Здравейте! По различни причини едноседмична почивка в Прага се превърна в дванадесет дневно пътешествие, през няколко държави, посредством автомобил и с любезното съдействие на петгодишен младеж и пет месечно бебе. Исках Коледна почивка, но без туристи, затова избрах края на ноември, с надеждата да хванем коледните базари и настроение, но да не се изнервяме с децата. Няма да пиша колко планиране ми отне пътя, престоя и багажа, но вашите пътеписи помогнаха доста, и си заслужаваше, защото успяхме да се върнем отпочинали, заредени и вдъхновени за още.
И така последната събота на ноември пихме кафе, заредихме децата и потеглихме към Румъния със смесени чувства. Маршрута беше Поморие - Русе - Букурещ - Питещи - Сибиу. Бяхме се настроили доста негативно за пътя през Румъния, но любопитството ни надделя и не само минахме от там, но и нощувахме. Останахме приятно изненадани и въпреки, че се подведохме по информация от GPS-a за катастрофи и задръствания по главния път към Букурещ, което ни отклони и забави с три часа, пътувахме спокойно и приятно. Пътищата бяха сухи, ремонтирани, магистралите нови, хората приятни, и освен кочинката около Гюргево, я нямаше ромската атмосфера, която очаквах.
Случайно бях избрала да нощуваме в Сибиу, който е град в Карпатите, привлечена от екзотиката на района. Въпреки съвета да не минаваме Карпатите по тъмно, заради забавянето стигнахме до тях точно когато се стъмни, и изпуснах планинските красоти, тъй като пътя се виеше все около реки. Самия Сибиу е много интересен град, основан от саксонци в римско време и явно туристическа дестинация.
Освен планинската привлекателност се оказа, че си имат популярни университети, богат културен живот и имат някакъв голям театрален фестивал (предполагам лятото), а и че сме нацелили откриването на Коледния базар. Целта беше постигната! На 24 ноември коледния дух се появи като приятна изненада и въпреки умората от пътя и късния час, вечерта се превърна в един малък празник. На площада имаше ледена пързалка, доста коледни къщички, греяно вино, светлини и проектори, осветяващи околните сгради. Времето беше меко, но ние не останахме на площада, а си намерихме къде да вечеряме (Lili's - вкусни ребърца, местна бира - Ciuc и божествена чеснова пърленка) и малко или много изтървахме голямата бутаница. Приятните впечатления се затвърдиха - никъде не се пуши по заведенията, чисто, приятно, любезен персонал и навсякъде си влизахме с количката, без да ни погледнат два пъти. Румъния не е особено популярна дестинация за българи, защото всички ни мислеха за руснаци или украинци и се изненадваха изключително, че сме от България. След малко бой със снежни топки около ледената пързалка с едни ирландци и определено количество селфита, се прибрахме.
Сибиу ще е причината да се върна някой ден в Румъния. На следващия ден потеглихме, drum bun!
Сутрешната мъгла така и не ми позволи да ги видя тези Карпати, но после пътя се ширна пред нас, както се казва, и настъпихме газта. Ремонтни дейности имаше на доста места, в Унгария ни запра един дъжд, който ни остави чак в Чехия, но иначе изненадващо леко мина и този ден. Маршрута беше Сибиу - Арад - Сегед - Будапеща - Братислава - Бърно - Прага. Основно магистрали, бензиностанции и околовръстни, скучна работа. Целта ми в Унгария беше да се обзаведа с бутилка токайско вино, което успях да направя. Вечерта стигнахме, хазяите ни бяха взели по бира, за мен тъмен Капуцин, настанихме се и съществената част от пътешествието започна.
Квартирата ни беше близо до Конгресния център, спирка на метрото и Вишеград. Това бяха и целите ни за първия ден в Прага.
Малко лирично отклонение - Прага е град, известен в България с бирени запои, гулаш в хлебче, печено колЕно и разходки в дъжда из тесни улички. Всичко това е вярно, разбира се, но Прага е много повече от история, катедрали, готика, ар нуво и стари часовници. Това, което моите родители си спомнят от медения си месец, е само едното лице на Прага. Ние открихме (мое мнение, нали 🙂 ) един космополитен град, живеещ в настоящето, ужасно спокоен, артистичен, европейски, пропит с изкуство и най-вече широко отворен и достъпен за деца.
Тъй като Вишеград беше на една разходка пеша от квартирата, логично започнахме от там. Още въздишам по парковете на Прага, детските площадки, алеите, кучетата, и най-вече липсата на туристи и невероятния късмет да не вали. Предимно облачно, но сухо време, което ни позволи да разгледаме. Вишеград е първия и най-стар замък в Прага, легендата гласи, че тук е създаден чешкия народ. Започнахме от портата на Леополд, а самия исторически комплекс е разположен на хълм, с разкошна гледка към реката, има си готическа базилика - Св. Петър и Павел, католическо гробище към нея с известни личности, парк с детска площадка, няколко пивници, крепостна стена, интересна история, която може да си прочетете в нета, дори и начално училище и винарна. Макар Чехия да не се слави с виното си, има доста добри вина, и дори лозя в Прага.
