Тексас – Ню Мексико
22 юли – 2 август 2015
Това лято избрахме – за разнообразие – да пътешестваме по "roads less traveled" – до забутания югозапад на Тексас (любимо място на серийните убийци, ако се вярва на филмите) и Ню Мексико. Логистиката беше проста – яхаме "fluidic sculpture"-а (така описват в рекламите нашия модел Hyundai Sonata) и – газ! Имахме някакъв приблизителен маршрут, който доуточнявахме пътьом, имахме и резервации за хотели, които също претърпяха доста промени – за да може удоволствието да е пълно .
'[b
22 юли, Columbus – Nashville[/b]']
22 юли (сряда), Columbus – Nashville, 372 мили
Тръгваме след работа, в ранния следобед. Следваме магистралата I-71 през Синсинати до Луивил, оттам I-65 до Нашвил – излизаме от Охайо, пресичаме Кентъки и влизаме в Тенеси.
Като пристигаме в Нашвил е още що-годе светло и слизаме на разходка до центъра на града. Нашвил е известен като столицата на кънтри музиката, с цяла редица кънтри клубове по Второ Авеню, около Lower Broadway. B.B.King's Blues Club, Coyote Ugly... Все още е рано, повечето се развихрят в късните часове на нощта, но от някои вече звучи музика.
'[b
23 юли, Nashville – Memphis – Hot Springs[/b]']
23 юли (четвъртък), Nashville – Memphis – Hot Springs, 418 мили
Ставаме още по тъмно, поемаме на запад по магистрала I-40.
Следваща спирка – имението Грейсланд на краля на рока – Елвис Пресли. Сенчести тихи алеи... тук е градината, в която обичал да медитира, тук е и гробът му. В ранния сутрешен час посетителите са малко, но писанията по стените от поклонниците на Елвис нямат брой!
Границата между щатите Тенеси и Арканзас минава по Мисисипи. Спираме на брега на голямата река!
Продължаваме през Арканзас по I-40, минаваме през столицата Little Rock, от магистралата се вижда летището – Bill & Hillary Clinton National Airport – хе-хе, що пък и Хилари – тя дори още не е станала президентка?!
След Little Rock продължаваме на запад-югозапад по магистрала I-30 – тя там започва. Нощувката ни е в градчето Hot Springs, където е и Hot Springs National Park. Докато по нашите земи минералните бани са известни най-малко от времето на римляните, тук тия активности датират май от доста по-късно – едва от началото на 19-ти век. По това време (след Louisiana purchase – т.е. след като огромната територия в средата на континента е станала част от Щатите), горещите минерални извори тук са почнали да привличат посетители, построени са първите бани и са почнали да прилагат разните му там балнеоложки процедури.
Понастоящем Bathhouse Row включва осем бани – разкошни, елегантни сгради с басейни, вани и всякакви спа глезотии. Едната от тях – Fordyce Bathhouse – е превърната в музей, в рамките на националния парк – можеш да влезеш и разгледаш всички помещения, има много стари и любопитни снимки. Високо по-горе по баирите е Grand Promenade – живописна пътека с изглед към долината – така де, след банята (или пък преди?) е добре да се поразходиш .
'[b
24 юли, Hot Springs – Dallas[/b]']
24 юли (петък), Hot Springs – Dallas, 296 мили
Продължаваме по I-30 и не след дълго стигаме до градчето Texarkana и табелата: "Welcome to Texas! Drive friendly – the Texas way." Окей!
Нощувката ни днес ще е в Далас и небостъргачите му вече стърчат на хоризонта.
...И се оказваме вплетени в оная ужасна, типична за големите американски градове, паяжина от магистрали, разклонения, престроявания между безброй ленти, задръствания, всред море от ръмжащи коли, при 42°С жега... Успяваме някак да стигнем до мотелчето си, да си поемем дъх и да тръгнем на разходка из града. Ами... няма голяма вероятност Далас да се окаже любимият ми град... прашни нажежени до бяло улици, и нищо, което да грабне погледа ми... вероятно има и хубави места, ама ние не успяхме да ги открием... Изтощени, засядаме в един Jack in the Box, който изведнъж се оказа любимата ни верига за бързо похапване.
