Прескочи до съдържание

Пълно слънчево затъмнение - Свалбард(Щпицберген) - 20.03.2015


Георги

Препоръчани мнения

Свалбард отдавна ми е в списъка за посещения, а другата година на 20 март там ще има пълно слънчево затъмнение. Който е имал късмета да го види покрай Шабла преди няколко години, знае че си заслужава :)

 

За който не знае, Свалбард е ако не се лъжа най-северната постоянно населена точка на планетата. Може технически разни научни бази да са по на север, не ми се спори по въпроса, важното е че е наистина много много много на север, доста навътре в полярния кръг. 

 

Та мисля да съчетая посещение на острова със пълното слънчево затъмнение. Предполагам обаче не съм единствен с тази амбиция и по великия закон на търсенето и предлагането, то цените и на самолетните билети и на нощувките по това време ще са космически. Едно на ръка, че по принцип цените на острова са космически. За това тръгвам да планирам от по-рано, да реагирам моментално при първия по-подходящ самолетен билет или хотелска резервация, които би трябвало да почнат да се появяват, когато сме под 1 година до събитието. 

 

Може би не съм единствен с този мерак, за това тук ще споделям разни открития и варианти как да стигнем до острова, пък може да заформим някаква групичка и да си понижим разходите. 

 

На първо време плана ми е да нощувам една, максимум 2 вечери във Свалбард. 19 март със сигурност, защото затъмнението е на другата сутрин, може би и на 20 март, но това зависи от полетите.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

На Шпицберген през 2013 г. живеят около 3000 полярни мечки и 10 000 северни елени. Освен тях животинският свят обхваща морски птици, северни елени, полярни лисици и морски бозайници, приспособили се към климата

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Уха, успех. На мен Свалбард не ми е в обхвата с децата. Ще чакам след 5-6 години като има в Аржентина.

Гледаш кога се появяват билетите и скачаш. Може да се наложи да купиш отиване и връщане в един ден и после да сменяш като отворят връщането. Аз това не го съобразих с Великденския остров и останах без билети. Докато отворят връщането, нямаше вече билети за отиване.

Връзка към коментар

Уха, успех. На мен Свалбард не ми е в обхвата с децата. Ще чакам след 5-6 години като има в Аржентина.

Гледаш кога се появяват билетите и скачаш. Може да се наложи да купиш отиване и връщане в един ден и после да сменяш като отворят връщането. Аз това не го съобразих с Великденския остров и останах без билети. Докато отворят връщането, нямаше вече билети за отиване.

 

Това е малко плашещо, защото не съм готов да отида "на всяка цена", още повече да вкарвам голяма сума пари от сега. Имам малко точки за радисън, които смятам да използвам там, но все се надявах че с купуване в деня на пускането на разписанието ще мога да си намеря приличен самолетен билет. За сега са налични само до Януари 2015.

Връзка към коментар

Не знам как ще е, до Свалбард май има повече полети, до Великденския остров бяха 5 седмично тогава (но със 767 май, та общия брой места може да не е много по-малък). Може да следиш първите дни, примерно 3-4 дена преди затъмнението как се изкупуват и да решаваш... Пък и Свалбард е доста сурово място и може да е по-малък наплива.

Аз даже мислех с точки да взема, там може два еднопосочни, обаче ЛАН пускат билетите малко по-рано отколкото Бритиш позволяват да купиш и пак не стана - гледам имаше места, обаче на Бритиш системата не позволява да се купят... 

Редактирано от neuromancer
Връзка към коментар

Точно онзи ден разглеждах снимките на един фотограф от Свлбард - убийственни пейзажи и бели мечки. Тези бели мечки сигурно с някакви малки корабчета или зодиаци ги приближават, трябва да видя цените, то е ясно, че е скъпо, но колко скъпо...

 

http://500px.com/photo/62208817

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Може да се наложи да купиш отиване и връщане в един ден и после да сменяш като отворят връщането. Аз това не го съобразих с Великденския остров и останах без билети. Докато отворят връщането, нямаше вече билети за отиване.

 

Как точно работи този номер?

Връзка към коментар

Ми ако затъмнението е на 20 март сутринта и искаш да си там предния ден и да седиш до 21.3, като отворят 19 март взимаш отиване на 19.3 и връщане същия ден, после като отворят 21.3 сменяш връщането. Защото в моя случай докато изчакам да се появи връщането вече нямаше билети за отиване, явно не са чакали като мен. Това при положение, че няма еднопосочни билети (или са по-скъпи от двупосочните), но в случая може и да не е така, просто взимаш първо отиване, после връщане. 

