Прескочи до съдържание

Увеселителен парк Port Aventura, Испания!!!


Георги Василев

Препоръчани мнения

Георги Василев

Здравейте, надявам се темата да ви допадне. Като човек на "екстремизма" съм силно въодушевен, че мога някъде да "излея" впечатленията си, както и да дам някои препоръки. До сега съм успял да посетя само три от тях (предстои четвърти), защото така са разпръснати из Европа, че е не винаги е лесно да се добереш до тях, но съм упорит, така че ще има ефект след време. Започвам с малко и ще гледам в най-скоро време да допълвам. В тази тема конкретно ще ви запозная с Port Aventura Theme Park в Испания.

 

 

Port Aventura и Salou

 

Къде: Испания, провинция Тарагона. Намира се на около 120км. южно от Барселона по крайбрежната ивица. 

 

Как да стигнете: Паркът се намира в непосредствена близост до курортното градче Салоу. До него може да достигнете с влак или с кола. Мисля, че можете и с автобус, но автобусите ходят до съседния град - Камбрилс ( Cabrils ), но няма да ви заблуждавам излишно. Методът по който аз съм стигал до там е с влак. Пътуването може да трае от 50 минути до 1.45 минути, зависи дали ще се качите на експрес или на пътнически. И в двата случая е много удобно и приятно. Влкачето се движи покрай брега и особено от май до септември е много живописно. Влак за Салоу, можете да вземете от двете централни гари в Барселона; Barcelona Franca и Barcelona Sants. И двете са на много комуникативни места, а в Barcelona Sants спират и линии на метрото, така че е още по удобна. Цената на билета за пътнически влак е около 7-8 евро на човек в едната посока. Цената на експреса варира  от 17 до 23 евро. Може да проверите от тук  http://www.renfe.com

 

ВАЖНО!

Влакът който ви трябва е с крайна спирка Тарагон (Tarragona), но имайте предвид, че не всеки влак до Тарагона спира в Салоу! Това проверявате през сайта горе или на място на касата. Общо взето, ако първият не спира, втория спира, но тук вече има значение и от сезона и така. :) Разлика в цената на билета от сайта и на място, няма. Поне когато аз бях последно (есен 2013) нямаше.

 

С две думи за Салоу

 

Типичен морски курорт, но от по провинциален тип. Иначе казано не е някоя лъскавиня и тузарщина. Има хубави хотелчета, има и лоши, има и такива на които видимо им личи, че се нуждаят от малко козметика и прочие. Аз съм от този тип пътешественици за които хотела не е от голямо значение. Държа само на две неща: самостоятелна стая, а не обща с непознати и самостоятелна баня. От там насетне нямам никакви капризи и претенции. Не виждам смисъла от това да тъна в лукс или в кой знае какво удобство при положение, че съм отишъл да видя, да вкуся, да пипна, а не да спя, но въпрос на гледна точка :) Та Салоу си има хубав плаж, но през месеците юли и август е много пълно навсякъде, включително и на плажа, но се преживява :) Многобройни магазинчета за сувенири и каквото се сетите, както и много открити (без зимата) заведения. Не съм голям фен на клубовете и дискотеките, така че там съм пас, но знам, че има поне три :) Цените в заведенията са приемливи с малки изключения през пика на сезона (юли, август) Не се заемам да описвам меню, но по спомен първо, второ и трето с голяма бира беше около 12-15 евро. Хотли има много и според мен за всеки вкус. Във всеки сайт за хотели можете да видите какво се предлага. Аз лично съм бил в тези четири:

 

Los Peces

Catalonia Gardens

Suite Apartments Arquus

- Almonsa Playa - този мисля, че или не съществува под това име вече или изцяло не функционира.

 

Всички изброени са хотели с апартаменти, 2 стаи, хол с кухненски бокс и баня с тоалетна.....и тераса. От изброените бих препоръчал Los Peces, като че ли най-добре беше от към цена, местоположение и условия. В Catalonia Gardens също не е лошо, но е по тесничко и незнайно защо имат огромен дефицит на хавлии :) Апартаментите обикновено са за минимум 2-ма и максимум 5-ма, но на места може и 6 човека......за всеки ще има легло, а не кушетка. Цената за тридневен престой за 3-ма души при мен излезе 120 евро през месец май и горе долу е същата цената и за септември и октомври. В пика на лятото не съм бил, защото е твърде горещо, но по мой проучвания цените са x2 за юни и x3 юли и август. Препоръчително е да си се съберете група 5-6 човека и тогава излиза най на далавера :) Извинете ме, че се разлях, но се старая максимално да ви дам информация. Има две спирки на които може да слезете от барселонския влак - Port Aventura и Salou. Тук се преценява според местонахождението на хотела. Ако е по към центъра на града, слизате в Салоу, ако е по-назад и не е по брега, слизате на Порт Авентура. И да объркате не е фатално. Ходенето е около 20-30 минути. 

 

Ето малко снимки от Салоу

 

post-2956-0-71625000-1426079244_thumb.jpg

 

post-2956-0-40490200-1426079265_thumb.jpg

 

post-2956-0-42591600-1426079280_thumb.jpg

 

post-2956-0-42339500-1426079289_thumb.jpg

 

post-2956-0-52443200-1426079297_thumb.jpg

 

post-2956-0-57567400-1426079615_thumb.jpg

 

post-2956-0-53686800-1426079305_thumb.jpg

 

 

Port Aventura Theme Park (работи от последната седмица на март до първата на януари)

 

Макар и да не съм обиколил доста европейски паркове от такъв тип, смело мога да заявя, че това може би е най-хубавия и най-екстремния за Европа. Разположен на огромна площ и разделен на 6 тематични зони, това е едно приказно място за малки и големи. Ще се потопите в атмосферата на дивия запад, ще походите по Китайската стена, ще се разходите из зеленината на Полинезия и ще се насладите на разходката из Мексико. Няколко пъти съм го посещавал и ви препоръчвам да си вземете двудневен билет. Първо за да се насладите напълно на атмосферата и удоволствията от атракциите и второ, цената е повече от примамлива. Цената за един ден е 45 евро, а за два дни (задължително последователни) е 56 евро. Препоръчително е да си закупите билет on-line, в повечето случаи имат текущи промоции. Билети се продават във всеки хотел в Салоу, както и от официалният сайт на парка - http://www.portaventura.co.uk/ В непосредствена близост до парка има и 7 тематични хотела, но не мога да ви кажа подробности, освен, че са наистина скъпи, а предвид, че от Салоу пеша е до 30 минути не мисля, че си заслужава, но въпрос на личен избор.

До Порт Авентура има и втори парк - Аквапарк, но не съм го посещавал. На официалният сайт на парка може да откриете пълна информация и за него, както и цени и прочие. И така, разделен на шест тематични зони, пълни с атракциони за всички възрасти. С влизането си в парка ще се сблъскате с голямото езеро с танцуващи фонтани. Мелодиите и песните са създадени за парка и създават настроение още със самото влизане. Ето тук можете да видите какво представляват

 

 

post-2956-0-03009300-1426079565_thumb.jpg

 

post-2956-0-94390600-1426079574_thumb.jpg

 

Първата зона през която минавате е Средиземноморието. Малко пристанище с няколко яхти, а покрай тях няколко заведения с типично гръцки мотиви. Намира се точно до езерото с фонтаните. В зоната има само три атракции.

 

1.Furius Baco - най-бързото скоростно влакче в Европа за 2007 година. Трасето му е почти до земята и не изпъква с височина. При него впечатляващото и спиращото дъха е скоростта с която те изстрелва - 130км/ч Возенето трае едва 40 секунди, но това което ще почувствате е несравнимо с нищо друго. По трасето има само една хоризонтална инверсия, точно преди финала, която съвсем ви оставя без дъх. В линка отдолу може да видите мен и момичето с което бяхме във вихър :) Цената на това клипче е 12.50 евро. Записано е на DVD със щампа, както и DVD кутия с обложка. Диска съдържа кратко въвеждащо филмче за влакчето, вашето возене и реклама на парка. За мен е доста стойностен спомен :)

 

 

Минимална височина - 1.40м

Максимална височина - 1.95м

Видео - ДА (12.50 евро)

Снимки - НЕ

Адреналин 8/10; 

 

 

 

2. Port de la Drassana - това е мини пристанище от което в определени часове тръгват малки корабчета с туристи и ви разхождат из езерото. Възможна е и разходка по време на танца на фонтаните, но имайте предвид, че леко мокри ;) Заслужава си от любопитство, но пропуска не е фатален. За часовете на тези разходки се информирате по информационните табла, разположени из целият парк. Турът трае около 15 минути.

 

post-2956-0-65728300-1426079656_thumb.jpg

 

Основно за семейства с деца.

Няма специални изисквания и рестрикции. 

Адреналин 2/10

 

3.Estació del Nord - това е импровизирана жп. гара от която може да хванете истинска парна железница, която да ви разходи из по голямата част на парка, като по трасето си има три спирки. В детската зона и в зоната на Китай. Возенето е между 30 и 40 минути. Можете да го хванете от всяка "гара" в парка.

 

Основно за семейства с деца. 

Няма специални изисквания и рестрикции. 