'[b
25 юли, Dallas – Big Bend National Park[/b]']
25 юли (събота), Dallas – Big Bend National Park, 700 мили
Днес тръгваме съвсем по тъмно, че ни чака дълъг път... По план имаме да минем близо 600 мили. GPS-ът изчислява, че за това ни трябват около 8 часа. Еее, няма начин, сигурно нещо е сбъркал – над една трета от пътя е по някакви селски пътища (farm-to-market или съкратено F.M., както ги обозначават тук, в Тексас), по които средна скорост от 75 мили в час ни изглежда непостижима, поне от гледна точка на закона. Да, ама не. Разрешената скорост по тия селски пътища се оказва тъкмо 75 mph, както и на магистралата. Ами много просто – по тях минават средно по две коли на час... западен Тексас... тъкмо in the middle of nowhere...
Първо шпорим по магистралата – I-30 е свършила малко след Далас, при Форт Уорт, и продължаваме на запад по I-20. Около пътя се виждат многобройни петролни помпи, от тия, дето се клатят нагоре-надолу (pumpjack, nodding donkey). Успоредно с магистралата е железопътна линия, по която току преминават дъъъълги товарни влакове. На много места край пътя стърчат надписи: "Don't Mess with Texas", като отдолу се уточнява, че глобата за хвърляне на боклуци е до $2000.
При изход #80 се отклоняваме от магистралата на юг, отначало по път #18, а при Fort Stockton – по #385. В пътешественическите сайтове съветват всякакво по-сериозно пазаруване да се прави преди или най-късно във Fort Stockton, щото оттам нататък на юг се влиза в пустош – пустинята Чихуахуа. ...Не че до тук гъмжи от цивилизация, де – на запад от Далас си е все доста пусто, ама нататък ставало още по-така.
До тук теренът беше съвсем равен, но пътувайки на юг, на хоризонта се появяват планини – Chisos Mountains. Разминаваме се с кола горе-долу веднъж на всеки половин час. Както се каза, ограничението на скоростта е 75 mph. Край пътя са основно сухи треви и кактуси ...и огрооомно небе. В съседното платно на пътя наблюдаваме любопитна гледка – труп на прегазено животно (оказа се сърна), около който се угощават цяла компания лешояди. Не се притесниха особено от присъствието ни – поотдръпнаха се, като минавахме, после отново наобиколиха "трапезата".
Навлизаме в границите на Националния Парк Big Bend, носещ името си от големия завой на реката Рио Гранде. В продължение на повече от 1000 мили (1600 км) Рио Гранде служи за граница между Щатите и Мексико, като тече общо взето в посока югоизток, но тъкмо тук прави голям завой на север-североизток.
При Persimmon Gap Visitor Center се сдобиваме с карти, при Panther Junction допълваме запасите на питейна вода (в багажника на колата имаме неприкосновен воден запас от две туби по един галон – в парка има обявен "extreme water shortage alert") и сме готови за срещата си с парка. Горещо е – термометърът се колебае около 100°F (38°С), че и нагоре, но е сухо и се понася по-леко, отколкото при влажен климат. Заради летните жеги, активният сезон в парка е през зимата – от ноември до март. Сега тук сме само шепа ентусиасти .
Първата ни среща с Рио Гранде е при Boquillas Canyon, в източната част на парка. Леко разочарование – реката всъщност е доста мизерна – вероятно и поради лятното изтощение – усещането е, че ако запретнеш крачоли, ще я прегазиш като нищо... Както и целият пейзаж наоколо, и реката е с бледо жълтеникав цвят. Отсреща, на мексиканската страна, се вижда група хора, насядали под сянката на дърветата, до тях завързани два-три коня.
Връщаме се обратно до Panther Junction и тръгваме да се катерим по Chisos Mountains. Изкачваме се с почти 1000 м и става по-хладно и приятно. В небето се вият ято лешояди.
За последно остава най-живописното място – по Ross Maxwell Scenic Drive, до каньона Santa Elena, в западната част на парка. Пътят е наистина живописен, с причудливи баири и завои, стръмни изкачвания и спускания. След един от завоите пътят се оказва залят с вода... ами сега... не е ясно колко е дълбока водата... ако вземем да затънем в тая пустош, ще мине доста време преди да ни намерят... (лешоядите?) Проверяваме по класическия начин – запрятам крачоли и нагазвам – е, няма страшно, има-няма една педя! Продължаваме смело напред! При каньона Santa Elena реката се провира между редица високи скали, красиво е! Междувременно небето заплашително притъмнява, сивите облаци допълнително правят пейзажа драматично-живописен. Почти сме се измъкнали, когато руква като из ведро.
