Прескочи до съдържание

Неправомерно ползване на снимка


AlexandraKo

Препоръчани мнения

Имам голямо оплакване и нужда от съвет как да постъпя:

В реклама на една туристическа агенция виждам открадната и изтипосана една моя снимка от пътуване. Че е моя, няма съмнение, щот сме двамата с мъжо, ама никой не ме е питал, може ли, не може ли да съм им рекламно лице. :)

Какво да ги правя тези? Отделно, дето сефте я чувам тази агенция.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Имам голямо оплакване и нужда от съвет как да постъпя:

В реклама на една туристическа агенция виждам открадната и изтипосана една моя снимка от пътуване. Че е моя, няма съмнение, щот сме двамата с мъжо, ама никой не ме е питал, може ли, не може ли да съм им рекламно лице. :)

Какво да ги правя тези? Отделно, дето сефте я чувам тази агенция.

Обади се в агенцията и им предложи 2 варианта - или да ти заплатят авторски права (ти прецени колко да ги одереш), или до 24 часа да я няма снимката (иначе ще ги съдиш). Отделно те може да са я използвали за каталозите си (печатните).

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Изпрати им имейл, че с изненада си установила, че твоето семейство е част от рекламната им кампания. Обясни им как те вие не сте давали съгласие ваши снимки да бъдат ползвани с рекламни цели. И как агенцията следва да свали вашата снимка или вие ще бъдете принудени да си потърсите правата по смисъла на ЗАПСП. :)

Ако се направят на "отворени" и те игнорират, говори с адвокат - и той да им прати мейл/факс. :lol:

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Александра, преди каквото и да било друго, направи няколко screen shot, като задължително `извадиш` датата да се вижда (над часа), защото наглостта на такива хора е необятна, а си струва да бъдат стреснати поне. Нахалството им е впечатляващо - да откраднеш пейзаж, как да е... но да сложиш хора... тц,тц,тц....

* много приятна двойка сте и е разбираема кражбата

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Зависи какво искаш да постигнеш. Може просто да им пишеш да махнат снимката.

Иначе, според фото форума се процедира така: правиш снимка на сайта с дата и я заверяваш при нотариус за доказателство. После им пишеш, че са сложили твоя снимка, цитираш им закона за авторското право,  и хонорара ти като фотограф и модел е еди колко си (не се изхвърляш много, защото иначе просто няма да ти платят) и могат да ти платят еди как си. Ако ти откажат, намираш адвокат и продължаваш към съд. Обаче това отнема много време и ако са малки и никому неизвестни, може да фалират три пъти преди да ги осъдиш.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Много ви благодаря :)

 

Александра, преди каквото и да било друго, направи няколко screen shot, като задължително `извадиш` датата да се вижда (над часа), защото наглостта на такива хора е необятна, а си струва да бъдат стреснати поне. Нахалството им е впечатляващо - да откраднеш пейзаж, как да е... но да сложиш хора... тц,тц,тц....

* много приятна двойка сте и е разбираема кражбата

На теб особено ;) 

И аз си мислех първо да скрийн - еди какво си, ама не зная как :blush: :blush: :blush:

 

Обади се в агенцията и им предложи 2 варианта - или да ти заплатят авторски права (ти прецени колко да ги одереш), или до 24 часа да я няма снимката (иначе ще ги съдиш). Отделно те може да са я използвали за каталозите си (печатните).

После ще звънна.

 

Изпрати им имейл, че с изненада си установила, че твоето семейство е част от рекламната им кампания. Обясни им как те вие не сте давали съгласие ваши снимки да бъдат ползвани с рекламни цели. И как агенцията следва да свали вашата снимка или вие ще бъдете принудени да си потърсите правата по смисъла на ЗАПСП. :)

Ако се направят на "отворени" и те игнорират, говори с адвокат - и той да им прати мейл/факс. :lol:

Освен свалянето на снимката, ще трябва и да ме компенсират с нещо ;) ;) ;)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ако искаш сподели името на некоректната агенция. Не че тука има много пътуващи с организирани екскурзии, но все пак да се знае, че имат черна точка.

Да, нека се справя и ще я покажа.

 

Зависи какво искаш да постигнеш. Може просто да им пишеш да махнат снимката.