Адреналин 1/10

 

 

След средиземноморието, навлизате в Полинезия. Всичко е зелено и отвсякъде звучат звуци на птици и екзотични ритми. В тази зона има няколко атракциона, основно на водна тематика. Имайте предвид, че през топлите и летни месеци съхнете за минути, а освен това до всяка водна атракция имате кабинка за изсушаване. Много е готина. За секунди бивате обдухани и подсушени. Съветът ми е да не сте със затворени обувки или, ако сте....предвидете си торбичка. Те също съхнат разбира се :) :) :) Тук в тази зона имам едно любимо място за снимки. От един дървен мост. Няма как да го пропуснете. От него виждате ТОП атракцията на парка, както и невероятната зеленина на Полинезия. На снимката ще видите и мястото където се провеждат различни шоу програми. Екзотични танцьори и танцьорки, танцуват под съпровода на жива музика, облечени в традиционни облекла, но за самите шоу програми в различните зони ще спомена най-накрая.

 

post-2956-0-54451300-1426079700_thumb.jpg

 

post-2956-0-69882100-1426079709_thumb.jpg

 

post-2956-0-56768200-1426079773_thumb.jpg

 

post-2956-0-61441900-1426079791_thumb.jpg

 

 

В Полинезия:

 

1. Tutuki Splash - водна атракция. Намирате се в лодка, която криволичи през различни улей и тунели докато не стигне връхната си точка и не ви засили от там с 50км/ч право надолу. Не си правете илюзията, че може да избегнете мокрото, невъзможно е. Атракцията е отворена през цялата година (работна на парка). 

 

post-2956-0-42528700-1426079814_thumb.jpg

 

post-2956-0-66644500-1426079837.jpg

 

 

Минимална височина - 1.20-1,40м за деца от 1.20 до 1.40м с придружител

Максимална височина - 1.95м

Видео - НЕ

Снимки - ДА

Адреналин 3/10; 

 

 

2. Canoes - водна атракция, предназначена за деца до 1.40м, няма нищо екстремно.

 

 

3.Kontiki - представлява гондола от традиционен тип, не много екстремна, по-скоро релаксираща и отпускаща. Много хубаво е декорирана и се намира в зеленината.

 

post-2956-0-55948100-1426079876.jpg

 

Минимална височина - 1.20-1,40м за деца от 1.20 до 1.40м с придружител

Максимална височина - 1.95м

Видео - НЕ

Снимки - НЕ

Адреналин 2/10; 

 

 

Между зоната на Полинезия и Китай ще откриете мястото което мога да нарека рай за всяко дете.

 

SésamoAventura - декорирана и създадена с мотиви от Улица Сезам, тази зона предлага разнообразни развлечения за малки и не съвсем толкова малки деца. Повечето съоръжения са предвидени и за родители. Има много и различни занимания и чудни цветни фигури и мотиви от улица Сезам. Тук не мога да бъда много от полза, но разгледайте тази зона по подробно в сайта на парка. Ако бях дете със сигурност майка ми и баща ми щяха да "страдата" :)

 

post-2956-0-49378100-1426079893_thumb.jpg

 

post-2956-0-49398100-1426079916_thumb.jpg

 

post-2956-0-00185200-1426079931_thumb.jpg

 

 

След пъстрото изживяване на Улица Сезам се отправяме към Китай. 

 

China - съвсем по Китайски ще ви посрещнат китайски фенери и статуи с дракони, както и типични за страната орнаменти. Това е и любимата ми зона, защото две от най-екстремните забавления са именно тук :) Разбира се има и по-малко вълнуващи, но всичко по реда си. Започвам

 

 

1. Dragon Khan - голяма виеща се, червена конструкция с много инверсии и спускания. Височината е 50 метра, а скоростта 65км/ч, но тук скоростта е примесена и с голямото количество последователни преобръщания - цели 8. Ако не греша, това влакче държи рекорда за най-много последователни инверсии за Европа (може и да лъжа, но мисля, че така беше) Чувството е неповторимо. Возенето трае около 1.30 а крясъците се чуват навсякъде. Дръжте се здраво, защото не е шега работа. По време на возенето скоростта ви се струва почти двойна. Лекото замайване на финала е неизбежно, но за любители на подобни усещания е незначително. Все пак препоръчвам на хора с проблеми във вестибуларния апарат или на които им става лошо от въртене, да пропуснат, но за всички останали е 100% задължително. Снимките на финала са умопомрачителни :) За съжаление не разполагам с такава, иначе на драго сърце щях да ви я покажа :)

 
post-2956-0-42796900-1426079973_thumb.jpg
 
post-2956-0-71969700-1426079997.jpg
 
post-2956-0-32120000-1426080025_thumb.jpg
 
 

Минимална височина - 1,40м 

Максимална височина - 1.95м

Видео - НЕ

Снимки - ДА (около 9 евро е снимката, а две са 11 или 12 евро)

Адреналин 9/10; 

 

2. Shambhala - тук съм най-компетентен. Построена е през 2012 година, тя е рекордьорка за Европа по височина и скорост. Издига се на цели 78 метра и с убийствената скорост от 134км/ч. Това аз наричам чист адреналин. Мога да го сравня със скок с бънджи. Тя е иноватор сред братята и сестрите си. Методите за обезопасяване се свеждат до една скоба, която плътно обхваща таза и двата ви крака. На практика от кръста нагоре сте абсолютно свободни за всякакви движения. Краката също са ви свободни. Изкачването е доста стръмно и почти веднага ви обзема леко чувство на съмнение в смелостта ви. Още от опашката започва адреналина със всяка крачка към влакчето, а на връхната и точка на 76 метър, чувството направо струи от вас, поемате дъж и започвате да ВИИИИИКААААААТЕЕЕЕЕЕ, защото преживявате свободно падане със скорост над 130км/ч от там имате рязко изкачване и последвашо по-ниско спускане. Минавате по нещо приличащо на панделка и отново имате леко изкачване. Скоростта е постоянна за това викайте до последно. Стигнали веднъж до края ще искате и пак и пак и пак. Препоръчвам да се пробва и по тъмно, защото усещането се засилва. Те не са осветени умишлено. Светлината която получават идва от съседни атракциони. В тъмното силуетът и е вълшебен и величествен. Ами олях се тук, но тя ми е слабост. Ето в това видео можете да видите първото ми спускане. За първи път посетих парка през 2011г., но тогава тя не съществуваше, за това през есента на 2012г. поправих грешката си :)

 

 

 

post-2956-0-24814700-1426080050_thumb.jpg

 

post-2956-0-57778100-1426080069.jpg

 

post-2956-0-32370700-1426080086_thumb.jpg

 

 

Минимална височина - 1,40м 

Максимална височина - 1.95м

Видео - ДА (14 евро е цялото ДВД)

Снимки - НЕ

 

Адреналин 10/10;

 

ВАЖНО!!! Тук няма да допуснат деца под 1.40 при никакви обстоятелства, независимо дали са с придружител или не. В началото на опашката има една седалка, копие на тази от влакчето. Ако не сте сигурни дали не сте прекалено пълни или слаби, сядате там, закопчавате се и, ако всичко изщрака, значи сте ИЗБРАНИ!!! :) Не препоръчвам за хора със страх от височини. Тук няма преобръщания...за жалост :D 

 

3. Waitan Port Ride - това пак е мини пристанище от където може да се качите на лодка, която да ви разходи от Китай до Средиземноморието по тесен канъл обвит с всякаква екзотична растителност. Може да се насладите на спокойствие и да релаксирате. Разходката е около 20-30 минути и започва от Китай.

 

post-2956-0-75110400-1426080126.jpg

 

post-2956-0-07595200-1426080141.jpg

 

 

Няма ограничения и рестрикции. Снимането е позволено. Адреналин 1/10

 

4. Cobra Imperial - това е атракция за по-малките любители на екстремното. Една не лоша въртележка във формата на китайски дракон. Скоростта е прилична, а усмивките гарантирани. Съоръжението е достъпно и за родители. 

 

post-2956-0-05824500-1426080165_thumb.jpg

 

 

!!! Деца под 1.30 задължително с придружител !!!

 

 

5. The Tea Cups - въртящ се китайски порцелан, колко интересно. Съоръжението представлява платформа с големи чинии с китайски чаши за кафе в тях. Влизате в чашата (до 4 човека на чаша) и въртенето започва. Чинията ви се върти на ляво, а чашата на където вие пожелаете. Има кормило което ви дава възможност да засилите или намалите чашата си. Освен всичко цялата "табла" с чаши и чинии също се върти. Аз лично използвам този тип атракция като прелюдия преди нещо по-екстремно. Порцелана е забавен, стига да можете да се въртите без да си "върнете" чая! :)

 

post-2956-0-04980900-1426080189.jpg

 

 

Минимална височина - 1,30м ( над 1.30 с придружител)

Видео - НЕ

Снимки - НЕ

Адреналин 3/10;

 

 

6. Infant area - това е детска зона. Предлага различни въжени катерушки, тунели, въжен лифт, пързалки. Повече наподобява градинка в парка, но за малките е много забавно. Там хората с малки деца могат да отдъхнат, мисля, че има и аниматор, а самото паркче е оградено. 