Май Norwegian летят до Свалбард, така че сигурно и SAS както и те продават еднопосочни билети.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да, и Norwegian, и SAS летят. SAS летят и от Tromso. Дебна ги и двете, но май няма да е лесно...

 

FlyTraveler, от самия Свалбард не ти дават да излизаш, ако нямаш пушка. Иначе мисля, че ходят групи да ги снимат мечките, но не винаги се увенчава с успех.

 

За колко скъпо, говорим за цена на хотелите около 100 евро на вечер за Guesthouse със споделена тоалетна. Двупосочен полет Осло - Свалбард около 150-160 евро, но това са цени в нисък сезон в нормален период. Предполагам за затъмнението ще са чувствително завишени. За останалите разходи не съм в час, но имайки предвид цените в Норвегия по принцип, имайки предвид, че е остров и всички провизии се транспортират със самолет....

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да, и Norwegian, и SAS летят. SAS летят и от Tromso. Дебна ги и двете, но май няма да е лесно...

 

FlyTraveler, от самия Свалбард не ти дават да излизаш, ако нямаш пушка. Иначе мисля, че ходят групи да ги снимат мечките, но не винаги се увенчава с успех.

 

За колко скъпо, говорим за цена на хотелите около 100 евро на вечер за Guesthouse със споделена тоалетна. Двупосочен полет Осло - Свалбард около 150-160 евро, но това са цени в нисък сезон в нормален период. Предполагам за затъмнението ще са чувствително завишени. За останалите разходи не съм в час, но имайки предвид цените в Норвегия по принцип, имайки предвид, че е остров и всички провизии се транспортират със самолет....

 

Мерси Жоро, това си е повод за размисъл и проучване... Предполагам, че самите активности са много скъпи (екскурзии извън населеното място с придружител с пушка :) ), полета и спането само за "загрявка"...

Връзка към коментар

Та мисля да съчетая посещение на острова със пълното слънчево затъмнение. Предполагам обаче не съм единствен с тази амбиция и по великия закон на търсенето и предлагането, то цените и на самолетните билети и на нощувките по това време ще са космически.

 

Със сигурност най-северната населена точка е сериозно предизвикателство и логична цел на всеки запален пътешественик, а пълно слънчево затъмнение - интересно астрономическо събитие, но както си отбелязал - комбинацията от двете може да доведе до високи цени за билети и престой.

В този смисъл и след като погледнах картата на въпросното затъмнение - резервен вариант са Фарьорските острови, а пък Сварбалд може да се посети когато няма да има толкова навалица там.

Сега и нещо друго ми мина през ума - дали пък не би била също интересна идея да се провери дали няма някой полет от/до Исландия по това време и човек да наблюдава затъмнението от самолет :) , като в този случай допълнителен плюс е, че при облачност позицията е по-добра, отколкото ако човек е на земята.

Връзка към коментар

Със сигурност най-северната населена точка е сериозно предизвикателство и логична цел на всеки запален пътешественик, а пълно слънчево затъмнение - интересно астрономическо събитие, но както си отбелязал - комбинацията от двете може да доведе до високи цени за билети и престой.

В този смисъл и след като погледнах картата на въпросното затъмнение - резервен вариант са Фарьорските острови, а пък Сварбалд може да се посети когато няма да има толкова навалица там.

Сега и нещо друго ми мина през ума - дали пък не би била също интересна идея да се провери дали няма някой полет от/до Исландия по това време и човек да наблюдава затъмнението от самолет :) , като в този случай допълнителен плюс е, че при облачност позицията е по-добра, отколкото ако човек е на земята.

 

Като нищо някой от полетите на Icelandair ще се засича по това време, други не знам дали пресичат атлантика достатъчно на север, ще е интересно преживяване, ама представяш ли си да не успееш да се вредиш за място до прозореца от западната страна :)

 

Гледах ги и фарьорските, но до там логистиката хич не е лесна, и само полета май ще е по-скъп от цялото изживяване до Свалбард. А и не са ми толкова интересни. Честно казано Свалбард ми е целта, а затъмнението е допълнителна екстра, не бих тръгнал само заради него из целия свят. 

Връзка към коментар

Гледах ги и фарьорските, но до там логистиката хич не е лесна, и само полета май ще е по-скъп от цялото изживяване до Свалбард. А и не са ми толкова интересни. Честно казано Свалбард ми е целта, а затъмнението е допълнителна екстра, не бих тръгнал само заради него из целия свят. 

