Прескочи до съдържание

дневник Гватемала през Германия


Препоръчани мнения

Здравейте,

 

Както повечето знаят, съм горд собственик на билет Берлин - Гватемала и обратно. Пътуването започна да наближава, а с подготовката съм до никъде. Така и така съм много активна тук, отварям нова тема, в която при желание да давате акъл. Идеята е после пак тук да се отчитам какви съм ги свършила, за да може темата да е от полза на следващите, запътили се натам.

Ще съм благодарна на всякакви съвети, напр. за екипировка, всичко каквото ви хрумне, дори да не е много по темата или пък да си мислите, че е общоизвестен факт.

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Напр. аз днес открих (Америка), че има Нобелов лауреат за литература от Гватемала: Miguel Ángel Asturias (1967). В превод на български намерих само това:

http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=literatura&Number=1939578908

Връзка към мнение

Колко време имаш в Гватемала и измислила ли си си маршрут? Само Гватемала или ще комбинираш с друга съседна държава. Дай повече подробности.

 

Екипировка - носи си тапи за уши (има разкошни 3М в повечето аптеки за по лев-два), носи си фенерче или челник (токът си спира, а ако нощуваш в природни паркове, там гасят дизеловите генератори след 22часа), накрайник към американски щепсел, почни да четеш thorntree на lonely planet - раздел Централна Америка и си носи някакво якенце, дето да издържа някакъв силен дъжд (дъждовният сезон е сега, реално вали не всеки ден и само следобед за час-два или през нощта, не е драма, даже и да се намокриш ще изсъхнат дрехите бързо-бързо).

 

Това е, другото лесно се купува на място (вкл. телефон и сим карта, надали ще ти трябват).

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Пропуснала съм отговора на Kyuubi - благодаря!

Имам (само) 2 седмици за Гватемала. Не съм измислила маршрут още, нито какво точно ще се опитвам да комбинирам, но със сигурност поне с Copan.

Ти кои места ще ми препоръчаш да (не) посетя - какво според теб си залсужава и кое не (от твоя опит)? 

Връзка към мнение

http://forum.awd.ru/viewtopic.php?f=394&t=220804

 

Почвай да четеш сериозно.

Тук можеш да намериш доста интересна информация в тази тема, а има и още доста теми с практическа информация...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

http://forum.awd.ru/viewtopic.php?f=394&t=220804

 

Почвай да четеш сериозно.

Тук можеш да намериш доста интересна информация в тази тема, а има и още доста теми с практическа информация...

"В Гватемалу мы приехали, не зная о стране почти ничего. То есть, я что-то припоминала из прочитанных когда-то отчётов,

озеро там есть красивое, вулканы, столица Гватемала – Сити…

Вадим, мой муж и попутчик во всех путешествиях, в принципе никогда не читает ничего о странах, куда мы собираемся, и иногда даже плохо представляет, куда и зачем мы вообще едем."

Oги, имало по-зле от мен  ;) 

Връзка към мнение

Малко вдъхновение от днешната поща от Lonely Planet:

tikal.jpg

(kal. Image by Adalberto Rios Szalay/Sexto Sol / Getty Images.)

http://www.lonelyplanet.com/travel-tips-and-articles/most-action-packed-jungles%20?affil=EML_EDITORIALNEWS_60

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Пропуснала съм отговора на Kyuubi - благодаря!

Имам (само) 2 седмици за Гватемала. Не съм измислила маршрут още, нито какво точно ще се опитвам да комбинирам, но със сигурност поне с Copan.

Ти кои места ще ми препоръчаш да (не) посетя - какво според теб си залсужава и кое не (от твоя опит)? 

 

Пропуснала съм отговора на Kyuubi - благодаря!

Имам (само) 2 седмици за Гватемала. Не съм измислила маршрут още, нито какво точно ще се опитвам да комбинирам, но със сигурност поне с Copan.

Ти кои места ще ми препоръчаш да (не) посетя - какво според теб си залсужава и кое не (от твоя опит)? 