 

 

7. Angkor Ride - това е нова атракция (2014) и по времето когато бях за последно, още се строеше, но ще ви кажа какво представлява, тъй като имам опит с подобна от друг парк. Водна атракция в която ви качват на лодка (6 или 8 души) и тръгвате лека полека по едни улей, като от двете страни сте заобиколени от древни руини, змии, папагали, висока и екзотична растителност. Тук там попадате на водопади, които допълват ентусиазма ви с вода. :) Цялото нещо се развива около  голям будистки храм в сърцето на джунглата. На снимки изглежда доста интересно. Отделно всяка лодка е снабдена с водни помпи и можете да "стреляте" по следваща или предходна лодка, но могат да стрелят и по вас. На няколко пъти минавате под различни дървени мостчета и конструкции от където непознати ще ви обстрелват с вода. Получава се малко, като водна битка. Нямам представа колко трае, но не е повече от 10 до 15 минути цялото возене. Подходящо е най-вече за горещите месеци. Самата декорация на цялото нещо създава една леко мистериозна обстановка.

 

post-2956-0-66405100-1426080230_thumb.jpg

 

post-2956-0-16192600-1426080239.jpg

 

post-2956-0-15007700-1426080259.jpg

 

Минимална височина 1.30, над с придружител

Снимки: ДА

Видео: НЕ

Адреналин n/a 

 

 

След приключенията в Китай, се отправяме към Мексико и неговите забавления. Започвате да навлизате като в джунгла от която обаче се носят писъци (от щастие). Минавате покраи стари руини и храмове на Маите от където може да чуете мистериозни мелодии и звуци. С всяка стъпка се доближавате до най-голямата и висока атракция в парка, кулата на Кондора.

 

post-2956-0-57647900-1426080782_thumb.jpg

 

post-2956-0-13042600-1426080800_thumb.jpg

 

post-2956-0-20354400-1426080830_thumb.jpg

 

post-2956-0-48381400-1426080845_thumb.jpg

 

1. The Hurakan Condor - внуштелна и висока точно 100 метра кула, която ще накара дъхът ви да спре за секунди. Атракционът започва от основата на храм и продължава нагоре. Около колоса има общо 5 броя плоскости с по 4 седалки всяка. Тоест качват се по 20 човека наведнъж. Платформите не стартират еднакво. Започва се със сравнително бързо издигане и лека полека започвате да чувствате известно напрежение, тъй като земята и хората все повече се смаляват. Пътуването спира на завидната височина от 90 метра, където ще бъдете хем очаровани от панорамната гледка над парка, хем и доста притеснени за пътят си надолу. Става за секунди, отпуснете се (до колкото ви е възможно) и се насладете на свободното падане със скорост 115км/ч. В момента преди да ви спуснат ще ви щракнат за спомен. Снимките са ужасяващи, защото това е мигът в който политате надолу :) Сега ще ви разкрия и една малка подробност за която първият път не бях информиран и останах доста стреснат, но пък определено не съжалявам. Както казах на всяка от 5-те страни има по четири седалки за СЯДАНЕ, но от едната страна няма за сядане, там стоите прави. Едно бегло подобие на седалка (аз му казвах подпирачка :) ) минава между краката ви и вие на практика сте си прави, а това, повярвайте ми, засилва усещането и вдига адреналина още повече. И другото нещо, което ще ви споделя........в масовите случаи, не може да си избирате къде да седнете, където ви се падне. Да, ако сте няколко човека заедно, така ще ви сложат, но въпрос на късмет е дали ще сте на седалка или ще по висите малко на крак ;) На тази атракция също казвам, чист адреналин!

 

post-2956-0-75815900-1426080283_thumb.jpg

 

post-2956-0-73482300-1426080296.jpg

 

Минимална височина - 1,40м 

Максимална височина - 1.95м

Видео - НЕ

Снимки - ДА (около 7 евро е снимката)

Адреналин 9/10; 

 

 

2.El Diablo - влакче с открито трасе, което се движи със сравнително добра скорост. Това е от тези атракции, които споменах, че ползвам между две екстремни. Ей така за разнообразие и за нещо по спокойно, но това не значи, че не е хубаво. Забавно е. Тръгва от един тунел, а опашката се вие сред имитация на малка запустяла пустинна гара. Обикновено няма големи опашки, но и да има, бързо минават. Скоростта е 60км/ч. Има два, три много готини участъка.

 

post-2956-0-44389200-1426080326_thumb.jpg

 

post-2956-0-84436200-1426080460_thumb.jpg

 

Минимална височина - 1,40м (деца между 1.10 и 1.40 с придружител)

Видео - НЕ

Снимки - НЕ

Адреналин 4/10

 

 

3. Yucatan - интересна въртележка. Върти в кръг с не много висока скорост, но центробежната сила е неизбежна. Моята препоръка е най-едрият да седне най-отвън, защото иначе ще ядем мекици :D Става за една врътка.

 

post-2956-0-84219400-1426080874_thumb.jpg

 

 

Минимална височина - 1,40м (деца между 1.10 и 1.40 с придружител)

Видео - НЕ

Снимки - НЕ

Адреналин 3/10

 

 

4. Los Potrillos - изцяло за малки деца. Изкуствени понита се движат по поточна линия и обикалят малка площ със няколко завоя. Допускат се и родители.

 

 

5. Armadillos - отново въртележка за деца. Съесем обикновена, и тук имаме такива. :)

 

6. Serpiente Emplumada - тук вече се връщаме към по силните усещания. Това е врътка с много интересна форма (снимките) Цялото нещо се завърта в една посока, платформата на която сте се завърта на друга след което цялото нещо започва да се движи нагоре надолу (видеото). Отстрани не изглежда кой знае какво, но усещането си го бива. Тук отново не препоръчвам за слаби стомаси и глави. Замайване има, но е в нормални граници. Чувството, че си залепнал за седалката е много яко. Препоръчвам ви докато трае возенето да не гледате нагоре, дори за най-смелите е ужасно ;) Пада голям смях.

 

 

post-2956-0-95059200-1426080930_thumb.jpg

 

Минимална височина - 1,30м 

Видео - НЕ

Снимки - НЕ

Адреналин 5/10

 

 

7. The Secret of the Mayas - тук, няма да кажа нищо, защото ще ви разваля изненадата. Забавно е и, ако някой е ходил и иска да ви разкаже, откажете му. Наистина не е кой знае какво, но тръпката пък съвсем да си в неведение е голяма. Ще ви раздадат и найлонови ръкавици.....дерзайте ;) Екстремност няма, но пък знае ли човек кой как го приема :D

 

След продължителна разходка из Мексико и храмовете на Маите се насочваме към Дивият запад, където нашето приключение ще приключи. Това е зона в която джунглата бива изместена от кактуси от всякакъв вид и с всякаква форма и височина. Минавате покрай запустяло ранчо, каубойско гробище с надгробни камъни, накацани от врани. Тук там може да видите част от скелет или изровени кости. Бесило, приготвено за следващата жертва, както и катафалка с окичен чеснов венец....за всеки случаи. Всички сувенирни магазини или заведения в тази зона, представляват сгради като от сериала Доктор Куин :D Всяка крие по нещо за посетителите. Може би само в тази зона няма кой знае колко екстремни елементи, но и това което е там не е зле, а и атмосферата е много приятна.

 

post-2956-0-97132000-1426080979_thumb.jpg

 

post-2956-0-22837700-1426080997_thumb.jpg

 

post-2956-0-28157100-1426081012.jpg

 

post-2956-0-74230100-1426081393_thumb.jpg

 

post-2956-0-65359400-1426081408_thumb.jpg

 

 

1. Buffalo Rodeo - блъскащи се колички за деца. Не са особено бързи. Напълно безопасни.

 

2. Silver River Flume - водна атракция за всички възрасти. Няколко човека в лодка ви пускат по канал с бързей. Забавно е и особено за летните месеци е много подходящо. Не е екстремно, по скоро забавно и релаксиращо.

 

Минимална височина 1.40 ( от 1.00 до 1.40 с придружител)

 

 

3. Stampida - разбира се, че няма да оставим тази зона без нещо на релси с подобаваща скорост :) Това е класическо дървено влакче. Движи се със скорост от 74км/ч и е доста интересно. Единственият му недостатък е, че наистина доста друса на места и е хубаво да се държите здраво, за да нямате синки после. Всъщност релсите са две. Имам предвид, че успоредно стартират две композиции, червена и синя и се получава нещо като състазание. В даден учатък се разделят и преди финала отново се събират. Дължината на трасето е еднаква, така че няма значение на кое ще се качите. Обикновено се натрупва голяма опашка през повечето време, но не се притеснявайте, върви бързо, а и сте на сянка под дърветата. Струва си, но за веднъж (мое мнение).

 

post-2956-0-96807100-1426081130_thumb.jpg

 

post-2956-0-65394300-1426081168_thumb.jpg

 

 

Минимална височина - 1,20м 

Видео - НЕ

Снимки - не помня, мисля, че не

Адреналин 7/10

 

 

4. Tomahawk - влакче, отново на дървена конструкция, но явно едно от първите в парка. Трасето му се преплита с това на Stampida и може да ви заблуди, че си заслужава много. Не бих казал, че е нещо впечатляващо. Ако няма опашка, пробвайте го, ако има, спокойно пропуснете.

