Емоцията, с която започнах този вторник бе доста по-различна от другите дни. Някак до последно не вярвах, че може да ми се случи. Днешната дестинация беше в графата мечти дълго време за мен. Затова въпреки ранното ставане, се събудих с нетърпение. Отидохме при рент-а-кар още преди да е отворил паркингът, и с изненада, установих, че човекът закъсня 15 минути. Явно не само в България хората не идват на време на работа…
Потеглихме към щата Вирджиния. Предстоеше ни да минем 450 км. по пътищата на САЩ. Пътувахме за Маунтайн Лейк Лодж (Mountain Lake Lodge) край Пемброук. Маунтайн Лейк Лодж е хотелски комплекс, където се е снимал основно филмът Мръсни танци (Dirty dancing).
Филмът е сниман през 1987 г. и макар да е сниман като нискобюджетен филм, той постига неочакван успех, който изстрелва Патрик Суейзи и Дженифър Грей в орбита на звездите. Днес той се възприема като класика и продължава да привлича фенове, макар да са минали над 30 години от премиерата. За мен филмът носи особена емоция, защото израснах с него. В онези бурни тийнейджърски години съм го гледала стотици пъти, буквално. В един момент го надживях и спрях да го гледам всеки ден, но и до ден днешен помня наизуст много от репликите на Джони Касъл и Бейби. Години по-късно, когато почина Патрик Суейзи, ми беше много болно и дълго време не го бях гледала.
Но днес щях да се потопя във филма, във въздуха, в атмосферата, на едно друго време, от преди 30 години. Пътувахме почти без да спираме, защото вече бях направила резервация за обяд в ресторанта на комплекса за 13 часа. Пристигането там беше също толкова вълнуващо, колкото и самото очакване. Почувствах се, че сякаш с магическа пръчка влязох във филма и очаквах всеки момент да изскочи някой, за да ни вземе багажа…
С наближаване на комплекса първата ни изненада бе, че изчезна обхватът на мобилните ни телефони. Пристигнахме около 40 минути преди резервацията си и много се надявахме да има свободни маси, за да не чакаме толкова време… Изненадата ни бе голяма, когато се оказа, че ресторантът е празен. И под празен, имам предвид, че просто нямаше нито един клиент, освен нас. Хората бяха много любезни и откликнаха на молбата ни да седнем да конкретна маса – масата, на която Бейби и родителите й обядваха няколко пъти. И масата е същата… До нея има колона, също запазено от тогава, на която е сложена снимка с кадър от филма точно на това място…
Менюто бе ограничено в две – три неща, но ние бързо си избрахме един мега бургер, за двамата. Оказа се, че дори в този случай, сериозно сме се надценили. Но улисани в емоцията, пропуснахме да снимаме масата на обяд. Успяхме обаче да се консултираме дали сме направили грешен избор с този мобилен оператор. Оказа се, че и двата техни оператора нямат покритие. Можехме да ползваме само wi-fi на комплекса. Супер странно. След обилния обяд, се настанихме в бунгалата до главната сграда. Решението да се настаним там, бе мое, защото макар бунгалата да не бяха участвали във филма, това най-много ми напомняше на онази атмосфера. Бунгалото се оказа чудесно, със собствен вход, широка стая и широка баня. В допълнение към удобствата тук, точно срещу нас имаше обществена пералня и ние успяхме да я ползваме.
Междувременно обаче тръгнахме на разходка наоколо. През тези 30 години много неща са се променили. Най-основното е, че езерото е пресъхнало и сега на негово място стои просто една странна поляна. Допълнително в средата на комплекса са направени басейни. Още от основната сграда се виждаше бунгалото, в което Бейби и родителите й бяха отседнали. То е запазено оттогава и все още приема посетители. За съжаление се оказа, че е за 10 човека и затова нямаше как ние да се настаним в него. Но сега с енергични крачки се насочихме към него като първо минахме покрай другата къща с бунгала до нас.