Ясно е то, че Шпицберген  ти е основният дразнител ;)

 

Като нищо някой от полетите на Icelandair ще се засича по това време, други не знам дали пресичат атлантика достатъчно на север, ще е интересно преживяване, ама представяш ли си да не успееш да се вредиш за място до прозореца от западната страна :)

Ами като погледнеш трасето на сянката - не е нужно да е много на север - предпалогам всички полети от/за Европа  ще го пресекат, а и ивицата е доста широка.

И защо място от западната страна? :rolleyes:  Не е ли по-скоро изток-югоизток, затъмнението нали е сутринта?

 

Central_eclipses_2001-2020.GIF

Редактирано от Фичо
Връзка към коментар

Ивицата изглежда широка заради проекцията на картата, иначе е горе-долу същата като другите. А и не е достатъчно полета да пресича трасето, а трябва да е и в точния момент, което трае 5-10 минути за всяка точка, т.е. е адски трудно да се предвиди, едно малко закъснение на полета и край. Виж, ако обмислено решат да поотклонят полета за да се види затъмнението е друга работа.

Аз съм виждал снимка на затъмнение от самолет.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ами като погледнеш трасето на сянката - не е нужно да е много на север - предпалогам всички полети от/за Европа  ще го пресекат, а и ивицата е доста широка.

И защо място от западната страна? :rolleyes:  Не е ли по-скоро изток-югоизток, затъмнението нали е сутринта?

 

Чета и си нямам на идея защо съм написал западната страна, при положение, че западната страна е през прозорците на пилотите :) Исках да напиша дясната страна...което пък пак е грешно, лявата трябва да е :)

 

Дали пък няма да има някакви атракционни полети специално за затъмнението, по подобие на тези антарктическите?

Връзка към коментар

Всъщност намерих точно такъв полет. Чартър нает от Air Berlin, който ще излита и каца от Дюселдорф. Ето един астроном, който предполагам е водач на инициативата описва целия процес с доста любопитни технически детайли. Нямах време да прочета целия текст, само го прехвърлих: http://nicmosis.as.arizona.edu:8000/ECLIPSE_WEB/TSE2015/EFLIGHT2015_MAX.html

 

А това е тур. компанията, която продава пакетите, продава цели редове в самолета, явно номера е да си намерите другарчета да поделите сумата и да се редувате до прозореца. Струва между $6000 и $9000 на ред. Доста соленичко, но това няма смисъл, след като така и така всички места са запълнени и приемат записвания само в списъка с чакащи, http://www.travelquesttours.com/tours/2015-flight-to-totality/pricing-terms/

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ивицата изглежда широка заради проекцията на картата, иначе е горе-долу същата като другите. А и не е достатъчно полета да пресича трасето, а трябва да е и в точния момент, което трае 5-10 минути за всяка точка, т.е. е адски трудно да се предвиди, едно малко закъснение на полета и край.

Всъщност - не е малка ивицата - някъде около 450 км. е ширината и при положение, че обичайната крейсерска скорост е нещо от сорта на 850 км/ч - значи обикновен самолет ще пресича зоната на пълно затъмнение в продължение на повече от половин час.

post-139-0-26752300-1395066821_thumb.jpg

Редактирано от Фичо
Връзка към коментар

Да, ама сянката не е ивица, а кръг и се движи доста бързо, щом макс. продължителност е 2:47 минути, значи сянката отминава конкретното място върху повърхността за толкова време.

 

Сега прочетох, явно ще е уникално да се види от северния полюс, защото на 20 март е първия изгрев след полярната нощ и слънцето ще изгрее затъмнено (за малко).

Връзка към коментар

Да, ама сянката не е ивица, а кръг и се движи доста бързо, щом макс. продължителност е 2:47 минути, значи сянката отминава конкретното място върху повърхността за толкова време.

Да, да, разбира се, даже не е точно кръг, а доста сплескана елипса.

Имах предвид, че ако при своето движение сянката се пресича с траекторията на движението на някой полет в точно определен час, то ако графикът на полета предполага самолетът да мине през тази точка на пресичане в интервал 15-тина минути +/- от този определен час, то тогава от самолета би могло да се наблюдава пълното затъмнение.

Редактирано от Фичо
Връзка към коментар

Е, оказа се че май съм бил свръх оптимист. Дебнех Radisson-a в Свалбард като се надявах да използвам малко натрупани точки точно за вечерта преди затъмнението. Мислех си, че няма налични стаи точно, защото има повече от година до датата, следя ги поне от януари. 