 

Защо Копан? Това е в Хондурас... и честно казано не се вмества много в типичния гватемалски маршрут за две седмици. Да не би да имаш предвид Тикал? Това е в Гуатемала и е наистина впечатляващо :)

 

За две седмици това, което бих ти препоръчал е:

 - ако кацаш в Гуатемала Сити (Гуате) през деня, тогава направо отиваш в Антигуа - има таксита, има бусчета, има туристически бюра на Пристигащи на летището. Аз бих избрал бусче, защото така ще се запознаеш с други хора :) Антигуа е старата столица на Гватемала, на 50-60 км, много туристическо, но перфе за аклиматизация. Колониален град, много сувенири, 2-3 нощувки, 1 ден качване до волкан Пакая с тур от някое от многото туристически бюра (много по-евтино излиза от самостоятелно, което вероятно е почти невъзможно без да караш кола и излиза по-скъпо доста - от опит от първа ръка :)). В Антигуа нещо интересно поне за мен е МакДоналдс, мини да го видиш поне, аз такъв не съм предполагал, че може да има :) Около Антигуа има разни други турчета на кафе плантации и т.н., за мен поне няма сми, вероятно ще видиш кафе ниви някъде по пътя...

 

- от Антигуа пак в туристическо бюро си букваш трансфер до Панахачел, това е на езерото Атитлан. Аз след като спрях да карам кола ползвах adrenalinatours.com, те са точни и мисля имат офиси в големите градове, по мейл трябва да си ОК, виж различните маршрути, които предлагат. Антигуа е един вид хъб... Та в Панахачел вероятно е добра идея да се пренощува (аз съм доволен от Mario's Room - хостел цени, но с вифи, тв, топла вода, закуска и вечеря за 10тина долара, нещо фрапиращо изгодно беше :)) и следващите дни да се разходиш с лодка (винаги се пазариш с лодкарите :)) до околните села около езерото. За кратко да видиш хипитата в Сан Маркос и оттам аз бих отишъл към Сан Педро за една нощувка.

 

- Сан Педро е столицата на греха в Гватемала, ако не си падаш, тогава просто го смени с нощувка в Сантиаго Атитлан и пропусни Сан Педро. Но при всички случаи отиди до Сантиаго Атитлан, там хората носят различни дрехи, имат разни специфики, интересно е.

 

- В тоя момент вече ще си 1 седмица в Гватемала, ще си се ориентирала в ситуацията и според мен е време да поемеш към Тикал. От Панахачел предполагам ще има някакви рейсове до Флорес. Флорес е готино островче в джунглата Петен, може да останеш една нощувка и рано-рано да засилиш към Тикал. Тикал е в национален парк, определено препоръчвам да останеш поне една нощувка вътре в парка - има само три хотела, ще се ориентираш, питай като разучиш, мързи ме да търся в кой точно спах аз (мисля Тикал Инн). Ако наистина са ти интересни маите и тяхната култура, тогава препоръчвам Roxy Ortiz (http://tikalroxy.blogspot.com) за частен гид, потърси в гугъл. Може да е малко по-скъпо, но според мен си заслужава. Също така я питай за цена до Yaxha, това са други руини на маите близко до една лагуна на границата с Белиз - вероятно ще ти препоръча сънсет тур - слънцето залязва, ти си на върха на огромен храм на маите, виждаш джунглата, чуваш маймуните как врещят :) Яко е.

 

- От Яхча или Тикал ще трябва да отидеш обратно до Флорес, откъдето да решиш какво да правиш :) Това са трите задължителни неща за първи стъпки в Гватемала - Антигуа и волкан Пакая, езерото Атитлан с Панахачел и Сантиаго Атитлан, Тикал

 

- пътят от Флорес до Гуате е цяла нощ рейс или 2 часа полет - аз лично летях.

 

Може да избираш останалите 2-3 дни къде да ги прекараш, вероятно най-добре просто прави дневни разходки до някакви атракции около Антигуа или езерото, ако имаш време. Това е Латинска Америка и нещата често не се случват по график :) Честно казано Гватемала Сити в зона 1 е много яко и автентично, но не е за всеки... вкус :) Прецени си на място дали ще си ОК... Вариантите са ти 1 нощувка в столицата преди полетат ти обратно или направо от Антигуа към летището, но винаги си оставяй добър буфер от време, за да не изпуснеш полета.

 

Това си мисля, че бих направил аз за 2 седмици за първи път в Гватемала без много много бързане. Общо взето гледай да пробваш различни неща, внимавай и си пази нещата, не показвай скъпи вещи, не ползвай автобуси в столицата (само таксита). И без предрасъдъци, чапините са супер весели и готини хора, обикновено ще се опитват да помогнат. Ако знаеш малко испански ще е от велика полза.

  • Харесвам 14
Връзка към мнение

Много ти благодаря, Kyuubi!!!

