Прескочи до съдържание

Около света с Шкода Рапид 1987


Валко да Гама

Препоръчани мнения

    Здравейте на всички,казвам се Валентин Дойчинов.Живея в Сливен и съм председател на ретро автомобилен клуб”Туида Класик” Планирам да направя заедно с партньор от Чехия околосветско пътешествие с ретро автомобил-Шкода 136 Рапид,производство 1987г.Замислили сме тръгването да бъде около 15 юни т.г.с маршрут:Чехия,Словакия,Австрия,Унгария,Сърбия,България,Гърция,Турция,Грузия,Азербъйджан,(или Турция ,Иран)Туркменистан,Узбекистан,Туркестан,Киргистан,Казахстан,Китай-ферибоот Австралия,ферибоотЧили,Аржентина,Боливия,Перу,Бразилия,Колумбия,Панама,КостаРика,Никарагуа,Хондурас,Гватемала,Мексико,САЩ –ферибоот Гибралтар,Испания,Мароко,Испания,Андора,Франция,Италия,Швейцария,Лихтенщайн,Австрия,Германия,Чехия(Прага)Зная че едно такова мероприятие изисква много сериозна подготовка по отношение на автомобил,маршрут,спонсори и прочие.Поради тази причина се обръщам към вас с желание за мнения,информация и т.н..До колкото съм запознат Българин не участвал в подобно мероприятие и се надявам това да основание за достатъчен интерес от страна на заинтересовани фирми ,организации ,медии, и  най-вече на  хора които са го правили!Какво сме направили до този  момент относно проекта-Закупен автомобил с реставрационна програма която е изпълнена на 40%  до 30. 01. 2014.Сключени договори със  спонсори Барум Континентал(за доставка на гуми) ,ADAC-Чехия за репатриране на автомобила до Прага при невъзможност да продължи и самолетни билети от която и да е точка по света до Прага,както и специална застраховка за това събитие.Техническо обслужване на автомобила в представителствата на Шкода по маршрута който сме обявили и др. Като специалисти  и вещи хора в  пътешествията и пътуванията ,знаете че това което сме замислили е интересен продукт който в ръцете на „майстори ” и хора с опит би могъл да получи освен име ,цел,идея  и др.Около които да се гради самото пътешествие и детайли (медийна подкрепа и др.)които ние сами без опита и знанията на "препатили" хора не бихме могли да постигнем.

Ще се радвам ,ако можете да ни помогнете с мнения ,напътствия,съвети и др. Имейли за връзка: rentaretro@abv.bg както и viraj180@abv.bg.Телефон : 0878 45 45 50 и 0878 45 45 48.Поздрави и предварителни благодарности за отделеното време: В.Дойчинов

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Медийна подкрепа ли търсиш или практически съвети относно пъруването. Ако е второто трябва да питаш по-конкретно.

Успех в начинанието, звучи интересно.  :)

Връзка към коментар

To хубаво, само че сигурен ли си, че има ферибот Австралия - Чили? Това си е 1/3 от земното кълбо като разстояние. Или имаш предвид превоз на колата в контейнер? За Атлантика също ме съмнява, но там може да има през Исландия.

Връзка към коментар

Супер начинание :)

 

От местната "фауна" мисля, че моторджиите най-добре могат да помогнат със съвети. Дано прочетат темата. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Предлагам когато колегата да Гама тръгне на това приключение, Основателят любезно да отвори една специална тема тук. Трудно е да предвидим какво го очаква и какво ще му се случи по време на едно околосветско пътешествие, но ако в темата поставя конкретни въпроси и ситуации, ние можем да се постараем да бъдем неговият „Хюстън“ и да му помагаме в (почти) реално време. Разбира се, ако има желаещи и можещи да помагат със средства, логистика или някакви по-специфични неща - то се подразбира :)

В замяна... ако колегата да Гама няма против, разбира се - специално знаме или лепенка с логото на „Магеланци“ някъде по колата :)

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Медийна подкрепа ли търсиш или практически съвети относно пъруването. Ако е второто трябва да питаш по-конкретно.

Успех в начинанието, звучи интересно.  :)

И двете.Например:как да реша въпроса с визите,какво освен комплект за оцеляване да взема  като багаж,как и  с какво да заредя аптечката?Те, въпросите ми са десетки ама все от някъде трябва да започна.

Връзка към коментар

Предлагам когато колегата да Гама тръгне на това приключение, Основателят любезно да отвори една специална тема тук. Трудно е да предвидим какво го очаква и какво ще му се случи по време на едно околосветско пътешествие, но ако в темата поставя конкретни въпроси и ситуации, ние можем да се постараем да бъдем неговият „Хюстън“ и да му помагаме в (почти) реално време. Разбира се, ако има желаещи и можещи да помагат със средства, логистика или някакви по-специфични неща - то се подразбира :)

В замяна... ако колегата да Гама няма против, разбира се - специално знаме или лепенка с логото на „Магеланци“ някъде по колата :)

...разбира се че нямам против-място за лепенки за сега има колкото щеш.Това със "центъра" ми се струва хубава идея ,но не знам как и къде ще имам достъп до мрежата.Благодаря за мнението и идеята.

