския площад. След като еднокамарният парламент започва своята работа през 1907 г., имотната къща вече не е достатъчна за нуждите на 200 депутати. Въпреки това, там се провеждат заседания на комисии, а имотната къща е разполагала и с библиотеката на парламента до 1931 г., когато е завършена сградата на Парламента.Почти половин век се използвала като Дом на научните дружества и в най-добрия случай е разполагала с офис и библиотека с до 65 клуба. Днес Säätytalo е представителното пространство на правителството, където всяка година се провеждат стотици събития, от срещи на малки работни групи до големи банкети. На втория етаж, от страната на Кирккокату, бившата буржоазна зала сега е Балната зала, залата на селското имение от страната на Рауханкату е лекционната зала, а залата на духовенството от страната на Снелманинкату е Конферентната зала.
Монументалното стълбище
За влюбените по света съществува тайнствен обет:” Ако заключиш любовта си с катинарче на красив мост и да захвърлиш ключето във водата, любовта ти остава вечна!”Въпреки че много държави са загрижени,че ключалките повреждат мостовете,в столицата на Финландия от 2010г.със закон е позволено поставянето на любовни катинарчета по мостовете. Ракауден Силта – Мостът на любовта в Хелзинки – пресича тесен участък от река Вантаа при Ванханкаупунгинкоски, в подножието на хълма,на който се издига внушителната православна катедрала Успенски събор. Катедралата е разположена на хълм на полуостров Катаянока с изглед към града. На гърба на катедралата има плоча в памет на руския император Александър II, който е бил суверен на Великото херцогство Финландия по време на строителството на катедралата. Успенският събор е най-големият православен храм в Северна Европа.
Мостчето на любовта (Rakkaaudensilta)
. Великолепната църква в неовизантийски стил, построена по проект на руския архитект Алексей Горностаев. Строителството й продължава между 1862 и 1868 година. Параклисът на криптата на катедралата е кръстен на свети Александър Хотовицки, който е служил като викарий на православната енория Хелзинки 1914–1917 г., загива мъченически по време на Голямата чистка и е канонизиран от Руската православна църква през 1994 г.
Известният Дом на благородниците в Хелзинки е провъзгласен в Парламента в Порвоо още през 1809 г.и официално съществува от 1818г. Много знатни семейства по онова време били регистрирани в Шведския дом на благородниците в специални списъци като всички мъже,живеещи във Финландия се заклевали във вярност към Императора.
Първото имение от четирите владения на кралството на Финландия съществувало до 1906 г., когато бил въведен еднокамарен парламент. Днес Домът на благородниците е наследствено Сдружение на членове на регистрираното благородство.
Разходка по мостчето на любовта Поглед към Успенския събор
Домът на благородниците представлява величествена красива сграда – Дом на рицарите.Сградата Riuontarihe / Riddarhuset е в неоготически стил и се намира в Круунунхака.Впечатляваща е изложбата на гербовете на знатните финландски благородници.Има много канцеларии,офиси и библиотека със запазени архивни документи и снимки.
Фасадата на Дома на благородниците
Гербове на благородните семейства
Недалеч от мостчето на любовта откриваме нова архитектурна забележителност на столицата – внушителна сграда,заобиколена от красива ограда с позлатени върхове. Впечатлени сме от войниците в парадни униформи, ,които стоят на стража като караул пред входа.Оказва се,че това е Президентският дворец (на фински: Presidentinlinna, на шведски: Presidentens slott) и една от трите официални резиденции на президента на Република Финландия. Разположен е от северната страна на парка Еспланади, с изглед към Пазарния площад. След приемането на новата конституция през 1919 г. се оказало, че най-подходящата резиденция за президента е бившият императорски дворец. Голяма част от обзавеждането и художествените колекции на Двореца били оставени в Националния музей и Музея на изкуствата Атенеум.През годините сградата е обновявана многократно. Последните големи ремонти на двореца са извършени през 2012–2014 г., когато инженерингът на строителните услуги бил актуализиран на стойност 45 милиона евро. Държавните стаи на двореца се използват от президента за официални функции и приеми в няколко тържествени зали... Дворецът съдържа още офиси,кабинети,приемни салони и частни апартаменти.
