Прескочи до съдържание
  • Добре дошли!

    Magelanci.com е общество на хора, завладени от магията на пътешествията. От първоначалната тръпка до самолетния билет, планирането и самото пътуване – ние сме тук да си помагаме, споделяме и съпреживяваме. 

  • Hristo Kolev
    Hristo Kolev

    До града на железните хижи или в сянката на една несъществуваща страна

      Описание: В една по-необичайна година, един по-различен коледен пътепис. Една история за град, който те връща назад в миналото, към една страна, която вече не е на политическата карта на света. Неочаквано добра комбинация в средноазиатска колаборация, още веднъж стана ясно, че с правилната компания всяко преживяване да се превърне в незабравимо приключение. Пожелавам приятно четене за ,,Града на железните хижи"!

    Всичко започна през октомври с една случайно попаднала пред очите ми статия, която носеше впечатляващото заглавие ,,Това ли е най-грозният град в Германия?" По това време обаче планирах големия тур по западните провинции, та не й обърнах особено внимание. Съдбата в лицето на Гугъл обаче си знае работата, та в ранния ноември отново попаднах на същата публикация. Този път интересът ми се събуди. Лесно е да се ходи в Берлин, Рим или Амстердам, съвсем друго си е да се забиеш на възможно най-нетуристическата част в най-пустата област на Германия. Започнах да разпитвам познати и непознати за това ,,загадъчно" място, кацнало само на няколко километра от Франкфурт на Одър, където се намира и моят университет. Почти никой не беше стъпвал там въпреки непосредствената му близост, а малцината смелчаги, имали късмета (неблагоразумието?) да го посетят, клатеха критично глава, като им разказвах за намерението си. Питам близка моя приятелка, която два пъти седмично води частни уроци по математика на дете в града, какво може да се прави там. Следва бърз отговор - нищо. Навярно заради новата карантина, нормално - кимам аз разбиращо. Следва нервен смях, причината за който към онзи момент все още не схващам...

     

    Не обичам да пътувам сам, така че се захващам да си издиря спътник. По непонятни за мен причини хората не изгарят от желание да посетят рекламирания като ,,най-грозен" немски град. Аз обаче, къде на майтап, къде сериозно, продължавам настойчиво да търся и разпитвам и след едно студентско парти в началото на декември най-сетне се сдобивам с така лелеяната компания. Ето как, на 07.12. по обяд, раницата е стегната, а аз се оказвам на гарата на Франкфурт. Моята спътница от Средна Азия ме държи на нокти до последния момент, появявайки се с широка лъчезарна усмивка минута преди заминаването на влака. 20-минутното пътуване се изнизва за секудни и не след дълго влакът спира на първи коловоз на нашата цел. Слизаме на перона. Други храбреци няма, всички отиват към Котбус. Нашият коловоз се оказва единственият, предполагаемият втори перон от далечното минало или не твърде близкото бъдеще свършва в купчина пясък. Подлезът е тъмен, мръсен и студен. В двата му края стоят подозрителни типове, които даже не вдигат поглед. Добре дошли в града с нежно-лирично название Айзенхютенщат!

    img_20201124_153720.jpg.f325983a66e8878cabb1571e6187c8f8.jpg

    Първи впечатления от гарата

     

    Кратък урок по история - градът е основан в най-крайния изток на бившата ГДР през 1950 година с името Сталинщат (Сталинград), но през 1961 при десталинизацията получава сегашното си име, което се превежда на български като красивото ,,Град на железните хижи". Както не е трудно да се досетим, причина за построяването му е растящият наблизо завод за стомана. Не е учудващо, че футболният отбор през миналият век се е казвал ,, Щал (Стомана) Айзенхютенщат", а градът е побратимен с родния Димитровград и между двете селища тече активен културен обмен, правят се изложби, изнасят се представления... Според моята спътница, излизайки от гарата, ще се озовем директно на центъра на града. Така казвал Гугъл. Минаваме подлеза, качваме се на тротоара с широки усмивки и виждаме... нищо. Безкрайна сива улица с по едно платно в двете посоки. Коли и пешеходци няма. Сгради също. Цветове не се забелязват. Гугъл очевидно отдавна не е пътувал из тези краища. Избрали сме идеално време за експедицията - небето е стоманеносиво, намръщените облаци сякаш ни притискат към земята. Наслуки избираме да вървим надясно. Подминаваме тревясали полета, полуразрушени къщи, автобус. Учудвам се на големия брой автокъщи за коли втора ръка. Изказва се догадка, че всеки се стреми да се сдобие с автомобил, за да напусне града възможно най-бързо. Трафикът се засилва - в обратната на нас посока. Тъкмо да се запитаме дали не сме хванали грешния път, изскача табела, че центърът е само направо. Може би предположението ще излезе правилно в крайна сметка...

