Прескочи до съдържание

Копенхаген за два дни


Гост

Препоръчани мнения

Здравейте :)

 

От чернопетъчната промоция на Раян ненадейно отмъкнах два билета за Януари догодина, единият от които за Копенхаген. Кацам в събота 11.20 ч. на Copenhagen T2 (CPH) и летя обратно в неделя в 14.20 ч. Ще съм в Generator Hostel - гледам се намира до Rosenborg Castle Garden каквото и да значи това...

 

Първо, надявам се времето да е достатъчно добро - не топло, а просто да няма отмяна на полети. И после - ще ми дадете ли няколко съвета? Знам, че има магеланци които доста поскитаха в околността, а за мен Копенхаген е тъмна Индия :)

 

1. С какво да се предвижвам от летището до града и в самия град?

2. Кое е must see за това кратко време?

3. Някакви лични препоръки?

 

Много благодаря :)


P.S. Иска ми се непременно да посетя Кристиания - някакви впечатления? Чета, че не се снима и има някои не особено приятни страни. Просто имам лични причини да я посетя, но ако не си заслужава, ще игнорирам това място. Ще се доверя на съвети. Това далеч не ми е приоритет, просто се сетих..

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Rainy, ние ходихме в Копенхаген и на мен този град много ми хареса. Дано само да не е много зле времето. При нас беше слънчево и градът ми изглеждаше невероятен. 

В близост до централната гара има туристически офис от където можеш да вземеш карти и дипляни на забележителностите на града, а също и карта на градския транспорт. Ти ще си в центъра, та можеш да обикаляш и пеша. Аз лично ти го препоръчвам този начин, но зависи и от времето, та все пак се снабди и с карта на транспорта.

Кристияния е интересна да се види. Наистина няма възможност да снимаш, но пък може да се помотаеш половин до час там. Наблизо е и една прекрасна църква /за съжаление вече съм забравила имената на някои забележителности/, но можеш да се изкачиш по нейния купол и да видиш страхотни гледки.

Аз влизах и в двата двореца Амалиенборг и Розенборг. На мен ми харесват такива неща, но ако теб не те вълнуват можеш и да пропуснеш. Иначе са типични дворци.

Нюхавн е най-приятното място. От там можеш да вземеш и корабче и да пообикаляш с него. Освен това трябва да идеш и да малката русалка. Помня и кръглата църква Марбъл чърч - информирай се за работно и време, че не винаги работи.

Помня, че в определени часове има разходки из кметството. На мен ми хареса.

Ако обичаш галерии задължително Глипотеката. Изключителна е.

Краси беше пуснал пътепис, там има прясна информация. Прочети го, както и другите пътеписи. 

Лична препоръка - влез в някой супермаркет и си купи датски печен пастет. Невероятна вкусотия е.

 

Подсети ме да ти донеса на срещата на 19 карта на града.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

От летището има влак до ц. гара. Имай на предвид, че слънцето залязва рано. Срещу гарата е парка Тиволи.

Русалката не е лошо да се посети...

 

Точно защото знам че рано се стъмва, искам да оптимизирам времето... Благодаря ти!

Rainy, ние ходихме в Копенхаген и на мен този град много ми хареса. Дано само да не е много зле времето. При нас беше слънчево и градът ми изглеждаше невероятен. 

В близост до централната гара има туристически офис от където можеш да вземеш карти и дипляни на забележителностите на града, а също и карта на градския транспорт. Ти ще си в центъра, та можеш да обикаляш и пеша. Аз лично ти го препоръчвам този начин, но зависи и от времето, та все пак се снабди и с карта на транспорта.

Кристияния е интересна да се види. Наистина няма възможност да снимаш, но пък може да се помотаеш половин до час там. Наблизо е и една прекрасна църква /за съжаление вече съм забравила имената на някои забележителности/, но можеш да се изкачиш по нейния купол и да видиш страхотни гледки.

