Прескочи до съдържание

Кола под наем - кой вариант да избера?


Препоръчани мнения

Здравейте,
  
 
Изчетох всички теми тук свързани с наемането на автомобил. 
Теоритично уж не изглежда сложно, но от теория до практика...
Не съм наемал лично до сега автомобил и нямам никакъв опит, а и с езиците не съм много добре и реших да се допитам до вас. 
 
Планирам пътуване до Италия - с Wizz до Болоня и обратно и 5 нощувки в региона. 
Полетите и нощувките са резервирани. Остана само автомобила.
 
Значи заданието е следното: Търся кола за период 23 - 28 май, клас economy, не знам език и в случай, че нещо се случи на пътя да бъда максимално улеснен и защитен. На 45+ години съм.
 
Рових в доста сайтове и стигнах до следните резултати/изводи:
 
- В някои сайтове срещам думата "deductible" - предполагам, че това е "excess" = франшиза = самоучастие - нали не греша?
 
- rentalcars.com и cars.wizzair.com ( и други брокери също) ползват явно един и същ търсещ енжин и дават еднакви резултати. И фейса им е един и същ.
 
- от сайт на брокер не ми стана ясно колко точно ще ми блокират от картата, какви други такси ще трябва да платя на място и колко ще ми струват допълнителните застраховки от доставчика. 
 
 
За конкретния случай най-добра цена в момента получих от www.easyterra.com - това е някакъв холандски брокер.
За сега се спирам на автомобил Рено Клио на Locauto.
(Всъщност по-късно се оказа,че www.kemwel.com даде най-добър резултат)
 
 
Въпросите ми са следните:
 
1. Някой ползвал ли е www.easyterra.com и има ли впечатления от тях?
2. Каква е разликата между "No deductible" и "Zero deductible" ?
post-3293-0-72602700-1430248492_thumb.pngpost-3293-0-99668200-1430248497_thumb.png
 
3. Ако резервирам от www.easyterra.com Рено-Клиото за $114 (Inclusive: Fire insurance, Liability insurance, All-Risk insurance (CDW), Theft protection (THP), Zero deductible, Free cancellation , Unlimited Mileage, Additional driver free of charge, Full/full fuel policy) - Смятате ли, че това включва всички застраховки? Какви са възможните подводни камъни и какво да очаквам да ми поискат на място?
 
4. Същия автомобил от сайта на http://www.locautorent.com/en  в момента е 62 евро, а застраховките са 178 евро - Partial Excess Elimination (ZEP) - 110евро + Total excess elimination (Super ZEP) - 68евро
 
PARTIAL EXCESS ELIMINATION (ZEP) - To eliminate the excess on the body of the vehicle and in case of theft and attempted theft. ZEP does not cover damages to lights, crystals, tires, rims, wheels, roof and undercarriage of the car, and caused by extreme weather events. For this extension, Super ZEP purchase is required.
 
TOTAL EXCESS ELIMINATION (SUPER ZEP) - To eliminate the excess, as well as on parties covered by ZEP, also on lights, crystals, tires, rims, wheels, roof and undercarriage of the car, and caused by extreme weather events. IMPORTANT: super ZEP coverage can be purchased only in addition and in combination with ZEP coverage.
 
Каква е разликата между CDW и ZEP  и съответо между  "Zero deductible" и SuperZEP???
 
Правилно ли разбирам, че ZEP ще ми редуцира самоучастието ( и съответно блокираната сума от КК), а SuperZEP покрива гуми, стъкла, тавани о т.н. и свежда самоучастието до 0 (от КК евентуално ще блокират доста по-малка сума колкото за глоби, гориво...) ?
 
Заслужава ли си да ги плащам като се има предвид, че маршрута ми ще е Болоня, Флоренция, Сиена, Пиза и малко по западнато крайбрежие в този регион?
 
 
 
5. Както разбирам ако резервирам през locautorent.com в момента ще платя само наема, а застраховките на място. Как мислите - ако резервирам само автомобил, без да чекна застарховките дали ще има промяна в цените им на гишето като пристигна, сравнени с тези в сайта им сега?
 
6. Какво точно означава и какви предимства дава Roadside Plus и има ли смисъл от него?
Roadside Plus - 17 евро (Service ensuring free towing of the vehicle in the event of arrest or accidental damage to the vehicle itself subsequent to road accidents. The service is provided through the assistance of a call center open 24 hours a day, 7 days out of 7.) 
 
7. След като написах всичко това се сетих и за сайта  www.kemwel.com за който един магеланец - Спас -  беше писал тук. Резултата е следния:
 
post-3293-0-70544000-1430252132_thumb.png
 
 $72 за Рено-Клио + No insurance excess (deductible)
 
Е определено това е най-доброто за момента, особено като се има предвид разказа на Спас.
 
