Прескочи до съдържание

Дестинация: Кипър?


Препоръчани мнения

Здравейте и честит нов форум на всички :)

Възползвах се от днешната промоция на WizzAir и резервирах билети до Ларнака за средата на юни. Сега имам 2 месеца на разположение да преценя как да организирам самата почивка и се надявам тук да получа съвети. Имайки предвид, че допреди редовните полети на Wizz, Кипър беше доста по-недостъпен, информацията в български сайтове и форуми почти няма. Даже ме изненада фактът, че по-лесно се намира информация за сезонна или дори постоянна работа на острова, отколкото за почивка. 

И така, ние сме семейство с 4-годишно дете и държим преди всичко на хубавите плажове - с плитко дъно, фин пясък, без камъчета и скали, по възможност не-пренаселени. Другият ни важен критерий е настаняването - независимо дали е студио, апартхотел или класически хотел, трябва да е спокойно и много чисто (все пак сме с малко дете). Индикативен бюджет - до към 50 евро на нощувка. И трето  - възможност за разходки и улавяне "атмосферата" на мястото, където сме. По този критерий веднага отпадат изолираните хотели, които изглеждат еднакво по цял свят и в същото време са далеч от населени места. 

Предвид приоритетите и недобрите отзиви за обществения транспорт, най-вероятно ще наемем кола за целия период, с която да можем хем да обикаляме околностите, хем да ходим на плаж ако сме настанени далеч от брега. А то най-вероятно ще е така предвид високите цени "на първа линия".

Като район засега клоня към Протарас. Ходил ли е някой там и какви са впечатленията?

Имам и един много важен въпрос - нужно ли е да резервирам настаняване предварително, или има достатъчно голямо предлагане на място през юни? Може ли да се разчита, че в рамките на 2-3 часа ще намеря подходяща квартира?

Предварително благодаря за помощта!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Polina, ако не се лъжа писа, че ще ходи съвсем скоро там, може би е по-напред с планирането. Надявам се да види темата, ако не ще и пиша да погледне :)

Връзка към коментар

Здравейте,

Да, купихме си билети още през януари (стискайте палци да не ни мине котка път и да отидем, че нещо нещата са 60 на 40 засега да не отидем). При нас е малко по-сложно, защото летим до Lefkosa (Северен Кипър), а хотела ни е в Протарас (резервирали сме го и него още през януари). Протарас е близо до Ayia Napa, където всички казват, че били едни от най-добрите плажове (колко е вярно немога да  кажа преди да съм ги видяла). Лично аз (ние) особено когато пътуваме пък и в чужбина резервираме хотела след като сме купили самолетните билети. Не разчитаме на това да отидем на мястото и там да започнем да обикаляме и да търсим. Също мисля, че в инет може да се намерят достатъчно изгодни оферти, въпрос на време и търсене. В Tripadvisor си пише всичко - реални коментари от хора, които са посетили даден хотел ние поне така се спряхме на нашия.

Сега аз нямам претенции кой знае какви за плажа, в смисъл... били сме в Хърватско - там плажовете са камъчета знаете, били сме и в Санторини -там са още по-големи камъчета / с изключение на черния плаж и още един, който е до самото летище, но не му помня името :huh: /, били сме и в Турция там пък също кой знае колко много пясък няма, така че в този смисъл нямам претенции- належала съм се на камъчета. Другото е,че си имам обувки за подобни плажове, а в краен случай пък и плувам. А хубави и непренаселени плажове - не съм попадала (според изискванията на Ilian359)! Ще видим как е в Кипър и ще споделя.

Отказахме се от наемането на кола, защото ще ни е трудно да минем през буферната зона. Ние залагаме на обществения транспорт (http://www.cyprusbybus.com/), а и все още нямаме деца,  което е един ангажимент по-малко (нищо лично, да не ме разбира никой погрешно относно децата, просто все още си щракаме с пръсти).

Така.. ако се сетите нещо друго питайте. Като например да не забравите да си вземете адаптор за контактите.
:P

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

никой не написа нищо за цената на самолетните билети. ще бъде интересно да разберем за колко, колко души, какво и какъв багаж - все пак и двете групи тръгвате на почивка, а първият питащ и с дете - най-интересно е каква е общата калкулация за всичко на уиз, например. 

Връзка към коментар

никой не написа нищо за цената на самолетните билети. ще бъде интересно да разберем за колко, колко души, какво и какъв багаж - все пак и двете групи тръгвате на почивка, а първият питащ и с дете - най-интересно е каква е общата калкулация за всичко на уиз, например. 