    img_20201207_140646.jpg.ba13b2190949216bdb5c9c51f2de2b15.jpg

    Първите впечатления са повече от положителни

     

    img_20201207_141506.jpg.0b4f3fd7c8e2c972cc7e78b48edb54d3.jpg

    Късче айзенхютенщатска природа

     

    Не след дълго достигаме до реката, която се явява ръкав на граничната река Одър. От нея за пръв път виждаме главната ,,забележителност", или всъщност причината градът да съществува - стоманозаводът. От тумбестите комини в далечината излизат кълбета снежнобял дим, което допълнително подчертава апокалиптичността на пейзажа. На девойката й хрумва веселата идея да се разходим да го видим отблизо. Сбръчквам вежди, но не ме бива в отказите и скоро стоим до телена ограда и се дивим на индустриалното великолепие на няколко особено грозни комина. Вадим телефони и камери, запечатваме момента. Лично за мен обстановката напомня Припят, изоставения град в Украйна след експлозията на Чернобил. Облаците се спускат още по-ниско.

    img_20201207_144010.jpg.cbe279db0a8eee3a5f400310391b828d.jpg

    Близък кадър на главната забележителност

     

    За да повдигнем настроението, влизаме в местния търговски център, по древна и изпитана маркетингова традиция разположен в непосредствена близост до завода за стомана. Група местни младежи ни зяпа със смесица от учудване и недоверие, чувайки ни да говорим на чужд език (руски). Подозирам, че за последните седмици (месеци, години?) не са се отбивали много чужденци. В мола търсим пощенски картички. В това начинание удряме на камък, но пък откриваме шикозен магазин за модни облекла с гръмкото име ,,Мистър Лейди". Оставям на публиката да прецени що за асортимент може да се набави оттам.

    img_20201207_145938.jpg.fd1339275da7f1c0808ab57e02802264.jpg

    Всички са добре дошли

     

    Колкото и да ни е трудно, се измъкваме от лапите и примамките на консуматорското общество и се впускаме дълбоко в дебрите на квадратния брутализъм. От търговския център попадаме право на централната и най-главна улица на града - ,,Република", която на места се пресича с улици с цветни имена като ,,Карл Маркс" и ,,Роза Люксембург". Стройните панелни редици на сградите наоколо допълват усещането за... ами, зрял соц. На центъра цветовете продължават да липсват, трудно е да се различи къде свършват сградите и къде започва небето... Подминаваме мигащ термометър, показващ +7 градуса. С всяка следваща крачка обстановката става все по-постапокалиптична - разбити прозорци, затворени магазини. Пустота и тишина - на централната улица на града колите се броят на пръсти, а минувачи напълно липсват. Точно когато сме на път да изгубим надежда, срещаме лъч светлина - огромна мозайка (вж. заглавната снимка) на стената на жилищна сграда, изразяващ здрава, отрудена ръка, пускаща на свобода летящ гълъб. На ръкава са изобразени сцени от живота на работника - мъж бърка боя, друг поправя тръби, а за фон е изобразено яркочервено строително скеле. Това е и една от основните атракции на града, даваща основание да го наречем музей на открито или ,,Града, в който ГДР все още е жива". Точно под нея, на фона на околните рушащи се сгради, ставаме свидетели на неочаквано събитие - група деца дотичват от различни посоки, прегръщат се и заподскачват радостно във всички посоки, огласявайки пустата улица ,,Република" от единия до другия й край. Няма как, усмихваме се и ние.

    img_20201207_151542.jpg.bf132c9baab88555520abc7f65c68bcf.jpg

    Първият положителен знак в Айзенхютенщат

     

    img_20201207_150958.jpg.e312977abd95db9004867a8c570568be.jpg

    Непогрешимата мозайка

     

    img_20201207_150911.jpg.36426b8f64bd21a38914ea7029994045.jpg

    Местният театър

     

    Точно до небеизвестната мозайка откриваме друга легенда от миналото - хотел ,,Луник". Някога един от най-престижните хотели с цяла Източна Германия, днес той тъне в разруха в самия център на 30 000-ния град. Повечето прозорци на внушителната сграда са разбити, стените са грозно зацапани с драсканици и надписи. Някога подслонявал елита на света на изток от Желязната (Стоманената?) завеса, служил е за декор на редица популярни кинопродукции, днес той е място за среща на търговци на друг вид стоки, които, за съжаление, се радват на засилено търсене в наши дни.

    img_20201207_151419.jpg.39fb1f5eade74427e7e6469c9a1f8e57.jpg

    Централната част на града

     

    img_20201207_152156.jpg.57513ef2c465066baa5962c9080da78a.jpg

    Луник, един от най-престижните хотели от времената на ГДР

     

