Имах отдавна мечта - да посетя този южен град, намиращ се на едно от алпийските езера - Бодензее. И ето - след години ми се осъществи мечтата - работно пътуване до там!
Транспорт
За да се посети Констанс най-близкото летище е Цюрих. Оттам се взема влак. Пътуването с него е 1 час и 6 мин, а цената (май 2018) е 30 евро в едната посока. Влакът пътува през живописна долина с много малки селища и отдалечени ферми. Всъщност цялата тази област е швейцарска, южната част на град Констанс също. Границата минава до самата гара. Граница няма, това е мислена линия! Много хора предпочитат да живеят в немската част и да работят в швейцарската за по-големи доходи.
Транспортът в града е уреден с няколко автобусни линии. Идват точно навреме. Но не са много начесто, особено в почивните дни - на 25-30 мин. Тъй като градът е разположен на двата бряга на река Рейн в алпийската й част, разстоянията са доста големи за пешеходен преход. Но най-хубавата изненада за мен беше, че след като съм гост в хотел, то имам право на безплатен градски транспорт през времето на престоя ми! От хотела ми издадоха някакво листче за това, но никой не ми го поиска за цяла седмица.
Настаняване
Хотелите в старата част на града (всъщност и централна) са близко до всичко, но е много шумно там и сградите са стари. Тъй като намерих хотела чрез туристическа агенция (и си обещавам, че няма повече да правя така), той се намираше в жилищен район - Apartment Hotel Konstanz. Това е сграда на стари казарми, затова стаите са с огромна височина. Асансьорът работи рядко. Храната беше достатъчна, но не богата. И далече от всички спирки.
Старият град
Както всеки стар немски град, и тук има запазени старинни сгради, калдаръмени улички и части от крепостна стена. Градът има богата история и тъй като не е уникална дестинация, ще се въздържа да я преразказвам. Аз посетих историческия музей - в много стара сграда, почти никакви експонати, само няколко снимки.
Намерих къщата на Ян Хус, която е превърната в музей, но този ден беше затворен. Той е изгорен на кладата в този град.
Пристанищната част от Констанс е много красива и добре поддържана. Там се издига статуя на проститутка, защото в стари времена градът е бил известен с това.
Много красив е фонтанът в старата част. Около него има площад, с много заведения, с пейки, където вечер се събират млади и стари на приказка.
Долната част на старинните сгради е усвоена като магазини - всички модни марки присъстват. Има и голям магазин/мол, но той не е толкова богат на стоки. В много от старите сгради са ресторантите и кафенетата - в типичен немски стил. Ето снимка на заведението, което намерих случайно за вечеря и останах изключително доволна от обслужването, храната и пилзенската бира.
Но най-добрите и стилни ресторантчета са по брега на Рейн. В което и да влезете, изборът ще е добър. И по двата бряга има разположени заведения, но тези от страната на стария град са по-добри. Ето как изглеждат.
Внушителната катедрала Konstanzer Münster от 1821 г. има прекрасна врата с дърворезба. За съжаление не беше отворена и при трите ми ходения до нея.
Пазаруване
В тази част на Германия всички казват, че цените на стоките и храната са по-високи, отколкото в други части на страната. Ако сте решили да пазарувате, тук не е много изгодно. Освен това градът е малък и няма голям избор. Храната е много добра навсякъде в заведенията.
Остров Майнау
Ако посетите Констанс, непременно трябва да отидете на този остров. Намира се в езерото и придвижването до него е с градски автобус за около 20 мин. Остров Майнау е собственост на шведската кралска фамилия. Сега се поддържа като парк с много цветя, с добре запазената сграда на двореца и много различни градини, детски площадки, зоокът.
След като се слезе от рейса, има билетни каси и входът е доста скъп (вероятно ще се променя и затова не посочвам сумата). След това се върви пеш около 500 м по провлак, който свързва острова със сушата. Пешеходната пътека е добре направена, има и шосе до нея. Трябва да се отиде в началото на деня, защото в обедните часове островът гъмжи от туристи.
Аз случих времето на лалетата и те бяха в цялото си величие завладели острова.
Още в началото ме посрещнаха няколко фигури на животни и птици, моделирани от цветя.
Има беседки и пейки за отмора. Водопадът е много красив и разхлаждащ.
Интересен е моделът на Рейн и градчетата около реката, направени с цветя.
На най-отдалеченото от входа място се намира старинен дворец, много добре поддържан. Към него е катедралата, в която може да се влезе. А в него, във вътрешния му двор е изградена Градината на орхидеите. Намира се под стъклен покрив, с висока температура. Стотици видове орхидеи цъфтят. Ще се въздържа да не ви затрупвам със снимки на орхидеи. Но в тази градина може да си поръчате чаша кафе и да го изпиете, любувайки се на цветята.
За мен последното удоволствие беше Пеперудената градина. Ето снимка на входа й.
Вътре, пак под стъклен похлупак, летят всевъзможни видове пеперуди, кацат по неземно красивите растения и пият вода от поточетата. Царство за децата! Разбира се, има и сувенирен магазин.
На излизане срещнах организирана група от български туристи, което показва, че вече има много хора, желаещи да посетят остров Майнау.
Град Меерсберг
Меерсберг се намира на брега на Бодензее срещу Констанс. От пристанището на Констанс тръгват корабчета на всеки 15 мин. Пътуването по езерото е около 15-20 мин. и е изключително приятно, защото това езеро е много чисто. Благодарение на взетите мерки.
Меерсберг е мъртъв град. През зимата е необитаем и няма постоянни жители. Но сега корабчетата бяха пълни и в двете посоки. През топлия сезон градът е място за почивка на възрастни германци. Там има много заведения и забавления, така че и младите го посещават с удоволствие. Освен това създава работни места в туристическата индустрия за хора, търсещи сезонна работа.
Къщите са реновирани и в типичен старонемски стил.
Приятни заведения за сувенири, чаша кафе или бира има навсякъде.
Старият дворец е още запазен.
А от новия дворец се разкрива уникална гледка към езерото. На снимката е поглед отдолу.
Градината около двореца е добре оформена.
Градът се слави с винарството си. Поради специфичния климат - южен склон и висока влажност, там се отглежда местен сорт грозде, който според легендата е пренесен от монаси преди векове. В скалите на острова има стари изби и те сега се използват за съхранение и за производство на вино. Посетих една от избите, която предлага беседа и дегустация. Мое е мнението, че виното не е нищо особено. Може би защото имаме чудесни български вина!
Препоръчани коментари
Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш
Трябва да си член за да оставиш коментар.
Създай профил
Регистрирай се при нас. Лесно е!
Регистрирай сеВлез
Имаш профил? Влез от тук.
Влез сега