Връзка към коментар

Виж околосветското пътешествие на Володя Сорокин с колело:

 

http://volodiasorokin.com/

 

Успех! :)

...благодаря,бил съм САЩ и съм обикалял с кола там.Пропуснах да напиша че ще бъдем 2 автомобила и във втория екипаж има Българо-Чех живеещ от години във Флорида.Така че за  този регион имаме подготвен човек.Що се отнася до В.Сорокин аз следях отчасти неговото пътешествие и знам че мога да ползвам неговия опит

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

To хубаво, само че сигурен ли си, че има ферибот Австралия - Чили? Това си е 1/3 от земното кълбо като разстояние. Или имаш предвид превоз на колата в контейнер? За Атлантика също ме съмнява, но там може да има през Исландия.

Ферибоот със сигурност няма.Имам предвид кораб и контейнер.А през Атлантика товарни кораби за Европа -колкото щеш

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И двете.Например:как да реша въпроса с визите,какво освен комплект за оцеляване да взема  като багаж,как и  с какво да заредя аптечката?Те, въпросите ми са десетки ама все от някъде трябва да започна.

 

На първо време - тук малко сме говорили за ваксините:

 

http://magelanci.com/topic/478-%D0%B2%D0%B0%D0%BA%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%B8/?hl=%D0%B2%D0%B0%D0%BA%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%B8

 

 

За визите:

 

http://magelanci.com/forum/31-%D0%B2%D0%B8%D0%B7%D0%B8/

 

 

За кредитните карти и разплащанията изобщо:

 

http://magelanci.com/faq/9-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D1%89%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%B2-%D1%87%D1%83%D0%B6%D0%B1%D0%B8%D0%BD%D0%B0

 

 

Според мен няма да е лошо да информираш МВнР за начинанието си, като се погрижиш да ги снабдиш с маскимално изчерпателна програма по места и по време. Така ако - не дай си, Боже - нещо се закучи, те ще разполагат поне с минимална информация къде си и що си. МВнР има и т.нар. ситуационен център - може да се навият да те „покриват“ по време на пътуването и да ти прикачат някой, който да ти вдига телефона тук, ако решиш да звъниш.

 

Задължително си направи списък с визовите изисквания по държави, и ако е възможно - според мен - тръгни с нов (чист) паспорт. Направи си списък с посолствата на България по маршрута и с техните координати, по възможност - написани на местната писменост. Даже и списък с автосервизите може да ти бъде от полза :)

 

Като казвам „направи си“ - ако се почувстваш затрупан от всички тия неща, които трябва да се свършат, можеш по всяко време да се обърнеш към мен за помощ - ще се постарая да намеря време и да извлека малко информация оттук-оттам за теб :)

 

Добавка: още нещо - дай информация за вашия екип. Колко души сте, с какво гражданство, какви езици говорите. И други детайли, ако решиш, че са важни.

 

И, ъъъъ, още нещо :) Като се замислих за двете коли, ми хрумна, че няма да е лошо между тях да има осигурена радиовръзка с приличен обхват. Полезна вещ, особено в някои по-диви и необитаеми места. За нещо такова говоря:

 

288x288_0f71c80553688428ca77e5e19c2007a6

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

И двете.Например:как да реша въпроса с визите,какво освен комплект за оцеляване да взема  като багаж,как и  с какво да заредя аптечката?Те, въпросите ми са десетки ама все от някъде трябва да започна.

Относно аптечката и медикаменти от първа необходимост срещу някой болести, мисля че биха ти помогнали съветите и бележките на Юри Ворошанов (многократно давани във форума от различни потребители) http://juriwaro.com/mixed_topics "Тропически болести и лекарства против малария" и  по-надолу "Аптечка". По-добре синтезирана информация по въпроса не знам дали ще намериш.

Виждам, че в обиколката не сте включили Африка (освен Мароко), и тропическа Азия, но имате Централна и Южна Америка. Не пречи да сте подготвени, пък дано не се налага да прибягвате до посочените съвети.

Таблиците също ги вижте http://juriwaro.com/resources/77/Bolesti.pdf

Редактирано от wilks
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Успех в начинанието! Аз с кой-знае какво също не мога да помогна, но ето една идея. Инвестирайте в сателитен телефон. Не, че ще ви трябва, но в случай, че аварирате някъде и нямате покритие на мобилните, един сателитен телефон може да се окаже направо спасителен пояс. Друго, което бих ви посъветвал е да си купите и GPS tracker с функция за известяване чрез SMS на текущата ви локация, това като допълнение към сателитният телефон.

Връзка към коментар

Двама младежи от форума на offroad стигнаха от България до ЮАР с мотоциклети - предаваха почти в реално време и темата е наистина интересна. Сещам се, че имаха специални GPS предаватели и приятелите им ги следяха къде са почти през цялото време - все пак минаха през цяла Африка... Успех с начинанието!