Нощувката ни е в мотел, дето нито Гугъл, нито GPS могат да го намерят по адрес, та се ориентираме по координати: 29°19'30.03"N 103°32'50.81"W. Май сме кажи-речи единствените посетители – лелята на рецепцията, още щом ни видя да приближаваме, ни връчи ключа, без да задава въпроси. В сайта на мотела се декларираше, че в стаите няма телевизори, като се препоръчваше вместо това да се гледат звездите! А то има много за гледане – нощта е катранено тъмна и звездите са безчет!
'[b
26[/b] юли, Big Bend NP – Marfa']
26 юли (неделя), Big Bend NP – Marfa, 330 мили
Сутринта се пооглеждаме в лунния пейзаж наоколо, сбогуваме се с гущерчетата по вратата на мотела и потегляме.
Движим се по Farm-to-Market Road 170 (FM-170), The Texas River Road, един от най-живописните, но и най-недооценяваните, и не само в Тексас! Пътят върви покрай Рио Гранде, от призрачния град (ghost town) Terlingua, веднага на запад след излизането от Big Bend National Park, през едни от най-изолираните места, където рядко стъпва човешки крак.
Започва се с Terlingua – пуст и призрачен град, където времето е спряло. На времето е бил миньорски град (даже си има минерал, кръстен на него - terlinguaite, богат на живак), но бизнесът замрял, щом рудата се свършила...
По-нататък минаваме през мястото, където е сниман филмът Contrabando (а и куп други филми за дивия запад са снимани наоколо – то си е жив декор! – очакваш всеки момент конникът без глава да се появи на хоризонта ). Наоколо се стрелкат шарени гущери, притичват бързоходни road runner-и (голяма земна кукувица), оглеждайки се суетно – нали са си красавци – някой да не ме е забелязал?!
По нататък спираме при Closed Canyon – тесен сух дълъг каньон, виещ се между високи скали.
При Presidio се отклоняваме от FM-170 на север, по US-67, към градчето Марфа, където предстои да нощуваме.
На петдесетина мили на север ни отклоняват от пътя – US Border Control – проверка за нелегални имигранти. Ама нас не ни проверяваха – само ни питаха вЕрно ли чак от Охайо сме се дотъркаляли до тук .
Понеже е още рано, тръгваме да обикаляме баирите край Марфа – живописно е, доста зелено, въпреки че е краят на юли и много на юг.
Нощувката ни този пък е малко нещо лукс –фамозния хотел Paisano. Строен преди почти сто години, елегантен, с мраморни фоайета и стълбища, стил 'испански барок', хотелът помни стара слава и е давал подслон на не една звезда от киното и не само.
На десетина мили на изток от Марфа е мястото, където се наблюдавали мистериозни светлини – Marfa Mystery Lights. Отиваме след мръкване да видим що за чудо е. Ами светлини – дал господ, проблемът е да различиш мистериозните от не-мистериозните . Мястото се намира недалеч от пътя, минават коли, светят фарове... светлинна полюция, един вид. На времето, когато първо са ги наблюдавали мистериозните светлини, не е имало коли, та може и да е имало мистерия, ама е потънала някъде из гънките на цивилизацията...
'[b
27 [/b]юли, Marfa – El Paso – Guadalupe NP – Carlsbad Caverns NP']
27 юли (понеделник), Marfa – El Paso – Guadalupe NP – Carlsbad Caverns NP, 381 мили
На сутринта решаваме вместо да продължаваме на север, според планирания маршрут, да се поотклоним на запад, за да минем през Ел Пасо – до тук сме стигнали, грехота ще е да не минем и през най-западното ъгълче на Тексас, пък и по най-южната магистрала тук – I-10 . В представите ми Ел Пасо е малко гранично градче. Нищо подобно – милионен град е, разпрострян на много голяма площ, с всичките му атрибути, вкл. плетеница от магистрали и задръствания. През средата на града минава планина - Franklin Mountain, та е и живописен!
Излизането от града ни отнема доста време тъкмо поради едно такова задръстване... после пак US Border Control... и пак – пустите пътища през пустинята Чихуахуа, обрасла в избелели от слънцето сухи треви и цъфнали кактуси. Движим се на изток по път #62. Минаваме край области, където е имало солени езера (Guadalupe Lakes), станали повод за "солната война" в Ел Пасо в края на 19-ти век.
Пред нас е планината Гуадалупе, където е и Guadalupe Mountain National Park. По небето пълзят пухкави облаци, сякаш излезли от сладоледената фабрика. Паркът е достъпен изключително само пеша – има многобройни трейлове в планината, в продължение на много мили. Мястото е много живописно, но и жегата си я бива, пък и времето доста напредна, та се задоволяваме само с няколко къси трейлчета – около Pine Springs и McKittrick Canyon. И тук – разнообразие от кактуси, но и чудни пустинни цветя, че даже и пеперуди!
