Прескочи до съдържание

Париж


Моника

Препоръчани мнения

Здравейте, 

Предстои ми пътуване до Париж и искам да попитам в обектите, които са безплатни за лица до 26 години, нужно ли е да се редим на опашка или просто отиваме на входа, където проверяват и си показваме личните карти? Интересува ме най-вече в Лувъра как седят нещата, дали ти издават някаква бележка на самата каса или няма нужда да се редиш, а ако се редиш, защо е нужно. 

И тъй като темата е за Париж, ще се радвам ако споделите по-интересни и по-малко известни места за разглеждане, които са ви направили впечатление или каквото друго решите и би било от полза на хора, на които им предстои да посетят този град. :)

(ако вече има такава тема се извинявам предварително, насочете ме и ще си задам въпросите там :) )

Връзка към коментар

Здравейте, 

Предстои ми пътуване до Париж и искам да попитам в обектите, които са безплатни за лица до 26 години, нужно ли е да се редим на опашка или просто отиваме на входа, където проверяват и си показваме личните карти? Интересува ме най-вече в Лувъра как седят нещата, дали ти издават някаква бележка на самата каса или няма нужда да се редиш, а ако се редиш, защо е нужно. 

Привет!

Когато аз бях в Париж направих грешката да се наредя на опашка. А всъщност щом изпълняваш условията (да си под 26 и да си гражданин на ЕС) просто отиваш да охраната на входа, показваш документ за самоличност и влизаш. Поне в Лувъра беше така преди няколко години.

Приятно изкарване!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря ви много за отговорите. Ще прегледам темите, които е споделил macflan и мисля да постъпя като tonik, дано все още е така и да не ме върнат да се редя на опашката :D. 

Връзка към коментар

Благодаря ви много за отговорите. Ще прегледам темите, които е споделил macflan и мисля да постъпя като tonik, дано все още е така и да не ме върнат да се редя на опашката :D. 

 

И ако има нещо, което не е отговорено там питай. Тия теми не са всетая светих, все ще има нещо, което може и да не ти е по стила и да не ти допадне. Ако споделиш колко точно дни ще си там, евентуален бюджет, обичаш ли дългите разходки, разходките с корабче, колкото повече подробности дадеш за изискванията, толкова по-добре :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Мен от тези безплатните за млади европейци много ме впечатли Пантеона-страхотна сграда, в която историята те лъха отвсякъде. В централната част е махалото на Фуко, а долу са тленните останки на всички велики французи (без Наполеон). Точно като бяхме имаше някаква годишнина на Ж.Кюри, та се бяха събрали хора с венци.

Иначе влизането беше под минута-показваш документ за самоличност и си вътре.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ще бъдем с 5 нощувки и е организирано пътуване, но тъй като в някои от дните има допълнителни екскурзии извън Париж, а ние няма да ходим на всичките ще имаме доста свободно време. Първия и втория ден ще ни разведат из забележителностите, повечето, от които сте споменали. Но ще трябва да си ги посещаваме сами и за това гледам да избера най-интересните. За единия ден сме запланували ходене до Зоологическата градина, някой може ли да ми каже дали я е посещавал и струва ли си да се види? И също така освен кроасаните, знаете ли нещо друго за хапване, характерно френско?  И последно относно настаняването, хотела не е точно в Париж, ами е извън него в Bobigny, като имаме осигурен транспорт до 22 ч., но ако искаме да се прибираме след това трябва сами, та въпросът ми е знаете ли нещо за този район, опасно ли е нощем (то в днешно време навсякъде може да е опасно, но..), или нещо друго характерно ако знаете?  :)

Връзка към коментар

За хапването... то откъде да се започне :) Аз лично съм фен на франзелка със сирене (тук избора е огромен) , може и с някоя бутилка вино да добавите. Сядате в парка и набивате :) По-конкретно имахме тема за френската кухня: http://magelanci.com/topic/1258-%D0%B7%D0%B0-%D0%B3%D0%B8%D0%B4%D0%B0-%D0%BC%D0%B8%D1%88%D0%BB%D0%B5%D0%BD-%D0%B7%D0%B2%D0%B5%D0%B7%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B8%D1%88%D0%BB%D0%B5%D0%BD-%D0%B8-%D1%84%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BA%D1%83/

Но темата е неизчерпаема. 

 

В чисто практически аспект, в повечето ресторанти се предлагат т.нар. Formule, където на фиксирана цена можеш да си избереш първо, второ, трето като има избор от 2-3 от всяко. В латинския квартал има много приятни ресторантчета и като цени за центъра на Париж е супер също. 

 

Мислех да започна мнението си, че сте стъпили накриво малко с организираната екскурзия и се сдържах, но като прочетох за Bobigny не устисках :) Не съм бил конкретно там, но района като цяло си е предградие, може и да не е опасно, но няма да е особено приветлив квартал. Метрото късно вечер също може да не е особено комфортно изживяване, предполагам първите ден-два да се ориентирате и да прецените дали си заслужава оставането до късно. Това за опасността в много случаи е преекспониран проблем, но самия факт, че не се чувстваш много сигурно (независимо дали по обективни или субективни причини) може да развали удоволствието. Може би да се разберете с други хора от групата да се прибирате заедно? В краен случай може и да прежалите едно такси и да останете някоя вечер до 1-2 в центъра. 