 

post-2956-0-83419400-1426081225_thumb.jpg

 

Минимална височина - 1,20м 

Видео - НЕ

Снимки - НЕ

Адреналин 3/10

 

 

5. BlackSmith labyrinth - лабиринт за деца. Тук, ако сте без деца, може само да си направите една снимка пред самата конструкция. Нямам представа какво представлява, но не е за хора над 1.40м :)

 

 

6. Grand Canyon Rapids - воден атракцион. Вие сте в лодка, която се спуска по бързеи. Приятно и разхлаждащо. Тук таме случайни посетители могат да ви окъпят допълнително. Не препоръчвам да носите техника, която не е покрита с нещо. Стават инциденти. Стига да няма много голяма опашка, пробвайте, но пък от друга страна вече сте се возили на Tutuki Splash, така че няма да е фатално.

 

post-2956-0-33843200-1426081515_thumb.jpg

 

Минимална височина - 1,30м (под 1.30 с придружител) 

Видео - НЕ

Снимки - НЕ

Адреналин 3/10

 

7. Carrousel - типична въртележка с кончета, карети и други. Декорирана е красиво, макар, че не знам защо са я сложили в Дивия запад, може би заради конете?! Става и за деца и за възрастни, ако ви е мерак, скачайте!

 

post-2956-0-51889000-1426081292.jpg

 

 

8. Wild Buffalos - блъскащи се колички за възрастни, като количките са с формата на бик. Забавно е, а и колко от нас в днешно време са се качвали?! Опашката върви бързо и площта е голяма. Забавно е да се по "блъскате" малко с чужденците :)

 

Минимална височина - 1,40м (от 1.00 до 1.40м с придружител) 

Видео - НЕ

Снимки - НЕ

Адреналин 4/10

 

 

9.VolPaiute - за мен, това е много изчанчено нещо. Нито мога да кажа, че е се върти, нито, че клати, абе много странно. Само веднъж съм се качвал и не останах очарован. Спокойно може да пропуснете.

 

post-2956-0-12346800-1426081358_thumb.jpg

 

 

Минимална височина - 1,40м (от 1.30 до 1.40м с придружител) 

Видео - НЕ

Снимки - НЕ

Адреналин 2/10

 

 

10. Crazy Barrels - наистина са луди тези варели. Сядате и те започват да се въртят и завъртат в различни посоки. Няма как да разберете на къде ще ви завъртят. На мен ми беше доста забавно, особено на резките моменти. Не е впечатляваща атракция, но определено возенето си струва, пък дори и за веднъж. :)

 

 

 

Малко преди да напуснете тази зона, минавате през последните метри на Гранд каньон с което се озовавате на кръстопът между зоните Полинезия и Средиземноморие. Тук обиколката на парка приключва, а следващото което трябва да направите е да хапнете нещо, да поемете глътка въздух и да се върнете на атракциите, които наистина са ви впечатлили. За хора, които не са били на подобно място, гарантирам, че ще им хареса и, че надали ще приключат само с първо возене. 

 

Сега ще се опитам накратко да ви разкажа и за различните паради и шоу програми, които се изпълняват в различните зони на парка.

 

Във всяка зона има поне по едно шоу. Според сезона те се сменят. В повечето случаи мероприятията се провеждат в " центъра" на конкретната зона. Всяка зона има широко пространство, така че това ще ви ориентира. Част от програмите се разиграват на открито, а някои и на закрито. Такава например е част от програмата в Китай. В центъра на Китай има площад с фонтан, а точно зад него има голяма зала (наистина голяма) в която има по-дълги представления. Всички те са напълно безплатни, но винаги трябва да сте поне 30 минути по-рано в дадената точка на обявеното шоу, защото местата бързо свършват. Всички часове и места в парка, където ще се случва нещо, са обявени на брошурите, които всъщност са и карта на парка. Намират се веднага след като се маркирате, че влизате в парка. Понякога има много изпълнения и повечето от тях се засичат. Да кажем, ако в Китай има огнено шоу (вечерно обикновено), а в Дивия запад има каубой, то едното ще е от 21:00, а другото от 21:15. В такъв случай, преценете. Принципно, ако сте само един ден, ще трябва да сте доста експедитивни, ако искате и да гледате и да се возите. Не съм гледал повечето, но от видяното, мога да каже, че са чудесни. Не са претупани или пресилени. Създават емоция и те карат да гледаш с интерес. ПРЕПОРЪЧВАМ да видите поне две или ако имате време гледайте по едно във всяка зона. Парадите или дефиле на герои от филмчета обикновено са спонтанни, освен ако не сте видели някъде, че е обявено такова нещо (обикновено по Коледа и Хелоун се обявяват ). Те просто се случват. Ще ги познаете по това, че музиката се сменя и става по силна. Чуете ли, започнете да се оглеждате от къде какво ще се случи. Може да са кратки дефилета или пък Уди кълвача минава с колата си или каубой на коне, които са във вихъра на престрелка. Винаги бъдете на щрек.

 

В Средиземноморието обикновено се провежда само един парад, заключителен. Най-често започва 30 минути преди затварянето а парка. Нещо като за изпроводяк. Танцуващите фонтани също участват. По надолу ще ви покажа за какво иде реч в периода на Хелоуин, за да придобиете представа. Имайте предвид, че не всяка вечер има и, че дефилето може да е различно всеки ден. 

 

В Полинезияобикновено може да се насладите на екзотични танци на жива музика на сцена изцяло от бял пясък. Декорацията е тематична, а обстановката магическа. Обикновено този тип шоу се изпълнява до средата, края на септември. Тук няма толкова паради, но знае ли човек?

 

На Улица Сезам много често се разхождат герои от въпросната улица. Има песни и танци за децата, както и класически отборни игри. Всички са добре дошли.

 

В Китай има няколко, които се изпълняват на площада до фонтана с дракона. Обикновено са свързани с бойните изкуства или традиционните китайски танци с хартиен дракон. Присъствал съм и на едно с фойерверки и много викане, но беше много хубаво. Хореографията се сменя често, така че не  е гаранция какво ще видите. Зад фонтана (вижда се сградата) има зала, в която също има представления, но за нея вече следите по разписание кога. Паради има.

 

В Мексико има по-често паради, а шоу програмите се провеждат в зала, която се казва Tempo del fuego. Бил съм на него и е тематично. На места и вие участвате. През цялото време сте прави и се намирате в храм, тип Индиана Джоунс.

 

В Дивия запад, разбира се, можете да станете свидетели на грабеж на банка, каубойска престрелка, а по времето на Хелоуин, дори и на зомби нашествие или на вампирска орда. Има зала, но там обикновено са основно песни и танци и мисля, че имате и консумация, което се заплаща допълнително.

 

post-2956-0-04899500-1426081756_thumb.jpg

 

 

 

Относно магазините за сувенири и местата за хранене 

 

Из целият парк има и от двете. Разбира се във всяка зона, всичко е тематично. В Мексико може да намерите нещо по-люто, в Дивия запад нещо по мръвчесто и така. Цените на храната са си височки, но къде ли са евтини по такива места. Порция картофки с хот-дог и една кола ви е около 10 евро, но като количество не е кой знае колко. Бургер с телешко е 6 евро. Кафето и чаят са около 3 евро. Водата и тя е около 3 евро. Сувенирите са различни и повечето са скъпички, но има и доста дрънкулки, които са на приемливи цени и си заслужават. В парка не се допускат храни и напитки, освен за малките деца. Имайте предвид обаче, че ако има много хора на касите и за влизане в парка, проверката е съвсем фиктивна и можете да си вкарате колкото искате храни и напитки, но си имайте на ум, че ако ви проверят на входа, може да се наложи да ги оставите. Аз лично за три ходения никога не съм имал проблем. Нося си сандвичи и вода и примерно правя едно хапване в парка и това е. Ако влезете с храна, не е необходимо да се криете или нещо такова. На хората им е ясно. Няма глоби и такива глупости. По-големи опашки за храна има в Диви запад, а най малко за хапване има в Китай и Полинезия. Хубави сувенири има в Средиземноморието, Мексико и Дивия запад. Моят съвет е да не бързате да си купувате нищо, преди да сте разгледали всичко. Ако сте за един ден, пазарувайте преди да си тръгнете. Това важи и когато сте за повече от ден. Просто навсякъде има много джунджории и не знаете кога и от къде ще си харесате нещо. :)

 

Относно багажа и сигурността

 

Най-удобно е с раница. Всички атракции са оборудвани със шкафчета. Точно преди да се качите на някое влакче ще има къде да си оставите багажа. Това са големи шкафове за които се грижат двама души. Слагате там и те ви затварят багажа, а от другата страна се отваря багажа на тези, които слизат и така непрекъснато. Възможност за фал няма. Съобразете, че на някои от влакчетата има преобръщания и е хубаво да свалите очилата или ценностите от себе си, защото има редовни случаи на изпаднали аксесоари. Повярвайте ми, безопасно е. Отделно на много места в парка има така наречените Lockers. Лични шкафчета за багаж, които се заключват с код, избран от вас. Цената е 1 евро. Имайте предвид, че пускането на еврото ви отваря шкафче на случаен принцип (празно, разбира се) След като приберете нещата си вътре и го затворите...имате право да го отворите само веднъж (въвеждайки кода който сами си избрахте) Отворено веднъж, трябва да пуснете ново евро и да вземете друго шкафче. Във всяка зона има обособени такива шкафчета. Преценете си коя да изберете и колко често ще ви трябва багажа, защото си е бая ходене от точка до точка и не винаги ще сте на удобно разстояние. Не бъркайте кода, ако сбъркате кода (опита, мисля) системата заключва шкафчето ви и го обевява за свободно, което е кофти. Ще трябва да повикате някои от персонала и да го помолите да ви отвори шкафа, защото иначе системата ще го даде на друг и багажът ви увисва :) Възможно е човекът т персонала да ви попита предварително какво има в шкафчето, за да се предотвратят възможни злоупотреби и кражби. Разбира се в парка има много хора и е хубаво да пазите чантите и личните си вещи. Хора всякакви, но за толкова време прекарано там, проблеми не съм имал или пък да съм виждал такива. 