 

Е днес случайно забелязах, че си има наличност по дати след затъмнението, към края на март наприемер. Пратих им имейл и ето отговора:

 

 

Good evening Georgi,

Unfortunately you guessed right on the first go, we are indeed sold out. It's actually a tour operator who has bought all the rooms, I suggest you contact them to inquire for a room on: Travel@TravelQuestTours.com

Sorry about that and I wish you all the luck in finding accommodation for that period.

Hope you're having a nice evening :)

 

Въпросните travelquest са същите, които организират супер скъпия полет споменат по-горе и от цената на предложените от тях турове ми се просълзи лявото око. Ще пиша имейл на останалите 5-6 хотелчета на острова, но подозирам резултата ще е същия. 

Връзка към коментар

Всъщност на Свалбард не е чак толкова скъпо, не се плашете, цените са си като в Норвегия, които са си доста неприятно скъпи, разбира се. :P

 

И още нещо, шансът да се види мечка е доста малък, по-добре е човек да не таи надежди. На професионалните фотографи им е лесно, като отидат за един-два месеца там, но да си за 2-3 дни и в единичен тур да улучиш ми се струва малко вероятно.

Редактирано от Oshko
  • Харесвам 5
Връзка към коментар
  • 5 месеца по-късно ...

Здравейте,

 

Случайно открих тази тема за затъмнението, докато ровя из нета :)

 

Какво стана с пътуването, успяхте ли да организирате нещо?

 

Аз отдавна планирам също ходене до Свалбард или Фарьорските острови, но полетите и хотелите за Фарьорските не ме устроиха.

 

Засега съм запазил само билета Осло-Лонгйърбиен-Осло и единствения вариант май е на къмпинга до летището.... :D

 

Март месец на къмпинг ме притеснява и то точно там, но винаги мога да се откажа ... цената която ми дадоха за 4 нощувки 16-20 март е 800 крони, което е около 100 евро.

 

Успех и до скоро!

Връзка към коментар

Шпицберген е най северното населено място.в Норвегия ..ако не се брои и Ян Маен също норвежки остров с база там.Полети преди е имало  само на САС от Трьомсьо ,сега наистина може да се стигне с Norwegian.  Имайте предвид ,че март месец там е тъмно все още... полярна нощ....и температурите са доста ниски.Правилно е това,че не пускат без пушка извън селището Логийър...заради белите мечки.

За нощувките Георги е видял какви са възможностите...аз само ще допълня ,че там има и руско селище...с паметници на Ленин и все едно си преди 1990..има руска част...мини за въглища по договор м/у Русия и Норвегия от преди.А дали има връзка руската част с Русия не мога да знам по въздух но по вода има след като се поразтопят ледовете с Мурманск.По въздух сигурно се ползва летището в Логуйърбюен. Наскоро там беше завършен Ноевия ковчег за семена...нещо като банка за семена от растения и култури от целия свят.И предимствата да се избера това място е че в някакви изоставени пещери или минни галерии температурата е постоянно ниска през цялата година така че се избягват разходи за "хладилници".

http://bnr.bg/radiobulgaria/post/100423340

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здравейте,

 

Случайно открих тази тема за затъмнението, докато ровя из нета :)

 

Какво стана с пътуването, успяхте ли да организирате нещо?

 

Аз отдавна планирам също ходене до Свалбард или Фарьорските острови, но полетите и хотелите за Фарьорските не ме устроиха.

 

Засега съм запазил само билета Осло-Лонгйърбиен-Осло и единствения вариант май е на къмпинга до летището.... :D

 

Март месец на къмпинг ме притеснява и то точно там, но винаги мога да се откажа ... цената която ми дадоха за 4 нощувки 16-20 март е 800 крони, което е около 100 евро.

 

Успех и до скоро!

 

Не си спомням дали съм го отбелязал горе в темата, но всички нощувки бяха резервирани от агенциите и се препродаваха на космически цени. Така, че къмпинга ти е единствената възможност. Аз даже бях чел, че зимата е напълно безплатен, но дори да не е 25 евро си е поносимо. Дано да имате късмет с времето и ще чакаме снимки :)

Връзка към коментар

Здрасти, Георги, извинявам се, ако съм пропуснал нещо :)

 

Да, къмпинга е безплатен по принцип когато не е отворен, т.е през зимата.Догодина ще отворят по-рано заради многото гости и ще се заплаща за услугите- персонала, пускане на водата и т.н

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.