Връзка към коментар

Относно входа за Лувъра ,когато аз ходих си имаше опашка и за граждани на ЕС  и използвахме малък трик подсказан ни от местни.

Влиза се през метростанцията  – Louvre на ул. Риволи  ( на гърба на сградата  )и от там продължаваш към подлезното прострнаство на Лувъра. Сред   многото магазини, кафенета има и  един единствен павилион за вестници и цигари, от който си купуваш билет за музея . Така влизаш по-бързичко , за да черпиш с пълни шепи от шедьоврите на световното изкуство срещу таксата за метро билета (около 1,5 евро)..Аз предполагам ,че когато сте с организирани групи влизате с екскурзоводите без да чакате на опашки и едва ли ще ти се наложи да следваш тези указания.

Ние хапвахме в типичните брасерии, като цените в пъва заона са леко уаоооо (април 2014) -  чаша вино 200 мл.-10 евро, салата 12-15 евро, плато сирена-12-15 евро, бира 250 мл. 8-9 евро . По последната точка от импровизираното ми меню мога да пиша дълго ,относно мерзостта на французите и склонността им да  дадат стойност и на най-долнокачествения си продукт :)

Много типични сладки изделия са macaron , колегата фраанцузин го произнасяше  макарони ,но може и да е предал интернационално звучене на неразбираемия им за мен език :)

Задължтелна според мен е разходка с корабче  по Сена ,защото перспективата към града е съвсем различна.

Приятно изкарване и се отдай на усещането Париж.

Редактирано от gerido
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

За хапването... то откъде да се започне :) Аз лично съм фен на франзелка със сирене (тук избора е огромен) , може и с някоя бутилка вино да добавите. Сядате в парка и набивате :) По-конкретно имахме тема за френската кухня: http://magelanci.com/topic/1258-%D0%B7%D0%B0-%D0%B3%D0%B8%D0%B4%D0%B0-%D0%BC%D0%B8%D1%88%D0%BB%D0%B5%D0%BD-%D0%B7%D0%B2%D0%B5%D0%B7%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B8%D1%88%D0%BB%D0%B5%D0%BD-%D0%B8-%D1%84%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BA%D1%83/

Но темата е неизчерпаема. 

 

В чисто практически аспект, в повечето ресторанти се предлагат т.нар. Formule, където на фиксирана цена можеш да си избереш първо, второ, трето като има избор от 2-3 от всяко. В латинския квартал има много приятни ресторантчета и като цени за центъра на Париж е супер също. 

 

Мислех да започна мнението си, че сте стъпили накриво малко с организираната екскурзия и се сдържах, но като прочетох за Bobigny не устисках :) Не съм бил конкретно там, но района като цяло си е предградие, може и да не е опасно, но няма да е особено приветлив квартал. Метрото късно вечер също може да не е особено комфортно изживяване, предполагам първите ден-два да се ориентирате и да прецените дали си заслужава оставането до късно. Това за опасността в много случаи е преекспониран проблем, но самия факт, че не се чувстваш много сигурно (независимо дали по обективни или субективни причини) може да развали удоволствието. Може би да се разберете с други хора от групата да се прибирате заедно? В краен случай може и да прежалите едно такси и да останете някоя вечер до 1-2 в центъра. 

 

Като за първо посещение решихме, че ще е по-добре да идем организирано и да има на кой да разчитаме :D.  Иначе за прибирането късно вечер, да, може би е най-добре да се прибираме с други хора от групата. В крайна сметка за самия квартал може и да не е приветлив, но пък само ще спим там като се замислих  :D.  Ще пробвам франзелите задължително, идеята за пикник в парка е много хубава.

 

Относно входа за Лувъра ,когато аз ходих си имаше опашка и за граждани на ЕС  и използвахме малък трик подсказан ни от местни.

Влиза се през метростанцията  – Louvre на ул. Риволи  ( на гърба на сградата  )и от там продължаваш към подлезното прострнаство на Лувъра. Сред   многото магазини, кафенета има и  един единствен павилион за вестници и цигари, от който си купуваш билет за музея . Така влизаш по-бързичко , за да черпиш с пълни шепи от шедьоврите на световното изкуство срещу таксата за метро билета (около 1,5 евро)..Аз предполагам ,че когато сте с организирани групи влизате с екскурзоводите без да чакате на опашки и едва ли ще ти се наложи да следваш тези указания.

Ние хапвахме в типичните брасерии, като цените в пъва заона са леко уаоооо (април 2014) -  чаша вино 200 мл.-10 евро, салата 12-15 евро, плато сирена-12-15 евро, бира 250 мл. 8-9 евро . По последната точка от импровизираното ми меню мога да пиша дълго ,относно мерзостта на французите и склонността им да  дадат стойност и на най-долнокачествения си продукт :)

Много типични сладки изделия са macaron , колегата фраанцузин го произнасяше  макарони ,но може и да е предал интернационално звучене на неразбираемия им за мен език :)

Задължтелна според мен е разходка с корабче  по Сена ,защото перспективата към града е съвсем различна.