Да, знам къде е Copan - ти нали ме пита дали само Гватемала или ще комбинирам с нещо. Струва ми се по-лесно да отида до там от Гватемала, затова ще го посетя и ми се ще на връщане да мина и през Quirigua

Гватемала Сити за момента мисля да пропусна - поне такива препоръки четох, че и Гватемала 1 е опасна вече - направо в Антигуа - освен, ако не намеря придружител. До/от Флорес и аз мисля да летя, не ми се занимава с нощни автобуси и пр.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

ОК, има удобни рейсове и бусчета от Гуатемала Сити до Копан (ако мислиш, че ще имаш време за този лек ретур). Но гледай да отидеш до Копан преди Тикал, защото след Тикал има вероятност Копан да не те впечатли, не че е лошо, но Тикал е много внушителена работа.

 

(Аз лично така и не стигнах до Копан, защото градовете на маите ми бяха писнали и все си намирах нещо по-интересно. Но бих отишъл, ако съм пак там в района, казват, че било специално и различно в Копан.)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Много ти благодаря, Kyuubi, за съветите и споделения опит.

Мен точно градовете на маите ме интересуват, но се примирих, че на това пътуване ще видя само няколко. Като за пръв път по тези места няма да си давам зор (е, надявам се, че поне плана минимум изпълня). Блазнеше ме идеята за трек до Ел Мирадор, но не вярвам да ми е по силите в момента, та ще остане за следващия път.

Връзка към мнение

Освен да ти пожелая да видиш това чудно местенце.

Благодаря, Оги. Дано и така да изглежда в действителност (тук ми се струва, че е представено добре от фотографа ;) ), да видя адашките.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тази програма сега ми се струва идеална

http://adrenalinatours.com/packages-itineraries/mayan-cosmovision.html

И сега се ядосвам, че не отивам за 3 седмици. Ама на - Германия, та Германия.

Връзка към мнение

И сега се ядосвам, че не отивам за 3 седмици. Ама на - Германия, та Германия.

 

Питаш ли ме и мен? Много ми бяха три седмици, а сега се чудя как да събера в програмата всички прекрасни места, за които видях подобни на горните снимки. Не е лесно! :/ 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Питаш ли ме и мен? Много ми бяха три седмици, а сега се чудя как да събера в програмата всички прекрасни места, за които видях подобни на горните снимки. Не е лесно! :/ 

Ами я направи такава тема като моята, но за Китай, та да ти видим неволите и кахърите и да знаем занапред. :P

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Надявам се на място да направя и собствени снимки, но много се съмнявам да успея такава на  Semuc Champey, ако изобщо го посетя:

 

16GUATEMALA5-articleLarge.jpg

Снимка: James Barringer for The New York Times

http://www.nytimes.com/2012/09/16/travel/in-guatemala-a-torturous-drive-to-a-remote-eden.html

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Според мен, посещение на  Copán Ruinas, не е добра идея, при условие, че цялото време с което разполагаш е две седмици. Ще ти коства три дни, два от които в път(в претъпкано микробусче).  Самите руини не ме впечатлиха кой знае колко, много ги хвалят по форумите, но на живо, не ми се видяха нищо особено. По принцип, Гватемала я водят опасна, но на място не се усеща чак толкова, стига човек да не е предубеден. В Хондурас напрежението се усеща, дори и в забутано градче като Копан Руинас, беше пълно с тежко въоръжена охрана, два-три дни преди да отида, бяха нападнали и обрали автобуса пътуващ от Копан Руинас за Сан Педро Сула, самите хора в Хондурас ми се сториха различни, някак си по-резервирани и не чак толкова приятелски като тези в Гватемала, имам предвид обикновените хора с които завървзвах разговор, а не тези изкарващи пари от туристите.

При посещение на Гватемала за две седмици е най-добре да се придържаш към програма Антигуа- езерото Атитлан-Тикал. Човек, често се изкушава да посети колкото се повече места, когато е за кратко в друга държава, но така не може да се отдели нужното време и внимание на всяко посетено място, а и е изморително.

 
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Засега съм се отказала от 5-дневния трек до Ел Мирадор:

 

Photo-6-El-Mirador.jpg

http://mytanfeet.com/guest-posts/peten-heart-mayan-guatemala/

 

http://www.buenascosas.org/?p=2701

Връзка към мнение

Засега съм се отказала от 5-дневния трек до Ел Мирадор:

 

Photo-6-El-Mirador.jpg

http://mytanfeet.com/guest-posts/peten-heart-mayan-guatemala/

 

http://www.buenascosas.org/?p=2701

Уау, ама това е страхотно, защо се отказа?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.