Иначе, според фото форума се процедира така: правиш снимка на сайта с дата и я заверяваш при нотариус за доказателство. После им пишеш, че са сложили твоя снимка, цитираш им закона за авторското право,  и хонорара ти като фотограф и модел е еди колко си (не се изхвърляш много, защото иначе просто няма да ти платят) и могат да ти платят еди как си. Ако ти откажат, намираш адвокат и продължаваш към съд. Обаче това отнема много време и ако са малки и никому неизвестни, може да фалират три пъти преди да ги осъдиш.

Снимах екрана така, че да се вижда датата.

И може би, ще звънна най-напред.

С Print Screen, после Paint и Save as ... jpg, примерно. 

Аууу, Поли, тва много мъчно бе. :blink: :blink: Аз снимах страницата с тИлИфонЯ. Така може ли?

И ще я извадя чак и цветна на фотото.

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към коментар

Да, нека се справя и ще я покажа.

 

Снимах екрана така, че да се вижда датата.

И може би, ще звънна най-напред.

Аууу, Поли, тва много мъчно бе. :blink: :blink: Аз снимах страницата с тИлИфонЯ. Така може ли?

И ще я извадя чак и цветна на фотото.

Не е много добра идея с телефона.

 

Затова първо намираш копчето PrtSc на клавитурата. Отваряш сайта със снимката и го натискаш.

 

  670px-Take-a-Screenshot-in-Microsoft-Win

 

Второ. Отваряш Paint. Намираш ограденото в червено. Натискаш го и имаш скрийншот. Не забравяй да го запазиш като излизаш от пейнт.

670px-Take-a-Screenshot-in-Microsoft-Win

Редактирано от miroslava
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

В реклама на една туристическа агенция виждам открадната и изтипосана една моя снимка от пътуване. Че е моя, няма съмнение, щот сме двамата с мъжо, ама никой не ме е питал, може ли, не може ли да съм им рекламно лице. :)

Бях чувала за наглост, но това доказва, че човешката глупост е без граници.

Връзка към коментар

Не е много добра идея с телефона.

 

 

Мирослава, много ти благодаря! Зорта беше само, дорде намеря Пейнт, щото на мене ми е Пауър Пойнт. :rolleyes: Ама така обяснено, точно кат за по-лаик-най-лаик - аз, ;) стана отведнъъъж.

Почвам я тази госпойца, сега ще ви я покажа.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Бях чувала за наглост, но това доказва, че човешката глупост е без граници.

Много често се случва, според някои хора щом го има в Интернет, значи е безплатно. В случая може да не са виновни от тур. агенцията, а тези, които са им правили сайта, а това може да е просто сина на собственика ...

Връзка към коментар

Много често се случва, според някои хора щом го има в Интернет, значи е безплатно. В случая може да не са виновни от тур. агенцията, а тези, които са им правили сайта, а това може да е просто сина на собственика ...

Да, за кражбата на снимки съм се убедила, че е масово явление. Но да откраднеш снимка с хора на нея.. Не може дори да претендираш, че е твоя...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Имам голямо оплакване и нужда от съвет как да постъпя:

В реклама на една туристическа агенция виждам открадната и изтипосана една моя снимка от пътуване. Че е моя, няма съмнение, щот сме двамата с мъжо, ама никой не ме е питал, може ли, не може ли да съм им рекламно лице. :)

Какво да ги правя тези? Отделно, дето сефте я чувам тази агенция.

Ако откажат да ти свалят снимката или да ти заплатят обезщетение и не ти се занимава с разтакаване и плащане по съдилища, можеш да подадеш и жалба до Комисията за защита на личните данни (изображенията на теб и мъжа ти представляват информация, която позволява вашето идентифициране, т.е. това са неправомерно обработени лични данни). 

Преди две-три години едно вестниче беше използвало снимката на български актьор за реклама (без неговото знание и позволение) и съответно отнесоха глоба и задължително предписание да преустановят тази практика.

Обмисли и този вариант, ако решиш. :)

Редактирано от tonik
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Добре е да се знае, че ако продавате ваши снимки за публично ползване, ако на тях се виждат отделни хора ясно разпознаваеми, т.е. не просто тълпа или в далечината, ви трябва т.нар. модел рилийз, т.е. разрешение от модела да му показвате физиономията на широката публика. Не е задължително да му се плаща, ако не е професионален модел, но трябва да има разрешение. Т.е. те са извършили 2 нарушения

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Преди да се свържеш с хубостниците, се подкови добре с доказателствен материал.