Приятно изкарване и се отдай на усещането Париж.

 

Благодаря за хитрия съвет относно Лувъра, ще се възползваме задължително. Имаш право, че организираните групи влизат без да се редят и прочие, но точно за Лувъра конкретно ние няма да можем да влезем с нашата група, защото се записахме последни за екскурзията и ни обясниха, че няма места едва ли не, има максимален брой и вече е надвишен. Ще видим на място освен ако нещо ни съдействат. Ще внимаваме значи къде сядаме да хапваме, но със сигурност ще пробваме тези изделия macaron, за които споделяш. :)  А за корабчето по Сена вече даже го заплатихме, та нямам търпение  :) . Благодаря , ще се отдам изцяло, отдавна ми е мечта да посетя този град. :)

Връзка към коментар

Опасността е много разтегливо понятие. Опасно вечер е в Йоханесбург, Дакар и Каракас, в Париж каквото и да е не е истински опасно. Още повече, че голяма (огромната) част от престъпността там е дело на наши инрумънски мургави съграждани и опасността се свежда до това да ви вземат телефон, чанта, дребна престъпност. Но като цяло не е страшно и е малко вероятно да има проблеми дори вечер в метрото. Има си и места където е по-добре да не сте късно вечер де, като навсякъде.

 

Конкретно за Бобини, обикновено парижко предградие е и не мисля че може да се случи каквото и да е. Мое би ще ви трябва време да свикнете с хората от африкански произход, без да сте постоянно нащрек (пусти предразсъдъци). Избягвайте тълпи северноафрикански младежи с анцузи все пак, преминете дискретно на другия тротоар. Като цяло са безобидни.

 

Париж през нощта е прекрасен, не се лишавайте от възможността да му се насладите. Не носете обаче много пари кеш, ценности и таблети.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Аз ,като се сетих за френските бирички , клавиатурата ми се разтрепери :) и забравих да отбележа , че сред задължителните кулинарни е лучена супа. Опитах я на 5-6 места и винаги имаше нюанс във вкуса.

Шопинг в галери Лафает ( или наблюдаване, как този процес се осъществява от азиатските дами и господа) е и разходка с голям арт заряд.

Да, нощен Париж е спокоен, друг и пак прекрасен.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

А аз да попитам ..понеже wizz пътуват до Beauvais airport.. от там с какво най-евтинджос се стига до Париж? :) с ей тва http://aeroportbeauvais.tickeasy.com ако се букне онлайн излиза за 2ма човека в двете посоки 63,60 евро или по 15,90 на човек на посока. и е точно след/преди полетите ми туй автобусче .. Да я правя ли сделката или някой ще предложи нещо по-добро :)

Връзка към коментар

А аз да попитам ..понеже wizz пътуват до Beauvais airport.. от там с какво най-евтинджос се стига до Париж? :) с ей тва http://aeroportbeauvais.tickeasy.com ако се букне онлайн излиза за 2ма човека в двете посоки 63,60 евро или по 15,90 на човек на посока. и е точно след/преди полетите ми туй автобусче .. Да я правя ли сделката или някой ще предложи нещо по-добро :)

Няма по-добро. Може да си купите билети и на място.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Дефиницията на "по-добро" е важна. По-евтино - има, и то няколко варианти. По-пряко, освен такситата, май не.

Тук е "официалната" информация: http://www.aeroportbeauvais.com/acces.php?lang=eng

 

Такси с фиксирана цена до гарата в Бове, после влак до Gare Du Nord.

Нещо от рода на 20 евро двупосочния май беше.

Edit: Гледам, че има(ло) и маршрутка от летището до гарата за 4 евро.

 

Ето тук е с шаренко нарисувано :)

 

Отделно, имаше няколко "нетрадиционни" превозвачи, с някакви големи маршрутки между Beauvais и Roissy. Забравил съм сайта :(

 

Edit: Припомних си, че има и частни автобуси от паркинга на Бове до най-близката метростанция Porte Maillo, от сорта на 12-15 евро, и после се мятате на метрото.

Съшо така, тези от supershuttle.fr могат да ви закарат с автобуса до хотела директно, около 60тина евро излиза на човек..

 

 

За по-напреднали (или смели) - автобусният им транспорт е приказка. Стига да знаеш къде какво да търсиш. Ето тук подхвърлят няколко идеи: http://www.oise-mobilite.fr/presentation/?rub_code=74

 

Идеята е, че районите в близост до Париж са с нещо като селски транспорт, който не излиза в http://www.ratp.fr, а си има свои страници. Хубавото е, че за него важат магнитните карти за зона 5, купени от/за Париж :) С малко планиране може да се намери линия от покрайнините, която стига до периферията на градските такива.

 

По-евтино .. трудно.

Редактирано от macf1an
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.