 

Рестрикции на атракциите

 

На всяка опашка на даден атракцион има табло с изисквания и препоръки. Отделно по говорителя се съобщава подобна информация, както и ако е възникнал технически проблем (почти не се случва). По опашките е забранено да се пуши. Не се предреждайте и не позволявайте друг да го прави. Забранено е снимането по време на возене, освен ако не е със специална екшън камера, тип GoPro и тя не е закрепена някъде върху вас. Когато возенето приключи, гледайте да сте максимално бързи с излизането, за да не бавите процеса по качване на следващите. Изискванията за височината са безкомпромисни. Ако на детето не му достига 1 см. няма да го пуснат. Имат си специални железни неща с които определят височината. Няма смисъл а спорите и да упорствате. Всичко се прави с цел вашата безопасност. Хубавото е, че ако се случи детето да е по-малко, но има височината, стига да не го е шубе, можете да го качите. За съжаление хората с по голямо наднормено тегло също може да не бъдат допуснати. Става въпрос, че ако не могат да ви обезопасят или се наложи сила, за да затворят механизма има вероятност и да ви върнат. Пак е с цел безопасност. Сега не си представяйте, че ако сте мъж и сте 110 кила, няма да ви пуснат. Става въпрос за тези от нас с по-големите шкембета, но не се шашкайте, чак такива не сте със сигурност, предвид момчето, което видях да свалят (сигурно беше над 140кг.), но все пак да знаете. Ограничение иначе за килограми няма. Могат ли да ви обезопасят, качвате се. Седалките са измислени добре и няма опасност да паднете. Незнайно как ще усещате сигурност през цялото време ;) Инциденти в този парк не е имало от деня на отварянето му през 1995г. така че бъдете спокойни. Елетрони танла из целия парк ще ви информират къде колко време се чака. Пред всяко возило, също има табло с времето за чакане. Времето варира. Събота, неделя и по празници винаги се чака повечко. Бил съм през седмицата и повече от 10-15 минути не се чака, а на места няма и опашки даже. Но по Коледа или Хелоуин е страшно. Може да чакате от 1.30 до 3 часа. Тогава може да ви се намали удоволствието. Бил съм точно на 31.10 и 01.11 и е страшно на връх празника. Но това е хубавото, че Хелоуин и цялата декорация на парка седят от последната събота на септември до първата на ноември. Всеки ден правят и изпълняват едни и същи шоу програми, свързани с празника. Просто на 31.10 паркът работи до 2 сутринта и си е баш празника, та за това.

 

Работно време и метеорологични условия

 

Паркът работи от края на март ( за тази година от 21.03) до първата седмица на януари. През месеците ноември и декември, работи основно през уикендите. Работното време за деня варира. Винаги отваря в 10:00, но в някои дни работи до 19, 20, 21, 23 и 00:00 часа. През юли и август всеки ден работи до 00:00 часа. Има 4 или 5 дни от годината в които работи до 04:00ч. или така наречените, бели нощи. В календара за тази година, можете подробно да видите през кои дни до колко работи. 

 

!!! 2015 година!!!

 

post-2956-0-08900200-1426081955_thumb.jpg

 

Работи и на дъжд и на сняг (там няма такова животно, но все пак) Когато е по ветровито е възможно някои от атракциите да не работят ( Шамбала и кулата ), защото са доста високи и е опасно. Ако вали, също е възможно, някои от атракциите да са временно спрени. Информацията на ел. таблата се ъпдейтват непрекъснато, така че ще получавате актуална информация. Можете да влизате и излизате от парка по всяко време. При излизане за малко, ще ви ударят един печат на ръката, за да влезете отново след това. Паркът разполага и с голям паркинг за автобуси и коли. Атракционите работят до последно (30 минути преди затварянето)

 

Моите препоръки

 

1. Препоръчвам да го посетите през месеците май, юни, септември или октомври, за да не умирате от жега.

 

2. Проучете внимателно работното време и, ако нямате специални желания не ходете на връх празници или през събота и неделя. Вторник и сряда са чудесни дни за посещение.

 

3. Купете билетите си от хотела в който сте отседнали или, ако ще минавате транзит си ги купете on-line  http://www.barcelonapoint.com/en/port_aventura/tickets/

 

4. Според мен, един ден няма да ви стигне. Идете за два. Просто ще трябва да се редите, да се снимате, да гледате шоу, а и да разгледате по-подробно парка.

 

5. Опитайте се да го съчетаете с Барселона. Моята програма винаги е била 2 дни в Барселона с 2 нощувки и 2 дни в парка с 3 нощувки. Ще можете да разгледате града и да посетите парка. Ако пътувате с Wizz Air, те кацат на централното летище и сте само на 15 минути от Барселона, а и полетите за на връщане са около 20:00 - 21:00 часа, така че ще имате време да се върнете от Салоу. При мен самолет, нощувки, парк, храна, цигари, сувенири и до 4-ри атракции в Барселона ( платени атракции) стъпва на 700 или 800 лева на човек ( цената зависи много от цената на самолетните билети) Пътувам само с ръчен багаж и е идеално.

 

6. Носете си суха храна за парка. Шансът да ви спипат на входа е малък.

 

7. Паркът разполага и с така наречените Fastpass карти, които уж ви осигуряват качване веднага, но не е точно така. Пак има изчакване и не ви се гарантира front seat. Там стават малко неразбории, защото реално сте си платили допълнително, пък пак не се случват както трябва нещата. А и за fastpass трябва да доплатите около 30 или 40 евро и то това е карта на която имате брой пускания. Примерно 7 или 8 и то не за всяка атракция. За мен е безмислено, защото знам какво става просто. Само може да се ядосате, но въпрос на избор.

 

8. Ако сте с малки деца, дръжте ги под око, защото е голямо и има хора и лесно може да се изплъзнат на някъде.

 

9. Персоналът е напрегнат, но и разбран и отзивчив. Не им се сърдете. Те са едва няколкостотин, а ние сме хиляди. :)

 

10. Ако ви се доповръща, повръщайте.....нормално е да се случи. В движение няма как да стане, защото сте под адреналин.

 

11. Не правете боклук, страхотно са го направили, така че е грехота. Фасовете по кошчетата, на всяка крачка са.

 

12. Когато има финален парад, застанете близо до сцената (няма как да я сбъркате), там се вижда най добре и е идеално за видео и снимки.

 

13. Ако се случи да сте там в рамките на Хелоуин, задължително се маскирайте. Уникално е. Всички вътре са маскирани и можеш да видиш всякакви идеи и ужасии. Последния път много се смях, майка със забит нож в главата, возеше малко дете в количка, маскирано, като духче :D

 

14. Не си тръгвайте преди края, обикновено на края винаги има изненади, а и се качете по тъмно на всичко, заслужава си.

 

15. Задължително викайте навсякъде. Това освобождава емоцията напълно и ви зарежда с това с което трябва ;)

 

16. ЗАБАВЛЯВАЙТЕ СЕ НА МАКСИМУМ И ЗАБРАВЕТЕ ЗА УМОРАТА! ЕМОЦИЯТА С КОЯТО ЩЕ СЕ ЗАРЕДИТЕ ЩЕ ВИ ДЪРЖА ДЪЛГО СЛЕД ТОВА

 

 

С това смятам да завърша тези писания. Надявам се не съм ви отегчил. Напълно възможно е нещо да съм пропуснал, за това, ако имате въпроси или забележки не се притеснявайте да ме коригирате. Цялата информация е благодарение на личен опит и е тествана. :)Простете и правописа, а уж се старах да няма грешки :P !!!

 

За финал ви оставям малко снимки и видео от изкарването ми там на Хелоуин. Беше ЖЕСТОКО!!!

 

До скоро, Георги

 

Официален сайт на парка - http://www.portaventura.co.uk/

 

 

Хелоун Port Aventura

 

post-2956-0-13289900-1426082374_thumb.jpg

 

post-2956-0-76455300-1426082382_thumb.jpg

 

post-2956-0-11277000-1426082390_thumb.jpg

 

post-2956-0-05812800-1426082398_thumb.jpg

 

post-2956-0-37256600-1426082406_thumb.jpg

 

post-2956-0-55681100-1426082414_thumb.jpg

 

post-2956-0-76792000-1426082422_thumb.jpg

 

post-2956-0-41486800-1426082430_thumb.jpg

 

post-2956-0-22790000-1426082439_thumb.jpg

 

post-2956-0-90565200-1426082447_thumb.jpg

 

post-2956-0-34607400-1426082456_thumb.jpg

 

post-2956-0-20736800-1426082465_thumb.jpg

 

post-2956-0-01816700-1426082474_thumb.jpg

 

post-2956-0-58667100-1426082480_thumb.jpg

 

post-2956-0-19309600-1426082488_thumb.jpg

 

post-2956-0-09679700-1426082499_thumb.jpg

 

post-2956-0-31533100-1426082507_thumb.jpg

 

post-2956-0-63790400-1426082518_thumb.jpg

 

post-2956-0-88480000-1426082535_thumb.jpg

 

post-2956-0-37681500-1426082548_thumb.jpg

 

 

А тук можете да видите заключителният парад за Хелоуин.