 

Аз мисля, че бях споменала..Ние пътуваме с Пегасус от Истанбул до Лефкоша / май така се чете/ билетите ни излезнаха по 50 евро (на човек) в двете посоки заедно с багажа - 20кг + 1 ръчен багаж - 8кг.

Уизейр не съм ги проверявала като цени и нямам представа. :rolleyes:

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

никой не написа нищо за цената на самолетните билети. ще бъде интересно да разберем за колко, колко души, какво и какъв багаж - все пак и двете групи тръгвате на почивка, а първият питащ и с дете - най-интересно е каква е общата калкулация за всичко на уиз, например. 

 

Ние сме с BulgariaAir, като билетите са компенсаторки, а иначе мисля около 250 Eur SOF-LAR, понеже е редовен полет са си стандартните ограничения за багажи. По принцип пътуваме само с ръчен багаж, ако не сме с автомобил. По-лесно се придвижваш по терминали и други транспорти.  Без значение е дали пътуването е 4 или 14 дни. Дамите и също успяват :) То на повечето места ако ти трябва нещо можеш да си го закупиш.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Три двупосочни билета и един куфар ми излязоха 390 лева. В тях влиза подновяване на клубно членство (40 лева) и всичко е платено с Уиз сметка. Стотина лева по-ниска беше цената за 26.5-02.06, но се опасявам да не им закъснее лятото, че тази година сезоните като цяло малко закъсняват :) А според статистиката разликата в температурата на водата между май и юни е значителна.

Най-евтин rent a car за 1 седмица, който открих до момента, е на easycar.com - 110 евро за дребосък с климатик. Прочетох, че наетите на юг коли могат да пътуват на север през границата ако си доплатят застраховката, но обратното не е възможно. Не знам доколко е вярно. Автобусният транспорт като цяло бил доста удобен, но не и за полета на Уиз. 

Поли, ако не е тайна, на кой хотел се спряхте?

Редактирано от Ilian359
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Бях във Кипър през февруари за 6 нощувки . Пътувах с България еър до Ларнака. От там с кола до Пафос . Цялостното ми впечатление от Кипър е , че бях в Гърция, но все пак по-чисто и подредено. Наемането на кола беше най-евтиното което някога ми се е случвало. Намерих я чрез търсачката http://www.economycarrentals.com/ мисля, че Георги  го беше препоръчал някъде в Аерохроники. Не забравяйте, че движението е обратно, но колата беше автоматик и не беше сериозен проблем . Прекарах времето в Пафос тъй като, хотелският комплекс се оказа доста лукозен това беше и причината да отида там, тъй като в сезона не бих могъл да си го позволя. Времето беше слънчево и дори около обяд ставаше за плаж около басеина , Не мисля, че в района на Пафос може да се намерят красиви пясъчни плажове доста е каменисто . Градчето е доста туристическо и е пълно с много хотели, кафенета, ресторанти на сравнително приемливи цени . В района на Пафос всичко е посветено на Афродита . В Кипър, както и в Гърция от всеки камък се прави туристическа забележителност . Все пак пропуснах разглеждането на Никозия и  Ларнака, защото Пафос ми беше достатъчен  . Значи не е било лошо, а и целта на пътуването беше почивка .  Все пак не се натоварвайте с изключително много високи очаквания от Кипър, просто една приятна европейска морска дестинация. Наистина работя доста българи, което на мен лично ми направи добро впечатление.  На летището,  в фирмата за коли под наем, в хотела  и други места където работеха наши сънародници, когато установяваха, че сме българи се отнасяха невероятон добре с нас. А където не работят българи и разберат, че си българин веднага сменят английския с руски и аз се чувствах неверотно глупав, като не можах да обеля и една дума на руски   :)

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Три двупосочни билета и един куфар ми излязоха 390 лева. В тях влиза подновяване на клубно членство (40 лева) и всичко е платено с Уиз сметка. Стотина лева по-ниска беше цената за 26.5-02.06, но се опасявам да не им закъснее лятото, че тази година сезоните като цяло малко закъсняват :) А според статистиката разликата в температурата на водата между май и юни е значителна.

Най-евтин rent a car за 1 седмица, който открих до момента, е на easycar.com - 110 евро за дребосък с климатик. Прочетох, че наетите на юг коли могат да пътуват на север през границата ако си доплатят застраховката, но обратното не е възможно. Не знам доколко е вярно. Автобусният транспорт като цяло бил доста удобен, но не и за полета на Уиз. 

Поли, ако не е тайна, на кой хотел се спряхте?