Минаваме край мемориална плоча на Stephen Mather – пръв предложил идеята и положил основите на системата на националните паркове в Щатите и първи неин директор, от създаването ѝ през 1916 г. Поклон до земята! Системата от национални паркове и до днес е едно от най-стойностните неща в Щатите, спомогнала да се съхранят най-прекрасните и невероятни природни красоти – Grand Canyon, Yellowstone, Yosemite, Death Valley, Zion, Bryce Canyon, Sequoia, Arches, Everglades, парковете в Аляска и Хавай, и още много, много – общо 59 невероятни парка, плюс още много национални паметници, гори, реки! Както пише на мемориалната плоча тук: "There will never come an end to the good that he has done".
Продължаваме на север и след четири-дневно шпорене, най-сетне успяваме да излезем от щата Тексас. Голям щат, брей! Влизаме в Ню Мексико – The Land of Enchantment!
Окъпва ни поредната порция проливен дъжд, а пред нас е и поредното чудо – пещерите Carlsbad, по-точно Carlsbad Caverns National Park. В околността са над 300 варовикови пещери, над 100 от които са включени в рамките на парка. С асансьор се спускаме в най-голямата – The Big Room. Огромна, огромна пещера, и чудно красива, с причудливи варовикови образувания.
Оставаме в парка до мръкнало, за да наблюдаваме още нещо любопитно – полета на прилепите. Стотици хиляди прилепи използват пещерите Carlsbad за лятна резиденция, където отглеждат и малките си. При падането на нощта, те излитат навън да търсят храна. Невероятна гледка – около 6000 прилепа в минута изхвърчат от входа на пещерата. Непрекъснат водовъртеж от черни крила съпровожда падането на нощта.
Нощуваме в градчето Карлсбад, недалеч от парка.
'[b
28 [/b]юли, Carlsbad – White Sands – Las Cruces']
28 юли (вторник), Carlsbad – White Sands – Las Cruces, 234 мили
Отново сме на път по нажежения от жегата асфалт. Отначало – на север по път #285, а в градчето Artesia завиваме на запад по #82. Надпис до фургонче край пътя рекламира ябълков сайдер – спираме да го пробваме – ммм! Чудесен! Не след дълго пътят почва да се катери нагоре – пресичаме Sacramento Mountains. Чудновати перести облаци се събират на хоризонта. Термометърът започва да пада, край пътя се появяват борове и кедри, облаците потъмняват, завалява.
Преваляме планината и се озоваваме в тясна долина между Sacramento Mountains и San Andres Mountains – Tularosa Basin. Неголяма област от нея привлича погледа със снежно белия си цвят. Не е сняг, пясък е. White Sands. Там отиваме. Абсолютно неземна гледка – дюни от снежно бял пясък, докъдето ти стига погледът, тук-там окичен с избелели треви. Гледката се допълва от също толкова възхитителни облаци. Изумително! ...Белият пясък бил съставен от гипсови кристалчета, които дъждовете отмивали от планините наоколо и тъй като никаква река не се оттича от Tularosa Basin, пясъкът се натрупал тук... Дълго обикаляме из невероятните бели дюни, въпреки жегата.
Наблизо е ракетната база White Sands (White Sands Missile Range), най-голямото военно съоръжение в Щатите, в северната част на което е мрачно известният Trinity Site, където през 1945 г. е изпробвана първата атомна бомба.
Пресичаме Organ Mountain, захапала облаците с острите си зъбери, и се озоваваме в Las Cruces, където сме решили да нощуваме. Градът ни впечатлява много приятно – спретнат, чист, с красиви бели къщи ...и има Jack in the Box!
[b
29 [/b]юли, Las Cruces – Very Large Array – Bandelier – Santa Fe – Albuquerque']
29 юли (сряда), Las Cruces – Very Large Array – Bandelier – Santa Fe – Albuquerque, 536 ми
Поемаме на север по магистрала I-25, от самото ѝ начало тук. Успоредно на пътя тече Рио Гранде. Отново – US Border Control. Преминаваме покрай градче със странното име Truth or Consequences – това било името на известно в миналото радио-шоу, чиито водещ на времето обявил, че предаването ще се излъчва от града, който първи смени името си с името на предаването... няма граници за глупостта...
