Пристигане и ден 1
Кацнахме четвъртък в 10:30 вечерта. Обратният ни полет бе в 12 в полунощ неделя срещу понеделник. Тоест имахме цели три дни, които преминаха по следния начин:
Преспиване в Ace Guesthouse - много много добра - близо до летището, но тихо и спокойно, много чисто и уютно, собствениците супер мили и готови да помогнат, дадоха ни карти на южната част, защото им казахме, че там ще ходим, както и на Рейкявик
От тях взехме и кола под наем - Тойота Ярис, авотматик, малка, но достатъчна за двама човека.
Предварително бях набелязала какво искаме да видим, както и записала километрите до отделните обекти и приблизителното време за стигане до тях според goоgle maps. Това ни помагаше да знаем колко да отделяме за обиколки пеш и непредвидени спирания.
Ден 1:
Поради разликата във времето станахме рано и още в 7:30 бяхме на път.
- Първата ни спирка бе националния парк Þingvellir. Разстояние от хотела до Þingvellir 90 km - 1h 15min - много красиво, а исландците са се погрижили за сигурността на посетителите при ходене из парка - разходихме се за около час, бяхме почти сами и успяхме да се насладим на спокойствие на красотата на природата. На тръгване се разминахме със слизащите от 4-5 току що пристигнали автобуса хора. Паркът доби напълно различен вид, тогава разбрахме какъв късмет имаме, че сме самостоятелно с кола, а не организирано.
- След това потеглихме към гейзерите и по-специално Strokkur Geyser. До тях имахме още 54 km или около 50 мин. Водата изригва на всеки 15 минути. Първо се учудихме защо толкова хора стоят неподвижно около дупката с приготвени за снимане камери, телефони и таблети, и просто чакат. След внезапното изргиване на водата ни се изясни защо.
- От гейзерите продължихме за Gullfoss Waterfall, само на 10 km е или около 10 мин. Невероятна гледка. Жалко, че пътеката, с която се стига по-близо до водопада бе затворена от съобръжения за сигурност. Тук хапнахме предварително приготвени сандвичи, които носехме с нас.
- Следваше езерото Kerid, разстояние 50 km или 45 мин. Именно на паркинга тук изпуснах фотоапарата ни и следващите снимки са правени с телефон:
След Керид се включихме в път 1 (който прави кръг около острова) при град Селфос, където имаше супермаркет Бонус, работещ дори на официални празници и неделя. Така че от там се запасихме с вода и храна за из път.
По пътя за къщата за гости спряхме при следващите две забележителности от програмата ни, водопадите Seljalandsfoss и Skogafoss (Seljalandsfoss е на 90km от Керид, или на около час и 10 мин):
От Seljalandsfoss до Grand Guesthouse Gardakot, където спахме имахме още 54 км или 40 мин.
Общо измиханме към 350 км за около 5 часа чисто пътуване (не включвам спирания за хапване, снимки и разглеждане). А така изглежда маршрута:
В Gardakot пристигнахме към 18 часа като преди това бяхме отишли до бензиностанцията във Вик, където опитахме коментираната и ъв форума агнешка супа.
Grand Guesthouse Gardakot се оказа малка ферма с животни, в къщата за гости имаше 4 стаи с по две легла, обща много уютна кухня, която можеше да се ползва безплатано, по всяко време можехме да правим кафе или чай, имаше и един много вкусен кекс. Най-хубавото обаче бе разположението на къщата в полуостров Dyrhólaey - на километър от океана, черните плажове, скалите, в които през май месец подлсон намират птиците puffin. Това се превърна в едно от любимите ни места в Исландия. Имаше много малко туристи, но затова пък толкова много красота:
А ето по този път се стигаше до брега на океана:
Ден 2 и 3
Ден 2
Съботата (или вторият ни ден в Исландия) започна с вкусна закуска с домашни продукти като яйца, конфитюр, хляб и палачинки. Колкото и да бе уютно и вкусно, в девет часа вече бяхме в колата, защото имахме пълна програма и за този ден.
От Grand Guesthouse Gardakotа до първата ни спирка лагуната Jökulsárlón имаше цели 211 километра или около 3 часа. Пътят минаваше през красиви пусти и все още заснежени земи, както и плажове с черен пясък.
Всъщност преди да стигнем лагуната спряхме на глетчера Svínafellsjökull, който е вляво от главния път.
След това дойде ред и на самата лагуна:
Към 13 часа вече бяхме разгледали, така че хапнахме сандвичи за обяд (с продукти купени предния ден от супермаркета) и потеглихме обратно към националния парк Skaftafell. Там се предлагат турове на глетчърите, има къмпинг за преспиване, както и информационен център. Имахме около два часа за обиколки, така че в Информационния център ни препоръчаха две възможности - разходка пеш до един водопад (Svartifoss) или до глетчъра Skaftafellsjökull. Избрахме второто - ходи се около половин час в едната посока, като те ни дадоха безплатна карта с описания на отделни обекти, през които се минава.
Самите глетчърите намаляват на размери с всяка изминала година - Skaftafellsjökull и Svínafellsjökull са били свързани в началото на 20-ти век. Сега обаче е трудно дори да ги побереш в един кадър:
- След приятната разходка из Skaftafell се оправихме към къщата за гости Hrifunes Guesthouse, трябваше да изминем около 160 км в обратна посока или почти 2 часа път. По пътя имаше бензиностанция, вече бе 17:30, така че решихме да вечеряме там. Hrifunes Guesthouse не я препоръчвам, намира се на красиво място, гледката от общата кухня бе магическа, но съотношението предлагане-цена ни се видя скъпо.
Равносметката за деня: около 5 часа път и 380 км, маршрутът:
Ден 3
Последният ден бе отреден за път обратно към летището, като преди това спряхме във Вик, Рейкявик и Синята лагуна.
Снимки от селцето Вик:
Рейкявик ни разочарова, малък град, който се разглежда за максимум два часа, ако не се влиза в музеи, цените на сувенири и заведения са високи. Чак ме хвана яд, че прекарахме следобеда там, вместо сред уникалната природа. Поне за мен красотата на Исландия е извън столицата.
За Синята лагуна предварително бях купила онлайн два билета за 17 часа. Пристигнахме малко преди 18 и влязохме веднага. Хареса ни, но поне ние видяхме само една сауна, която бе крайно недостатъчна за големия брой посетители. Два пъти пробвахме да влезем, но винаги бе пълна, така че в крайна сметка само се плацикахме във водата.
Около лагуната изглежда така:
Последната ни спирка бе летището - има много добър безплатен интернет, а в зоната за хранене има изобилие от ел. контакти, както и малка библиотека с книги на различни езици.
Маршрутът:
Препоръчани коментари
Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш
Трябва да си член за да оставиш коментар.
Създай профил
Регистрирай се при нас. Лесно е!
Регистрирай сеВлез
Имаш профил? Влез от тук.
Влез сега