Извинявай за късния отговор, но уикенда нямах много достъп до инет.  За хотела.. избрали сме Mandalena Hotel Apartments. Запазили сме си студио, без включена храна, тъй като според нас това те ограничава с организацията на времето.  Цената беше повече от добра.

Връзка към коментар

На мен също Mandalena ми хвана окото. Дано да прекарате чудесно! 

 

Благодаря ти! Дано да успеем да стигнем.. пък след това вече ще имам повече представа и ще те насоча, ако имаш допълнителни въпроси.

Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Ilian359.. Благополучно приситгнахме в Кипър, през турско.. беше забавно разбира се, но това е тема на друг разговор..

Сега да ти напиша някви неща,коит са ми направили впечетление и са ми още пресни пресни... Помня, че щяхте да сте с малко дете.. днеска бяхме в Агиа Напа.. и мисля, че това е вашто място.. немога да кажа през юни-юли колко ще е пренаселено иколко ще е горещо (имайки предвид днешните 29 градуса), но плажовете са екстра.. ситен пясък и на  брега и в морето и постепенно става дълбоко. бяхме на плажа Напа.. точно като за вас е имам предвид условията, а инак - 2.50 евро е чадъра, 2.50 евро е шезлонга, 2.80-3.50 е наливната бира, фрапето е 3.50 говоря за плажа. 

Транспорта е добре уреден бих казала дори много добре.. от Ларнака взимате рейс- 101 или 711 , които са до тук. Билетчето е 1евро, деца до 12 години са без пари. Бяхме и на фиг трии бийч в Протарас, но конкретни впечетления още нямам , като се сдобия ще ти кажа..

Ако се сетиш нещо докато съм тука, питай да видим дали ще мога да потърся отговор на въпроса ти..

Всъщност ти препоръчвам Агиа Напа основно заради плажа и затова, че е по-голямо градчето..  За Мандалена, където сме ние.. е доста по-отдалечено.. около 20-25минути се ходи до плажа, но пък може да чакаш и рейс за 2 спирки... ние се разходихме... и то бая последните дни.. сега сме в колебание за кола под наем, за да идем до Пафос.. но ще видим рво кви оферти има..

Пропуснах да тикажа, че има карти за градския транспорт = 1 седмица -13 евро, 1 месец - 30 евро. това относно бюджета ти го казвам.

Ай, поздрави от горещия Кипър!

Редактирано от Polina
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Благодаря за експресната реакция! Радвам се, че ви харесва. 

За кола под наем виж офертите през сайта на Wizzair - аз не намерих по-евтина. Също така обърнете внимание как се връща колата - дали с пълен, или с празен резервоар. Партньорът на economy car rentals приема колите с празен резервоар и те задължава при взимане да го напълниш до край. Т.е. ако не изразходиш всичкото заредено гориво, на практика им правиш дарение :)

Fig tree bay засега ми представлява най-голям интерес.

Има ли я гръцката практика да получиш шезлонг и чадър безплатно ако консумираш от съответното крайбрежно заведение?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Вчера видяхме оферта от Хертц, която беше кола под наем за 3 дни срещу 15евро на ден, коет ще рече 45 евро.. това е най-голямата далавера дет сме видяли досега от колите. На фиг трии бийч не мисля, че я има тази опция с пиенето на плажа от заведенията, а и то още не са отворили доста заведения. Днес мислим да ходим до Ниси бийч, но ще видим докъде ще я докараме, че с наште пешеходни маршрути :)))

В близост до Мандалена щом тук си решил има няколко магазина, а на 2 спирки има Лидл. Иначе в самия център на селото има заведения = КФС, МцДоналдс... отделно другите. Но ако не ви бърка пешеходстването е ок.. не съм във възторг от стаята, но пък е чисто, което компенсира останалото.

За колите ще проверим и ще ти кажа да знаеш.. ако се навием на кола, де :)

Връзка към коментар

Отказахме от Мандалена. Резервирах апартамент в комплекс Панорама между Паралимни и Капарис. Ще се придвижваме с кола.

Как са цените на храната по заведенията?

Връзка към коментар

Скъпо.. под 8=9 евро манджа няма или още не сме видели..ще ги огледам пак и ще ти пиша.. стандартно почва всичко от 10.95 и нагоре... но има още какво да видим де.. в началото сме.

Хотелите тук ги делят на три класа - А, Б, Ц , Б е среден клас какъвто е Мандалена.

Пралимини е след Протарас..ма щом сте с кола, няма да ви мисля.

Редактирано от Polina
Връзка към коментар

Здравейте,

 

Видах,че сте писали за контактите :D , различни ли да от европейските и какви да носим?

 

Кипър с ляво движение ли са?