 
 
Такаааа. След всичките търсения ми се оформят следните варианти:
 
1. Буквам през www.easyterra.com най-евтината цена и доплащам на място каквото ми поискат за пълна застраховка.
Вероятна цена за Рено-Клиото + застраховки около 52 + 178 +17 = 247 евро 
 
2. Буквам през www.easyterra.com Рено-Клиото за 114 евро и ако нещо се наложи доплащам в офиса на доставчика на място.
 
3. Буквам директно на http://www.locautorent.com/en като си маркирам всичко което искам (ZEP + SuperZEP + Roadside Plus) и плащам колкото показва сайта в момента - 62 + 178 + 17 = 257 евро
 
4. Буквам директно на http://www.locautorent.com/en само автомобила, а на място ще поискам допълнителните застраховки, надявайки се, че цената им ще е по-ниска от колкото сега в сайта. Възможен ли е подобен дискаунт?
 
5. Резервирам смело  от www.kemwel.com Рено Клио на Херц за 72 USD и после на място каквото сабя покаже...
 
Какво бихте ме посъветвали?
 
Аз преди да проверя www.kemwel.com се двоумях между вариант 2 и 3, но сега все повече клоня към вариант 5 - $72 за Рено-Клио + No insurance excess (deductible).
 
Вие как бихте постъпили?
 
 
За пръв път ми е наемането на автомобил и това са моите "Радени вълнения" в момента.
Очаквам вашите съвети и коментари.
 
И последен въпрос : Как се прави да върнеш пълен резервоар? Зареждаш в най-близката бензиностанция или там където връщаш автомобила има такава и се пълни на място? 
 
Благодаря прдварително

 

Връзка към мнение

Честно казано,не успях да прочета целия пост,тъй като е доста дълъг.След прочетеното в началото бих посъветвал да запазиш от Rentalcars.Във форума е и представителя на компанията за България.Много е отзивчив и ще ти помогне с каквото може.Като цяло наемането на кола под наем е доста тегава материя с много особености в отделните държави.И рисковете (имам в предвид финансовите) са доста големи+неговорене на западен език си е финансово опасно.Аз също съм новак в наемането на кола,но с помощта на съфорумците мисля,че нещата започват да ми се избистрят.

С пълния резервоар е по-лесно.При мен трябваше да върна на две черти.Е,успях!!!

Връзка към мнение

"deductible" - предполагам, че това е "excess" = франшиза = самоучастие

 

точно така!

 

- rentalcars.com и cars.wizzair.com ( и други брокери също) ползват явно един и същ търсещ енжин и дават еднакви резултати. И фейса им е един и същ.

 

Така е. wizz също са вкарали търсачката на rentalcars, ние във форума също :)

 

- от сайт на брокер не ми стана ясно колко точно ще ми блокират от картата, какви други такси ще трябва да платя на място и колко ще ми струват допълнителните застраховки от доставчика. 

 

Отново правилно. Брокерите не показват тази доста  финна информация или е трудна за намиране. Гледай внимателно връзките към tersm&conditions преди да резервираш, често там е  упоменато какво е включено и какво не. Те и повечето сайтове на фирмите не я показват и трябва да ровиш в дълбочина за да излезе. Europcar може би са изключение, при тях лесно се виждаше последния път. 

 

 

1. Някой ползвал ли е www.easyterra.com и има ли впечатления от тях?

2. Каква е разликата между "No deductible" и "Zero deductible" ?
 
1. Не съм, за първи път ги чувам, но като чета условията са някакъв клонинг на Autoeurope, които са от големите компании. Условията им за резервиране почват така: Auto Europe has arranged your car rental with the car hire company named on this voucher and has collected payment from you on behalf of the car hire company....
 
2. Няма разлика, синоними. Но това е в общия случай. Zero deductible в твоя пример мисля, че е малко подъл трик на сайта да продават тяхната застраховка, но на гишето за да не ти блокират сума ще поискат да си закупил тяхна... Виждал съм брокери да дават оферти със zero deductible, но това ми се е случвало само в държави, в които по принцип повечето фирми си предлагат и стандартните оферти с 0 франшиза, последно в САЩ ми се случи така. Но брокер, който да успява да редуцира франшизата на доставчика, ако я има и е над 0 до сега не съм срещал...
 

3. Ако резервирам от www.easyterra.com Рено-Клиото за $114 (Inclusive: Fire insurance, Liability insurance, All-Risk insurance (CDW), Theft protection (THP), Zero deductible, Free cancellation , Unlimited Mileage, Additional driver free of charge, Full/full fuel policy) - Смятате ли, че това включва всички застраховки? Какви са възможните подводни камъни и какво да очаквам да ми поискат на място?