 

Редактирано от Георги Василев
  • Харесвам 35
  • Браво 1
Връзка към мнение

Супер! Полезно, структурирано, описано в детайли и практически и лични впечатления :)

 

Имам въпрос, това вдигане на ръцете по време на возенето на влакчета засилва усещането ли? Питам, защото много хора го правят, аз във Ferrari World общо взето се бях стиснал за седалката и се борех за живота си :) Беше изрично забранено също да вдигаме ръце, представям си, че при 240км/ч да си извадиш ръката може и да се счупи като нищо...

 

За аквапарковете какво ти е мнението като на сериозен любител? За мен като чист адреналин не може да се сравнява, но пък по-екстремните пързалки са много достъпни и може да ги въртиш постоянно и често, докато в парковете за топ атракциите се чака понякога с часове. Питам, и защото вероятно знаеш, че Ferrari World е в съседство с аквапарк и спокойно може да ги направиш двете в един ден :)

Връзка към мнение
Георги Василев

Супер! Полезно, структурирано, описано в детайли и практически и лични впечатления :)

 

Имам въпрос, това вдигане на ръцете по време на возенето на влакчета засилва усещането ли? Питам, защото много хора го правят, аз във Ferrari World общо взето се бях стиснал за седалката и се борех за живота си :) Беше изрично забранено също да вдигаме ръце, представям си, че при 240км/ч да си извадиш ръката може и да се счупи като нищо...

 

За аквапарковете какво ти е мнението като на сериозен любител? За мен като чист адреналин не може да се сравнява, но пък по-екстремните пързалки са много достъпни и може да ги въртиш постоянно и често, докато в парковете за топ атракциите се чака понякога с часове. Питам, и защото вероятно знаеш, че Ferrari World е в съседство с аквапарк и спокойно може да ги направиш двете в един ден :)

 

Здравей, ами честно казано за мен, вдигането на ръцете повишава още повече състоянието ми на екстаз :D  :D Някак си не ми идва да се държа, искам да усетя тръпката напълно. Сега, както и горе съм писал има влакчета на които е невъзможно да не се държиш....иначе рискуваш да си избиеш зъбите или нещо друго. То се усеща кога :) Относно аква парковете, фен съм и за там, но когато имам на едно място аква и обикновен, влизам в обикновения. Там намирам повече екстремност и тръпка. Във аквапарковете някак си тръпката не ми е толкова силна, може би заради водата, знам ли, но определено ми харесва да летя по някоя отвесна тръба :D За Дубай бая се чудех, че намерих цели 3 парка, но май ще пропусна, основно заради ограниченото време, многото неща за гледане, а и заради бюджета донякъде. Догодина в Дубай отварят най-големия увеселителен парк в света - Dubailand, така че смятам пак да ида и тогава ще посетя и аквапарка. Мерак ми е да се кача на пързалка в която влизаш в капсула и подът се отваря под теб, а там има :) Ще стисна малко зъби и ще дочакам. А за Ferrari World, ще си помисля за ръцете, защото скоростта е притеснителна. Може и да ми хвръкне някоя на някъде :D

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Още нещо исках да питам. Разлика между първата редица във влакчето и по-задните? Обикновено за първата се чака повечко, заслужава ли си? Предполагам, ако искаш снимки и двд-та това ти е единствената опция, но все пак :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Браво за подробния разказ. Хубав парк, на мен ми беше вторият в живота, тогава някои атракции от описаните от теб ги нямаше, хитът беше Furious Baco, точно го бяха пуснали.

Връзка към мнение
Георги Василев

Още нещо исках да питам. Разлика между първата редица във влакчето и по-задните? Обикновено за първата се чака повечко, заслужава ли си? Предполагам, ако искаш снимки и двд-та това ти е единствената опция, но все пак :)

 

Да, ето какво съм пропуснал да опиша. Благодаря за подсещането. Ами, да...има значени в усещането. При Шамбала например, отпред се усеща много остро возенето, сякаш е нападателна (не ми идва дума) все едно някаква ярост я гони и се усеща много тръпка. В средната част е малко по спокойно. Има адреналин разбира се, но някак по меко и плавно. И на финала......там си като във центрофуга :D Общо взето скоростта се усеща още повече, защото те влачи цяла композиция, а и последните вагони (платформи) спирачките са изцяло вдигнати (мисля, така са ми казвали) и всъщност ти абсолютно се носиш....това се прави с цел, ако стане авария, да не спре всичко рязко или да не хвръкне някои. До колкото знам, при по-остри завои или лупинги, те се активират, но да, по назад е по-добре, но задължително се качи и отпред, ако се доредиш :) За самите клипове е без значение къде ще седиш. На гърба на всяка седалка има камера и те снима. Най-първите, камерата е по встрани, но дори и те биват увековечени :) За снимките....някъде по трасето има камера, която успява да направи 10 снимки една след друга за части от секундата.....и след като слезеш от возенето....отиваш да си видиш физономията. И "гадовете" така са ги наслагали камерите, че снимките са потресаващи :D Питай на воля. Това е любима тема, за Порт Авентура съм почти експерт :D

 

Браво за подробния разказ. Хубав парк, на мен ми беше вторият в живота, тогава някои атракции от описаните от теб ги нямаше, хитът беше Furious Baco, точно го бяха пуснали.

 

 Значи си бил 2007 - 2008 някъде. Furious Baco е от 2007.....и тогава е бил отличен с много отличия   :) Последните им придобивки са Шамбала и Angkor (това с водата).....него и аз не съм го пробвал  :) А догодина до Порт Авентура отварят Ferrai park и та ще бъде най-високото и най-бързо влакче, но не помня за Европа или в световен мащаб, така че нямам търпение.

Редактирано от Георги Василев
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Георги Василев, браво за идеята и темата, която си отворил! :)  Поздравления.

Бих желал само да добавя няколко неща към казаното от теб, които не си засегнал в описанието и които мисля, че биха могли да бъдат полезни на желаещите да почиват в Порт Авентура или Салоу. Ще споделя впечатенията си от 7 дневния ни престой  в парк Порт Авентура през лятото на 2012 година. Правя това уточнение, за да се има предвид времето на пребиването ни и това, че оттогава може да има някакви изменения в цените.

До Порт Авентура можете да стигнете с автомобил, влак и автобус.
Ако не сте с кола, най-удобно и евтино като цена е с влак. 
За Порт Авентура, който не е крайна гара, пътува Каталуния експрес от гара Естасио сантс в Барселона.

Направлението е от Барселона до Tортоса, а Порт Авентура е петата спирка.

Пътува се около 1,30ч. Купувате си билети от касите на партера и след това слизате с ескалатора един етаж надолу като минавате през входните перила срещу касите.

За Тортоса, респективно за Порт Авентура влака се композира  на 9 и 10 перон. Цената на билета в едната посока е 7,70 евро.

Ж.П. гарата на Порт Авентура е на 300 метра от парка.
Можете и да ползвате и автобуси, които пътуват от Салоу до Терминал 1 на Барселонското летище и Барселона и обратно, но цените на билетите са по-високи - 15 евро и автобусът обикаля през доста повече места, за да събира де що види човек по спирките.
Освен това има и комбиниран билет за автобус и вход за парка, с който автобусът излиза 3 евро като цена.

Автобусите за Барселона тръгват от автогарата до централния плаж  срещу Макдоналдс.

Има още две спирки в Салоу- срещу хотела на кръговото на площад Европа и на кръговото на хотел Кариби. Билети за автобусите се купуват от офиса на автобусната компания, на 20 метра вляво от хотел Салоу принсес.

post-662-0-57808600-1426106062_thumb.jpg

В парк Порт Авентура има 4 хотела.

Ние бяхме в мексиканския хотел Ел Пасо, който е единствения, работещ на ол инклузив и /за разлика от другите два хотела- американския хотел Голд Рийвър и испанския хотел Порт Авентура/ се намира до, а не вътре в парка. Четвъртият хотел Кариби се намира най-далеч, на около 500 метра от парка.

post-662-0-13273700-1426104860_thumb.jpg

Цената на хотел Ел Пасо ол инклузив, която ние платихме бе 900 евро за 6 нощувки от 26 юни. Или 150 евро на нощувка.

Но резервацията я направихме през отел. ком през януари. В букинг по това време цената бе 1400 евро, а български туристически агенции ни дадоха цена от 1200евро.

Ол инклузива в хотела включва закуска, обяд, вечеря, алкохол сутрин от 10 вечер до 23 часа.

