Прескочи до съдържание

Южна Африка и Намибия - помощ за маршрут


SkyGuy

Препоръчани мнения

Здравейте, банда! Планирам едномесечно пътуване до Южна Африка и Намибия през октомври. Разрових се из форума (страхотен, между другото, яд ме е, че чак сега го открих) и изглежда, че всичко интересно е в източната част на страната. Можете ли да дадете идеи за нещо интересно в западната част освен Кейп Таун и околията и евентуално да предложите маршрут до Намибия? Благодаря :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Целта сафари ли е или комбинация накаква- забележителности + сафари...?

То май е ясно, че няма да е цял месец сафари, но поне как да е баланса? С кола под наем ли е планът или с вътрешни полети?

Редактирано от Oshko
Връзка към мнение

Заминаването е на 6.10 за Йоханесбург, прибирането е също от там на 06.11. Идеята е придвижването да става с кола под наем, като има опция за влак Йоханесбург-Кейп Таун. За сафари - 1-2 с колата в държавните паркове (до колкото разбирам частните не позволяват личен транспорт, трябва техен с гид и т.н.). Интересуват ме по-скоро природни забележителности - пясъци, планини, гори, скали, плажове, рифове и не толкова животни.

Връзка към мнение

Заминаването е на 6.10 за Йоханесбург, прибирането е също от там на 06.11. Идеята е придвижването да става с кола под наем, като има опция за влак Йоханесбург-Кейп Таун. За сафари - 1-2 с колата в държавните паркове (до колкото разбирам частните не позволяват личен транспорт, трябва техен с гид и т.н.). Интересуват ме по-скоро природни забележителности - пясъци, планини, гори, скали, плажове, рифове и не толкова животни.

Човека, който ти трябва и може да ти свърши най-много работа в случая е @домосед. Аз на няколко пъти съм планирал Намибия с пикап под наем, последния път даже бях платил всичко, но се наложи да отменя пътуването. Бих могъл да ти дам координатите на страхотна агенция в Намибия, която би ти уредила кола под наем, застраховки, места за преспиване, би ти дала и съвети за къде и как. Това обаче само ако ще тръгваш от Намибия (Виндхук или Уолфис Бей/Свакопмунд). До Виндхук можеш да летиш от Йоханесбург, до Уолфис Бей мисля, че можеш да летиш и от Кейп Таун.

 

В такъв случай просто трябва да си резделиш времето м-у двете държави, да летиш м-у тях и да решиш в коя искаш да прекараш повече време - аз бих отделил повече време на Намибия, примерно 22-23 дни и оставил седмица за РЮА (това при условие, че се придържаш само към западата част на страната). Ако ще правиш това, пиши да го мислим.

 

Западната част на РЮА не я познавам (освен Кейп Таун и региона наоколо, където е безумно красиво и може да се изкарат 5-6 дни). Парка Кару излгежда много красив и е на север от Кейп Таун, резервата Tswalu Kalahari е много хубав, но е частен и много скъп.

 

Това, което подразбирам от написаното е, че искаш да наемеш кола примерно в Кейп Таун, да караш на север и да влезеш в Намибия. Това означава, че трябва да наемеш колата в РЮА и може би да я върнеш там. Вариантите са много - в Намибия основно се влизаше май през пункта край Оранжевата река, като може да минеш и през невероятния Калагади Трансфронтиър Парк (пустинята Калахари) Ако пътуването ти обаче е за 06.10-06.11 тази година, малко ме съмнява да намериш каквото и да е свободно място за преспиване в този парк, евентуално ако си с пикап с палатка на покрива може да е останало някакво място за къмпинг в някой от основните лагери. Би могъл също и да прекосиш парка за един ден, сега има една съвзем нова лоджа малко преди входа му от южноафриканска страна, където може да преспиш, а следващото ти преспиване вече да е след като прекосиш границата с Намибия при лагера Мата Мата (трябва да провериш дали няма ограничение за допуск в парка ако не преспиваш там).

