Прескочи до съдържание

Визи при пътуване с круизни кораби


Препоръчани мнения

За Визите се сетих още едно изключение, което би могло да се направи евентуално таблица или колона. При пътуването с круизен кораб повечето държави разрешават безвизово влизане. Лично проверено от мен е влизането в Оман, за където трябва виза, но с круизен кораб не само че не трябваше виза, а благодарение на организацията дори и лична паспортна проверка нямаше. В началото ни взеха паспортите и накрая като ни ги върнаха видях, че на всяко пристанище са ни били печат, но при слизането и качвaнето на кораба нямаше никаква проверка на сушата.

Потвърждавам за круизен кораб съм влизал без виза, по времето когато ни трябваха в Мексико, Кайманови о-ви, Бахами, Ямайка...предполагам важи за целият карибски басейн, ако изобщо за някъде са останали да ни искат визи.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Потвърждавам за круизен кораб съм влизал без виза, по времето когато ни трябваха в Мексико, Кайманови о-ви, Бахами, Ямайка...предполагам важи за целият карибски басейн, ако изобщо за някъде са останали да ни искат визи.

 

За круизен кораб може би е важно за къде евентуално не важи безвизовия режим. Според мен САЩ може би трябва да са едно от изключенията, но не съм сигурен...

Връзка към мнение

На мен ми е странно пътниците на круизните кораби да са без виза. Какво става, ако остане на брега, неволно или нарочно?

 

Едно време в бразилското посолство в Лондон имаше едни хора, които искаха спешно виза, защото не искали да ги качат на круиза, който спира в Рио за един ден, дори и да твърдяха, че не искат да слизат. Предполага се, че щом кораба е влязъл в териториалните води им трябва виза. Вероятно зависи от държавата.

Връзка към мнение

На мен ми е странно пътниците на круизните кораби да са без виза. Какво става, ако остане на брега, неволно или нарочно?

 

Едно време в бразилското посолство в Лондон имаше едни хора, които искаха спешно виза, защото не искали да ги качат на круиза, който спира в Рио за един ден, дори и да твърдяха, че не искат да слизат. Предполага се, че щом кораба е влязъл в териториалните води им трябва виза. Вероятно зависи от държавата.

 

Практиката е Круизните компании да ти взимат паспорта, така че ако останеш на брега, ще останеш и без паспорт ;)

 

Като малък един моряк на кораб ми разправяше, чи има специални международни споразумения, които дават правото за временно спиране на плавателни съдове в пристанища и без наличието на виза. Идеята е, че заради липсата на виза не могат да ти откажат да спреш на пристанището и да си заредиш кораба с храна и вода или да стовариш или качиш стока.

Това обаче би могло да е голяма пробойна за държави със строг визов режим като САЩ.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Още една непотвърдена информация от един познат готвеш се да пътува с криуз до Санкт Петербург. Може да посетих града безвизово, но само ако ползваш услугите на организираните екскурзии на кораба.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Още една непотвърдена информация от един познат готвеш се да пътува с криуз до Санкт Петербург. Може да посетих града безвизово, но само ако ползваш услугите на организираните екскурзии на кораба.

 

Това е 100%. Двама приятели наскоро хванаха круиз от Хелзинки до Санкт Петербург и така имаха право на 2-дневен безвизов престой в града.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Практиката е Круизните компании да ти взимат паспорта, така че ако останеш на брега, ще останеш и без паспорт ;)

 

Като малък един моряк на кораб ми разправяше, чи има специални международни споразумения, които дават правото за временно спиране на плавателни съдове в пристанища и без наличието на виза. Идеята е, че заради липсата на виза не могат да ти откажат да спреш на пристанището и да си заредиш кораба с храна и вода или да стовариш или качиш стока.

Това обаче би могло да е голяма пробойна за държави със строг визов режим като САЩ.

Да разбирам ли например ако съм на крузи в карибския басейн и имам стоп в Пуерто Рико не ми трябва виза?! Техните изисквания за влизане в страната са същите като на Щатите.

Връзка към мнение

Да разбирам ли например ако съм на крузи в карибския басейн и имам стоп в Пуерто Рико не ми трябва виза?! Техните изисквания за влизане в страната са същите като на Щатите.

 

Някой беше споменал по горе, че за САЩ не важи това правило, но не съм виждал информацията от официален източник. Друг въпрос е Пуерто Рико от визова гледна точка до колко се смята за САЩ.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Друг въпрос е Пуерто Рико от визова гледна точка до колко се смята за САЩ.

