Buenos Aires
Пътешествието ни ,включващо Уругвай,Аржентина,Чили и Бразилия както се казва, е вече в миналото .
Пропътувахме със самолети, автобуси и фериботи около 35 122 км за 22 дена.
Емоциите ,които изпитахме, храната ,която опитахме, гледките, на които се любувахме не могат да се опишат с думи - трябва да се усетят, вкусят и видят .
Ще започна с важните неща ,които трябва да се знаят за местата,които посетихме.
Буенос Айрес ( БА) Buenos Aires
Съзряхме Буенос Айрес от ферибота, на който се качихме от Colonia del Sacramento,Уругвай. Прозорците на високите сгради блестяха в слънчевия следобед.Хотела ни беше в квартал Сан Телмо( San Telmo) – един от най-старите в града и резиденция на местната аристокрация до края на XIX век.Сградите в нашия квартал,както и в кварталите Монсерат (Monserat) и Реколета (Recoleta) са построени в европейски стил и чувството,че сме сред нещо близко и познато не ни напусна до края на престоя .
Буенос Айрес е разположен на десния бряг на река Рио де ла Плата ( Rio de la Plata) при вливането и в Атлантическия океан.В рамките на града живеят над 3 млн души,но с агломерацията казват,че надхвърлял 10 млн .
Всяка история,която чухме да ни разказват в Буенос Айрес ни навяваше противоречиви чувства. Започвам с централния площад Плаза де Майо(Plaza de Mayo). Около този площад са разположени най-забележителните паметници и сгради:Паметникът на революцията от 1810 година, паметникът на Христофор Колумб, президентският дворец Каса Росада ( Casa Rosada)или Червената къща където се намира и прословутият балкон, от който президентът на страната държи речите си пред народа и ,от който за последен път пред народа излиза Евита Перон. Над централния вход на двореца се веят две знамена – голямо (държавният флаг) и малко, което означава, че държавният глава е в работния си кабинет.
На Плаза де Майо има кръг с особени знаци в бяло. Това са символи на женски забрадки -свидетелство за един от най-черните периоди в историята на Аржентина – времето на военната хунта (1977 – 1983),една от най-жестоките в света. През този период изчезват стотици младежи,за които се разказват ужасни истории - всички се водели за безследно изчезнали,но били убивани по особено жестоки начини.Хунтата предава властта през 1982 г след поражението на Аржентина във войната с Великобритания за Фолклендските острови. Оттогава на Плаза де Майо, в кръг по следите на белите забрадки, всяка година се движат безмълвно, с портрети на близките си в ръце, майките на стотиците безследно изчезнали младежи. И до днес продължава да съществува обществена организация на тези, вече възрастни жени, чиято главна мисия е да търси справедливост.
В близост до Плаза де Майо е Националната банка , паметникът на генерал Маноел Белграно,както и Градската катедрала. На 13 март 2013 г. тогавашният архиепископ кардинал Хорхе Марио Бергольо е избран за папа под името Франсис. Настоящият архиепископ от 28 март 2013 г. е Марио Аурелио Поли, назначен от папа Франциск, за да го наследи като архиепископ на Буенос Айрес.
В катедралата е обособен и мавзолей на аржентинския национален герой Хосе де Сан Мартин – предводител в борбата за независимост .Тленните му останки са положени в мраморен саркофаг .Площадът,носещ името Сан Мартин е един от най-зелените и красиви площади в Буенос Айрес,разположен е на няколко нива,защото е разположен на хълм.Струва си човек да се поразходи под великлепните дървета,които често цъфтят и превръщат площада в омагьосваща гледка. Наоколо има много интересни съвременни и исторически сгради, както и паметник на загиналите във войната за Фолклендските острови.
Историята на квартал Сан Телмо също навява противоречиви чувства. Някога тук е било тържище за роби. Живели и богати хора, но след епидемията от жълта треска напуснали квартала. След време ги заместили идващите от Европа имигранти. Днес тук се намират едни от най-добрите ресторанти в аржентинската столица, където основна атракция покрай вкусната храна и превъзходното вино са вечерите на тангото.
Пренасяме се към символа на Буенос Айрес – Обелиска (76 м), издигнат през 1936 година в чест на 400-годишнината от основаването на аржентинската столица. Изграден е по средата на булевард „9 юли”, който е най-широкият булевард в света – простира се на цели 140 метра и има 20 платна. Тук се намира, френското посолство, статуята на Дон Кихот, театърът „Colon“, бившата сграда на Министерството на комуникациите.
Препоръчвам сградата на Юридическият факултет на Университета в Буенос Айрес (Facultad de Derecho) ,не за друго, а защото подминавайки университета ,минавайки по красив мост,уважаемият турист ще попадне в парк ,приютил футуристична скулптура на желязно цвете Floralis Generica, проектирана от аржентинския архитект Едуардо Кателано.Това е „жива” скулптура – сутрин цветето разтваря листенцата си, а вечер ги затваря.
Най-зрелищният и завладяващ квартал се оказа Ла Бока ( La Boca) или Устата.
Препоръчани коментари
Няма текущи коментари
Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш
Трябва да си член за да оставиш коментар.
Създай профил
Регистрирай се при нас. Лесно е!
Регистрирай сеВлез
Имаш профил? Влез от тук.
Влез сега