Прескочи до съдържание

За споменаването на български тур агенции във форума


Препоръчани мнения

В последно време започнах по-сериозно да трия и редактирам имена на български туристически агенции, като съм особено стриктен в темите с визите. По начало гледам в лично съобщение да обсъдя с човека чието мнение съм редактирал причината за това, но с оглед на зачестяващите случаи май е по-добре в една тема веднъж завинаги да изясня гледната си точка защо тази мярка е според мен наложителна. 

 

Да започнем с пакетните предложения. Честно казано, не мисля че дискусии на тая тема имат място тук, просто нашата насоченост е друга. От опита ми, обсъждане на пакетите в други форуми рано или късно се изражда в някакъв бесен скандал, в който ще трябва да правя детективско проучване на всеки дали пише от личен опит или е представител на споменатата агенция. Мерси, има си други места за обсъждане чий автобус е тракал много и кои имат ексурзоводи, които не знаят нищо. 

 

Нещата малко се разводняват, когато става въпрос за хотели, самолетни билети и визи. В крайна сметка свободно обсъждаме expedia, orbitz, trip.bg, esky, защо да не може да обсъдим и по-традиционните им български еквиваленти?

 

Една от основните причини - мизерното им онлайн присъствие. "Ама агенция ххх чат-пат има по-добри цени от booking.com". Супер, но нека това да е написано на сайта им, да мога да си направя резервация през тоя сайт, да може с три клика да сравним дали наистина е така.  А не да се обаждам на мобилния телефон на Пешо или да пиша мейл на Гошо. В противен случай, ще ме извинявате, но просто не мога да им имам доверие. Booking.com, expedia и подобните си имат публикувани абсолютно всички условия до последната запетайка, а с българските агенти си нямам на идея какви неща говорят по телефона. И изискванията им за дубайска виза са много добър пример за това - едните искат застраховка, другите не искат, последно има ли нужда от застраховка? Едните искат депозит, другите не искат. Едните таксуват 100 евро, другите 70. Ами...дами и господа, направете един сайт, направете един удобен интерфейс за кандидастване за виза, направете онлайн заплащане, сложете конкурентна цена и ще може да ви споменем тук. Но да бъдем заливани с телефонни номера и имейл адреси на юнашко доверие - мерси.

 

Най-голямата причина самоорганизирането да е толкова лесно в днешно време е благодарение на интернет. Ако някоя българска агенция държи да е модерна и да сме и клиенти, нека инвестира в солидно интернет присъствие. Иначе, може да звучи егоистично, ама не искам ние да им даваме трибуна, при положение, че тях ги мързи да си я изградят сами. Между другото, писах мейл преди месец на една от големите агенции за хотели в Дубай и виза...още си чакам отговор. 

 

Допълнителен елемент - много, ама много ще ми е неприятно, ако някой ден препоръчаме някоя агенция и тя в последствие завлече хора с пари. А това им е нещо като хоби на нашите юнаци, като се почне от дребните мошеници, които събират пари, фалират, след това сменят името на фирмата и започват от начало и стигнем до дългогодишни гиганти с уж изграден имидж като Алма Тур. Просто не искам да имам такива главоболия, знам че всеки сам си мисли с главата си и не съм отговорен, ако нещо такова се случи, но честно казано предпочитам да нямам такива усещания въобще, и че ако някой се довери на услуга спомената в този форум, то с голяма доза сигурност може да разчита, че проблеми няма да има. 

 

Знам, че е известно неудобство, но мисля че хората тук нямат проблем да си разменят информацията на лични съобщения, а и гугъл може да помогне. Вместо да питате тук "Коя агенция да ми извади визата за Китай?", просто пуснете съответното търсене в гугъл...и звънете наред по телефоните. Това звънене при никакви случаи няма да отпадне, така че дори да позволим споменаването на агенции тук ползата е нулева. 

 

Генерално не мисля, че губим кой знае колко от отсъствието на българските агенции, а цената на спокойствието е неоценима. Да го кажа по американски с холандски привкус - отворя ли я тая дига с българските агенции, ще бъдем удавени. Ето пример, такива теми тук няма да допусна, никога: http://clubs.dir.bg/showflat.php?Board=blacklist&Number=1947910487&page=2&view=collapsed&sb=5&part=

 

 

Благодаря за разбирането. 

 

П.С. Знам, че във форума има регистрирани доста хора, които работят или са представители на агенции. Надявам се са тук само заради любовта им към пътешествията и искрено се радвам, че са достатъчно доблестни да не прибягват до самореклама. Благодаря им от сърце. 

  • Харесвам 27
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Не знам,ако агенция пусне оферта в пъти по-добра от всичко излизащо в интернет пространството и то не за сметка на нещо друго(обслужване,настаняване,билет и др) дали не трябва да се обяви?Естествено без обявяване на името с цел реклама.

Като се замисля обаче как биват лъгани хората в днешно време по-добре е да се съобразяваме с решението на Основателя.Така поне няма да ни гризе съвестта,че сме подвели пътешественик.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не знам,ако агенция пусне оферта в пъти по-добра от всичко излизащо в интернет пространството и то не за сметка на нещо друго(обслужване,настаняване,билет и др) дали не трябва да се обяви?Естествено без обявяване на името с цел реклама.

Като се замисля обаче как биват лъгани хората в днешно време по-добре е да се съобразяваме с решението на Основателя.Така поне няма да ни гризе съвестта,че сме подвели пътешественик.

