Вие трябва да сте били на Пловдивското изложение и знаете големия павильон? Той беше доста голям, нали? А пък в двореца на мануфактурата в Чикагското изложение може да се помести не само цялото наше първо Пловдивско българско изложение, но могат да се настанят и всички жители на втората българска столица, заедно с всичката им покъщина, па и с живата стока отгоре.
"До Чикаго и назад", Алеко Константинов
Много мислих с кой точно цитат на Алеко Константинов да започна. Ясно е, че нямаше да са кланиците. Описанието на българското "дюкянче" е доста обширно (сега му е времето да се върнете и да го препрочетете)... Та затова реших да започна с мащаба на града...
Епилог
Петък, 31 март. Шефът на съседен отдел ме вика в тесния си офис, а аз не знам защо... Сядаме около малката кръгла маса с 2-ма от неговите подчинени. Слънцето си проправя път над книжата, подредени по перваза на прозореца и издава чистачката, която явно доста време не е бърсала праха от тази маса... Въпросният мениджър, кипърец в предпенсионна възраст, с блага усмивка ни информира, че има добра и лоша новина. Добрата е, че в средата на май ще ходим на един конгрес в Чикаго. Лошата е, че бюджетът е доста ограничен. За момент си помислих, че това е подранила първоаприлска шега. Започваме да разписваме варианти за пътуването и обсъждаме идеи от кое може да се спести, а книгите в препълнената библиотека надничат иззад единия колега - аха и ще го тупнат по главата.
Връщам се на бюрото си и се чувствам като онези деца, на които са им издърпали играчката от ръцете. Мога да reimburse-на транспортни разходи до цената на 2-посочен билет с Greyhound... 8+ часа на посока, в миризлив автобус и със съмнителни типове, не е никак примамливо предложение... Ама никак! Организацията ще е мъчна работа...
Започвам да мисля опции и варианти... Лоукостове, влакове, летене от околни летища, ... В един момент идва първият лъч надежда - мога да букна еднопосочен билет с мили от British за полет на American. Крайна цена - 5 долара. Уви, полетът е в 6 сутринта в неделя... Опитвайки се да убедя себе си, че всеки трябва да отстъпи, буквам билета и продължавам с останалите неща. Провидението отново проявява чувсто за хумор - докато си издиря паролата за сайта на BA, са останали места само в бизнес класата... Какъв по-добър начин да пестиш от летене в бизнес... Връщането поверявам на Юнайтед, защото разликата в цената от Southwest е минимална, а не ми се иска да "заседна" на средно място за полета. И понеже отивам в неделя, първия ден ще се спи в AirBNB. Цените са космически, а снимките са като описанието на Алеко на кланиците в Чикаго... Спирам се на място, което иглежда прилично по снимки и приключвам основното планиране. Хотелът за основния престой го "спазарих" бързо и като цяло се вписах в бюджета.
До Чикаго
Нямах много време за пране и пакетиране на багажа, след предишното пътуване. Точно в 3:52 сутринта (или по-скоро през нощта) бях на летището. Минах за хартиена бордна карта, защото ще ми трябва за expense report-a (все едно сме в 90-те) и въоржен с нея се отправих към секюритито. Там минах на определената за бизнес пътници опашка, която изненадващо беше в пъти по-къса от TSAPre (последното е програма за олекотена проверка на летището - не ви карат да вадите течности и електроника от багажа). На летището всичко още спеше. Ето го и моето CRJ-700:
Разпределението в бизнес беше 1:2 места. И изненадващо беше пълна... Кой нормален човек лети в 6 сутринта в неделя?!!?
Gate agent-a разпита нашата старша стюардеса до къде ще лети. Разказа й как едното й дете живее в преградие на Далас и стюардесата с усмивка й предложи да дойде с нас. Любезната покана беше отклонена с голяма усмивка. Boarding completed.
Както се полага в бизнес, започнахме с welcome drink. Аз се ограничих до вода, но имаше хора, които поръчаха коктейли с водка....
Мястото определено беше достатъчно за едно много комфортно пътуване. Но на стюардесата явно й беше топло и беше сетнала климатика на нечовешка температура. Почти се сбих с 2 пингвина за моето място. Добре, че бяха оставили одеала. Храната беше крекери и напитка в стъклена чаша. Останалата част от полета го проспах. Вече на кацане:
Петната по прозореца са скреж, а не мръсотия
787:
Една "стара госпожа"
И прословутите знамена на летище O'Hare:
Има няколко начина за придвижване от летището до града - такси, споделено пътуване, частен трансфер, автобус и метро. Аз заложих на последното. Синята линия на градското метро (т.нар. "L") спира под терминала на Юнайтед (терминал 2). Опциите за карти и билети са многобройни - хартиен билет, целодневна карта, същите неща, но на пластика (Ventra Card), връзване на КК или ДК към Ventra апликацията и плащане с телефона (или умния часовник), както и плащане директно с банкова карта, която поддържа безконтактни плащания. Аз се спрях на Вентра пластика (да, точно защото после ще ми трябва за expense report-a). Пластиката струва 5 долара. Едно пътуване е 2.25. Прекачвания до 2 часа струват само някакви центове... Метрото пътува около час до центъра. Първите ми впечатления бяха колко е мръсно и мизерно. Доста по-зле от метрото в Ню Йорк. А лондонското си е като британския кралски Ролс Ройс...