Дъхът ми спря. Бунгалото беше почти същото. Стълбите вече не бяха отстрани, а отзад, но като че ли друга промяна нямаше. Имаше големи табели, забраняващи на посетителите да се качват на верандата на бунгалото, за да не смущават посетителите и за разлика от тук, там това се спазваше. Като наближих бунгалото, просто си постоях там докато сърцето ми силно туптеше. Много е странно усещането да си на място, което си виждал стотици пъти в даден филм. На момент имаш усещане за нереалност. Но за щастие всичко си беше реално. Докато стояхме там, се появиха две жени, които уважително изчакаха ние да си направим снимките, без да ни пречат. Но и те като мен грееха в своите щастливи усмивки. Приятелски споделиха, че мъжете им са останали в стаите докато те не са имали търпение да обиколят наоколо. И аз бях така, затова продължих с обиколката си…
Пътешествието ми из Мръсни танци продължаваше… За улеснение на такива туристи като мен, още при настаняването, всеки посетител може да си вземе информационна брошура за комплекса. Успоредно с това на различни места има поставени табели с кадър от филма на мястото, където се намираш в момента.
Спуснахме се покрай бунгалото на Бейби и трябваше да вървим край езерото. За съжаление, както писах по-рано, то бе пресъхнало. Докато стоях пред табелата, вперила поглед в… поляната отпред, не спирах да си мисля как някога тук са стоели режисьора и операторите, докато Джони и Бейби са тренирали в замръзващото езеро скока. Макар във филма да се говори за пролетта, всъщност филмът е сниман есента и водата в езерото е била толкова студена, че устните им са били посинели. Затова във филма няма по-близък кадър от известния скок. Мислех си как нещата се променят, колко преходен е животът ни и всичко, което правим има значение твърде за кратко. Затова трябва да сме по-отговорни към себе си с решенията, които взимаме. Изпитвах и някаква тъга за Патрик Суейзи. Мислех си за неговата борба с алкохолизма и голямата му любов с Лиза Ниеми. Отстрани бе сложен и камък, гравиран в негова памет. Чудех се дали ако бяха снимали истинско продължение на филма, щеше да има успех. Или някои неща е добре да бъдат оставени така… без да се развалят.
Минахме покрай беседката, на която се провеждаха уроците по танци на Пени. Признавам си, че във филма изглеждаше доста по-голяма и затова се подведох да гледам в съвсем друга посока – към една огромна шатра в страни. В дъното стоеше някак неестествено нещо като мост. Вероятно там са връзвани лодките за езерото, но днес беше просто дървен мост с нещо като беседка. Тръгнахме да се връщаме и точно зад основната сграда на комплекса имаше нещо като арка. Бях много изненадана, че там също има кадър от филма, показващ колата по някакъв междуградски път. Накрая обиколката ми за деня приключи на една малка черна пътечка, точно над същия този проход, където е заснета сцената с динята. Така известния надпис, всъщност не е сложен на врата, а просто е табела на един контейнер. Изглеждаше, че самата пътечка е затворена и със съжаление се върнах без да повървя по нея. Много емоционален ден. Замислена, чудейки се какво ли би било да съм тук по време на снимките. Дали щях да харесвам толкова много филма днес, ако го гледах за първи път. Всъщност не вярвам. Но филмът ме връща в едни несигурни години, на разочарования, на търсене на себе си, където моята котва бяха филми като Мръсни танци. Пубертетът за никой не е лесна възраст – нито за подрастващия, нито за родителите му и аз не съм изключение.
