Прескочи до съдържание

Градски такси в Италия


woman_in_white

Препоръчани мнения

Тя има своя карта, но е Виза Електрон - кредитно-дебитна  :)

Ще им пиша, но едва ли ще се разберем. В сайта им пише, че говорят 4 езика, но от отзивите е ясно, че това е силно преувеличено. По-скоро дъщеря ми ще научи италиански...

 

Италианците предпочитат плащане кеш :rolleyes: Зимата в Рим макар, че гарантирахме стаите с кредитни/дебитни карти (не беше блокирана сумата), въртяха и сукаха да платим кеш стаите, а сити таксата задължително я поискаха кеш... 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Италианците предпочитат плащане кеш :rolleyes: Зимата в Рим макар, че гарантирахме стаите с кредитни/дебитни карти (не беше блокирана сумата), въртяха и сукаха да платим кеш стаите, а сити таксата задължително я поискаха кеш... 

 

Не е хубаво да се обобщава на база единичен случай. Думата "предпочитат" е правилно употребена, макар и в друг контекст. Ежегодно пътувам до различни градове в Италия и винаги плащам с кредитна карта. Да, веднъж ми се случи да платя кеш, но това беше защото ПОС терминалът на хотела не успяваше да направи връзка с обслужващата банка. Във всички случаи са ми издавали и фактура без дори да попитам за нея. Това във връзка с друго обобщение, които казваше, че италианските хотелиери не издавали фактура. Вярно е, че съм много внимателен при избор на хотел и като цяло предпочитам по-скъпото пред по-евтиното, но в Италия съм отсядал и в хотели с три звезди, но въпреки това съм плащал с кредитна карта и съм получавал фактура. С две думи, нека не обобщаваме...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев

а сити таксата задължително я поискаха кеш... 

 

В тази връзка да направя едно интересно уточнение. През юли когато ходих в Рим се случи така, че при настаняването в хотела нямах никакви пари в брой. Когато ми поискаха сити таксата си подадох кредитната карта, но ми казаха - приемаме само кеш. И тъй като нямах рецепционистката каза - ами в такъв случай ако искате може да не я плащате въобще. И аз - е как така? При което тя ми подаде една декларация (официална бланка от община Рим), в която декларирах, че не мога да платя таксата поради липса на кеш и въпроса приключи. Не ме потърсиха повече за тази такса.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Георги ме подсети, че при едно от посещенията ми на Венеция, действително плащах сити таксата в кеш. Обясних си го с различното основание на плащането. Очевидно цената на нощувката постъпва по банковата сметка на хотела и няма проблем да бъде платена с кредитна карта. Сити таксата би трябвало да бъде внесена по сметка на общината. Явно някои хотели предпочитат да не се занимават с допълнителни преводи от своята към общинската сметка и събират таксата в кеш, след която периодично я внасят в общината. Сега като се замисля, убеден съм, че ако тогава бях настоял да платя с карта в крайна сметка щяха да се съгласят или пък щеше да се случи нещо подобно на ситуацията с Георги. Хотелът беше тризвезден в Местре, това за информация...

Връзка към мнение

Не е хубаво да се обобщава на база единичен случай. Думата "предпочитат" е правилно употребена, макар и в друг контекст. Ежегодно пътувам до различни градове в Италия и винаги плащам с кредитна карта. Да, веднъж ми се случи да платя кеш, но това беше защото ПОС терминалът на хотела не успяваше да направи връзка с обслужващата банка. Във всички случаи са ми издавали и фактура без дори да попитам за нея. Това във връзка с друго обобщение, които казваше, че италианските хотелиери не издавали фактура. Вярно е, че съм много внимателен при избор на хотел и като цяло предпочитам по-скъпото пред по-евтиното, но в Италия съм отсядал и в хотели с три звезди, но въпреки това съм плащал с кредитна карта и съм получавал фактура. С две думи, нека не обобщаваме...

 

За сити таксата от рецепцията са ми обяснявали, че искат кеш, защото отива по друга сметка -тази на съответната Община.