При градчето Socorro се отклоняваме 50 мили на запад, за да отидем до радио-астрономическата обсерватория Very Large Array. Огромен радио-телескоп, включващ 27 радио-антени с форма на внушителни чинии, 25 м в диаметър, наредени във форма на Y и се движат синхронно, оглеждайки дълбините на вселената. Обсерваторията носи името на бащата на радио-астрономията, Karl Jansky. Особено успешна е в откриването и наблюдаването на черни дупки във вселената! Удивителна гледка! Мястото – високо, равно и много изолирано, е избрано не случайно – равнината Сан Агустин предоставя площ за удобно придвижване на огромните антени (в най-разпънатата си конфигурация всеки от трите лъча е дълъг по 36 км!), планините наоколо изолират от смущаващи сигнали, а надморската височина над 2000 м намалява разсейването от земната атмосфера. Наоколо, на голямо разстояние, няма кули за клетъчни телефони и изобщо нищо, което може да смути апаратурата.
Връщаме се обратно на I-25 и продължаваме на север. Подминаваме Албукърки, подминаваме Санта Фе (е, ще се върнем, де!) – целта ни е Bandelier National Monument. Движим се по сериозни баири, всред причудливи скалисти плата (mesa, butte), скалите в един момент заприличват на швейцарско сирене – целите в дупки. И всред тези дупки, в каньона Frijoles, започват да се различават следи от човешко присъствие – домове, киви (церемониални постройки), скални рисунки. Тук са обитавали племената на анасазите. Паметникът е наречен на антрополога Банделиер, изучавал древните култури тук.
Връщаме се обратно до Санта Фе и тръгваме на разходка из центъра. Санта Фе (Светата Вяра на испански) е стар град, основан през 1610 г., най-старата щатска столица. Намира се в полите на планината Sangre de Cristo. Бил е испански, мексикански, бил е в Република Тексас, когато тя се отделя от Мексико... Градчето изглежда пленително, със стил и артистичност. Много от хората по улиците имат вид на поостарели хипита. А междувременно кипи веселба! На сцена на площада свири музика и народът танцува, та се къса! Все деца на нашите години, но с блясък в очите!
Нощуваме в Албукърки, в хостел на улицата, която някога е била част от знаменития Route 66. Route 66, още Main Street of America, the Mother Road, свързващ Чикаго и Лос Анджелис, играе важна роля в миграцията на запад, особено през 30-те години на 20-ти век, и заема особено място в американската поп-култура. Със създаването на модерната система от магистрали през втората половина на века постепенно запада и големи части от него изчезват от картата, а някои участъци са обявени за исторически паметник.
'[b
30 [/b]юли, Albuquerque – Wichita']
30 юли (четвъртък), Albuquerque – Wichita, 611 мили
Време е вече да поемаме обратно. Решили сме по обратния път да се отбием до Омаха, щата Небраска, на гости на приятел. Напускаме Ню Мексико, отнасяйки го в сърцата си. Пресичаме през крайчетата на panhandle-те на Тексас и Оклахома и навлизаме в Канзас – и за двама ни нов щат – никога преди не сме били там. Добре дошли в зоната на царевичака – от тук, та чак до Охайо!
Нощуваме в мотелче близо до столицата на щата Уичита.
'[b
31 [/b]юли, Wichita – Omaha']
31 юли (петък), Wichita – Omaha, 286 мили
Влизаме в Небраска, в ранния следобед сме в Омаха, на весело гости.
'[b
1[/b]-2 август, Omaha – Kansas City – St. Louis – Indianapolis – Columbus']
1-2 август (събота-неделя), Omaha – Kansas City – St. Louis – Indianapolis – Columbus, 860 мили
Вече сме на финалната отсечка. Отказваме се от плановете си да нощуваме в Сейнт Луис и решаваме да караме безспир, до последен дъх . Пред нас е блеснал царевичакът, и ний вървим, вървим нататък, като в оная пионерска песничка. След Небраска минаваме за кратко през Айова, пресичайки реката Мисури, после пресичаме и щата Мисури, минаваме през Сейнт Луис и фамозната арка The Gateway to the West, после е Илинойс (The Land of Lincoln), Индиана (Crossroads of America).
...И вече по тъмно: Welcome to Ohio! So much to Discover!
Стигаме у дома след полунощ, с над 5000 мили зад гърба и безброй възхитителни гледки в спомените!
Общо 5035 мили
Препоръчани коментари
Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш
Трябва да си член за да оставиш коментар.
Създай профил
Регистрирай се при нас. Лесно е!
Регистрирай сеВлез
Имаш профил? Влез от тук.
Влез сега