Прескочи до съдържание

Кой какви лекарства носи при пътуване?


Препоръчани мнения

Темата за Бирма ме подсети да си поговорим за това кой какви лекарства носи при пътуване. "Спешен шкаф" или " Бойна готовност" - лекарства от първа необходимост. Изключвам лекарствата за системни хронични заболявания, които по презумпция се носят навсякъде.

Аз си имам едно списъче, което допълвам, в зависимост от мястото, за което сме тръгнали.

Мога да го споделя, ако не е против правилата на форума.

Връзка към мнение
Георги Матеев

Не се бях замислял досега, но на практика никога никъде не съм носил лекарства със себе си. Е, освен ако изключим капки за нос по някой път :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Винаги си нося следните хапове: аналгин (на хапче и в течно състояние), алергозан, хапчете против разстройство, аспирин (за всеки случай)- макар че от ходене никой не е получил до сега мусколна треска :lol: , хапчета против повръщане, активен въглен- ЗАДЪЛЖИТЕЛНО! (от последният път имам лоши спомени) :wacko: .

Мисля че това са основните!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Вече всякакви, откакто се оказа, че в Гърция не знаят какво е Валидол, дори и сред като им наврях химичната формула от уикипедия.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Нося лекарства според дестинацията и като гледам писалите преди мен май влача огромно количество лекарства :)

В Европа само основните неща за простуда и болка, но като тръгвах за Кабо Верде, дето уж е Африка, ама се оказа не съвсем, носих какво ли не: Широкоспектърен антибиотик и пробиотици за него; хапчета за повръщане и хранителни отравяния, хапчета за разсройство за всеки случай (лекарката ме посъветва да търся такива на място), хапчета при ухапване от змии и несекоми (тъй като нямам представа дали имам алерии от тези неща, не противоотрови), маларон, аспирин и аулин за силна болка (зъболекар ми каза, че може да спре и стоматологична инфекция),  всякакъв вид лепенки и марли, ибупрофен, нещо за гърло, лиотон за уморени крака и т.н.

Нося и рецепта за повечето неща, за да не стане някъде фал.

 

Да не забравя, че неотлъчно с мен са слънцезащитни за лице и устни, репеленти, вкл. и такива за контакт.

Редактирано от mililia
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

всеки път:

болкоуспокояващо (Аулин или друго)

антибиотик - някакъв популярен

разтворими прахчета за настинка

таблетки против разстройство

капки за болки в ушите (никога не съм ползвала, но все си мисля, че болката ще е много неприятна и ги мъкна)

анкерпласт-лепенки с марлички

аутан против комари в летен сезон (никога не ми помага, винаги ме нахапват)

 

при продължителни полети и голяма часова разлика:

Мелатонин-за спане в самолета и регулиране на джет-лег първите дни.

Магнезий+Калций+витамини (Допелхерц актив) за регулиране на обмяната (тоалетната) също за първите дни.

 

В повечето случаи не се е налагало да ползвам лекарства, но стоят до куфарите в един удобен несесер от Delta airlines, винаги готов комплект за пътуване. Само преглеждам годността, но изброените лекарства обикновено имат 3-4 г. годност.

 

Не съм се сетила за алергозан - постът на ElenaS ме подсети сега, може да го включа в аптечката за пътуване.

Рецепти не нося, защото търговските имена на лекарствата са различни във всяка страна, а и регулациите им за лекарства с рецепти са различни.

Връзка към мнение

Наистина зависи от дестинацията. Аз също носих последно какви ли не лекарства. Да чукам на дърво, освен антималарийната прокфилактика, не ми се е налагало досега да пия други. Всеки страда от различни неща, при един е стомах, друг има кожни прблеми, трети зъби... Строго индивидуално е.

За по-малко от две седмици обикновено не нося лекарства. За по-дълги периоди нося с мен хапче за глава, за хрема, за температура, за кашлица, широкоспектърен антибиотик, хапчета за корем, за разстройство, обезболяващо, локален антибиотик и антисептик. Сега си взех и марля че не се знае.

Един съвет: ако пътувате в страни с ниско ниво на здравеопазване си носете с вас превръзки, стреилни спринцовки и игли. Дано никога не ви се наложи да ги ползвате в такива страни, но поне ще сте сигурни, че няма да ви боцнат с нещо трета употреба.

Втори съвет: винаги проверявайте дали дадено лекарство е легално на територията на държавата където ще пребивавате. Имаше наскоро случай на арестувани французойки в Грузия заради притежание на лекарства с кодеин, забранен  в страната. Бяха 9 дни в затвор.

