Прескочи до съдържание

Пътепис: Фуншал, о-в Мадейра, Португалия


niki_m

Препоръчани мнения

Първият пътепис, който ще напиша за този форум, типично в мой стил, ще бъде свързан с Португалия. Тук обаче, реших да изневеря на любимият ми град – Лисабон, и ще ви заведа на една малко по-далечна разходка, до другата дъщеря на Португалия, а именно – остров Мадейра, известен като островът на вечната пролет.

И така, в един хубав ден, както се разхождах из Лисабон, случайно видях реклама на новото разписание на ТАР-Portugal  до Фуншал, столицата на о-в Мадейра. Прибирайки се, щракнах страницата на ТАР и изненадата беше доста приятна в ценово отношение. Нямаше какво да се мисли много – билетите ги резервирах бързо и бяха платени. Заедно с тях, на чек-ин гишето, ме чакаше и моята карта „Виктория“ на ТАР-Portugal за често-летящи създания.

Най-интересното беше, че на островът на вечната пролет, попаднах не кога да е, а точно на 22 март, т.е. на Първа пролет. Тук, най-нескромно заявявам, че на този ден приемам подаръци, поради това, че имам рожден ден. И така – първото ми стъпване на мадейренската пролетна земя беше на първа пролет, на моят си рожден ден.

Полетите на TAP-Portugal до Мадейра, се осъществяват на отиване към острова от терминалът за домашни/вътрешни полети, а на връщане, в Лисабон всички кацат така, че да излязат през общия Терминал 1 на летище Портела.

По спомен:

- Лисабон - Фуншал с ТАР Portugal - Airbus A319
- Фуншал - Лисабон с ТАР Portugal - Airbus A321

За ТАР, за летищата в Лисабон и това във Фуншал, накратко ще споделя следното:

Чисти самолети, много къси колани. На единия от полетите стюардът минаваше и закопчаваше коланите, т.к. половината от пасажерите трябваше да гълтат коремите. Не съм от слабите, но не съм и от дебелите, едвам го закопчах. Храната се раздава на гейта в кутии. За ранния и вечерния полет, храната включваше - сутринта - кисело мляко в малка бутилка, бисквита, кексче, пакетирана вода в кутийка. На вечерния полет - сок в картонена кутийка със сламка, голяма сладка, малък туикс, вода в кутийка.

Тук искам да спомена, че точно по това време, ТАР стартираха кампанията с "Отворени обятия", т.е. всеки е добре дошъл на техния борд. И когато се качвахме в самолетите, вътре от екраните вървеше този клип, с приятна португалска музика:


Летище Портела - разделено е на две - Терминал 1 за интернационални и Терминал 2 - за вътрешни, вкл. и до португалските острови полети. Това има значение за излитането, но при кацането, всички напускат летището през Терминал 1. Терминал 2, така е направен, че не може да се снима, не се виждат самолетите. До самолета те извозва автобус.
Летище Мадейра - чисто, приятно, с невероятен изглед към океана, с тераса за спотинг-фенове, която е достъпна и за всички излитащи пътници. Летището е далече от града, и такситата взимат около 30 Е, за разлика от това в Лисабон, при което цената е около 10 - 15 Е, вкл. и държавната летищна такса за таксита от 2.40 Е. Затова в Мадейра може да вземете Аеробуса до Фуншал за 7 Е двупосочен билет или 5 Е еднопосочен, или да изчакате на другата спирка междуградските линии от Машику до Фуншал през летището на цената от 2.80 Е в едната посока. Разбира се, излизайки от летището е удобно да наемете и кола под наем на приемлива цена. Да спомена само, че в Мадейра, от самолетите се слиза на самото летище и притичваш до изходите и входовете към гейтовете на летището, без да те извозват, и докато те духат другите самолети. Екзотично е!

Ако сте с наета кола, помнете, че правилата за шофиране са доста строги и всяко нарушение се санкционира с трицифрена сума в евро. Трябва да знаете, че по-удобна е малката кола, предвид терена на самия остров, въпреки това, че е изпълнен с виадукти, мостове и шосетата са перфектни, на повечето места ще ви направи впечатление, че е тясно и две коли трудно се разминават, а понякога това става само на няколко сантиметра един от друг. Често, когато се зададе автобусът, тези от насрещното движение така отбиват в страни, че се държат на ръба на гумите, а понякога се налага да дават и на заден ход, т.к. автобусите са с предимство. За да стигнете до Фуншал, се налага да попътувате малко, но си заслужава гледката. Екзотиката е ненадмината.

Самият Фуншал е приказно място, както и самата Мадейра с нейните ботанически градини, климат, мадейренско вино, специалните мадейренски къщи и възможност за забавления. Тук не трябва да пропускате поне 5 неща – да опитате океанската кухня, обилно полята с мадейренско вино, което е отлежавало няколко години и вадено на всеки 12 месеца да се темперира навън до 40 градуса и връщано обратно. Трябва да се повозите на лифта, който обикаля острова, трябва да посетите ботаническите градини, трябва да се качите на тобоганите – онези дървени талиги, които те спускат по стръмните улици на острова, при това управлявани от специално обучени водачи /разбира се, ако ви стиска/.

