Прескочи до съдържание

Красива Полша


mimi

Препоръчани мнения

Здравей Мими! Полша наистина е една красива страна, аз отидох без всякакви очаквания и останах толкова приятно изненадана. Посетих Гливице, Вроцлав, Познан и Краков в този ред. Всеки град ми харесваше все повече и повече, Краков най-много, добре че го посетих на края. Бих отделила поне 2-3 дена за него. Във Варшава също съм била, но за много кратко и не ми се стори толкова впечатляваща. Старият град там е разрушен изцяло през Втората Световна война, и всичко е построено наново. постройките не са автентични за разлика от другите градове, в които бях. Доколкото помня ЖП транспортът е добре развит и е много ползван за пътувания в страната.

Връзка към коментар

Полша е огромна страна, така че е важно какво точно искаш да посетиш- културно-исторически обекти или природа.

 

Като за начало, мога да препоръчам един обичаен маршрут: Краков-Варшава-Торун-Гданск-Малборк-Олщин-Миколайки-Варшава.

 

Краков- сърцето на полската култура и история. Аушвиц, солната мина.

 

Варшава- много музеи, свързани с история и изкуство. Наблизо е и родният дом на Шопен (Желязова вола).

 

Торун- родният град на Коперник. Много запазени образци на готическа архитектура (градът не е пострадал от ВСВ).

 

Гданск- най-красивият сред големите градове в Полша. Наричат го "полския Амстердам". Освен архитектурата, трябва да се посетят Вестерплате (началото на ВСВ) и Сточня (Солидарност). 

 

Малборк- най-големият замък на кръстоносците.

 

Олщин- столицата на Мазурия. Красива архитектура, добра отправна точка към езерата.

 

Миколайки- по-скоро го дадох като примерен вариант. В региона има много езера и е отправна точка за туризъм.

 

 

Понеже живея във Вроцлав, бих го препоръчал, но все пак е малко встрани от пътя.

 

 

За любителите на природата- хубави места са Татрите, Словински народен парк (недалеч от Гданск), и разбира се, Бяловески народен парк- единственият резерват за европейски бизони (близо до Бялисток).

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

А там как могат да се видят бизоните(зубрите)?  Има ли някакви турове? ако ДА - откъде се организират и някаква приблизителна цена.

В Полша ми казаха за това. Има и други опции, освен да гледаш зубри, но не сме го ползвали. Туровете са общо взето в източната част на Полша и ни беше много неудобно от Краков.

Връзка към коментар

А там как могат да се видят бизоните(зубрите)?  Има ли някакви турове? ако ДА - откъде се организират и някаква приблизителна цена.

 

Има турове, но няма особен смисъл от тях. Самият резерват е огромен, но не навсякъде достъпът е разрешен. Бизоните се гледат от специален пункт- там може да се отиде и самостоятелно. Разликата в цената обаче е поне 5-6 пъти.

 

Здравейте

Благодаря за информациятя

Аз съм си направила план Варшава. Люблин Краков Вроцлав

Нещо за парите да ми кажете.

 

През юли и август цените в хотелите са най-скъпи, а Краков е претъпкан с туристи. Затова не препоръчвам тези месеци- освен това в Полша тогава може да бъде страхотна жега (тази година достигна 39 градуса). 

 

На ресторант едно хубаво ястие може да излезе към 12 лв. Бирата е по 3-4 лв. В супермаркетите цените са като в България, а някои неща са по-евтини. Единствено алкохолът е значително по-скъп.

 

За шопинг не мога да кажа нищо- не го практикувам ;( 

 

към посочения списък с градове мога да добавя Замошч (Zamosc)- близо е до Люблин, а центърът е част от наследството на ЮНЕСКО.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Благодаря за темата, тъкмо мислех да отварям такава.

Моят план за сега е за юни (живи и здрави), като се надявам времето да е хубаво. Маршрута е Гданск (заедно със Сопот), Варшава, Краков и Вроцлав. Гданс-Варшава с полет на Раян, видях че са по 9 злоти билетите, а останалото с Полскибус.

 

Въпроса ми към Николай е съвсем конкретен - къде да намеря карта на гномчетата във Вроцлав :D 

Редактирано от Edem
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И аз имам  билети на Уиз  Бургас - Катовице  за септември.  Мисля да завъртя кръг  Катовице - Краков - Варшава - Гданск - Торун - Познан - Вроцлав - Катовице.  Всичко с автобуси.  Има ли редовни връзки между тези градове. Дали пък някъде да не ползвам и влакове, ако ги има ?