За хотелите в Италия, обикновено използвам някой сайт за резервация... по-добра цена, по-добри условия и ред причини и не се занимавам с плащане на нощувките на място (аз също предпочитам 3-4* хотели за Италия) :) . Някъде ми издават фактура, другаде не...

Конкретния хотел за когото говоря в Рим го букнахме от сайта на хотела (беше с най-добра цена и без право на отказване) един месец преди настаняване. Бяхме група от 10 души и всяка двойка си букна сама хотела (хотела се водеше 4*). Парите ни въобще не бяха дръпнати от картите... дори някои от приятелите ми се притесниха и писаха мейли дали всичко е наред с плащането. Обясниха им, че ще се плати като пристигнем. При плащане на рецепцията ни обясниха, че предпочитат плащането за нощувките да е в брой. Някои платиха в брой, а други с кредитна/дебитна карта (не беше отказано плащане). Но сити таксата всички платихме в брой. Фактура не ни беше издадена... <_< Някаква бележка, че стая еди коя си е платила еди колко си. Дори за една от стаите не дадоха и такава (бяха платили в брой) и се бяха притеснили дали няма да им ги дръпнат и от картата.

По отношение за издаване на касова бележка: При купуването на Рома пас от една будка за вестници на Термини (където спират автобусите от летището) и касова бележка не ни дадоха за тях. Говоря за 10 бр. на обща стойност 340 евро. Продавача ни каза, че си пишело на тях, че стрували по 34 евро... :mellow:

 

В тази връзка да направя едно интересно уточнение. През юли когато ходих в Рим се случи така, че при настаняването в хотела нямах никакви пари в брой. Когато ми поискаха сити таксата си подадох кредитната карта, но ми казаха - приемаме само кеш. И тъй като нямах рецепционистката каза - ами в такъв случай ако искате може да не я плащате въобще. И аз - е как така? При което тя ми подаде една декларация (официална бланка от община Рим), в която декларирах, че не мога да платя таксата поради липса на кеш и въпроса приключи. Не ме потърсиха повече за тази такса.

 

Другата седмица ще се опитам да платя с кредитна карта сити таксата в Рим и ще видя какво ще стане B)

Връзка към мнение
Георги Матеев

Георги ме подсети, че при едно от посещенията ми на Венеция, действително плащах сити таксата в кеш. Обясних си го с различното основание на плащането. Очевидно цената на нощувката постъпва по банковата сметка на хотела и няма проблем да бъде платена с кредитна карта. Сити таксата би трябвало да бъде внесена по сметка на общината. Явно някои хотели предпочитат да не се занимават с допълнителни преводи от своята към общинската сметка и събират таксата в кеш, след която периодично я внасят в общината.

 

Според мен причината е съвсем друга и доста по-прозаична. Както знаем банките взимат 2-3% от търговеца при плащане с карта. На практика това значи, че ако сити таксата се плати с карта хотелът ще трябва да се бръкне за да доплати разликата когато внася парите в общината.

 

Това обяснява и защо моят хотел с такава лека ръка прежали сити таксата. На тях просто им беше по-изгодно да прецакат община Рим с 32 евро, отколкото те да се набутат с 1 евро защото аз настоявам да ползвам карта.

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Според мен причината е съвсем друга и доста по-прозаична. Както знаем банките взимат 2-3% от търговеца при плащане с карта. На практика това значи, че ако сити таксата се плати с карта хотелът ще трябва да се бръкне за да доплати разликата когато внася парите в общината.