Докато правихме дългата си разходка, бяхме оставили мръсните си дрехи да се изперат. И местенето им в сушилнята ни върна към реалността. Докато чакахме да се изсушат обаче, се метнахме за около час в джакузито там. То бе навън и макар в планината да бе малко по-хладно от Вашингтон, водата бе достатъчно топла. Докато се плицикахме, две американки ме заговориха. Беше им интересно от къде съм. Когато споменах, че съм от Европа, България, те любезно потвърдиха, че знаят къде е. Но мисля, че чуваха за България за първи път. За мен обаче бе по-интересно общуването с тях. За повече от половин час, през които говорихме, всъщност не си казахме нищо. Слънцето започна да залязва и щеше да стане още по-хладно, а и дрехите ни чакаха. Затова бягството ни в джакузито приключи.
Свечеряваше се, но ние решихме да вечеряме по-рано. Сутринта бяхме станали в 5, а утре се очертаваше да трябва да тръгнем към 7:30 и да пътуваме дълго. Затова бе добре да сме отпочинали. Настанихме се в същия ресторант, но този път половината маси бяха заети. Решихме да седнем на терасата. Тя сега бе закрита, но преди 30 години е била открита и е точно мястото, от което Бейби се криеше, когато видя Джони за първи път… Докато стоях и гледах от същото място като във филма, някак подсъзнателно очаквах Джони да мине от някъде или да видя Бейби как се крие до мен… Менюто за вечеря не беше по-богато и предлагаше 2 основни ястия. Затова ние ги поръчахме и двете. Следващото приключение бе изборът на бира. Когато мъжът ми попита каква бира има, му отговориха, че нямат меню, но ще отидат да проверят. След това му изредиха няколко бири и тъй като явно сервитьорката се затрудни да изреди всичките, изчезна и след малко се върна със снимка на дъската в бара. Докато вечеряхме стоях и гледах светлините на бунгалото и си мислех колко ли хора са били тук, преживели са подобно нещо и са си отишли с частичка от филма. Комплексът всъщност е с леко затихващи функции, защото е насред нищото, няма езеро, което вероятно е привличало десетки години посетители. Ако не беше се снимал филмът тук или ако не бяха запазили нещата от филма и такива като нас нямаше да идват. Мислех си за онези семейства с деца, които през 80-те години на миналия век са идвали тук, за да почиват. Този път успях да направя снимка на масата ни от обяд и дори успяхме да се снимаме със съпруга ми. Разходихме се малко из комплекса по тъмно, но беше започнало да става наистина студено, затова бързо се прибрахме в бунгалото си. И си пуснах да гледам Мръсни танци… До днес настръхвам като чуя началните акорди на филма, но да го гледам в онова бунгало, точно, където са заснети половината от снимките, бе различно преживяване. Другата половина от снимките са направени в друг комплекс на около 6 – 7 часа на юг път от Маунтайн Лейк Лодж. В онзи другия комплекс Лейк Люр (Lake Lure) в западна Северна Каролина. Там е снимана и финалната сцена от филма и известния танц. За съжаление още през 80-те години на миналия век физкултурният салон, където са били снимките, е разрушен. Разрушени са и бунгалата на персонала. Останали са само стълбите, по които Бейби тичаше. Докато проучвах, ми стана интересно, че и двата комплекса дълго време твърдят, че сцената със скока във водата е сниман при тях. Накрая режисьорската потвърждава, че сцената е заснета в Маунтайн Лейк Лодж.
Гледайки филма обаче, установих, че вместо правилната беседка съм снимала някаква си шатра. Какво разочарование. Затова решихме да станем половин час по-рано и да успеем отново да минем оттам. Допълнително докато се жалвах на мъжа ми, че не съм успяла да се разходя по ето тази пътечка, сочейки му сцена от филма, той с изумление ми каза, че пътечката просто прави завой, а не е затворена… Стана ми интересно и друго – докато си ровех из фейсбук, постоянно ми излизаха снимки на Патрик Суейзи и сцени от различни негови филми. Това наистина беше странно… Толкова странно, че заспивайки дори се запитах дали духът му не броди из онези места, където е живял и работил… На сутринта чак ми стана смешно от тези ми размисли, явно съм била уморена.