Фасадата на Президентския Дворец
Красивата ограда ни впечатлява с позлатените елементи
Esplanadi (Esplanaden- на шведски) е градският парк в центъра на Хелзинки,наричан още Espa.Преведено на български името на парка означава Северна равнина . От северната и южната си страна граничи съответно с улиците Pohjoisesplanadi (North Esplanadi) и Eteläesplanadi (South Esplanadi). Улицата Алексантеринкату върви успоредно на Еспланади.Паркът е разположен между Пазар Еротая и Пазарния площад.
В парка разглеждаме известната статуя , посветена на финландско-шведския поет и свещеник Йохан Лудвиг Рунеберг проектирана и изваяна от неговия син Валтер Рунеберг .Поетът е изобразен в цял ръст- снажен,около 55 годишен мъж,облечен в свещеническо палто.Дясната му ръка е на гърдите,сякаш е готов да произнася реч.В подножието на пиедестала има млада жена,увита в меча кожа, символизираща Девата на Финландия.Тя държи лавров венец и надпис с три стиха от финландския национален химн.
Невероятно красивият парк е добре известен като популярна зона за разходки и улични представления.
В парка се намира и статуя на две девойки,създадена в памет на детския писател Захариас Топелиус (1818-1898).
Градският парк Еспланади достига на запад до Площад Erottaja,който е официална ” нулева” точка на Хелзинки.Разстоянията до всички други градове във Финландия се измерват точно от това място.Площадът е събирателен пункт на двете известни улици в центъра на града: Esplanadi и Mannerheimintie,най-дългата и най-известна улица на Хелзинки.
Статуя на Йохан Лудвиг Рунеберг Статуя в памет на детския писател Захариас Топелиус
На шведски наименованието на площада е Skillnaden, което означава „разделител″.Особено впечатлителна е ъгловата сграда на Разделителя. Ероттаджанкату е един от най-престижните блокове в сърцето на Хелзинки .Със своята красота и изразителност обектът създава усещане за неповторим архитектурен стил. . Завършен през 1893 г., великолепният строителен шедьовър е пълен с декоративни и спиращи дъха детайли. Архитект Теодор Хьойер, я е проектирал като дворцова жилищна и търговска сграда.
Helsingin Erottajankulma e бизнес сграда на площад Erottaja
. Ценният имот, разположен на пресечната точка на трите основни оси в центъра на Хелзинки, е забележителност, която повечето хора познават.След значителна ремонтна дейност понастоящем сградата се използва за офиси и бизнес кабинети.Таваните,стенописите,грамадните стълби и цялостното обзавеждане създават уют и празнично настроение за всеки служител ,предприемач или обикновен клиент.
В непосредствена близост до Шведския театър на площада през 2019г. е оформена нова модернистична скулптурна група Usko Toivo Rakkaus от шведската скулптурка Eva Lange.В превод наименованието на скулптурата е ″Вяра,надежда и любов″. Скулптурата е част от проекта Две държави - едно бъдеще, в рамките на който е създадено произведение на изкуството на финландски художник в Стокхолм и произведение на изкуството от шведски художник в Хелзинки.
Шведският театър на площад Erottaja
Скулптурната група Usko Toivo Rakkaus (Вяра,надежда и любов)
Докато обмисляме как да стигнем по- бързо до пазарния площад (Market Square) изведнъж виждаме в Картинкаупунки изящна статуя на млада девойка.Това е морската русалка Havis Amanda Въпреки, че няма опашка, както е обичайно за русалките, нежната статуя е наречена от своя автор Вилле Валгрен „Merenneito“. В превод от английски означава морска площад на Хелзинки.