Много случаи има и със субутекс (не вярвам някой тук да го използва, то е заместител на метадона при хероинозависими), нелегален в много държави, и присъдите са особено тежки.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз си имам едно списъче, което допълвам, в зависимост от мястото, за което сме тръгнали.

Мога да го споделя, ако не е против правилата на форума.

Предполагам, че всеки се учи от своя и чуждия опит, така че би било интересно за всички, а за мен - определено.

Връзка към мнение

Беналгин или нурофен против главоболие, защото мигренясвам от време на време. Не че помагат кой знае колко, но ако се усетя навреме вземам предварително и тогава може и да ми се размине. Иначе ми се отравя деня.

 

Редакция: забравих да добавя и цитопласт, че стават бели понякога.

Редактирано от NikolaiRG
Връзка към мнение

Моят списък се състои от нещата, които обикновено се намират в домашната ми аптечка - упсарин, нурофен, лепенки, алергозан за мазане (понякога получавам слънчева алергия), пробиотик и спазмалгон. Рядко се е налагало да ги ползвам, но не пречи да са в мен :-)!

Връзка към мнение

Активен въглен , спазмалгон ,но-шпа , ибупрофен , антибиотик ,трихомонацид или флажил , упсарин за мускулната умора, памук , марли , игли и спринцовка, смекта.

Активен въглен , спазмалгон ,но-шпа , ибупрофен , антибиотик ,трихомонацид или флажил , упсарин за мускулната умора, памук , марли , игли и спринцовка, смекта.

Солиден брой лепенки за крака ако не е морска дестинация :)

Връзка към мнение

Предполагам, че всеки се учи от своя и чуждия опит, така че би било интересно за всички, а за мен - определено.

Първо да предупредя, че гледам на нещата професионално и ще систематизирам. Това, което пиша е за дългите дестинации и предимно за тези в Азия и Африка. За Европа няма нужда толкова подробен списък.

 

1. Широкоспектърен антибиотик - обикновено Далацин С от 300 мг.+Линекс /пробиотик/

2. За уро-генитални инфекции - Ципрофлоксацин - може да се комбинира с другия АБ при тежки инфекции.

3. Противоалергично:

 - таблетки - обикновено Зиртек

 - за мазане на разни обриви и ухапвания - Фенистил гел

 - нося и стерилни спринцовки + Урбазон за алергичен шок

4. Болкоуспокояващо - обикновено нося Спазмалгон, защото в него има 500 мг аналгин / метамизол натрий/.

И се ползва и като болкоуспокояващо, и като спазмолитик - при стомашна или друга колика.

5. Винаги нося и Но-шпа - пак е спазмолитик.

6. Нестероидно противовъзпалително - за всякакви болки от ставен или мускулен характер - навяхване, разтягане на сухожилие, ставни отоци всякакви болежки от зъбен и ушен характер.  Може да бъде: Афламил, Енетра, Нимизил, Ибупрофен, Етодин форте, Кокстрал, Индометацин и пр/ безброй са/. Аз лично нося Аулин на прах, защото действа почти мигновено. Изсипва се пликчето в устата и се пие вода - така се резорбира по-бързо, отколкото - разтворен във вода.

7. Валидол и Валериан - да се има предвид, че Валидолът може да предизвика рязко спадане на кръвното налягане.

8. Капки за очи - задължително! Винаги нося Тобрадекс - има противовъзпалителна и антибиотична съставка. Освен това, може да се ползва като капки и  за нос, и за уши. Внимание - това важи само за очните капки - ушни и носни не могат да се ползват за друго, освен предназначеното! Винаги имам по 2 шишенца, че са мънички.

9. За стомашно неразположение - Имодиум /има един, който се дъвче/ или Лопедиум+прахчета Смекта или Ентерол.

10. Съответно - нещо за обстипация /запек/ -  капки Дулколакс пико / ама до сега не ми се е случвало да се ползват, та ще го изхвърлям от списъка. Но за някого, който има такива хронични проблеми си трябва.

11. За стомашни проблеми - нещо от тези : Омепразол, Биопразол, Ранитидин - често стомахът се дразни от непривична храна, помагат за това.

12. За повръщане - Натриев цитрат на прахчета.

13. Разни видове цитопласт - с различни размери.

14. Репеленти - за мазане, пръскане и за  стаята.

15. Антибактериален гел - в ДМ продават едни малки шишенца, стават и за ръчния багаж, за в случаите, когато няма с какво да се измият ръцете. Антибактериални мокри кърпички. /това си е професионална деформация/

16.За инцидентно скачане на кръвното  и на първо време - Нифедипин.