Редактирано от Hollywood
Връзка към коментар

Вероятно са като английските. Ако е така, една отвертка или нещо подобно в средната дупка отваря другите две и можете да включите български щепсел, ако не ви трябва заземяването (1 година живях в Англия без адаптер така).

Ляво движение e.

Редактирано от neuromancer
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря за ценната информация на всички били в Кипър! ;)

 

И ние  се подготвяме лека-полека   за обиколката на Кипър.

 

В тази връзка имам едно питане.

 

Опасно ли е да влиза в турската част на Никозия  и само с паспорт ли става?

 

Някой има ли карта на Кипър за навигация Sygic Aurа за Андроид? :)

Редактирано от Hollywood
Връзка към коментар

И тъй завърнала се и още росна-росна да си кажа за Кипър :)

Както бях споменала в началото ние пътувахме от Истанбул до Еркан / така се казва летището в турската част на Никозия/. Оттам си има рейс (KIBHAS), с който срещу 7 турски лири те откарва до една невзрачна автогара в Никозия. Тъй като кацнахме рано сутринта беше все още прохладно и решихме,че е добре да се разходим и да разгледаме града. Истината е, че не е кой знае какво, но хората с които общувахме и на отиване, и на връщане (особено на връщане) бяха много сговорчиви и готови да помогнат, дори да те заведат до мястото за което ги питаш. Минахме границата при Ледра. Тук е важно да кажа, че гърците не се радват особено на Северно кипърската република / която не е призната, както знаем/, при пристигането на летището ни сложиха по един печат на който написаха с думички колко дни имаме право да останем,  за което предварително бяхме чели, че не е желателно да се случва. Съответно минахме в гръцката част с лични карти, за да не се заядат допълнително и да ни правят проблем. На границата ни преровиха целия багаж. Абсолютно точно казано. Бръкнаха във всяко джобче, което видяха, записаха ни в една дебела книга къде отиваме, с каква цел, колко дни ще стоим и така. Докато чакахме 2-3 коли под наем (казвам под наем, тк. в Кипър колите под наем са с червени номера, а останалите с бели) искаха да минат граничната зона, но бяха върнати демонстративно. Предполагам, че е заради застраховката, тъй като видяхме други коли да влизат в гръцката част, но не бяха под наем. Така се поразходихме и в гръцката част на Никозия до автогарата, която е на 10-15 минути пеша от буферната зона.

Връщането беше съответно като идването... от гръцка страна - пак ни питаха къде сме били, колко дни, с каква цел, провериха ни в книгата дали сме записани и отново ни преровиха целия багаж. В турската част ни питаха на къде сме тръгнали..обяснихме им, че отиваме на летището и бързаме за рейса,който ако бяхме изпуснали щяхме да се видим в чудо...

Относно проверките... предполагам, че ни проверяваха така, защото не се случва често някой турист да минава границата и да е натоварен с куфари и раници.. Другите туристи се съмнявам, че точно така ще ги проверяват, ако са само с чантичка примерно.

Както и преди писах много добре е организиран транспорта /в гръцката част/- билетчетата за градските рейсове са по 1евро, за междудградските зависят от маршута от 3 до 6 евро.

Плажовете и времето...  ами края на април и началото на май температурите бяха между 32-36 градуса в Ая Напа и Протарас, през летните месеци достигали до 42-45 градуса. В 10ч сутринта не се дишаше така да се каже..така че и това имайте предвид, като си планирате почивката особено ако сте с малки деца. Изгаря се жестоко на слънце и взимайте по-висок фактор / това го казвам сериозно/ :) Плажовете - в района на Протарас до Фиг Трии Бийч има приятна алейка за разходка, която разделя плажната ивица от хотелите, съответно на плажа се заплащат шезлонги и чадър срещу 2.50 евро всяко, няма я практиката като в Гърция да си купиш фрапе,бира или друго и да ползваш шезлонг и чадър цял ден. Освен може би ако не влезеш в хотелските зони, но това не го пробвахме.

Напа бийч е приятен плаж хареса ни, но фаворит ни остана Ниси бийч (една снимчица бях пуснала по-нагоре). Макар че там летните месеци незнам как ще се намира място за лягане.. Лично ви препоръчвам лявата част на плажа, малко по-малко е населена, защото в краищата има камъни във водата, инак е чудесно място..за 10 дни вълни невидяхме, навътре е плитко, чисто, с плуващи рибки. А бе красота с една дума описано. До самия плаж си има и барове, които не са евтини, но пък магазинчетата са на никво разстояние от плажа и вместо вода за 2.50, може да си я купите за 0.85 цента.

Редактирано от Polina
  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.