В замъка и базиликата не влязохме, защото не бях отделила време за това, а и за да не му е скучно на младежа. Вместо това се върнахме до конгресния център и си хванахме метрото до спирката на Централна гара, за да разуча някои неща, да обядваме и да съберем сили. Дотук добре, както се казва, настанихме се в едно заведение до бирените кегове и такъми и с по една халба Крушовице и брауни обсъдихме плановете.
Още едно лирично отклонение - въпреки, че четох доста за градския транспорт в Прага, бях поразена - не само е достъпен и удобен за бебешки колички, но и е безплатен. Ако си родител и имаш количка с бебе/та пътуваш без билет в цяла Прага, а за влаковете в страната си вадиш специален билет за 0 крони, заради застраховката. Деца до 6 години също пътуват безплатно, та само съпруга беше с билет. Навсякъде имат семейни билети с намаления и като цяло всичко за родители с деца е удобно, уредено и помислено. Освен рампите в метрото. То е един ужас, за който няма да разказвам, но инвалидите са най-прецаканите хора по света, не само у нас.
Спирката където метрото среща гарата е Хлавни Надражи, там е един рай за уморения пътник, когато Прага е извън туристическия сезон, разбира се. Прилича на един голям мол, с асансьори и рампи, хранителни магазини, книжарници, козметични магазини, Събуей, сладкарници, гишета за билети и карти и разбира се местни ресторанти с бира. Там се намира и заведение от верига, "тип Хепи", известна с това, че има детски кът - Potrefená Husa. За няколкото пъти, през които минахме от там беше едновременно отправна точка за приключения, удобно място за провизии и стопляне и знак, че скоро ще се приберем, след поредния ден навън.
Ден втори в Прага - първа спирка парка Летни.
Катерушки, кучета и тичане. Като ни поизмръзнаха носовете пихме чай в Hanavsky pavilion - ресторант/кафе, популярно за провеждането на сватби, докато хапвахме ябълков пай и се наслаждавахме на разкошната гледка към Вълтава, симпатични корейски сватбари обядваха вътре (по миризмата бих предположила джолан с кисело зеле :) .
Продължихме разходката в парка през метронома, още детски площадки - тази с цветните чудовища е проект на Давид Черни, Карусела не работеше, затова пресякохме улицата и отидохме да обядваме в Националния Технически музей. Достъпен за колички, със столова с приятни цени, вкусна супа и наливна бира, разбира се, но и самия музей е едно разкошно място, за което не остана много време, по-голямата част от което прекарахме в сувенирния магазин. Освен на детето, самолетите, трамваите, влаковете, колите и моторите бяха интересни и на мъжа ми, който ми се разсърди, че не съм предвидила повече време.
Но бързахме за Морски свят, където в три часа във вторник хранят акулите. Закъсняхме, разбира се, но пък самия Морски свят беше достатъчна атракция и без хранене на акули. Намира се в комплекс Výstaviště Praha Holešovice - което представлява постоянно експо - панаир, с множество сгради в различен стил, и където се провеждат различни концерти, събития, изложби и конференции.
Разкошни корали, анемони, тропически рибки, Немо, Дора, акули, сладководен аквариум... Няколко часа забавление, вътре има кафе и масичка с моливи и листи за рисуване. Най-скъпия вход, но си заслужаваше. Разходихме се и до планетариума, който беше наблизо, но имаха програма само на чешки. Въобще, Прага като цяло не обича английски. Може да се общува на български с по-голям успех.
ю
И тук пропуснахме дворците, галериите и музеите. Ясно е, че ще трябва да се връщаме някой ден.
Ден трети - в центъра на Прага. Видяхме първите Коледни базари, Прашната брана (Барутената кула), снимахме се с мечовци, хапнахме най-накрая гулаш в хлебче - ресторанта се казваше "При Темплиера" - U Templářů Celetná, сервитьорите бяха сърби и си говорихме на български, и небрежно разхождайки се без посока се озовахме на Стария площад. Още строяха Коледния базар, но в чаровно отсъствие на туристи и джебчии (и те сигурно си почиват все пак), успяхме да се насладим на часовника Орлой и отброяването на кръглия час.
От там продължихме по улички и пресечки, в търсене на Řeznictví - месарски и деликатесни магазини, където може да се намери всичко, което става за рязане и мезене, в компания на разнообразни сирена и вина. Това е от този тип магазини, където мога да се разоря, но няма как. Взех разни саламчета, сиренца и чешко вино. Но успяха да ме изкушат и с току що внесено Божоле. Бира, бира, но ноември все пак е месеца на Божоле Нуво хаха. Оглеждах се за висящия човек на Давид Черни, но така и не го видях, въпреки, че на gps ми излизаше все, че сме там 🙂
Спирките на метрото са Мустек, както и Музеум, откъдето може да се отправите в обикаляне на стария град и всички забележителности от пътеводителите.
Във следващата част ще има бели мечки, медовина, замъци, чума, катедрали, туристи и още бира, в Прага сме все пак.
Препоръчани коментари
Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш
Трябва да си член за да оставиш коментар.
Създай профил
Регистрирай се при нас. Лесно е!
Регистрирай сеВлез
Имаш профил? Влез от тук.
Влез сега