Но този път с ясен график и енергична крачка отидохме до беседката. Безспорно бе значително по-малка, отколкото изглеждаше във филма, а не вярвам да се е смалила от тогава. В далечината продължаваше да се вижда другата беседка насред полето. Отидохме и до пътечката, но този път се осмелих да мина зад завоя… Настръхнах в един момент, когато успях да видя абсолютно същото, което беше заснето във филма, когато Бейби и Джони вървяха и видяха баща й, заедно със сестра й Лиса и Роби и клекнаха, за да не ги видят.
Направихме си снимка пред основната сграда на комплекса, която си признавам в представите ми изглеждаше далеч по-голяма. Табелата Комплекс на Келерманс все още стоеше там, на моравата… Времето, което прекарах там, бе безценно. Пренесе ме в един друг живот, в едно друго време… Но не бих се върнала отново. Животът върви напред. Хубаво е понякога да се срещнеш с миналото, защото за мен на първо място това бе среща с моето минало аз от преди 25 години, но с мъдростта на малко повече години. На тръгване рецепционистката ни попита дали ни е харесало и след като потвърдихме, че беше страхотно, тя ни пожела да се върнем. Минахме хиляди километри със самолет, над 6 часа път с кола и не мисля, че някога отново ще се върнем. Но беше много хубаво, че дойдохме. Днес съпругът ми гледа с други очи Мръсни танци. И още едно съвпадение – оказа се, че на 14 септември, когато спахме в комплекса, е била годишнина от смъртта на Патрик Суейзи. Затова толкова много снимки и сцени са ми излизали с него в социалните мрежи.
Днес щяхме да минем 900 км. пресичайки една минимална част от Щатите. Тръгвайки от комплекса във Вирджиния, заредихме картата с навигация за място за закуска. Не ни се ядяха пак бургери, а и в комплекса закуската беше налична доста по-късно. Нас ни чакаше много път. След около половин час спряхме на едно място като отворен мол, където имаше магазини, но и закусвални. За съжаление още нямахме обхват на телефоните си. Започвахме малко да се притесняваме, защото не знаехме пътя и разчитахме на GPS-а. Ползвайки wi-fi на закусвалнята, успяхме да заредим пътя до Ниагарския водопад, уж само за собствено спокойствие. Пътят бе спокоен. Имаше коли, но всички караха с максимално разрешената скорост. Никой не се влачеше с 30 км., нито хвърчеше с 200 км. Никой не присветкваше. Основно караха пикапи. Вече се движехме от повече от три часа, но обхватът така и не беше дошъл. Започнах силно да се изнервям, защото исках да си проверя служебната поща, можех да имам някакви спешни задачи. В някакъв момент влязохме в границите на щата Западна Вирджиния, която ни посрещна с табела – Вирджиния – дива и красива. Може и да е красива, но аз не видях от магистралата, но определено е дива. В продължение на над 7 часа докато не навлязохме в границите на щата Пенсилвания, обхват на телефона нямаше. За интернет даже не може да става въпрос. Явно затова картите ни бяха с неограничен интернет, защото никъде няма обхват, че да го изразходваш. И моля после да не ми обяснява някой колко напред били Щатите. Те нямат покритие на мобилните телефони. Ако не дай си Боже закъсаш, няма как да се обадиш за помощ. А там разстоянията са сериозни. Започнах да се успокоявам с навлизането в Пенсилвания. Не, че имаше интернет, но поне имаше обхват на телефона. След още около час, навлязохме в границите на щата Ню Йорк, където се намира градчето Бъфало, където щяхме да спим. Най-накрая дойде и интернетът. За съжаление не успяхме да се обадим на никой в България, защото там вече беше полунощ. Стана ми много смешно на другата сутрин, когато един приятел се обади и първите му думи бяха: Как сте вие, в Дивия Запад… Без да иска уцели, защото ние буквално бяхме преминали през Дивия Запад. Само каубоите и индианците липсваха.