Аз влизах и в двата двореца Амалиенборг и Розенборг. На мен ми харесват такива неща, но ако теб не те вълнуват можеш и да пропуснеш. Иначе са типични дворци.

Нюхавн е най-приятното място. От там можеш да вземеш и корабче и да пообикаляш с него. Освен това трябва да идеш и да малката русалка. Помня и кръглата църква Марбъл чърч - информирай се за работно и време, че не винаги работи.

Помня, че в определени часове има разходки из кметството. На мен ми хареса.

Ако обичаш галерии задължително Глипотеката. Изключителна е.

Краси беше пуснал пътепис, там има прясна информация. Прочети го, както и другите пътеписи. 

Лична препоръка - влез в някой супермаркет и си купи датски печен пастет. Невероятна вкусотия е.

 

Подсети ме да ти донеса на срещата на 19 карта на града.

 

Ехаааа... Прекрасен коментар, благодаря ти! И аз гледам, че пеша мога да се оправя май най-добре. Омотана в шалове :) Много полезно ми написа. сполай ти!

P.S. Сериозно ли е само 13 минути с влакче от летището?!  :O  :blink:

Връзка към мнение

Единствено автобус ползвахме, за да отидем до Кристияния, но пък после се разходихме от там пеша до Русалката. Мисля, че можеш изцяло да се справиш без транспорт, ако времето не е много студено.

Все пак облечи се на катове дрехи, но пък леки, за да не ти тежат при ходенето.

В пътеписа на Красен се пишеше за един пазар, препоръчвам ти да убиеш време и там. 

Датчаните са големи гастрономи и имат много вкусна храна. На мен заведенията ми бяха супер скъпи, но пък от супермаркетите можеше да се вземе много добра готова храна.

Кафета и сладки нещица в кафенетата са добра възможност за стопляне при разходките.

 

Тиволи ще бъде затворено, та не го слагай в списъка за разглеждане. Забележителностите работят до към 3.30 следобеда, та предвиди първо посещенията, а след това разходките. Има и много улични музиканти, които създават страхотна атмосфера и човек няма как да не се спре да ги послуша.

 

Иии, страхотен град си избрала за уикенд. За мен е сред топ градовете в Европа.

Връзка към мнение

Единствено автобус ползвахме, за да отидем до Кристияния, но пък после се разходихме от там пеша до Русалката. Мисля, че можеш изцяло да се справиш без транспорт, ако времето не е много студено.

Все пак облечи се на катове дрехи, но пък леки, за да не ти тежат при ходенето.

В пътеписа на Красен се пишеше за един пазар, препоръчвам ти да убиеш време и там. 

Датчаните са големи гастрономи и имат много вкусна храна. На мен заведенията ми бяха супер скъпи, но пък от супермаркетите можеше да се вземе много добра готова храна.

Кафета и сладки нещица в кафенетата са добра възможност за стопляне при разходките.

 

Тиволи ще бъде затворено, та не го слагай в списъка за разглеждане. Забележителностите работят до към 3.30 следобеда, та предвиди първо посещенията, а след това разходките. Има и много улични музиканти, които създават страхотна атмосфера и човек няма как да не се спре да ги послуша.

 

Иии, страхотен град си избрала за уикенд. За мен е сред топ градовете в Европа.

 

Ей такива детайли са ми нужни... Напомни ми да изпия няколко ракии с теб на 19-ти  :wub:  :)

P.S. Проверих разстоянията от хостела, май няма по-голямо от половин час ходене, освен летището... 

Връзка към мнение

Не бих казала, че в Кристияния ще те арестуват ако снимаш. Ние си снимахме без притеснение и никой не направи и намек, че е нежелателно. Църквата там е задължителна.

Освен препоръчаните по-горе бих добавила Националната художествена галерия (близо до Розенборг се намира), музея на Бертел Тордвалдсен(солидна скулптурна колекция) и Националния музей (близо до Глипотеката).