Връзка към коментар

Благодаря аз съм решила в началото на юни да пътувам ще прибавя тозиград да го разгледам

Как върви злотата спрямо лева

 

Няма постоянен курс, злотата не е вързана към еврото. Горе-долу съотношението е 2 злоти = 1 лев, но то е променливо.

 

Благодаря за темата, тъкмо мислех да отварям такава.

Моят план за сега е за юни (живи и здрави), като се надявам времето да е хубаво. Маршрута е Гданск (заедно със Сопот), Варшава, Краков и Вроцлав. Гданс-Варшава с полет на Раян, видях че са по 9 злоти билетите, а останалото с Полскибус.

 

Въпроса ми към Николай е съвсем конкретен - къде да намеря карта на гномчетата във Вроцлав :D 

 

http://krasnale.pl/mapa-poszukiwacza-krasnali/

 

 

И аз имам  билети на Уиз  Бургас - Катовице  за септември.  Мисля да завъртя кръг  Катовице - Краков - Варшава - Гданск - Торун - Познан - Вроцлав - Катовице.  Всичко с автобуси.  Има ли редовни връзки между тези градове. Дали пък някъде да не ползвам и влакове, ако ги има ?

 

Евтини билети има на Polskibus.com, можеш да хванеш билети по 7-8 лв. Влаковете са по-скъпи- от 20 лв. нагоре в 1 посока, и то в случай, че резервираш 3-4 седмици предварително.

И Ryanair е вариант между Варшава, Гданск и Вроцлав :) А през лятото има полети Гданск-Вроцлав, струват към 25 лв в 1 посока.

 

И имай предвид, че летище Катовице е на 35 км от Катовице (към 1 час с автобус, който не е много редовен). При кацане на KTW препоръчвам да се вземе минибус до Краков (на сайта на летището има линкове към средствата за транспорт). В Катовице няма какво да се види, ама наистина няма нищо.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

 

 

В супермаркетите цените са като в България, а някои неща са по-евтини. Единствено алкохолът е значително по-скъп.

Алкохолът в магазините е ЕВТИН. Водката е на нашенски цени, даже има и по- евтини. Много са разпространени малките разфасовки ("патрончета") - 50. 100 и 200 мл. Също така има и нещо което тук няма - спирт, влкючително и ароматизиран  - пак на малки разфасофки, за да си докарваш градус "по желание". Бирата е между 1-, 1,5, 2 и нагоре лева в зависимост от вида (в Полша има МНОГО марки бири ) За вина обаче не мога да дам мнение - не си падам много по него :unsure:

 На заведение обаче цените стават поне тройни !

Редактирано от Tisho
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

В интерес на истината аз просто леко коригирах цените на алкохола, пък то стана нещо като реклама на пиенЬе :lol:  Ама поляците здраво жулят, и просто не е логично да е скъп алкохола, че ще настане революция. Ходил съм два пъти в Полша, и е напълно нормално да видиш добре облечени - с костюм и хубава кожена чанта мъже - в 4 - 5 следобед здраво "обули кънките". Един такъв даже го видяхме на полянката пред хотела в 8 сутринта кротичко да спинка, и на абсолютно никой не му правеше впечатление :unsure: Може би затова най разпространения звук, който можеш да чуеш е такъв от сирена на линейка - буквално през 2 минути !!! Преди няколко години ходихме с половинката до Варшава, вървяхме цял ден и по едно време викам "Край, не мога повече !" И реших да дремна двайсетина минути на една пейка в един от многото страхотни столични паркове. През това време момче и момиче дошли до пейката и загрижено попитали да не ми е нещо лошо. Обаче със сигурност са решили, че съм пиян  :lol:

Иначе специално ЖП транспорта е изключително уреден !!! Хората строят линии и обновяват машинния парк - можеш да видиш както супермодерни влакове, така и тип БДЖ от 1961. Даже имаше проект за високоскоростна железница, но не знам дали са пуснали някоя отсечка. Между съставните на Триград - Гданск, Гдиня и Сопот основния транпорт са малки чисто нови мотриси които са на 5 минути, като билети се купуват от машини и се валидират вътре (на принципа на градския транспорт) От Гданск на всеки час има влак до Малборк, където е замъка на Тевтонския орден - ЗАДЪЛЖИТЕЛНА дестинация !!!

 Вроцлав също е задължителна дестинация !!! 

 

 

къде да намеря карта на гномчетата във Вроцлав

 Във вестникарски будки, също и в туристически центрове  - ние взехме от един, който е отстрани на кметството ако не се лъжа.