    Като всички, расли в страни от Източна Европа или Централна Азия, съм виждал стотици или дори хиляди места, чийто облик се дължи на панелното строителство от шейсетте или седемдесетте години на миналия век. Виждал съм достатъчно заводи и улици без следа от човешко присъствие. Не бях очаквал обаче в Германия, на само час от космополитния Берлин, да срещна една истинска отломка от миналото, едно място, забравено от всички - дори голяма част от германците не знаят за съществуването му. Централната власт в Берлин не намира за атрактивно да харчи държавни пари за благоустройството на именно този край, в съответствие с което градът не е променял вида си от седемдесетте. Въпреки че не е точно от типа естетика, който аз харесвам, никога не бих нарекъл Айзенхютенщат грозен. Може би по-точната дума е тъжен. Или забравен. За мен, той е един музей под открито небе, едно напомняне за една не чак толкова отдавна отминала епоха.

     

    Аз лично никъде другаде не съм се чувствал така потиснат както тук, благодарение на невероятно устойчивата комбинация от мрачно време, архитектурен брутализъм и тоталната липса на човешко (или каквото и да е) присъствие. Разходката по града ме върна назад във времето, в годините дори преди моето раждане, и ме накара да се чувствам благодарен за епохата, в която живея, макар и тя да носи своите проблеми и предизвикателства. За човек като мен, който е роден след разпаденето на страната, позната на поколението на моите родители като Германска демократична република, беше изключително богатство да се докосна до атмосферата на една страна, която вече е изтрита от европейската политическа карта...

    img_20201207_153339.jpg.563f3acbd6aaa02e5287a9dcf1f22c4c.jpg

    Не разбрах, но и не смятам, че искам да разбирам замисъла на този паметник

     

    Малко след потресаващо правоъгълната сграда на кметството засичам мила родна картинка от крайните квартали - жилищни блокове с вътрешен двор, в който се мъдрят лостове за тупане на килими. Ядосана на вид дама на видимо преклонна възраст налага с истинска злоба злощастния килим, а от него излизат облаци прах. Спорно е дали заводът е основният замърсител на въздуха на Айзенхютенщат...

     

    Скоро започва да се смрачава, а ние поемаме обратно по дългия път към гарата. Емоционалните състояния в града варират от средносилна депресия (ако вървиш сам) до лека носталгия (в моя случай, ако си в приятна компания). Някъде на моста слънцето плахо надзърта иззад стоманената завеса и за минути хоризонтът се обагря в мръснорозово. ,,Градът на железните хижи" ни изпраща със стил...

    img_20201207_155703.jpg.72ae2377b81f57186b58f8c9c8a1607f.jpg

    Цветове в самия край на Германия

     

    Чакаме на гарата. От влак, движещ се в съседна посока, слиза мъж на средна възраст с куфар. Отправя се към нас и пита откъде да си хване такси. Търсел си хотел. Веднага се сещаме за една автентична опция за настаняване, но не смеем да я предложим. Обясняваме, че не сме оттук. Човекът ни хвърля изумен поглед, сякаш сме паднали от Марс, и се отдалечава. Малко по-късно вече сме във влака към Франкфурт на Одър. Отпускам се доволно на седалката за 20-минутното пътуване във времето...

     

    Ако сте стигнали до края на този по-различен пътепис, благодаря за вниманието! А на човека, който за пореден път доказа, че с правилната компания всяко преживяване може да се превърне в незабравимо приключение, едно голямо ,,Рахмат!".

    img_20201207_151728.jpg.fd7e307046d705a492a054f7709cd9a4.jpg

     

    Обратна връзка

    Препоръчани коментари

    Браво за идеята! Даже когато сме обикаляли ГДР-то в годините на най-големия му разцвет (какъв разцвет?) да се отбием в Айзенхютенщад не би ни хрумнало, камо ли да отседнем в хотел Lunik 🙂

     

    > което се превежда на български като красивото ,,Град на железните хижи".

     

    Всъщност се превежда Град на черната металургия без ни най-малък нюанс на нежна лирика (Думата Hüt­te има няколко значения; Ei­sen­hüt­te е базирано на третото)

     

     

     

     

    • Харесвам 2
    • Благодаря 1
    Връзка към коментар
    Сподели в други сайтове

    преди 13 часа, домосед каза:

    Браво за идеята! Даже когато сме обикаляли ГДР-то в годините на най-големия му разцвет (какъв разцвет?) да се отбием в Айзенхютенщад не би ни хрумнало, камо ли да отседнем в хотел Lunik 🙂

     

    > което се превежда на български като красивото ,,Град на железните хижи".