Статуя на морската русалка Havis Amanda
Девойката е заобиколена е от четири морски лъва, а четири риби в краката и изливат вода в краката й.Морската сирена е изобразена леко наклонена назад, сякаш да каже сбогом на водата, която доскоро е била неин дом. По този начин Вилле Валгрен е искал да символизира прераждането на Хелзинки в началото на ХХ век. Днес скулптурата е призната за едно от най-важните и обичани произведения на изкуството в Хелзинки.Много туристи , жителите и гости на града обичат да се разхождат тук. Недалеч от скулптурата на Хавис Аманда са пристанищните терминали на фериботите към островите. Наоколо има разнообразни мяста за развлечения - търговският център Forum и универсалният магазин Stockmann също се намират наблизо.
Търговският център Forum
След продължителната разходка из парка Еспланади е време да потърсим място за почивка.На помощ „идва” GPS система за откриване на подходящ ресторант.А той се оказва съвсем до статуята Havis Amanda.
През 1840г.сладкарят Йеринген издигнал в парка Еспланади скромна дървена къщичка ,където се продавали сладкиши и лимонада.Тази сграда,напомняща църква скоро получила името Kappeli (Капели) ,което означава параклис.След ново престрояване на сградата през 1867г.бизнесът в нея се разраснал.По-късно,през 90-те години на 19 век Капели се превръща в модерен ресторант в сърцето на Хелзинки,място за срещи на поети и музиканти. Силната привлекателност на ресторанта Kappeli се основава на неговите дългогодишни традиции отпреди 150 години. Приятната обстановка и просторът на стъклената веранда гледките към парка осигуряват уникална възможност за почивка и добро настроение. В резултат на ремонта традициите на ресторанта успешно отговарят на съвременните изисквания. Собствената маса на Ейно Лейно – където някога е обичал да седи известният финландски поет – все още има своето почетно място.
Любопитно е,че в Хелзинки има предприятие за лицензирано производство на йогурт –българско кисело мляко.
Ресторант Kappeli
Keskuskatu – централна пешеходна улица
Keskuskatu (на фински, шведски: Centralgatan), което означава „централна улица“, е всъщност пешеходна улица по дължината на два блока в центъра на града. По протежение на улицата са разположени, като се брои от южния край на улица Pohjoisesplanadi, универсалният магазин Stockmann, сградата Rautatalo, Domus Litonii, WTC Helsinki и търговският център City-Center, наречен "Makkaratalo" ("къща за колбаси"). Keskuskatu завършва в Kaivokatu срещу централната жп гара на Хелзинки. По средата на улицата се пресича от Александеринкату . На същата улица се откроява импозантната 5 етажна сграда на знаменития скандинавски магазин Aleksi 13. Всъщност със своите луксозни модни стоки и великолепна архитектура той е истинско бижу. Казват,че всъщност в около 30 градове на Финландия има магазини от същата търговска верига.
Търговският център Aleksi 13
Снимка за спомен пред фасадата на HANDELSBANK
Съвсем наблизо до търговския център Aleksi 13 се намира статуята на тримата ковачи - на площада Three Smiths , на кръстовището между Александеринкату и Манерхаиминтие.Тази реалистична статуя е открита през 1932г.изобразява трима ковачи.Твърди се ,че като за модели на ковачите са послужили стройни спортисти от тогавашните спортни клубове,а в образите на лицата са на известен поет и на двама творци- скулптури.
Дните се нижат неусетно.Предстои разглеждане на още забележителности!
Благодаря за прочетеното!
Следва ПРОДЪЛЖЕНИЕ „ХЕЛЗИНКИ - СЕВЕРНАТА СТОЛИЦА С МНОГО ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ”-част 2
Препоръчани коментари
Няма текущи коментари
Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш
Трябва да си член за да оставиш коментар.
Създай профил
Регистрирай се при нас. Лесно е!
Регистрирай сеВлез
Имаш профил? Влез от тук.
Влез сега