 

За самата Намибия - обкновено я делят на две части - на юг от Виндхук и на север от Виндхук, като красивите места са страшно много. Освен много популярните (Сосусвлей, Fish River Canyon, Damaraland, Skeleton Coast и пр.) има и някои сравнително по-малко популярни, но изключително красиви - природния резерват НамибРанд, Quiver Tree Forest и пр.

 

За сафари в държавни паркове, изборите ти са два - Калагади и Етоша, като за Етоша трябва да отидеш в по-северната част на Намибия, но пък е много по-вероятно да намериш място за спане при толкова скорошно пътуване.

 

Това изключително общо казано, за повече ми трябва конкретика от твоя страна.

 

Ако пътуваш с български паспорт, трябва да си уредиш и виза за Намибия - официално за българи се посочва консулството им във Виена, освен ако не искаш да си губиш време да се занимаваш с това в Ю. Африка (за там домосед може да ти обясни как е вадил виза за Намибия в Претория за приятели).

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

... и изглежда, че всичко интересно е в източната част на страната. 

 

Не изглежда! Току що пуснах нов постинг в темата си с истории за Южна Африка, точно за западната част и Южна Намибия.

Ако искаш, разгледай и цялата тема. 

 

http://magelanci.com/topic/4069-южна-африка-разбъркано-дневниче/?p=106167

 

В западната половина освен очевидното - Кейптаун, планините и плажовете в провиниця Западен Кейп - се намира и любимият ми национален парк Калахади. А също не много по-малко любимите ми Рихтерсфелд и Кару.

 

Ето още зарибяващи албуми за Западна Южна Африка

 

De Hoop Nature reserve

 

Table Mountain National park

 

The Garden Route около Плетенберг бей

 

Overberg, Klein Karoo

 

Едно сафари из провинция Северен Кейп и южна Ботсвана

 

И още едно сафари по "северния диагонал" от Кейптаун до провинция Лимпопо

 

Ако нещо ти хване окото, питай за подробности  :)

 

Заминаването е на 6.10 за Йоханесбург, прибирането е също от там на 06.11. Идеята е придвижването да става с кола под наем, като има опция за влак Йоханесбург-Кейп Таун. За сафари - 1-2 с колата в държавните паркове (до колкото разбирам частните не позволяват личен транспорт, трябва техен с гид и т.н.). Интересуват ме по-скоро природни забележителности - пясъци, планини, гори, скали, плажове, рифове и не толкова животни.

 

Колата под наем за обиколка на парковете е добре да е висока.

Не е задължително, но има голямо значение.

Ландровери и луксозни 4x4 са скъпи за наемане, но някои компании предлагат много изгодно наемане на bakkie.

Като това

 

2014030310duToitsPass.JPG

 

  • Пясъци:

Kalaghadi Transfrontier Park

Witsand Nature Reserve

De Hoop Nature Reserve

Alexandria Dunes of Addo National Park

  • Планини

Drakensberg

Maloti

Table Mounatin и множество други планини в радиус 200 км от Кейптаун

  • Гори (първични)

Tsitsikamma Forest

  • Рифове

Sodwana bay

  • Скали (за каране на кола между тях и къмпиране в дивотия)

The |Ai-|Ais/Richtersveld Transfrontier Park

  • Скали (за катерене)

Waterval Boven, Mpumalanga

 

Важно :rolleyes:  Октомври е сезонът на жакарандите в Претория. Може и да ме намериш там. Не съм сигурен още.

 

2014100504brooklynPta.jpg

 

(снимка от този албум)

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

В момента и аз планувам моето, само че уви - само за 2 седмици.

 

За Крюгер частта, тъй като lodge-овете са ми скъпи, реших да пробвам Wilderness трейловете, които са организирани от SanParks - ходене в прерията с 3 нощувки сред животните, далеч от всякаква цивилизация, без ток и телефони. Групите са по 8 човека с 2 гайда и 1 готвач, но резервациите в момента запълват местата за 3 месеца напред. Аз  успях да се добера до Olifants Wilderness Trail, цената е 4000 ранда и според мен е една от най-добрите оферти за посещение на парка. 

 

Домосед, ако си в Претория към 7-8 декември, и си свободен, с голямо удоволствие ще се срещна с теб. 

Редактирано от petko
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.