17. За отоци - често при дългите полети и много стоене на крак  отичат краката - Дехидратин нео.

18. Имаме ваксини против Хепатит А, Б и против Тетанус.

19. Лекарство за малария, в областите, където има риск.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 15
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Хубав списък.Имам една забележка към нифедипина-вече не се използва за сваляне на кръвното извън лекарски кабинет.Особено без измерване,може да причини рязък спад в кръвното налягане и дори инфаркт и поради тази причина беше изваден от рутинна употреба.По- безопасно е да се замени с хлофазолин, разбира се след измерване на кръвното.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Първо да предупредя, че гледам на нещата професионално и ще систематизирам. Това, което пиша е за дългите дестинации и предимно за тези в Азия и Африка. За Европа няма нужда толкова подробен списък.

Малии, в Сингапур може да те обесят за тази аптечка.  :P 

всъщност благодаря, че споделяте. Щото ние караме на чисто суеверие, демек колкото повече носиш по-малко ще ти дотрябва. 

Аз да питам професионалистите. Някаква допустима дрога за дълги полети? Едвам ги изтрайвам, твърде съм обемист за самолетните седалки и след повече от 3 - 4 часа почвам да откачам че не мога да се протегна. Не мога да заспя по време на полет. Пробвал съм с алкохолна анестезия ама не става. Търся нещо ефикасно и без жълта рецепта естествено, дето да ме трупира на седалката без да ме убие или върже.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Пробвай "Зопиклон" , но на другия ден не ме псувай за горчилката в устата ;)

Затова препоръчвам само когато наистина трябва даси отпочинеш.

Не съм срещал по-ефективно средство , което да е без жълта рецепта и да си струва.

Иначе помня времената когато диазепам и подобни се продаваха както аспирина днес ...

 

Пробвал съм валидол , валериан , мелатонин , но само тая немска горчилка наистина действа при мен.

http://apteka.framar.bg/08001123/зопиклон-табл-7-5-мг-10

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Малии, в Сингапур може да те обесят за тази аптечка.  :P 

всъщност благодаря, че споделяте. Щото ние караме на чисто суеверие, демек колкото повече носиш по-малко ще ти дотрябва. 

Аз да питам професионалистите. Някаква допустима дрога за дълги полети? Едвам ги изтрайвам, твърде съм обемист за самолетните седалки и след повече от 3 - 4 часа почвам да откачам че не мога да се протегна. Не мога да заспя по време на полет. Пробвал съм с алкохолна анестезия ама не става. Търся нещо ефикасно и без жълта рецепта естествено, дето да ме трупира на седалката без да ме убие или върже.

Аз ползвам атаракс. Първия път едно не ми подейства после взех две и успях да поспя в 11 часовия полет. Много боли врата след това. Не знам как се взима и дали трябва рецепта, аз съм привилегирован - гаджето работи в психиатрия.

Връзка към мнение

Ауу недей бе, човек .. две таблетки!? Атараксът си е почти психотропно .. чел си му листовката, предполагам?

Аз като трябва да го пия периодично и направо изтръпвам като знам какво ме чака ..

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Пише че максимума е 300 грама, а таблетката е 25 май.. Не ми се е налагало да пия отдавна и не си спомням точно, върти ми се в главата две половинки, вместо една може би.. Сега ме хвърли в съмнение! Който смята да пие атаракс да се консултира с лекар преди това и да не пие алкохол. На другия ден все едно съм друсан освен че съм схванат и съм сменил климата и полукълбото за една нощ, атаракса си влияе допълнително. Но поне спя с него. Иначе ме хваща клаустрофобия а в дълъг полет не ме свърта да гледам филм, гледам (отчайващо бавното) придвижване на самолета на картата . После се унасям две минути и като се събудя си мисля че е минал един час... После се разочаровам. Пуши ми се, пикае ми се а за да изляза трябва да вдигна трима човека... Ужасно е. Отплеснах се малко...

Редактирано от Kaloyan89
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз да питам професионалистите. Някаква допустима дрога за дълги полети? Едвам ги изтрайвам, твърде съм обемист за самолетните седалки и след повече от 3 - 4 часа почвам да откачам че не мога да се протегна. Не мога да заспя по време на полет. Пробвал съм с алкохолна анестезия ама не става. Търся нещо ефикасно и без жълта рецепта естествено, дето да ме трупира на седалката без да ме убие или върже.