Моето AirBNB се оказа в близост до стадиона на SOX и се бях разбрал с домакините да мина да си оставя куфара, въпреки отновително ранния час.
Ето го и скайлайна:
и нека слънцето не ви подвежда - беше си доста хладно (малко над 60 градуса). Някъде в този момент разбрах защо му казват "ветровития град" - духаше да си... Вече в центъра:
Чикаго е на брега на езерото Мичигън. То пък е едно от "големите езера", редом с Горното езеро, Онтарио, Хюрън и Ири (Ери). Градът е най-големия в щата Илинойс, както и в целия Midwest, 3-ти по големина в САЩ (след Ню Йорк и ЛА). Самият град има около 2.7 млн жители. Метрополията има над 10 млн жители. И както е известно на повечето от вас, в Чикаго са концентрирани диаспорите на много източноевропейски държави - Полша, Сърбия, България, Гърция, Украйна, Русия, .... Оттам идва и шегата, че Чикаго е най-големият град в източна Европа. Бърза разходка по Мичигън авеню:
Вечеря по гръцки
И гърците, горките, и те бяха се изложили (на Чикагското изложение). Малко маслинки, малко сол, няколко други минерали, няколко бутилки с вино и ракия и туйто. Хепидже работа! Добре си живееше у американците обаянието от Гърция на Платона и Аристотеля, на Софокла и Аристофана, на Темистокла и Аристида. Че трайте си бе, хора, гледайте си сиромашийката. Йок, да види светът колко сте напреднали! Е, видя го я! Един чувал маслини!
Седмицата вървеше с много интересни срещи с колеги от целия свят, ползотворни дискусии и стартирани стратегически партньорства. В една от вечерите беше време да отскочим до гръцкия квартал за вечеря. Сградата с белите антени е WIllis Tower. Оригинално е носила името Sears Tower, но това се е променило. Започната в далечната 1969, извисяваща се на 104 етажа. Там се намира стъкления куб, който ви изкарва извън сградата, но на мен така и не ми остана време за него:
Братята гърци, бъдейки стари емигранти, са се заселили до централната гара, в Greektown. За сравнение, българската диаспора е съсредоточена в Des Plaines, което е до летището, на 17 мили от центъра. Самият Greektown е доста интересно място - фалшиви "гръцки" колони по протрежението на главните улици, гръцки флагове от всички страни и ресторанти с познати имена - Делта, Атина, Остовите, Пегас, Зевс, Одисей,.. Аз си бях написал домашното и предложих на останалите да седнем в един от споменатите ресторанти - менюто изглеждаше познато. Посрещна ни лично собственикът, който говореше с ясно доловим гръцки акцент. Прозорците бяха широко отвореми, а стените бяха изписани с гледки от Цикладите (мислете си за Санторини). Храната беше невероятно вкусна - вечерта мина много добре, с доста Kolokitakhia (ака пържени тиквички), kalamarakia (каламари), Octapodaki Skaras, Tzatziki и ouzaki (последните 3 вярвам нямат нужда от превод)... Трябваше да изпратим част от компанията на гарата. Има поне 2 компании, които оперират влакове в Чикаго - Amtrak (които са нещо като БДЖ) и Metra:
Река Чикаго пресича центъра на града и се влива в езерото:
На следващия ден имахме официално занимание в аквариума, който е на самия бряг на езерото. Самият аквариум не е нещо особено и спокойно можете да го пропуснете, ако се разхождате в Чикаго. Гледките от панорамните тераси са друго нещо:
Белугата и делфините имаха малко по-големи аквариуми. Пингвините бяха леко наблъскани:
За щастие програмата беше разредена в един от следобедите и успях да се разходя центъра. Температурата се повиши достатъчно, за да става за разходка по къс ръкав, но вятърът си остана... Небезизвестните влакчета, качени във въздуха:
Сградата, която принадлежи на едно небезизвестно семейство:
Мостът DuSable:
Oт моста можете да слезнете на крайбрежната алея и да се разходите покрай реката, което направих и аз:
За деня на Свети Патрик оцветяват реката в ярко зелено. За щастие по крайбрежната алея има градинки с шезлонги - подходящи за почивка след дългата разходка. Междувременно беше станало толкова топло, че чак кафето ми се беше изпотило:
След кратка почивка беше време да продължа към Millennium park:
Паркът опира на Мичигън авеню:
Планирането му започва през 1997. Строителството - през 1998. Построен е върху старо железопътно депо. Както подсказва и името, планиран е за откриване за новото хилядолетие. Уви, откриват го чак през 2004-та. В момента е една от най-големите забележителности на Чикаго. В него инсталират коледната елха.
