Прескочи до съдържание

Срок на валидност на паспорта при посещение на Турция


Двуцветко

Препоръчани мнения

Обсъждано е преди, но някой знае ли последната ситуация каква е - колко месеца от паспорта трябва да са ти останали до изтичането му за безпроблемно влизане в Турция?

Връзка към коментар

Обсъждано е преди, но някой знае ли последната ситуация каква е - колко месеца от паспорта трябва да са ти останали до изтичането му за безпроблемно влизане в Турция?

Дали не станаха само 3 месеца? Такъв спомен имам, но сега не мога да проверя...

Връзка към коментар

На външно на страницата нищо не се казва в раздел Турция по въпроса. На страницата на турското посолство също, та попитах евентуално някой, ако се е сблъсквал с този проблем и къде да се намери достоверно инфо?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

На външно на страницата нищо не се казва в раздел Турция по въпроса. На страницата на турското посолство също, та попитах евентуално някой, ако се е сблъсквал с този проблем и къде да се намери достоверно инфо?

Ето какво пише на страницата на турското външно министерство:

As of 1 January 2015, in accordance with the article 7.1b of “the Law on Foreigners and International Protection” no. 6458, foreigners wishing to enter Turkey should carry a travel document (passport) with an expiration date at least 60 days beyond the “duration of stay” of their visa, e-Visa, visa exemption, or residence permit. 

 

На практика, това за лица с български паспорт означава 90 + 60 дни. 

Връзка към коментар

Звънях на турско посолство в София - http://sofia.emb.mfa.gov.tr/ContactInfo.aspx

 

Казаха ми, че единственото изискване за бг граждани е на датата на излизане от Турция паспортът да е валиден.

Връзка към коментар

Звънях на турско посолство в София - http://sofia.emb.mfa.gov.tr/ContactInfo.aspx

 

Казаха ми, че единственото изискване за бг граждани е на датата на излизане от Турция паспортът да е валиден.

 

По добре послушай Мрън и не рискувай.

 Най-малко 3 месеце валиден паспорт, 2 месеца + дни  за пребиваване.  Максимелен престой 3месеца.

До колкото си спомням даже последния път на границата видях окачен надпис във връзка с това изискване. Беше преди месец.

 

Но ако прочетеш тук

http://www.mfa.gov.tr/countries-whose-citizens-are-allowed-to-enter-turkey-with-their-national-id_s.en.mfa

Countries whose citizens are allowed to enter Turkey with their expired passports

8. Bulgaria – Valid ordinary passport

 

Сам прецени.
Връзка към коментар

Oт всичко, което проверявам, чета, чувам ми се оформя концепцията, че нямаш проблеми, ако в деня на напускане на Турция паспортът ти има 3 и повече месеца валидност. Може и да греша.

Връзка към коментар

Ами според IATA (от линка който дадох по-горе) трябва да е валиден за престоя, не се изисква за повече време. Аз им вярвам повече, отколкото на Външно министерство. Ако и от посолството така са казали...

Връзка към коментар

ЧЛЕН 7 –

Ал. 1 Чужденци, чиито влизане в Р. Турция няма да бъде допуснато и ще бъдат върнати са отбелязани по-долу:

а) тези за които е установено, че нямат валидни паспорти, документи заместващи паспорта, виза или разрешение за пребиваване

или работа, както и ако бъде установено, че тези документи са придобити чрез измама или са фалшифицирани;

б) тези, които имат по-малко от шестдесетдневен срок до изтичане валидността на паспортите или документа заместващ паспорта, след изтичането на срока на визата, на освобождаването от виза или разрешението за временно пребиваване;

 

Демек седмица преди изтичане на паспорт не можеш да влезнеш/трябва да си се изнесъл, всичко друго преди този срок е ок - аз така го тълкувам.

Редактирано от Двуцветко
Връзка към коментар

Срокът на валидност на паспорта трябва да е 60 дни от изтичането на безвизовия гратисен период, който за българи е 90 дни. Против правилата е да давам линкове към български туристически фирми, но ако потърсиш в google ще видиш ясно написано изискването точно по този начин.

Редактирано от Мрън
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Може би пропуснах нещо важно да споделя. Става въпрос за транзит - Ататюрк до Сабиха Гьокчен с 18-часов престой в Истанбул. Тогава този хипотетичен безвизов гратисен период от 90 дни става 1 ден. И като добавим 60 дни по закон то тогава говорим за 61 дни, а не за 150 (90+60).

Или вече правя свободни съчинения?

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Може би пропуснах нещо важно да споделя. Става въпрос за транзит - Ататюрк до Сабиха Гьокчен с 18-часов престой в Истанбул. Тогава този хипотетичен безвизов гратисен период от 90 дни става 1 ден. И като добавим 60 дни по закон то тогава говорим за 61 дни, а не за 150 (90+60).