     

    Всъщност се превежда Град на черната металургия без ни най-малък нюанс на нежна лирика (Думата Hüt­te има няколко значения; Ei­sen­hüt­te е базирано на третото)

     

     

     

     

    Благодаря! Ние покрай ограниченото количество дестинации започнахме да ставаме все по-креативни, надявам се следващия семестър и по-далеч да стигнем.

    Не знаех, честно казано, за другото значение на думата, ние между нас си се шегуваме, че е ,,Град на железните хижи", с буквалния превод.

    Иначе не сте изпуснали твърде много, предполагам, че сега за нас е по-интересно, отколкото би било тогава, като се има предвид, че не сме живяли в онази епоха и за нас е малко или много като машина на времето. Поздрави!

    • Харесвам 1
    Връзка към коментар
    Сподели в други сайтове

    Благодаря за интересната разходка.

    Не съм предполагала,че в стриктната и точна Германия,която е в топ 5 на любимите ми посетени държави,е възможно да има такъв град.

    За сведение-родена съм през бурната 1968 година.😀

    Берлин ми е мечта,която искрено се надявам да реализирам.За да видя къде точно е било това недоразумение,разделящо хора и съдби,тази тъпа идеология,наречена Берлинска стена.

    Пожелавам ти още много такива интересни пътешествия,споделени с правилните хора.

     

    • Харесвам 1
    Връзка към коментар
    Сподели в други сайтове

    На разходка по същата тематика из Австрия...
    Айзенщад печели класацията да бъде провинциална столица с население от 14 000... но иначе нямаща нищо общо с Кремиковци.
    А да речем Айзенерц е вече една дълготрайно просперираща и логично по-късно банкрутирала железодобивна столица, зачената по римско време.
    Дали изглежда по-зле от Айзенхютенщад не се наемам да преценя.
    Но баирът до нея - Ерцберг - дори и най-уважаващите себе си пакостници не биха били способни да опоскат така за половин-един век.
    Бившите миньорски квартали в Айзенерц са като свидни откровения на Шехеразада...

     

    Erzberg.thumb.jpg.6a199fcbee36c92eeae67de2195883d3.jpg

    • Шок 1
    • Замислям се 1
    Връзка към коментар
    Сподели в други сайтове

    преди 22 часа, jungfraujoch каза:

    Благодаря за интересната разходка.

    Не съм предполагала,че в стриктната и точна Германия,която е в топ 5 на любимите ми посетени държави,е възможно да има такъв град.

    За сведение-родена съм през бурната 1968 година.😀

    Берлин ми е мечта,която искрено се надявам да реализирам.За да видя къде точно е било това недоразумение,разделящо хора и съдби,тази тъпа идеология,наречена Берлинска стена.

    Пожелавам ти още много такива интересни пътешествия,споделени с правилните хора.

     

    Заради неочакваното развитие на нещата по света тази година, голяма част от моите пътувания бяха съсредоточени в пределите на Германия, определено се оказа, че има с какво да ме изненада (и положително, и не чак толкова понякога). Берлин ми е фаворит по почти всеки параграф, имам късмета да уча наблизо и в нормално време да сме с приятели всеки уикенд там, никога не омръзва и винаги има нещо ново за правене... Благодаря за пожеланията, аз на свой ред пожелавам весели празници и дано през 2021 да успееш да посетиш Берлин! 

    преди 9 часа, juriwaro каза:

    На разходка по същата тематика из Австрия...
    Айзенщад печели класацията да бъде провинциална столица с население от 14 000... но иначе нямаща нищо общо с Кремиковци.
    А да речем Айзенерц е вече една дълготрайно просперираща и логично по-късно банкрутирала железодобивна столица, зачената по римско време.
    Дали изглежда по-зле от Айзенхютенщад не се наемам да преценя.
    Но баирът до нея - Ерцберг - дори и най-уважаващите себе си пакостници не биха били способни да опоскат така за половин-един век.
    Бившите миньорски квартали в Айзенерц са като свидни откровения на Шехеразада...

     

    Erzberg.thumb.jpg.6a199fcbee36c92eeae67de2195883d3.jpg

    Леле, не знаех, че съществува подобно място, благодаря! И аз не бих ги сравнявал по красота двата града, обаче тези баири наистина изглеждат потресаващо...

    • Харесвам 1
    Връзка към коментар
    Сподели в други сайтове

    Благодаря.

    Мечтата ми е да посетя всички европейски столици.Берлин е на първа линия.🙂

     

    • Браво 1
    Връзка към коментар
    Сподели в други сайтове



    Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

    Трябва да си член за да оставиш коментар.

    Създай профил

    Регистрирай се при нас. Лесно е!

    Регистрирай се

    Влез

    Имаш профил? Влез от тук.

    Влез сега

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.