Пристигнахме в Бъфало привечер и първата ни задача бе да вечеряме. Намерихме ресторант с готвена храна и след като си взехме за хотела, потеглихме натам. Хотелът ни се намираше на 400 метра от централния вход на парк Ниагарски водопад. Това беше голям бонус, защото нямаше да търсим къде да паркираме колата до Водопада. Освен това имахме и закуска, включена в цената. Това като цяло рядко се случва. При пристигането си, получихме и друг бонус – тъй като хотелът е голям, а няма много посетители предвид пандемията, са направили паркингът безплатен за гости на хотела. След емоционалния ден, през който постоянно се ядосвах, че нямам обхват, нямам интернет, изобщо, че съм попаднала в Каменната ера, това беше първата добра новина. Стаята се оказа голяма и удобна и най-вече чиста. Толкова бързо съм заспала, че дори не успях да се замисля, че на няколко крачки от мен е Ниагарският водопад.
Сутринта станахме много рано. Бяхме си набелязали две неща, които искахме да преживеем. Първото бе разходка с кораб по Водопада. Бях проучила, че по време на пътуването дават специални еднократни дъждобрани - пончовци, но много от хората споделяха, че краката и обувките им са станали също вир вода. Затова ние още от България си бяхме купили и донесли гумени ботуши. Купихме си билети за корабчето и преди нас имаше малко хора, затова минахме бързо. Предложих да си сложим ботушите преди да слезем надолу към корабчето, защото имаше пейки. Но никой не носеше специални приспособления за обувките и мъжът ми се усъмни, че напразно сме разнасяли ботушите. Когато се спуснахме надолу точно тръгна първото корабче за деня, но остреща на Канадската страна корабчето се връщаше и дори от тук си личеше, че хората са не просто мокри, а направо подгизнали. Маршрутът на корабчетата е сходен, само изходната им точка е различна и цветът на пончовците. Това някак естествено убеди мъжа ми в необходимостта от гумените ботуши. Така екипирани, изчакахме и се качихме на второто корабче. Докато чакахме да се върне корабчето с предходния курс, гледах Канада и си мислех дали някога ще успея да я посетя. Сега, заради COVID-19 границите бяха затворени. Гърмът на падащата вода се чуваше все по-осезаемо, а в далечината се виждаха пръските от водопад Подковата.
Тъй като бяхме дошли малко след тръгването на предишното корабче, бяхме на много удобно място и успяхме да застанем на палубата горе. Като казвам успяхме, не си представяйте, че сме се блъскали, както би се случило в България. Просто ни подредиха и като ти дойде реда, решаваш на къде да застанеш според наличните места. Ниагарските водопади всъщност са група от три водопада – Подковата, Американския водопад и Булчински воал. Разходката с лодката минава и покрай трите, като на моменти минава много близо до падащата вода. Не опасно близо, но достатъчно близо, за да те намокри въпреки пончовците. От налягането на водата се получаваше вятър и водата влизаше навсякъде. Емоцията е несравнима. Чувстваш се част от тази жива, дива стихия. В такива моменти се осъзнава огромната мощ на водата, нейната целеустременост, защото водата си върви напред, независимо от препятствията по пътя й. Тя винаги намира начин и пътечка. Добре би било да се учим от нея. Сетих се за пътеписа на Алеко Константинов – До Чикаго и назад. Замислих се и за преживяванията си в Щатите както до момента, така и през 2018 и за мен по-вярно би било До Ниагара и напред…
След като корабчето ни върна мокри и заредени с усмивки, преди да си тръгнем, можеше да се изкачим по едни дървени стълби край водопадите до нещо, наречено Орлово гнездо или нещо подобно. И така стадо сини „пингвини“ се насочихме натам. Сега като гледам снимките, си давам сметка колко смешни сме били, но тогава изобщо не обръщах внимание на другите. Исках да почувствам и да видя колкото се може повече от чудото на Ниагара.