 И ако сте любители на ЗОО -тата (ако сте с деца например, но би било интересно за всеки ) - Вроцлав има страхотен зоопарк  :)

Редактирано от Tisho
  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Мерси за гномчетата, дано има време за повечето от тях.

Аз лично няма да съм с деца, ама пък аз обичам животните, така че ще проверя хавата със зуу-то.

Иначе има високоскоростни влакове, много модерни и скъпички:

 

Чудесна алтернатива е новият Полски бус Голд, който пътува до няколко града без да спира никъде, а за малкото пари сервират и кафе, безалкохолно, сандвич, сладолед

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Зоопарка във Вроцлав е от класата на този в Прага, но е по- малък като територия ( но не и като видове животни )и по- лесно се обхожда. Има чисто нов Африкариум - името подсказва, че е посветен на Африка, и по- специално на част от  водните басеини - има отделения за езерото Танган(А)ика, за река Конго (Заир) и за Червено море. В отделна сграда е, вътре в зоопарка и не се плаща отделно ( а входа за ЗОО-то е доста висок - като в Западна Европа - 80 лв семеен билет, но ние хванахме намаление и беше 60. Но всякак стотинка си заслужава !!! ) Само че бяхме там в края на август и имаше... абе УМОПОМРАЧИТЕЛНА ТЪЛПА !!!! Същото беше и в пражкия зоопарк, ама там поне беше след поредица от дъждовни дни. А тук...за Африкариума имаше  500 м опашка  :blink: Никога никъде не съм виждал подобна навалица, камо ли в зоопарк  :rolleyes:

 Друга задължителна дестинация във Вроцлав е остров Тумски. Много е красиво - има катедрали, църкви, както и църковен университет - духовна семинария по нашенски. Също така казват, че японската градина била страхотна, ама....казват - ние не успяхме да стигнем до там  :(

 И въобще - има мнооого за гледане в Полша. Сега се сещам, че аз като любител на астрономията исках да ходя във варшавския планетариум - бил нещо уникално и един от най модерните в Европа, но ме спря английския - надявах се да има поне руски превод, но уви...

 Имайте го предвид ( планетариума ) де  :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Като си говорим за алхохол, един ценен съвет- не пийте бира в парка, нито във влака (освен във вагон-ресторант). Алкохолът е забранен на обществени места, а нормален вагон във влак се счита за такова. Разбира се, в ресторантите се пие бира :)

 

Колкото до цените- тук най-евтината 0.5 л. водка започваот 11 лв. (22 злоти). Водка с някакво качество- като моята любима Gorzka zoladkowa- е 26 зл. Разликата с нашите не е голяма като цена, наистина, но имах предвид, че като цяло цените в супермаркетите са като нашите, дори по-ниски. 

 

Ако имате възможност за избор, препоръчвам супермаркети Biedronka (с изображение на калинка). След тях вече са Tesco, Kaufland, Aldi и други подобни.

 

Навсякъде има малки магазинчета żabka- работят от 6 до 23 ч.,а цените са към 30 % по-високи. При всички случаи Biedronka е най-добрият избор.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Като си говорим за алхохол, един ценен съвет- не пийте бира в парка, нито във влака (освен във вагон-ресторант). Алкохолът е забранен на обществени места, а нормален вагон във влак се счита за такова. Разбира се, в ресторантите се пие бира :)

 

 

Че бирата алкохол ли е?  :lol: 

 

Пих си я и във влака, и в парка, и на улицата и при следващото посещение пак ще си я пия на същите места :) Точно пък на поляците да са им изсрали такъв закон, звучи като някаква мега дебилна шега. Как търпят въобще? :)))

 

Между другото, като се замисля сега - докато си пийвах бирички във влака, в купето влизаха и кондуктори, и гранични полицаи, и цивилни полицаи и никой копче не каза за биричката. И нормално - все пак бирата не е алкохол, а освен това съм интелигентен човек, който не се налива като някое прасе, а си сръбва мераклийската ;)

 

По темата за красива Полша - ще пусна няколко снимки и впечатления по-късно. В края на лятото бях за няколко дни в едно малко курортно градче в Мазурския край и останах очарован. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@Meidj, за нас звучи абсурдно, но е факт. Глобата е 100 злоти. Разбира се, не глобяват всеки- просто си избират "жертва". Всяка седмица ми се случва да видя как хващат някого- обикновено не плащат, де ;)

 

http://www.thevisitor.pl/index.php?id=185

 

Даже след победата на Полша над Ирландия с 2:1, след което Полша се класира на ЕП 2016, имаше предложение Левандовски да бъде глобен, защото е пил алкохол (шампанско) на обществено място :)
 

Редактирано от Nikolay Ivanov
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.