Предлагам антиалерзин,предвид предполагаемите килограми около стоте,необходими са 2 таблетки.Предимства ниска цена мисля 2,3 лева,не е необходима рецепта,може да се ползва и при алергични реакции,премахва гаденето при полет.Ако полета е по -продължителен,може да се комбинира с мелатонин,но не по- малко то 3 мг.,възможно е и две таблетки,практически никакви странични действия и си свеж като репичка сутринта.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Пантелей пътник

Аулин или Проалгин за глава.

Но шпа или Спазмалгон за болки.

Осцилококциум и Терафлу на прах- предгрипно ако стане:)

Лопедиум и Церукал/ при разстройство и повръщане/

Репелент за комари и др. и малката тубичка на Бочко при ухапване от насекоми

Алгазан или Арника-та на немския Кройтерхоф за мускулни болки, схващания и т.н.

 

и май това ...а, и добрите стари лепенки, да:)

Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Първо да предупредя, че гледам на нещата професионално и ще систематизирам. Това, което пиша е за дългите дестинации и предимно за тези в Азия и Африка. За Европа няма нужда толкова подробен списък.

 

...

14. Репеленти - за мазане, пръскане и за  стаята.

....

 

Удобно ли е да препоръчаш репеленти? Обикновено нося аутан, но не е много ефективен, а ни предстои първото пътуване в Азия, Шри Ланка през февруари и се надявам на по-добра идея. Изпитвам доста сериозен ужас от насекоми, който те не споделят ни най-малко. Благодаря предварително  :)

Връзка към мнение

Удобно ли е да препоръчаш репеленти? Обикновено нося аутан, но не е много ефективен, а ни предстои първото пътуване в Азия, Шри Ланка през февруари и се надявам на по-добра идея. Изпитвам доста сериозен ужас от насекоми, който те не споделят ни най-малко. Благодаря предварително  :)

И аз-алергична съм на ухапвания и се пазя много.

За дрехите си знаеш-дълги ръкави и крачоли,памучно, леко.

Ние ползваме гривни и лепенки. Лепенките лепя навсякъде по дрехите - по крачолите, яката, шапката и ръкавите. Според мен са много добри. Изглеждат като усмихнатото емотиконче,жълти и веселки. Освен това се плескам с масло от лимонова трева и капвам тук-там по дрехите. Много е ефикасно, това масло се продава по аптеките и здравословните магазини. В малки шишенца е и може в ръчния багаж. Гел за мазане ползвам на Брос .против комари и кърлежи. Аутан също,но шпрей, след като съм се омазала с изброеното до тук, го нося в чантата за всеки случай.За в стаята машинка с течност на Райд.

С тези предпазни мерки за месец по Бирма и Филипини мога се похвали, че не ме ухапа кьорав комар. За сметка на това, като се прибрах, нашенските едва не ме опоскаха нацяло. Добре, че мръвка -бол.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Благодаря, Александра, аз не съм алергична към нищо или поне не знам. Но много ме хапят, а всякакви рани и пъпки ми заздравяват много по-бавно от на другите хора. 

Виждала съм лепенки на децата в комплекса до работата. Но бавачките казаха, че не са много ефикасни и ги забравих като вариант. Ще си взема, за да пробвам. Различни марки ли са? Имам си машинка райд с течност, но винаги си я забравям. В Барселона забелязах, че машинката с таблетки работи доста добре. И Брос ще взема, за маслото от лимонена трева не съм сигурна.

Връзка към мнение

Благодаря, Александра, аз не съм алергична към нищо или поне не знам. Но много ме хапят, а всякакви рани и пъпки ми заздравяват много по-бавно от на другите хора. 

Виждала съм лепенки на децата в комплекса до работата. Но бавачките казаха, че не са много ефикасни и ги забравих като вариант. Ще си взема, за да пробвам. Различни марки ли са? Имам си машинка райд с течност, но винаги си я забравям. В Барселона забелязах, че машинката с таблетки работи доста добре. И Брос ще взема, за маслото от лимонена трева не съм сигурна.

Ааааа, не го пренебрегвай - аз това го научих във Виетнам. А и мирише много приятно на лимон, до скоро у нас нямаше, ама вече има и то, на българска фирма.Аз, даже си капвам по няколко капки в автомата за течен сапун, че си мия ръцете по сто пъти дневно-хем ухае добре, хем не се напукват зимата. Абе- вземи си от всичко, че комарие, нали знаеш, са много опасни с това, което пренасят. В медицината има една максима - по - добре да се направят сто излишни неща, отколкото да се пропусне едно важно.
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.