Прохлада – колко дни и нощи това лято я търсихме в Мюнхен... Тя се беше купила явно еднопосочен билет занякъде, беше се скрила някъде. Беше изчезнала трайно от Германия - държава, която до неотдавна се славеше с летни температури, ненадхвърлящи 28 градуса. Дали заради глобалното затопляне или заради стотиците-милиони чужденци (с топла кръв и нрав), но вече официално е факт - от 100 години насам в Германия не е имало такава суша, каквато имаше през отиващата си 2018. Ако нещата така вървят и през 2019 "гледаме" повторение на 2018, то в Германия ще се отвори ниша за един подценяван досега сектор - продажбата на климатици. Жегите бяха обхванали дори и по-високите места. Кой обаче да очаква, че като се качиш на над 1000 метра в Алпите ще е над 33 градуса.
В търсене на онази глътка свеж въздух и прохлада тази година открихме истински бижута. Е, не сме в ролята на Христофор Колумб, защото тези места отдавна са познати в туристическите маршрути, а който ги е открил веднъж със сигурност ще му се иска да се върне и отново.
Обераммергау - установих, че досега съм била десетки пъти тук, но само в моето детство. Когато пристигнахме и си казах: "Боже, ама това е от приказките на братя Грим!" Едва ли имат връзка, поне още не съм я открила, но когато бях дете точно така си представях описаните в книжките места... Вълшебни... Магични... и завладяващи!
Сгушено в подножието на остри алпиийски върхове през него минава дна от най-кристалните реки – Амер.
Писаните къщи са характерни за района на Тирол и въобще за района на Бавария, австрийските и италианските Алпи.
В това село обаче всяка къща е изрисувана в традиционния за региона стил Luftmalereien*, с който са украсени също така и домовете в Mittenwald и Oberammergau.
Много от рисунките са на повече от 2 века, като те са предимно с религиозна тематика, но има и такива, които показват сцени от живота в селото. Изобразените сцени по къщите разкриват много за старите обитатели на тези домове, разказват за професии, за имена, за надеждите и страховете на хората в миналото.
Впрочем изкуството върху къщи, разположени покрай път, е свързано и с това, че алпийското село е било част от маршрута, свързващ Венеция и Аугсбург като хората са искали да покажат, че те са не само територия за размяна на стоки, но и място на културни постижения.
Освен с рисуваните къщи, с ръчните занаяти и с опияниващите планински гледки вече векове наред Обераммергау е известен и с даден обет, който продължава да сесе изпълнява над 4 столетия.
Когато през 17 век чума опустошава голяма част от Европа, оставяйки след себе си мизерия и глад, жителите на Oberammergau обещават навеки да възпроизвеждат живота на Христос веднъж на всеки десет години, в година, завършваща на 0. Чумата свършва и първото представление е на полето през 1634 г.
Към днешна дата представлението „Страстта“ се изпълнява на всеки десет години в огромен открит театър, който се строи специално за пиесата. В продължение на няколко месеца – между май и септември се провеждат над 100 представления, в които участват над 2000 изпълнителя, а всяка постановка е с продължителност от поне 6 часа. Всички актьори са аматьори. Не може обаче да участват всички – те трябва или да са родени в Оберамергау.
Следващото изпълнение е през 2020г., като билетите започнаха да се продават още през август 2018 година. Приходите от постановките се инвестират в местната инфраструктура.
Макар че всичките къщи са уникални и неповторими за най-впечатляваща се смята Pilatushaus.
Едва ли някой ще повярва, че преди около 30-40 години тя е била застрашена от разрушаване, но благодарение на жителите на Обераммергау е съхранена.
Изрисуването на къщата е поръчано от Андреас Ланг, през 1784 г. той искал мястото на Христос пред Пилат за градината на своето имение. Самият той е участвал в „Страстите Христови“ в ролята на Пилат.
Автор на стенописите е Франц Цвинк*, а тази къща се смята за най-важната от работата му. Той е оставил своя отпечатък – късен барок, в графства Гармиш-Партенкирхен, Ландсберг ам Лех и Шонгау. Неговото име е олицетворение на баварския стил Luftmalereien през 19 век. Къщата Пилатусхаус се намира на улица Ludwig-ТомаStraße 10. В нея се намира галерия, както и множество ръчно резбовани дървени предмети.
Основният поминък в Оберамергау е дърводелството като статуите обикновено са свързани с местни история или пък вярвания. За туристите се организират и специални курсове по дърворезба.
Странно е някак, но в Обераммергау духът на Коледа е целогодишен. Представете си как едва дишате - толкова е топло и ви се иска да бъдете на някой от онези станали нарицателни за клише плажове - Копа Кабана, а вместо в магазин за бански и морски принадлежности, се озовавате някъде в Лапландия. Един от централните магазини е нещо като музей на коледните сувенири - хиляди експонати - в най-различни форми и размер. И цените са като за търг на аукционна къща Сотбис. Още едно доказателство, че сте в Германия, където занаятите и домашно, приготвените неща имат своята заслужена стойност.
Друго място, което си струва да се посети в Обераммергау е църквата „Свети Петър и Павел“. Тя е изградена през 1735-1749 г. и е с невероятни стенописи.
Впрочем в покрайнините на градчето се намира и капелата „Свети Георги“ – Ludwig-Lang-Straße 59B.
В непосредствена близост е и лифтът Laber-Bergbahn, който отвежда до единия от върховете.
И с това не се изчерпват местата. Съвсем наблизо се намира и WellenBerg – открит басейн с водни аткракциони, а от другата страна на Обераммергау се намира Kolbensesselbahn. Той пък ще ви качи до местата, които през зимата стават за ски.
Обераммергау се намира на изключително стратегическо място. С еднодневни посещения могат да се разгледат още манастирът Етал, най-високата точка в Алпите – връх Цугшпитце, също така замъците Линдерхоф и Нойшванщайн.
А ако случайно искате да се насладите на още от баварските прелести можете да се прехвърлите в Гармиш-Партенкирхен.
*Lüftlmalereien се наричат виртуозни открити декорации, които обикновено се считат за народно творчество. Lüftlmalereien украсява къщите в Mittenwald и Oberammergau. Голяма част от цветните картини са от 18-ти век.
*Франц Сераф Цвинк е потретрист, а негови работи с маслени бои и фрески могат да се видят както в близкия манастир Етал, така и в много църкви.
Препоръчани коментари
Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш
Трябва да си член за да оставиш коментар.
Създай профил
Регистрирай се при нас. Лесно е!
Регистрирай сеВлез
Имаш профил? Влез от тук.
Влез сега