Всеки ден за вечеря има скариди, калмари, миди, няколко вида риби, неограничено количество сладолед от сутринта- пакетиран и насипен, ала карт ресторант, няколко бара, безплатен шатъл до Салоу и плажа, безплатен шатъл с атракционно влакче до парка макар да е на 100метра, анимация в хотела дневна и вечерна. Но тъй като гледахме представления в парка вечер до 24 часа никога не сме видели хотелската анимация каква е.

Най-много в хотела бяха испанците, след това италианци, французи, португалци, англичани и руснаци. Бяхме точно по време на европейското първенство на финала на което играха Испания и Италия и шоуто на финала бе уникално.

В хотела бяха инсталирали огромна видео стена за всички мачове, а агитките на испанците и италианците за финала по нищо не се различаваха от тези на стадиона.
В  цената от 900 евро, която платихме влиза и вход за парка, плюс хранене и напитки в парка.

А за аква парка вместо 25 евро плащаш 10 евро вход, останалите три хотела към парка плащат 15 евро вход за аквапарка.

Получаваш и 30 процента отстъпка за експрес паса за атракционите.
Опцията с безплатното хранене и напитките в парка е валидна само за хотел Ел Пасо.

Останалите три хотела към парка нямат такъв бонус. Така че почти както винаги става скъпото излиза накрая най-евтино. Цената на входа в парка за 1 ден е 44евро, аква парка се плаща отделно и е 25евро. За 2 дни е 54 евро, а за 7 дни цената е 84 евро.
Но през летния сезон там е голяма лудница и е препоръчително да се закупи специален експрекс макс талон за 25 евро, даващ ти право да ползваш 10 те най-добри атракциона в парка без да чакаш ред. 

Веднъж месечно има специална бяла нощ Порт Авентура.Имахме щастието или по скоро нещастието да бъдем на такава бяла нощ.
Тогава парка работи не до 24 часа, а до 4 часа сутринта и цената на билета е 15 евро. Но на никой не препоръчвам да отива в такава бяла нощ, защото се стичат тълпи от цяла Испания в тази нощ и в 1 през нощта опашката за билети бе дълга над километър. А вътре в парка просто е невъзможно да се добереш до каквото и да е било,Над 100 000 човека се събират в белите нощи.
До атракционния парк се намира и аква парка Costa Caribe Aquatic Park.

post-662-0-67186900-1426105983_thumb.jpg

Бил съм в доста аква паркове извън Европа и мисля, че Аква парка в Порт Авентура е най-семеен, тоест не екстремен. Има над 15 атракциона, но само два три слайда са по-екстремни и  си заслужават. Мързеливата река е прекалено мързелива и еднообразна. Няма разклонения, бързеи, водопади в нея. Но пък  и аква парка беше винаги препълнен. Сутрин като го отваряха в 10 имаше по 300 човека на опашка, за да влязат.

На който му е интересно може да види снимки от Порт Авентура в албума на следния линк-

http://roje58.snimka.bg/travel/port-aventura-2012.694216.all

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Георги Василев

Roje....как оценяваш самият парк? Стана ми интересно? Кое ти хареса и кое не, чисто за атракционите питам?! А относно Fastpass картата....през всички пъти в които съм бил, винаги имаше някакви проблеми по тези опашки, а когато нормалната опашка стана мнооого голяма....на тези от другата ги пускаха през возене, две, за да може да не се натрупват хиляди. И специално за Шамбала им казаха, че не могат да им гарантират fron seat....и нещо не ми хареса идеята. В никакъв случаи не отричам, за да има такава опция, значи има ефект, но не ми се рискува :) 

Връзка към мнение

Постоянно си мисля да отида до този парк и все нямам време. А имам и отстъпки! Искам да попитам нещо: аз като съм 205см. ще ме пуснат ли на атракционните или ще трябва да се задоволя само с тези от семеен тип?

През 2017 ще бъде готов мисля, че Ferrari World който ще бъде част от Порт Авентура. 

 

За Аквапарк препоръчвам WaterWorld в Lloret de Mar. Доста е екстремен и има от тези пързалки където се отваря пода и политаш надолу. http://waterworld.es/

Връзка към мнение

Roje....как оценяваш самият парк? Стана ми интересно? Кое ти хареса и кое не, чисто за атракционите питам?! А относно Fastpass картата....през всички пъти в които съм бил, винаги имаше някакви проблеми по тези опашки, а когато нормалната опашка стана мнооого голяма....на тези от другата ги пускаха през возене, две, за да може да не се натрупват хиляди. И специално за Шамбала им казаха, че не могат да им гарантират fron seat....и нещо не ми хареса идеята. В никакъв случаи не отричам, за да има такава опция, значи има ефект, но не ми се рискува :)

Паркът наистина е уникален :) .

Но поне за мен не само влакчетата са нещото, заради което си заслужава човек да го посети.

Уникалното за мен са представленията, които можете да наблюдавате там. Те са близо 100.

Как да ги видиш за ден или два.

Изключителна класа на гостуващите артисти.

Като се започне от акробатите от Националния театър на Китай и се стигне до българските каскадьори, с които се запознахме след представлението в Дивия запад.

На втория ден влакчетата ми омръзнаха и се качвах само на някои от тях постоянно.

Като най-много ми хареса Тутуки сплаш в Полинезия и всички, свързани с преминаването през водни площи.

Ние дори за 7 дни престой в парка не успяхме да изгледаме абсолтно всички представления.

Всъщност точно за това и 4те хотела на парка са препълнени.

Защото май само така може да видиш всички предствления и да се возиш на всички влакчета, като не бързаш и стоиш по-дълго време. От изключително висока класа е и 4Д киното, което е под формата на подводница, и наистина е невероятно.

Всяка вечер ходихме да гледаме филми в него и не ни омръзна.

Мисля, че за да успее човек напълно да се наслади на парка трябва да отседне там поне за седмица. Защото когато си за един ден ти просто препускаш от едно на друго, в никакъв случай не можеш да видиш повече от две представления, не можеш да останеш за финалното шоу при фонтаните, в което участват много артисти и зрелището е неуписуемо. В 11 през нощта не бях виждал толкова много будни деца, чакащи с родителите си шоуто в езерото.

Хубавото бе, че ние не бързахме. След като първия ден не си купихме експрес пас и дълбоко съжалихме то при следващите дни тази грешка не я повторихме.

Всеки един цент от експрес паса си заслужава.

Ако мога да направя сравнение то е все едно да отидеш на Айфеловата кула без билет в натоварен ден и да чакаш три часа на опашка и да отидеш със закупен предварително билет. Пак ще почакаш, но десет или петнайсет минути. разликата е огромна.

Така че моят съвет към тези, които отиват за един или два дни е да не пестят пари и да си го купят.

Иначе сметката е простичка. Имаш 10 часа престой в парка. 5-6 часа като отделиш да чакаш на опашките ти остават по-малко от 3-4 часа. А за 3-4 часа ти дори и не можеш да обиколиш целия парк.

Като стояхме една седмица ние се возихме на влака от район до район, обиколихме всички заведения в парка. наслаждавахме се и на аква парка.

Между другото следващата година след Порт Авентура ходихме в Сингапур и на остров Сентоса е вторият увеселителен парк на Юниверсал студио, които са собственици на двата парка.

Сутринта отидохме първо в аква парка, който бе тогава единствения извън Щатите с хидромагнитни слайдове, които имаха наистина страхотна бързина. Следобед щяхме да ходим в увеселителния парк, но за съжаление заваля дъжд и просто бе безпредметно ходенето ни там.

Ето и самият парк.

post-662-0-85752400-1426141608_thumb.jpg

post-662-0-35964900-1426141637_thumb.jpg

post-662-0-08947400-1426141665_thumb.jpg

А тъй като със сигурност ще ти е интересно, ето и карта на парка

post-662-0-61648200-1426141679_thumb.jpg

Редактирано от Roje
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Василев

Постоянно си мисля да отида до този парк и все нямам време. А имам и отстъпки! Искам да попитам нещо: аз като съм 205см. ще ме пуснат ли на атракционните или ще трябва да се задоволя само с тези от семеен тип?

През 2017 ще бъде готов мисля, че Ferrari World който ще бъде част от Порт Авентура. 

 

За Аквапарк препоръчвам WaterWorld в Lloret de Mar. Доста е екстремен и има от тези пързалки където се отваря пода и политаш надолу. http://waterworld.es/

 

 

За съжаление, няма да можеш да се качиш на повечето от екстремните неща, просто няма да има как да те обезопасят. Много ще стърчиш. Със сигурност знам, че с тези неща шега не бива и те ги спазват на 101%. Съжалявам :(

Връзка към мнение

Нямам голям опит, повече съм бил по водни паркове, но не са ме впечатлявали.

Това лято смятам да посетя Siam Park в Тенерифе, много голям и нов е, много добри отзиви има, та да видим.

Връзка към мнение

Порт Авентура е парка, който наистина за един ден е невъзможно да му се насладиш. Първото ми посещение беше точно за ден и падна голямо тичане, за да може да се качим на всичко поне по веднъж. Не остана време за разглеждане на самите зони.