Естествено, че всичко това няма как да се види, но ще прецениш според времето за посещение и настройката ти в момента на какво да се спреш.

Еее, и една лежерна вечерна разходка из Стрьогет :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не бих казала, че в Кристияния ще те арестуват ако снимаш. Ние си снимахме без притеснение и никой не направи и намек, че е нежелателно. Църквата там е задължителна.

 

Не мисля, че ареста е това, което да я притеснява. Още на влизане като се снимахме пред входа ни направиха забележка навътре да не снимаме. На всяка бутка има сложена табела да не се снима, както и огледала вероятно да пречат на заснемането. Разни типове с черни маски на лицето се разхождаха или пушеха марихуана около запалени казани с огньове. Мога да си представя как биха реагирали, ако се опитвах да ги заснема. Според мен ако я видят, че снима ще си има неприятности с разни криминални субекти, а не с местните власти. Забраната за снимане е наложена от пребиваващите, а не от официалната власт. Моят съвет е да не предизвиква типовете, ако няма здрави нерви и не е готова да рискува цялостта на апарата си. 

 

Зад този портал апаратът трябва да е изключен.

post-514-0-87145500-1449399560_thumb.jpg

Редактирано от mililia
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

mililia ги е обяснила много добре нещата.

Две думи да вметна за Кристияния. Струва си да се види, макар, че вече си е яко комерс. Има си атмосфера и усещане за нещо различно. На центъра си е баш кинкалерия и конфекция като на някой пазар - сергийки, щандчета. Графитите си струва да се видят обаче. Вярно е, че има табели за "но фото", макар, че аз си щракнах няколко и съм жив. Нали се сещаш, че никой няма да те изкорми за две снимки, най-много някой напушен хахо да ти измрънка нещо. Абе, тарикатско си е направено всичко тук, на мен ми допадна. А и по пътя ще видиш Church of Our Saviour - страхотна. Ако ти се занимава с катерене по стъпалата  има много хубава гледка към града.

И малко мои виждания:

Русалката - само ако ти е на път, иначе я пропускам. Най-добре е с корабче от Нюхавн, макар, че януари не ми е ясно дали ще работят. И като добавим вятъра...

Тиволи - добре, че не бачка. Най-грешно похарчните магелански центове форевър. Все пак ако искаш се спъваш в учениците от 6-то СОУ в Копенхаген и ти се гледа Тадж Махал - това е твоето място.

Яденето - цифра си е. Хот-дог-а на улицата гони 5Е, в ресторантите - смятай... За магазини  най-ми допаднаха центе в http://kiwi.dk/.

Чак ти завиждам вече - Копенхаген ми е една от топ дестинациите в Европа.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не става въпрос за снимане на хората там, а за обичайните панорамни снимки. На никой не му е приятно да го снимат непознати. Това си е нарушаване на личното пространство, което един нормален човек не прави.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Много благодаря! Определено mililia е права - не арестът ме плаши, а именно другото. Е, хич не е желателно и арест ;) Просто преди години приятел беше намерил там подслон и ми беше любопитно за Кристияния... Всичките ви съвети са безценни! И пътеписът на Красен даде хубаво рамо...

 

Насоките ви мнооого ми помогнаха, сполайте! Картинката започна бледо-мъгляво да ми се прояснява  :)