 

Да, твърде е възможно именно това да бъде реалната причина. Не познавам банковата система в Италия, но наскоро с изненада установих, че банковата система в Холандия функционира по съвсем различен начин. Онлайн преводи на суми от собствена сметка към чужда сметка, онлайн плащане към търговци, плащане на ПОС терминал, теглене на суми от банкомат и т.н. са напълно безплатни услуги за притежател на банкова сметка в Холандия. За цялата тази работа банката дърпа някаква съвсем дребна сума на тримесечие и нищо повече. Останалото е напълно безплатно за клиента, но особеното е, че няма олихвяване на сумата по сметката. Интересна система...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Банковата система в Италия беше ужасна преди 10 години, плащаш си, за да си държиш парите в банката (тая дивотия "такса за поддръжка на сметка" не я приемам и това си е), и на всичко отгоре плащаш такса като си закриваш сметката... А ако не си италианец и искаш да си напълно изряден, плащаш допълнителни такси, за да компенсираш нелегалните чужденци вероятно...

Връзка към мнение

При някои от нощувките ми в Италия /и в 4-звезден хотел, и в B&B ми се случи/ ми отказаха да ми вземат сити такса. Питах хазяина от B&B-то защо е така и се оказа, че така укриват данъци  :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И на мен градският данък са ми го искали в брой. Отнася се за хотели в Италия - единият надежден, а другият "ненадежден". Проблемът беше, че при втория хотел в резервацията въобще не пишеше за градски данък. Когато зададох въпрос, ми беше отговорено с многозначителния въпрос: "А вие от Милано ли сте...?".

Връзка към мнение

Още нещо странно. Резервирах хотел във Венеция от Венере - сити таксата е 3,5. Поглеждам в Букинг - там е 2,5. В сайта на хотела пък нищо не пише.  :)

Връзка към мнение

Още нещо странно. Резервирах хотел във Венеция от Венере - сити таксата е 3,5. Поглеждам в Букинг - там е 2,5. В сайта на хотела пък нищо не пише.  :)

Имаше някакво увеличение на сити-таксите не много отдавна, но не си спомням подробности за коя категория хотели се отнасяше... 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако не ме лъже паметта, размерът на сити-таксата във Венеция е различен през лятото и зимата, както и че се определя от звездите на хотела. 

Връзка към мнение

Ако не ме лъже паметта, размерът на сити-таксата във Венеция е различен през лятото и зимата, както и че се определя от звездите на хотела. 

Това е така, но аз проверявам за една и съща дата - началото на март ?!

Връзка към мнение

В Рим увеличиха сити таксите от 1-ви септември 2014 година. Ако някой ще пътува натам нека има в предвид, че цените са повишени.

post-2076-0-29119000-1414700440_thumb.jpg

Връзка към мнение

Това е така, но аз проверявам за една и съща дата - началото на март ?!

 

noshna_ptica в прикачения файл (на италиански е  :rolleyes: ) на 4 стр. са сити таксите във Венеция от юли 2014 г.

 

Взети са от този сайт: http://www.comune.venezia.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/47786 :)

DG_2014_340_TESTO.pdf

Връзка към мнение

Това не обяснява защо за един и същ хотел за една и съща дата таксата е различна. Разбира се, че това 1 евро разлика няма да провали ничие пътуване, но ми се стори любопитно. Както и да е, вероятно е италианска загадка...

Връзка към мнение

Това не обяснява защо за един и същ хотел за една и съща дата таксата е различна. Разбира се, че това 1 евро разлика няма да провали ничие пътуване, но ми се стори любопитно. Както и да е, вероятно е италианска загадка...

 

По-скоро някой от сайтовете не е актуализирал цените си :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В Ибис в Милано преди 2 седмици платих градската такса с кредитна карта. Въобще не са поставяли въпроса за плащане в брой. Значи си зависи от самия хотел.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

В началото на ноември бях в Рим

 

Другата седмица ще се опитам да платя с кредитна карта сити таксата в Рим и ще видя какво ще стане B)

 

Пропуснах да споделя, че в хотела, в който бях отседнала в Рим преди 2 седмици без проблем платих с дебитна карта Сити таксата (за разлика от този през януари). Явно си зависи от политиката на хотела :)

Връзка към мнение

И аз до сега тази такса все съм я плащала заедно със сметката за хотела и никъде не са ми я искали отделно от плащането с картата. Сигурно си зависи от хотела.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.