Връзка към коментар

На първо време - тук малко сме говорили за ваксините:

 

http://magelanci.com/topic/478-%D0%B2%D0%B0%D0%BA%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%B8/?hl=%D0%B2%D0%B0%D0%BA%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%B8

 

 

За визите:

 

http://magelanci.com/forum/31-%D0%B2%D0%B8%D0%B7%D0%B8/

 

 

За кредитните карти и разплащанията изобщо:

 

http://magelanci.com/faq/9-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D1%89%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%B2-%D1%87%D1%83%D0%B6%D0%B1%D0%B8%D0%BD%D0%B0

 

 

Според мен няма да е лошо да информираш МВнР за начинанието си, като се погрижиш да ги снабдиш с маскимално изчерпателна програма по места и по време. Така ако - не дай си, Боже - нещо се закучи, те ще разполагат поне с минимална информация къде си и що си. МВнР има и т.нар. ситуационен център - може да се навият да те „покриват“ по време на пътуването и да ти прикачат някой, който да ти вдига телефона тук, ако решиш да звъниш.

 

Задължително си направи списък с визовите изисквания по държави, и ако е възможно - според мен - тръгни с нов (чист) паспорт. Направи си списък с посолствата на България по маршрута и с техните координати, по възможност - написани на местната писменост. Даже и списък с автосервизите може да ти бъде от полза :)

 

Като казвам „направи си“ - ако се почувстваш затрупан от всички тия неща, които трябва да се свършат, можеш по всяко време да се обърнеш към мен за помощ - ще се постарая да намеря време и да извлека малко информация оттук-оттам за теб :)

 

Добавка: още нещо - дай информация за вашия екип. Колко души сте, с какво гражданство, какви езици говорите. И други детайли, ако решиш, че са важни.

 

И, ъъъъ, още нещо :) Като се замислих за двете коли, ми хрумна, че няма да е лошо между тях да има осигурена радиовръзка с приличен обхват. Полезна вещ, особено в някои по-диви и необитаеми места. За нещо такова говоря:

 

288x288_0f71c80553688428ca77e5e19c2007a6Привет.Най-напред благодаря за инфото и предложението ти за помощ.Отзад ,напред радиостанция ще имаме помежду ни със сигурност.Екипа -"Чист"Българин съм само аз,следват двама чехо българи с чешки паспорти ,единия живеещ в Прага  а другия в Тампа фл. и един американец.Езици -руски,немски ,английски.Две еднакви по марка Шкода Рапид 136 за да спесим от към зап .частите.Приятеля ми  с който ще бъдем в екип е мой бивш ученик от преди 20 год. и сега колега ,съмишленик,бизнесмен,пътешественик чиято страст е историята.Вчера си регистрира сайт на който е изложил идеята си.

skodoukolemsveta.cz/

Сайта не е още напълно готов ,като мисля да му направя и превод на БГ .Поздрави

Връзка към коментар

Двама младежи от форума на offroad стигнаха от България до ЮАР с мотоциклети - предаваха почти в реално време и темата е наистина интересна. Сещам се, че имаха специални GPS предаватели и приятелите им ги следяха къде са почти през цялото време - все пак минаха през цяла Африка... Успех с начинанието!

Благодаря.GPS ще имаме и ние ,само не зная дали инвестицията в сателитен телефон е оправдана?

 

djgeorgie, на 18 Февр. 2014 - 16:02, написа:snapback.png

 

Успех в начинанието! Аз с кой-знае какво също не мога да помогна, но ето една идея. Инвестирайте в сателитен телефон. Не, че ще ви трябва, но в случай, че аварирате някъде и нямате покритие на мобилните, един сателитен телефон може да се окаже направо спасителен пояс. Друго, което бих ви посъветвал е да си купите и GPS tracker с функция за известяване чрез SMS на текущата ви локация, това като допълнение към сателитният телефон.

Благодаря за мнението .Ще го имаме в предвид.

 

wilks, на 18 Февр. 2014 - 15:07, написа:snapback.png

 

Относно аптечката и медикаменти от първа необходимост срещу някой болести, мисля че биха ти помогнали съветите и бележките на Юри Ворошанов (многократно давани във форума от различни потребители) http://juriwaro.com/mixed_topics "Тропически болести и лекарства против малария" и  по-надолу "Аптечка". По-добре синтезирана информация по въпроса не знам дали ще намериш.

Виждам, че в обиколката не сте включили Африка (освен Мароко), и тропическа Азия, но имате Централна и Южна Америка. Не пречи да сте подготвени, пък дано не се налага да прибягвате до посочените съвети.

Таблиците също ги вижте http://juriwaro.com/.../77/Bolesti.pdf

Много благодаря за съветите.

Връзка към коментар

Сега се зачетох по-подробно в маршрута и се сетих, че доколкото знам между Колумбия и Панама няма сухопътна връзка (шосе). Дори фериботи няма, от години все се твърди, че след един месец ще проработи, не знам дали ще има когато пътувате. Т.е. остава пак варианта с контейнерите (между Картахена и Колон).

 

Относно Бразилия, Перу-Бразилия-Колумбия с кола също е много трудно начинание, особено без 4х4 и пак включва кораби. Евентуално може да излезете от Манаус на север към Венецуела. Ако държите да включите Бразилия, най-лесно е на юг, като избегнете Амазония.

Редактирано от neuromancer
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.