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Тук ще напиша отговор на въпроса,който си ми задала в пътеписа.По един се минава в Мраморната църква и няма алтернатива на качването.Стълбите са тип серпентина и са страшно тесни.В църквата "Христос Спасител" в Кристиянсхавн качването отново се извършва по един но има площадки за изчакване на слизащите/качващите се/.Имай предвид,че качването на "Христос Спасител" си е е доста трудно а и ако има вятър,кулата няма да работи.В Мраморната църква качването е с една идея по-лесно,освен ако не страдаш от клаустрофобия.Ако смяташ да посещаваш музей,вземи под внимание,че доста от тях могат да се комбинират в един билет и така се спестява значителна сума.Не забравяй,че кулата в двореца Кристиянсборг е безплатна,но гледката е ограничена.От замъците най си заслужава Розенборг.Тиволи бе затворен до 15 ноември,но моето мнение е също като на kakadu/не си заслужава/.Трябва да ти кажа,че в момента се прави реставрация на доста от историческите сгради в града,а и на повечето фонтани по многобройните площади на Копенхаген.Ако,мога да съм ти полезен с още нещо питай!!! ;)

Редактирано от krasen_denev
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Леле, през 2012 бях в Копенхаген и имах един цял ден на разположение, беше лято, май месец, жега и дълги дни. Та стигнах и до това местенце, което сте показали на снимката, пеш. И имам няколко снимки от там, направени с телефон, че тогава нямах фотоапарат.

Ако пък съм знаела, че снимането е забранено. Дори не знаех как се казва, добре че прочетох тук. :blush:

 

Тогава се озовах съвсем неподготвена за Копенхаген и трябваше в движение да се опитвам да науча какво къде е. Някои неща още ми се губят, други пък вече паметта ми е изтрила. Но тук е мястото да си припомням.

 

(Благодарение питането на  Rainy и пътеписите на Краси)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Сетих се още нещо:

-Не подценявай разстоянията.Забележителностите в града са хаотично разхвърляни,изключвайки тези по оста двореца Кристиансборг-Старата стокова борса-Нюхавн-двореца Амалиенборг-Мраморната църква-Малката русалка-Крепостта.

Ако ще посещаваш само тези забележителности транспорт не ти трябва,но ако смяташ да ходиш до замъка Розенборг и Кръглата кула и до Кристиянсхавн,то тогава разстоянията хич не са малки.

 

А ето и едно видео,показващо гледката от Църквата "Христос Спасител" и невероятното преживяване,което би изпитал всеки качил се до върха.

Редактирано от krasen_denev
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Краси, какво ще рече, че по един се прави качването на "Христос Спасител"? Ние го правихме заедно двете с Анджелика, а освен нас имаше и други хора. Стълбите са малко тесни, но нямам спомен за трудности в разминаването. Не знам защо, но нямам спомен и да е било трудно изкачване, ама аз по принцип си се катеря по такива места. За мен гледките от тази църква и от кметството бяха най-добри. Иначе има още една кула /върти ми се из главата, че и казваха кръглата или златната кула, но може и да бъркам/, тя е в близост до мястото, където миналата година имаше терористичен атентат. На нея качването е лесно, но пък гледката не е кой знае каква. 

 

Иначе наистина разстоянията в Копенхаген не са малки, но при правилно разпределение на маршрутите е постижимо обикалянето пеш. За мен по-големия проблем ще бъде студеното време и евентуалния дъжд, примесен с вятър, отколкото разстоянията. Нас времето ни изненада и в началото на март, тук имаше преспи със сняг, а там минзухарите бяха разцъфнали по полянките.

Редактирано от mililia
Връзка към мнение

Краси, какво ще рече, че по един се прави качването на "Христос Спасител"? Ние го правихме заедно двете с Анджелика, а освен нас имаше и други хора. Стълбите са малко тесни, но нямам спомен за трудности в разминаването. Не знам защо, но нямам спомен и да е било трудно изкачване, ама аз по принцип си се катеря по такива места. 