 

Официално, изцяло.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Отпаднали са визите за граждани на европейския съюз за пътувания до 90 дни за

 

Сеинт Луша, Доминика, Гренада, Сейнт Винсент и Гренадини, Вануату, Самоа, Тринидад и Тобаго

(от 28 Май 2015)

http://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2015/05/28-jha-eu-visa-waiver-agreements/

Аз мисля, за Сейнт Луша и Гренада нямаше визи за българи и преди това. Майка ми пътува с нас на круиза февруари 2015 и имаше нужда само от US виза за САЩ и Пуерто Рико. Или аз нещо не съм разбрала както трябва тази новина :)

Връзка към мнение

Круизните са On Arrival. Като за Санкт Петербург. Ако си с кораб, не нощуваш на брега и от компанията плащат разрешително преди това. Т.е. круизната компания урежда групово формалностите. За Сейнт Луша са отпаднали като цяло - и тези On Arrival.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Круизните са On Arrival. Като за Санкт Петербург. Ако си с кораб, не нощуваш на брега и от компанията плащат разрешително преди това. Т.е. круизната компания урежда групово формалностите. За Сейнт Луша са отпаднали като цяло - и тези On Arrival.

 

При круизите по принцип не е On Arrival, а е безвизово в повечето случаи, защото в паспорта не ти слагат печат за виза. Възможно е обаче между отделните държави да има разлика по този въпрос.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да разбирам ли например ако съм на крузи в карибския басейн и имам стоп в Пуерто Рико не ми трябва виза?! Техните изисквания за влизане в страната са същите като на Щатите.

В този случай ще ти трябва виза за САЩ за Пуерто Рико. Там не може без виза за български граждани.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да, трябва виза за Пуерто Рико. Чудя се дали си струва разправията?! Има едни 179 долара двупосочни круизчета от Доминикана и много му се назландисвам. Все си мисля, че е същото като тук. И е логично...

Връзка към мнение

Няколко думи и от мен за визите относно пасажери на кораби.

Изискването за визи зависи изцяло от паспорт и националност на пътника.

Най-общо казано са възможни различни варианти.

Някои компании оказват пълно съдействие в това отношение, други не.

По принцип визата е задължение на пътуващия и компанията не носи отговорност ако липсва.

На места са възможни групови визи за всички пасажери, което пак зависи от компанията.

Също така са възможни/както писахте/ on arrival визи. Примерно Камбоджа, Египет, Индонезия, Папуа-Нова Гвинея, Шри Ланка, Малдиви, Тайланд,  Палау и др.

За други не се изисква, като  Оман, Виетнам....

Примерно описаното за Санкт Петербург, Русия е така, не е нужна виза ако сте с екскурзия.

Но е необходима ако започвате или свършвате круиза там.

За Китай е същото, ако от там тръгва или свършва. За Хонг Конг и Макао не, попълват се само данни.

За Индия е необходима виза, включително с екскурзия.

За Кариби-Бахами досега не сме правили допълнителни визи, освен  тези, които имаме.

Беше необходимо само за Куба.

За Южна Африка има специални изисквания ако сте с деца.

Едно облекчение, което ще влезе в сила от 2016 г. е:

Канадските власти приеха решение, което включва български граждани, които са имали виза от Канада последните 10 години, както и притежателите на неимигрантски визи за САЩ, могат да пътуват в Канада.

Това, което трябва да направят е онлайн регистрация в Electronic Travel Authorisation.

Разрешението струва само 7$, получава се веднага и е валидно 5 години.

Това дава идеална възможност за по-лесни круизи не само в Канада, а и Аляска,  Гренландия, Хавай....

За момента би трябвало да е така:

8367974n.png

Редактирано от Bled
  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 3 години по-късно ...

Здравейте, имам спешна нужда от помощ. След седмица отивам при мъжа ми, който работи на круизен кораб. Ще се кача в Сингапур оттам Тайланд, Индия, Дубай, Йордания, Оман, Турция и слизам в Италия. От фирмата не ми казаха нищо за визи. Днес обаче прочетох, че ми трябва виза за Индия,  другите ще ги получа на място. Наистина ли трябва да вадя виза? Все пак се водя пасажер и минавам транзит, а не през летище. Моля помогнете ми с инфо, че нямам никакво време. Благодаря ви предварително.

Връзка към мнение

Aко си пасажер през цялото време и си бичиш с кораба докрая, нямаш проблеми - не ти трябва виза...круизната компания урежда нещата с дневния ти престой на брега. Ако си като мен обаче, дето след месец слизам предсрочно от кораба в Мадагаскар и след 2 дни излитам за Коморите - ти трябва виза в случай, че има такова изискване за българи. Освен това, нека мъжът ти пита на кораба и най-добре ще му кажат.🙂

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.