 

Виж горната точка, според мен това е уловката. Zero deductible ще означава само с тяхната застраховка, която евентуално после ще ти върнат пари по картата. Според мен питай изрично!

 

 

Каква е разликата между CDW и ZEP  и съответо между  "Zero deductible" и SuperZEP???

 
Правилно ли разбирам, че ZEP ще ми редуцира самоучастието ( и съответно блокираната сума от КК), а SuperZEP покрива гуми, стъкла, тавани о т.н. и свежда самоучастието до 0 (от КК евентуално ще блокират доста по-малка сума колкото за глоби, гориво...) ?
 
Заслужава ли си да ги плащам като се има предвид, че маршрута ми ще е Болоня, Флоренция, Сиена, Пиза и малко по западнато крайбрежие в този регион?

 

Според мен означават едно и също. ZEP ще е задължителната застраховка, без която не може. Super Zep е аналогичното на SCDW при другите фирми. Но не гарантирам! Аман от изклълчени терминологии, толкова ли е трудно да се ползва един термин при всички...

 

5. Както разбирам ако резервирам през locautorent.com в момента ще платя само наема, а застраховките на място. Как мислите - ако резервирам само автомобил, без да чекна застарховките дали ще има промяна в цените им на гишето като пристигна, сравнени с тези в сайта им сега?

 

Да, при повечето сайтове застраховките се плащат на място. Цената няма да се промени, да ти кажа повечето рентал агенции позволяват безплатна резервация (не знам дали locauto са от тях), цените им не са чак толкова гъвкави и променливи. Застраховките би трябвало от сега до края на другия месец да са константни, така че няма причина да ги предплащаш...освен ако в сайта не е упоменато друго. 

 

 

6. Какво точно означава и какви предимства дава Roadside Plus и има ли смисъл от него?

Roadside Plus - 17 евро (Service ensuring free towing of the vehicle in the event of arrest or accidental damage to the vehicle itself subsequent to road accidents. The service is provided through the assistance of a call center open 24 hours a day, 7 days out of 7.) 

 

Ако закъсаш някъде ще те изтеглят безплатно от някаква фирма. Един вид си предплащаш за пътна помощ. От една страна, едва ли планираш да закъсаваш в канавките... от друга, кой знае колко биха ти взели за тази услуга на място. А и не знам защо не е включена в застраховките... Никога не съм доплащал за нещо такова, не бих и доплатил, но не искам да давам кофти съвет, ако случайно имаш нужда на място и те одрусат с някакви стотици евро. 

 

7. След като написах всичко това се сетих и за сайта  www.kemwel.com за който един магеланец - Спас -  беше писал тук. Резултата е следния:

 

Честно казано 70$ на ден ми се струва доста...ма знам ли, може да е пиков сезон точно тогава. Виждам, че си ентусиазиран от този вариант, но скрийншота ти показва 28-29 май, а не 23-28...

 

За бензиностанцията - не е на място, гледай просто да заредиш сравнително близо до летището. Важното е стрелката да е на макс като връщаш колата, за 15-20км няма да мръдне. 

Връзка към мнение
Относно www.kemwel.com се оказа, че съм сгрешил като съм въвеждал датите и съм въвел само за един ден и затова сайта предлагаше само $72.

След като въведох реалния срок цената стана около $135.

 

А аз направих следното: От страницата за резервации на форума поисках оферта от Rentalcars. След това се свързах с Даниел от Ренталкарс(danielzlatanov@rentalcarsconnect.com) и той я коригира съгласно моите изисквания.

 

Резервацията е за периода 23 - 28 май и включва:

 

Доставчик Locauto   

Група C 

Код на цената Zero Excess

Информация за местоположението  На летище - Център коли под наем 

 

•Покритие при Щети (CDW)

•Гражданска Отговорност (TPL)

•Покритие Кражба (TP)

•Покритие при Лична Злополука (PAI)

•Летищна Такса

•Местни Данъци

•Такса Пътен Лиценз

•Неограничени километри за наеми от 29 дни или по-малко. За по-дълги наеми; километри са ограничени до 3000 километри за наем. Допълнителни километри се таксуват 0,20 € не включва данък на километри.

•Таксата за един Допълнителен Шофьор е включена в цената.

 

 

Специални предложения   

Пакет Премиум – цената включва Автокаско и Застраховка срещу кражба с нулево самоучастие, както и Лична застраховка Злополука и един допълнителен шофьор.  

   

 

Цена: 257.04 BGN

 

От картата ще ми блокират сума около 350е + ДДС.

 

Използвам момента да благодаря на Даниел.

 

Това е за сега.

Като се върна ще кажа какво е станало.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.