Една от най-известните скулптури в парка е The Cloud Gate, която един колега с усмивка нарече "the shiny bean":
Тя се намира на AT&T Plaza:
Проектът е на британец от индийски произход - Аниш Капуур. Идеята е вдъхновена от живака. Направена е от стомана и тежи 110 тона. Планираната цена от 6.5 млн долара бързо нараства до 11.5 млн. Скайлайнът на Чикаго се оглежда в нея, когато времето позволява. Под високия 3.7 м свод можете да се разходите и да видите ὀμφαλός-a (или пъпа), който създава безброй много отражения:
Недалеч от гейта е Crown Fountain - 2 15-метрови кули, поставени върху "огледало" от черен гранит. Кулите са изградени от стъклени плочки и в тях има вградени диоди, които прожектират видео, като част от тази арт инсталация. В слънчевите дни децата най-много се радват:
В по-облачните дни изглежда "интересно":
Моята разходка продължи обратно по Мичигън авеню:
Българската следа
В този ресторан се запознахме с един търновски търговец, г.Хаджи Петков (забравих му името). Той самичък, без да знае една думица от иностранен език, тръгнал от Търново и през Хамбург и Ню Йорк стигнал благополучно в Чикаго. Любопитен! И от любопитство беше събрал адресите и рекламите на всичките експоненти в изложението; напълнил цял сандък с реклами. За каква потреба му са – не ми е известно: може би той ще направи едно подробно описание на изложените предмети, нещо, за което аз никога не би се заел.
Една от вечерите беше отделена за вечеря в български ресторант. Разбира се, срещите продължиха доста по-дълго от очакваното и затова трябваше да променяме програмата в движение. На финала приятели, живеещи в Чикаго ни взеха (мен и няколко колеги) от предпоследната спирка на синията линия на L (спирката се казва Rosemont) и се озовахме в Des Plaines. Районът изглеждаше доста съмнителен. Нямаше улични лампи, на доста места имаше полиция, основните сгради бяха "търговски" - бензиностанции, магазини, ... Точно срещу Търговската камара на Des Plaines e ресторант Балканика - сграда почти без прозорци, строена видимо отдавна. Паркингът беше доминиран от стари мерцедеси и беемвета, прилично тунинговани с лепенки, фарове "ангелски очи" и лъскави ауспуси. На входа имаше тежка дървена врата. Във фоайето се носеше онази особена миризма на роден ресторант - смесица от туршия, скара и цигари. Вътре беше доста празно, което е разбираемо, предвид късния час в делничен ден. Сервитьорката, доста мила и учтива, ни настани на една маса и донесе менюта. На бара група "батки" в официални анцузи и тежки, лъскави ланци, обсъждаха къде им следващото пътуване с "камионо" и кога ще се върнат.
Сервитьорката предложи Загорка, в стъклена бутилка, а аз бях зает да обяснявам на колегите що е то "чушки бюрек" и има ли почва у нас... Трябваше да се ограничим до Загорката, защото на следващия ден ни очакваше доста работа. Вечерта завърши с много смях:
Последната задача за деня беше да се чекирам онлайн. Бях 150-ия чекирал се само 3-4 часа след "отварянето" на услугата.
И назад
На следващия ден времето стана адски студено и ветровито - явно Чикаго беше в лошо настроение, че ще се разделяме:
Работните срещи приключиха в ранния следобед, а за мен беше време да се върна на летище O'Hare, отново с кофти метрото:
Пътуването се проточи доста по-дълго от очакваното, което леко ме изнерви - по някаква причина влаковете се бяха натрупали на последната спирка и 2 пъти чакахме по 15-20 минути да се освободи коловоз. Последното, което исках е да тичам по летището, за да не си изпусна полета. На спирката на самото летище има арт инсталация:
Чикаго е един от хъбовете на Юнайтед, както и на Америкън:
Този полет ще бъде изпълнен от 737-800 - от няколко години не се бях качвал на такава машина:
Машината беше с новия Sky interior - големи багажници и цветно осветление. Полетът беше пълен на 100%. На средната седалка се беше паднал един доста голям пътник. Този до пътеката му предложи да се разменят - такива са хората в железния град - мили и добри. Не след дълго кацнахме меко. Split scimitar wingtip:
Епилог
Интересно място е Чикаго. Не мога и да си помисля да ви го представя с таланта и изисканото слово на Алеко. Размина ми се разходката в кланиците, но свърших доста работа, което беше добре. Странно как обслужването в българския ресторант беше на завидно ниво, което е много трудно да срещна в България. Може би е от мястото или очакванията...
Всякакви мнения / препоръки / забележки и коментари са добре дошли!
Препоръчани коментари
Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш
Трябва да си член за да оставиш коментар.
Създай профил
Регистрирай се при нас. Лесно е!
Регистрирай сеВлез
Имаш профил? Влез от тук.
Влез сега