Следващата ни спирка бе Пещерата на ветровете (Cave of the Winds). Тя се намираше на другия края на парка и отново предполагаше сериозно мокрене. Затова решихме да се насочим към нея и без това бяхме с ботушите в багажа си. След като си купихме билети, първо влязохме в нещо като преддверие, където имаше снимки. След това отидохме в една малка зала, където ни пуснаха филмче за Никола Тесла и постиженията му. С изненада установихме, че голяма част от откритията си Никола Тесла е направил именно там. Затова те много го уважаваха. Изуми ме и нещо друго. В началото над Ниагарските водопади са били построени промишлени предприятия, но няколко природозащитника заедно с един индустриалец успяват да се преборят и всички предприятия са премахнати и Ниагарският водопад става отворен парк за туристи. Много далновидно. Пещерата на ветровете всъщност представлява серия от дървени мостчета и дървени площадки, по които човек може да обиколи близо до водопадите. И като казвам близо – на места има възможност направо да влезе във водопада. Имаше ентусиасти, предимно около тийнейджърска възраст и малко след това, които се пъхаха възможно на най-мокрите места. За мен обаче емоцията, бе друга. Да съм там, да чувам водата, да усещам силата й, е наистина уникално преживяване.
След като се понамокрихме на двете места, се отправихме към хотела. Оставихме си ботушите в стаята, защото те идеално си свършиха работата. Силно препоръчвам на всеки посетител, да дойде подготвен, за да може без ограничения да се наслади на Ниагарския водопад. Той не е място за ограничения…
Доволно гладни, запалихме колата и отидохме да си вземем нещо за обяд, различно от хамбургерите наоколо. След около час – отпочинали и сити, тръгнахме на лежерна разхода из парка и някак ушите ни привикнаха с шума на водата. В началото просто настръхвах, но сега, започвах да свиквам, че е нормално водата така да бушува. Чакахме да се свечери, за да видим вечерното шоу над Водопадите. Затова без да бързаме, просто се разхождахме, сменяхме пейките, на които седим, за да сменим и пейзажа отпред. Като цяло бе спокоен следобед. Но нямахме търпение за светлинното шоу. Светлинното шоу продължава дълго време, затова много се изнервихме, когато се появиха няколко човека, които се бутаха, за да изпреварят другите. Единият най-нахално кашляше наляво и надясно без маска по главите на хората. И то точно в пика на Пандемията. Крайно неприятно. Ние се дръпнахме. Няколко метра по-назад също се виждаше добре, но нямах желание някой постоянно да стои на главата ми. Когато слънцето започна да залязва, пуснаха лампите и със стъмването, светлините ставаха все по-ярки. Цветовете над всеки от водопадите се сменяха – червено, зелено, синьо… Хората постепенно се разотиваха, защото видяха Водопада и ние имахме възможност да си постоим отпред без някой да ни бута. Да се чуди човек онези хора за къде бързаха. Малко ми напомнят на онези шофьори при нас, които все свиркат, псуват и искат да те изпреварят, пък все са до теб на светофара…
Обичам водата, обичам силата, устойчивостта й. За мен тя винаги е символ на живота. Може би затова днешният ден толкова ме зареди. И ме накара да се замисля за още хиляди неща… Напълно разбирах възхищението на Алеко Константинов сега. Помня, че като ученичка все си мислех, че той толкова много думи е използвал, за да опише една вода… Но днес знам защо. Посещението на Ниагарския водопад е емоционално преживяване, и всеки го изживява по своему и си взима това, което му трябва. За мен бе странно, че не оставих частица от душата си там. Душата ми просто постоя, погледа и си тръгна с мен…
Препоръчани коментари
Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш
Трябва да си член за да оставиш коментар.
Създай профил
Регистрирай се при нас. Лесно е!
Регистрирай сеВлез
Имаш профил? Влез от тук.
Влез сега