Или вече правя свободни съчинения?

 

Правиш свободни съчинения. ВИНАГИ се смята от датата на влизане 90+60. Ти ако искаш, стой два часа, но се смятат 90 дни и след това - 60 дни.

Впрочем миналата събота и ние направихме транзит от летището до автогарата, на границата минахме без проблеми. Предполагам, че при сканирането на паспорта автоматично се изчислява валидността и така нататък, но не съм сигурен. Те сага други дертове си имат в Турция, на друга граница, с други хора.

Освен по страниците на агенциите, които Мрън правилно не цитира :), информацията е налична и на страницата на турското МВнР.

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не съветвам никой да последва моя съвет, защото минавах 3 граници и малко бях на тръни през цялото време.

Но все пак споделям информация, която получих от съответните посолства по телефон преди да тръгна и какво също се случи в реалност.

Утре отивам да си взема новия паспорт :)

Връзка към коментар

Правиш свободни съчинения. ВИНАГИ се смята от датата на влизане 90+60. Ти ако искаш, стой два часа, но се смятат 90 дни и след това - 60 дни.

Впрочем миналата събота и ние направихме транзит от летището до автогарата, на границата минахме без проблеми. Предполагам, че при сканирането на паспорта автоматично се изчислява валидността и така нататък, но не съм сигурен. Те сага други дертове си имат в Турция, на друга граница, с други хора.

Освен по страниците на агенциите, които Мрън правилно не цитира :), информацията е налична и на страницата на турското МВнР.

А, тя Мрън каквото трябва е цитирала: турското МВнР беше първия източник...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да, така е черно на бяло. Но си тръгнах на мой риск на базата моето си проучване - проверка в посолство и проверка на аналогични случаи на двама мои познати. В единия от тези случаи (паспорт с валидност под 3 месеца) човекът е бил глобен 100 евро на границата. Аз все пак имах повече от 3 месеца валидност, а и дали щях да вадя евентуално паспорт експресна поръчка или потенциална глоба хипотетично си беше почти все едно.

Както и да е, изводът е един - хора, яжте, пийте и се веселете и носете новите си паспорти :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 години по-късно ...

Здравейте,

 

Паспортът ми изтича на 03.10.2018 г., а между 22.09 и 26.09.2018 г. ми се налага да съм в Турция.

Звънях до Турското посолство, от там една много нелюбезна дама ми каза, че мога да вляза в Турция до последната дата, до която ми важи паспортът.

Има ли някой, който е влизал там с изтичащ паспорт? Или някой, който да не са го пуснали да влезе?

 

Благодаря предварително!

Връзка към коментар
преди 22 минути , Emilia.89 каза:

Здравейте,

 

Паспортът ми изтича на 03.10.2018 г., а между 22.09 и 26.09.2018 г. ми се налага да съм в Турция.

Звънях до Турското посолство, от там една много нелюбезна дама ми каза, че мога да вляза в Турция до последната дата, до която ми важи паспортът.

Има ли някой, който е влизал там с изтичащ паспорт? Или някой, който да не са го пуснали да влезе?

 

Благодаря предварително!

Това е от сайта на timaticweb.

Цитат

Passport required.
- Passports and other documents accepted for entry must be
  valid on arrival. 
Passport Exemptions:

- Nationals of Bulgaria with a temporary passport.

A това пък е от катарците...

Цитат
Document Validity:
Normal passports issued to nationals of Bulgaria must be valid on arrival.

 

Ако на теб ти се рискува да провериш... 🙂 Аз не бих!

Редактирано от chandni
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 13 минути , Emilia.89 каза:

Здравейте,

 

Паспортът ми изтича на 03.10.2018 г., а между 22.09 и 26.09.2018 г. ми се налага да съм в Турция.

Звънях до Турското посолство, от там една много нелюбезна дама ми каза, че мога да вляза в Турция до последната дата, до която ми важи паспортът.

Има ли някой, който е влизал там с изтичащ паспорт? Или някой, който да не са го пуснали да влезе?

 

Благодаря предварително!

От прочетеното в нета и споделено от приятели, извода е същия - можете да влизате и излизате от Турция с валиден паспорт, без значение кога изтича.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 7 минути , Emilia.89 каза:

Благодаря Ви, ще рискувам, защото изкарването на нов паспорт ще ми коства много време, разходи и пътуване, надявам се да няма проблеми...

Не забравяй после да пишеш как е минало, за да знаят и други в бъдеще 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Ще пиша задължително.

Междувременно разговарях с консулството в Бургас и консулството в Пловдив - и от двете места бяха категорични, че няма изисквания колко дни да остават до изтичането на паспорта. Това важи за български граждани.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте, нямаше абсолютно никакви проблеми при преминаването на границата с изтичащ паспорт. Неприятното беше четири часовото чакане на Малко Търново. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.