 

Практиката показва, че подобни оферти винаги излизат най-малкото през носа, ако не са откровена измама, и лично аз смятам, че риска не си заслужава. Не искаме малдивите за 500лв втори номер... 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Предлагам да не се споменават имена, тази информация винаги може да се обмени и на лични. Не бих искала да ни налазят хора от агенции с цел самореклама. Тук нямам предвид тези от тях, които са във форума за да обменят опит и информация като всички нас.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Основателя много ясно описа нещата с които съм напълно съгласен, а мисля и по-голяма част от нас тук.

Колкото до туроператорите, аз работя в такава компания и честно казано не мога да ги понасям (не конкретно моята, а по-рпинцип). До сега не съм имал случай да пътувам някъде организирано :) 

Колкото до по-добрите оферти - има такива, рядкост са, има и читави, но по-голямата част просто не са за хора като нас. Предпочитам да платя малко повече, но да знам какво и как се случва.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...

И аз смятам, че е правилно решението на основателя. :)

Преди време пътувахме много пъти с една фирма, много хубави дестинации, читава организация, хубави хотели, абе - всичко ОК.

Да, ама по едно време, като започнахме да се организираме сами, стана ясно, че спестяваме по около 600-800 евро на пътуване на човек. Например: за 8 дневна програма в Мианмар ми поискаха по 2500 USD на човек, а на местната турагенция, която си намерих в нета, за същата програма/ полети, хотели, трансфери и гидове/ платихме по 1160 USD.

Така че, аз определено смятам, че на пазара ще останат само читави и по-малко лакоми туроператори, които не слагат големи надценки, . Щото  си има хора, дет , ако не ги води някой, не могат се оправи. Нас, например, все ни питат: " ма не ви ли е страх да не се загубите..."

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И аз смятам, че е правилно решението на основателя. :)

Преди време пътувахме много пъти с една фирма, много хубави дестинации, читава организация, хубави хотели, абе - всичко ОК.

Да, ама по едно време, като започнахме да се организираме сами, стана ясно, че спестяваме по около 600-800 евро на пътуване на човек. Например: за 8 дневна програма в Мианмар ми поискаха по 2500 USD на човек, а на местната турагенция, която си намерих в нета, за същата програма/ полети, хотели, трансфери и гидове/ платихме по 1160 USD.

Така че, аз определено смятам, че на пазара ще останат само читави и по-малко лакоми туроператори, които не слагат големи надценки, . Щото  си има хора, дет , ако не ги води някой, не могат се оправи. Нас, например, все ни питат: " ма не ви ли е страх да не се загубите..."

Много хубав пример дава AlexandraKo за държава в която откриването на реалната цена (price discovery) е по - трудна от нашата дистанция pri слабо познаване на страната и липса на голям брой пътували дотам българи.

 

Моето пътуване по линията Мандалай - Баган - Янгон с отклонение до Кякто (или Чакто?) ми излезна 300 (триста) щ.д. за общо 6 дни и 4 нощувки в хотели.

Не съм ходил до езерото Инле и пропуснах едночасова разходка с балон над Баган за 300 щатски долара. За нощувки се доверихме се на booking.com, но за Баган препоръчвам да си почнете по ред до главната улица в града Nyuang - U. Магнитчета, картички, бира - то се подразбира.

 

Ползвахме един нощен влак Мандалай - Баган (4 щ.д) (ама не се спи вътре!)  и нощен автобус от Баган до Янгон (11 щ.д.), за да спестим по - скоро повече време и малко пари.

 

Останалите магеланци също могата да си кажат мнението за разходите в Мианмар. Просто е интерсно за подобни държави да има отзиви, за повече кураж и лудите глави да ентусиазират. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Много хубав пример дава AlexandraKo за държава в която откриването на реалната цена (price discovery) е по - трудна от нашата дистанция pri слабо познаване на страната и липса на голям брой пътували дотам българи.

 

Моето пътуване по линията Мандалай - Баган - Янгон с отклонение до Кякто (или Чакто?) ми излезна 300 (триста) щ.д. за общо 6 дни и 4 нощувки в хотели.

Не съм ходил до езерото Инле и пропуснах едночасова разходка с балон над Баган за 300 щатски долара. За нощувки се доверихме се на booking.com, но за Баган препоръчвам да си почнете по ред до главната улица в града Nyuang - U. Магнитчета, картички, бира - то се подразбира.

 

Ползвахме един нощен влак Мандалай - Баган (4 щ.д) (ама не се спи вътре!)  и нощен автобус от Баган до Янгон (11 щ.д.), за да спестим по - скоро повече време и малко пари.

 

Останалите магеланци също могата да си кажат мнението за разходите в Мианмар. Просто е интерсно за подобни държави да има отзиви, за повече кураж и лудите глави да ентусиазират. 

 

При мен мина доста време от пътуването ми в Мианмар - 2006 г.  и съм позабравил някои неща. Нещо, което страшно много си струва да се направи според мен е да се пътува от Мандалей до Баган с джанк по реката (Аyeyarwady). Отнема около 10 часа, но се виждат много интересни неща - хора живеещи на салове, села, пагоди по бреговете, фермери орящи с биволи, там реката е линията на живота, всичко се случва около нея... Някой ден като намеря време ще поствам снимки. То тогава още съвсем малко туристи от където и да било посещаваха страната, а пък от България почти никой. Сега се поразработи дестинацията, но пак не е Тайланд или Виетнам.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.