При следващото посещение разбрах колко голяма част от парка изобщо не съм видяла. Особено в Полинезия има красиви скрити местенца, които могат да те изненадат я с мини водопадче, я със зона с папагали, да не говорим за шоутата, за които Roje е написал, че дори за седмица може и да не успеете да ги видите всичките. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Благодаря за този пост. От известно време се чудя дали да посетя "Порт Авентура" или да повторя "Гардаланд", до Лаго ди Града - Италия. Много ме улесни с информацията за транспорта. :)

Връзка към мнение
Георги Василев

Благодаря за този пост. От известно време се чудя дали да посетя "Порт Авентура" или да повторя "Гардаланд", до Лаго ди Града - Италия. Много ме улесни с информацията за транспорта. :)

 

Гардаленд е следващото нещо за което смятам да пиша, тъй като съм го посещавал и него, но Порт Авентура (за мен поне) е няколко пункта над Гардаленд....и тук не го казвам от манията си по адреналин, а чисто обективно. Ти си била в само в Гардаленд, така че нямаш тази съпоставка, но ти я гарантирам. Хващай към Порт Авентура.....:)

Нямам голям опит, повече съм бил по водни паркове, но не са ме впечатлявали.

Това лято смятам да посетя Siam Park в Тенерифе, много голям и нов е, много добри отзиви има, та да видим.

 

На всяка цена искам да споделиш преживяното там!!!! Да викаш и за мен! :)

Порт Авентура е парка, който наистина за един ден е невъзможно да му се насладиш. Първото ми посещение беше точно за ден и падна голямо тичане, за да може да се качим на всичко поне по веднъж. Не остана време за разглеждане на самите зони.

При следващото посещение разбрах колко голяма част от парка изобщо не съм видяла. Особено в Полинезия има красиви скрити местенца, които могат да те изненадат я с мини водопадче, я със зона с папагали, да не говорим за шоутата, за които Roje е написал, че дори за седмица може и да не успеете да ги видите всичките.  :)

Като отворят Ферарито догодина, отиваме за седмица.....готви се. Всички папагали ще видиш :D Всеки камък ще обърнем! Накрая могат да ми предложат постоянно членство за там :D

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Страхотен пост,Благодаря на Георги Василев,както и на Roje,който винаги се включва с полезна информация!Май месец сме в Барселона и едно от основните неща ,които ме накараха да взема билети за там е този парк.Информацията ми идва точно на време.

За съжаление в края на миналата година взех билети за Милано без да проверя предварително и Гардаленд беше затворен. :blush: Ако бях минал такъв пост нямаше да прибързвам.

 

Георги Василев,Пускал съм се по пързалка която ти се отваря под краката в Yas Waterworld и е екстремно ,но не колкото най-стръмните открити такива.Но при различните хора е различно.Сина ми се пусна на откритата ,а на тази го достраша. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Василев

Страхотен пост,Благодаря на Георги Василев,както и на Roje,който винаги се включва с полезна информация!Май месец сме в Барселона и едно от основните неща ,които ме накараха да взема билети за там е този парк.Информацията ми идва точно на време.

За съжаление в края на миналата година взех билети за Милано без да проверя предварително и Гардаленд беше затворен. :blush: Ако бях минал такъв пост нямаше да прибързвам.

 

Георги Василев,Пускал съм се по пързалка която ти се отваря под краката в Yas Waterworld и е екстремно ,но не колкото най-стръмните открити такива.Но при различните хора е различно.Сина ми се пусна на откритата ,а на тази го достраша. :)

 

Пожелавам ти едно страхотно преживяване и в Барселона и в Port Aventura. Истинско удоволствие! :) Да ракажеш после как е минало, а ако имаш въпроси, аз съм тук! :) За Гардаленд не съжалявай толкова, в Испания ще наваксаш ;)

Връзка към мнение

Паркът е доста добър и всъщност доста голям, по-голям отколкото изглежда на картата.  :)

Посетих го Август 2014. Много време загубих в придвижване от едно място на друго.

Според мен трябва цял ден, за да посетиш всичко което ти харесва, даже не всичко-всичко :) . Аз имах малко време (4 часа) и предпочетох да си купя и гривна EXPRESS PREMIUM за безлимитно посещение на всичко, без чакане на опашки. Струва 48 евро тази година. Доста добър избор за мен, качих се на всички бързи влакчета + най-вълнуващото водно по 2 пъти, а на Dragon Khan (най-доброто според мен) се качих 3 пъти подред  :lol:  Много добро!

 

Тип за малко спестени пари B) :

 

Обикновено Chuppa Chupps  имат промоция в Испания заедно с Port Aventura  -  купуваш 3 пакетчета желирани бонбони в Барселона (~4.50 евро, но не ги продават навсякъде) и имаш 20 евро отстъпка от входния билет. (или 2 билета за 1)

Промоциите се променят всяка година, така че който ходи натам, трябва да провери в нета за актуалната промоция. http://www.chupachups.es/promociones.php

Принципно и пред входа, на надлеза, седят едни мургави събратя, които предлагат пликчета Chuppa Chupps  за някакви пари, но нямам представа колко  :rolleyes:

Редактирано от Константин
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искам да попитам за атракциите. Отдавна сме му хвърлили око на този парка /наши приятели ходиха вече 2 пъти и все ни карат/, а и младежа сега е на 14 г. и мисля, че му е време, но.... аз какво ще правя тъм, че не съм от най-смелите и екстремните. А имате ли нещо впредвид?

И изобщо много ли са екстремни всички атракции?

Връзка към мнение

Как може да си причинявате такива работи?:)

 

Ппздравления за автора на темата. Харесвам такива теми, не харесвам ектремните паркове...:)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Василев

Искам да попитам за атракциите. Отдавна сме му хвърлили око на този парка /наши приятели ходиха вече 2 пъти и все ни карат/, а и младежа сега е на 14 г. и мисля, че му е време, но.... аз какво ще правя там, че не съм от най-смелите и екстремните. А имате ли нещо в предвид?

И изобщо много ли са екстремни всички атракции?

 

Здравей, ами да ти кажа, няма да скучаеш. Не всички атракции са екстремни. Най-екстремните се:

 

1. Shambhala

2. Furious Baco

3. Dragon Khan

4. Hurkan Condor

5. Stampida

 

Останалите мисля, че ще ги понесеш. Нещо, което не е толкова екстремно и което мисля, че ще ти допадне, ако все пак искаш да се повозиш на нещо са:

 

1. Tren de la mina

2. Serpiente

3. Yocatan 

4. Crazy Barrels

5. Contiki

6. Всички водни атракции

7. И разбира се, можеш да обиколиш повечето шоу програми из парка.

8. Има влак с който да обиколиш из по-голямата част на парка

 

Вече не знам как ти понася въртене, примерно и такива неща, но горе долу ще се ориентираш, като видиш какво предлага парка. :) Провери всяка от написаните в Youtube и ще придобиеш представа. По принцип, човек може да убие и цял ден в разходки и съвсем не толкова екстремни занимания. Пак повтарям, няма да ти е скучно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искам да попитам за атракциите. Отдавна сме му хвърлили око на този парка /наши приятели ходиха вече 2 пъти и все ни карат/, а и младежа сега е на 14 г. и мисля, че му е време, но.... аз какво ще правя тъм, че не съм от най-смелите и екстремните. А имате ли нещо впредвид?

И изобщо много ли са екстремни всички атракции?

 

Със сигурност ще има какво да правиш в парка, дори и само да се разхождаш и разглеждаш. Парка е страхотно направен и ще ти достави удоволствие и без екстремните съоржения. Има има най-различни шоута. Определено няма шанс да се скучае.

Отивай и не се колебай! :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако се ходи от Барселона може да се вземе и една нощувка в хотелите на парка. Често има промоции и общо взето излиза доста изгодно. Ние бяхме в хотел Голд Ривър, цената беше 86 евро  за една вечер - двойна стая (един възрастен и едно дете). В тази цена влизаше закуска, неограничен достъп до всички атракции в Порт Авентура за 2 дни (денят на настаняване и денят на напускане), както и 30% намаление за аквапарка. Като се има предвид че паса за 2 дни е 56 евро, нощувката и закуската излизат почти безплатно :-). Имаше безплатен шатъл от входа на парка до хотела и обратно, като и безплатен гардероб (стаята трябва да се напусне до 12ч, но може да си оставиш багажа на гардероб  (безплатен) и да си тръгнеш от парка чак вечерта.  Настаняването май започваше от 14ч, но реално настаняват и по-рано ако има свободни стаи и може веднага да почнеш да използваш атракциите.

 

Има атракции за всякакви възрасти, така че е подходящо и за малки деца. Имаше и колички , които могат да се вземат (не помня дали безплатно или под наем,  но мисля че бяха безплатно) за малки деца.

Редактирано от Бръмбар
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Гардаленд е следващото нещо за което смятам да пиша, тъй като съм го посещавал и него, но Порт Авентура (за мен поне) е няколко пункта над Гардаленд....и тук не го казвам от манията си по адреналин, а чисто обективно. Ти си била в само в Гардаленд, така че нямаш тази съпоставка, но ти я гарантирам. Хващай към Порт Авентура..... :)

E, ходила съм във "Фантазияленд", "Европа-Парк", "Alton Towers", съшо в "Дисниленд" Париж и Токио. Имам някакви наблюдения :) Към "Гардаленд" изпитвам по-специален сантимент. 

 

Още веднъж благодаря за поста.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.