Колкото до плажовете, на остров Мадейра са почти изкуствени всичките, т.к. това е вулканичен остров, който няма много пясък. За сметка на това, обаче, до самата Мадейра може да отскочите със самолет за десетина минути до „малката Мадейра“, или това е о-в Порту Санту. Този остров, обикновено зимата се залива от океана в по-голямата му част, но пролетта, лятото и есента е обсипан със златист ситен пясък.

И така, стига приказки – ето малко снимки:

IMG_4824.jpg

IMG_4826.jpg

IMG_4827.jpg

IMG_4828.jpgIMG_4829.jpg

 

Тук полетът е над Атлантическия океан, в далечината обаче, успях да снимам летището на т.нар. "малка Мадейра", или остров Порту Санту:

IMG_4830.jpg

IMG_4831.jpg

 

Тук вече сме над Мадейра с нейните прословути мостове, виадукти, акведукти /които напояват ботаническите градини/, тунели:

IMG_4832.jpg

IMG_4839.jpg

IMG_4840.jpg

IMG_4842.jpg

 

Вече на летището:

IMG_4843.jpg

IMG_4844.jpg

IMG_4845.jpg

IMG_4846.jpgIMG_4847.jpg

IMG_5008.jpg

IMG_5009.jpg

IMG_5010.jpg

IMG_5011.jpg

IMG_5013.jpg

IMG_5014.jpg

IMG_5015.jpg

IMG_5016.jpg

IMG_5018.jpg

IMG_5019.jpg

IMG_5026.jpg

IMG_5024.jpg

IMG_5012.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

бг спотърската школовка си личи :)

 

ОК, утре обещавам два мини холандски пътеписа от мен, че тая Португалия много почна да завзема!

 

P.S. Чисто информативно да ми кажеш, имаш ли още много място да качваш снимки, чудя се дали квотата я брои преди или след като ги оразмери. Като влезнеш до бутона за прикачване трябва да пише колко ти остават. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ще чакам с нетърпение твоите рипорти.

Иначе снимките не ги качвах директно на сървъра на форума, а съм ги дал като линкове от www.photobucket.com - обикновено там качвам и съхранявам снимки, за да не натоварвам тук форума излишно.

Връзка към коментар

Ах, тази Мадейра  :P ! Легнала ми е на сърцето от няколко години, но все изкача нещо друго. Аз мисля да направя нещо от сорта Порто - Мадейра - Лисабон и много се радвам, че има кой да ми даде актуална информация. Едно въпросче - не ходихте ли по някой планински маршрут. В северната част на острова доколкото съм виждала има доста впечатляващи гледки.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Има планински маршрути и всичко е въпрос на организация. Това което ме спря, беше факта, че март е малко дъждовен и наистина предните дни беше поваляло доста, но специално за седмицата с 22-ри март си беше топло, че и по къси ръкави можеше да се ходи. За да обиколиш горната част на острова или може да се включиш в тур-обиколка, или да се изкачиш с лифта до горе и там да продължиш. Има доста маршрути, но зависи от времето и желанието за преходи.

Връзка към коментар

Значи следващото добре планирано пътешествие ще е Португалия - Мадейра. Колко дни„ според знаещите са добре за Мадейра?

 

 

А холандските пътеписи едва ли ще се сборят с Португалията, ма, ха да видим!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Когато правех планове за там  - 2 - 3 дни Порто, 7-8 дни Мадейра и 3-4 дни Лисабон, като естествено всичко зависи как точно ще се напаснат полетите. Разбира се, колкото повече, толкова по- добре  ;) .

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

 холандските пътеписи едва ли ще се сборят с Португалията, ма, ха да видим!

 

Никакъв шанс нямат, но може да покажат Холандия от малко по-различна гледна точка за хора, които не знаят въобще за какво иде реч :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Значи следващото добре планирано пътешествие ще е Португалия - Мадейра. Колко дни„ според знаещите са добре за Мадейра?

 

 

А холандските пътеписи едва ли ще се сборят с Португалията, ма, ха да видим!

Ааааа, моля, моля  за на шефа пътеписите - само добринки  :P , ако трябва шефа се гали зад ушенцата, разтриват му се петичките, масажират му се пръстчетата на златните ръце...  :lol:

 

Иначе, на мен за Лисабон никога не ми стига времето, колкото до Мадейра - да, трябва ти една седмица определено, т.к. прави сметка, че само за да стигнеш до там, принципно си заминава по един ден. За Порту - 3-4 дни са достатъчни.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ще има да чааака шефа да му се разтрият петичките, както чакаше да спре Вашингтонската буря!  

 

А пръстчетата му сега сами се масажират връз клавиатурата на новия форум! :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И за "награда" пак ми отряза опцията да харесвам.

 

:angry:

 

Ще те вкарам в специална група, която има право да харесва всичко :) 

Няква тъпа антиспам мярка е, ще вдигна лимита на 100 броя на ден, но последно!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Догодина, живот и здраве, ще изкарам 1 седмица там по един определен повод. Почти всичко по пътуването  вече е готово.  :)
Като наближи, ако има нещо което ми е убягнало в подготовката, ще питам.

Мястото определено изглежда приятно. Поне по твоите снимки. ;)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.