Освен снимка на екранЯ, запази URL-то (онова, дето го пише в адресната лента на браузъра). Аз бих се подсигурил и с няколко свидетели, които от собствените си компютри да отворят страницата на въпросната агенция и да се убедят, че неправомерно използваната снимка е там... по възможност сред свидетелите бих включил нотариус и адвокат :)

Едва след това насочвам артилерията към ония синковци :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

и аз доколкото знам трябва да е нотариално заверен скрийншот, ако мислите да стигате до съд

както беше писано по-горе

Да, вече си говорих с нотариуса.

Ама сега съчинявам едно писмо до ползвателя на правото ми :( и ще ви държа в течение.

Според вас, колко ми струва снимката? Че да река цена?

Много имам нужда Дюк да се включи компетентно :( , моля.

 

Ама в тази връзка, какво намирам:

 

http://www.lex.bg/forum/viewtopic.php?t=27754

 

"Съгласно чл. 97, ал.1, т.7 от ЗАПСП всеки, който в нарушение разпоредбите на ЗАПСП издава или разпространява издадени произведения се наказва с глоба или имуществена санкция в размер от двеста до две хиляди лева, ако не подлежи на по-тежко наказание и предметът на нарушението, независимо чия собственост е; се отнема в полза на държавата и се предава за унищожаване на органите на Министерството на вътрешните работи.

При повторно нарушение в едногодишен срок от налагане на предишното наказание глобата или имуществената санкция е от хиляда до пет хиляди лева и предметът на нарушението, независимо чия собственост е, се отнема в полза на държавата и се предава за унищожаване на органите на Министерството на вътрешните работи. При системни нарушения мястото, в което те се извършват, като магазин, студио, заведение, киносалон, театър, седалище на търговец и други подобни, се запечатва за срок от три до шест месеца. На лице, което премахне, повреди, унищожи или разстрои, без да има право на това, технически средства за защита, които използват носителите на права, закриляни от този закон, като знае или има основания да предполага, че тези средства имат именно такова предназначение, се налагат същите санкции.

Ако с нарушението на авторското право е извършено престъпление, тогава се прилага наказателна отговорност. Тази отговорност се преследва от държавата.

Наказателна отговорност

Съгласно чл.172а. от НЗ всеки, който записва, възпроизвежда, разпространява, излъчва или предава чрез техническо средство или използва по друг начин чуждо произведение на науката, литературата или изкуството без необходимото по закон съгласие на носителя на авторското право, се наказва с лишаване от свобода до три години и глоба от хиляда до три хиляди лева. Ако деянието е извършено повторно или са причинени значителни вредни последици, наказанието е лишаване от свобода от една до пет години и глоба от три хиляди лева до пет хиляди лева."

 

Уф, сега видях, че мотото на турагенцията е " Човекът е човек, когато ...." :blush:

Горкият поет, сигур се претръшква непрекъснато, като си види думите я, на гарата, я, на автогарата или новата магистрала. Добре че, не види какво става у Фейса. :blush: :blush: :blush:

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към коментар

Имам голямо оплакване и нужда от съвет как да постъпя:

В реклама на една туристическа агенция виждам открадната и изтипосана една моя снимка от пътуване. Че е моя, няма съмнение, щот сме двамата с мъжо, ама никой не ме е питал, може ли, не може ли да съм им рекламно лице. :)

Какво да ги правя тези? Отделно, дето сефте я чувам тази агенция.

 

Добре е да поразясниш и тези аспекти преди Дюк:

 

- Снимката е твоя, т.е. ти си я правила и не си я давала/share-вала никому? Тогава иде реч за откраднато твое произведение, съответно мислиш за стъпки от вида компенсация (доказване на вреди и съответно доход от нея от страна на агенцията). Това юристите по-добре ще разяснят.

- Ти си на снимката, която някой друг е правил на обществено място?

Тогава хвърли поглед върху тази публикация:

Стойков, Валентин, 30.04.2012, "Снимане на публични и обществени места - правни аспекти",

http://vstoykov.blogspot.bg/2012/04/blog-post_30.html

Ако случаят е такъв, би могла да поискаш да бъде махната, но едва ли ще постигнеш компенсация във финансово изражение

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.