По един-един след друг.Аз не можах да се размина почти никъде с останалите посетители,изключвам ниво 1 и ниво 2.Следващите 6 нива до излизането на витите стълби около шпила на църквата си ги изкачихме/аз и още два французи/един след друг,като на площадките обособени за изчакване се разминавахме със слизащите.Под трудно изкачване визирам 450 стълби сама във вътрешността на църквата,което се равнява на изкачването на минимум 20 етажен блок , с ниски тавани и тесни коридори. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А ето какво може да видиш от купола на Мраморната църква :)

- дворецът Амалиенборг и на заден план - операта.

post-139-0-57035000-1449409457_thumb.jpg

 

- кубетата на руската църква Александър Невски

post-139-0-97592500-1449409451_thumb.jpg

 

- Църквата Свети Павел

post-139-0-91845200-1449409454_thumb.jpg

 

- мостът Оресунд в далечината

post-139-0-29393600-1449409456_thumb.jpg

 

- ако е лято може да видиш и как хората събират слънчеви лъчи по покривите на околните сгради ;)

post-139-0-32885700-1449409453_thumb.jpg

 

- друго нещо, което е интересно (поне за мен) - смяната на караула в Амелиенборг (но не знам зимата как протича)

post-139-0-87409800-1449409449_thumb.jpg

 

впрочем, Rainy - ти кога точно ще си там, че аз се подсетих, че при едно намаление си взех едни билети до Малмьо (и съответно Копенхаген) за 15-18.01 :)

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

 

 

впрочем, Rainy - ти кога точно ще си там, че аз се подсетих, че при едно намаление си взех едни билети до Малмьо (и съответно Копенхаген) за 15-18.01 :)

 

Хахаххахахахахааа... не е истина... аз съм на 16-17 януари! :) Фичоооооооо, убих те, ако не пием бира там! В Лондон ти се размина, ама за Копенхаген ще ядеш махумбата  :blush:  :)

Връзка към мнение

Хахаххахахахахааа... не е истина... аз съм на 16-17 януари! :) Фичоооооооо, убих те, ако не пием бира там!

Ами живот и здраве да е - ще ударим по едно  :)  (януари не знам дали точно бира ще ми се пие, въпреки че както казва един френд в такива случаи: "ама ние няма да се поливаме с нея, бе,  ще я пием!" )

 

 

 

В Лондон ти се размина, ама за Копенхаген ще ядеш махумбата  :blush:  :)

И не съм наясно какво е "махумба", ама като знам колко съм злояд ... :biggrin:

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение

Ами живот и здраве да е - ще ударим по едно  :)  (януари не знам дали точно бира ще ми се пие, въпреки че както казва един френд в такива случаи: "ама ние няма да се поливаме с нея, бе,  ще я пием!" )

 

 

И не съм наясно какво е "махумба", ама като знам колко съм злояд ... :biggrin:

 

Бира е думата, а какво ще е накрая, няма значение ;) Най-най-най-сладкото ми питие е било една бутилка Джак на пазара в Берген - купена от безмитния на летището, под проливен дъжд - ние на сухо де :), с всякакви рибни вкусотии и ние със сина ми - уникално разтопяване... 

 

Махумба - яде се насила... хахахаххахахахахахаха... Усмихна ми деня! 

Връзка към мнение
  • 5 седмици по-късно ...

Още един глас за пазара Torvehallerne. Предлагат интересни и вкусни неща :)

Може да си вземеш за вкъщи или да хапнеш на място.

 

post-300-0-44166200-1451917478_thumb.jpg

 

Кулата на Кристианборг е с безплатен достъп и не е толкова екстремна за изкачване, колкото кулата на църквата "Христос Спасител", особено ако духа вятър (имах чувството, че кулата се огъва  :lol: ).

 

 

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Още един глас за пазара Torvehallerne. Предлагат интересни и вкусни неща :)

Може да си вземеш за вкъщи или да хапнеш на място.

 

attachicon.gif20150922_104317.jpg

 

Кулата на Кристианборг е с безплатен достъп и не е толкова екстремна за изкачване, колкото кулата на църквата "Христос Спасител", особено ако духа вятър (имах чувството, че кулата се огъва  :lol: ).

 

Много ти благодаря! Точно от пазара смятам да си взема ядене. Не мисля да уважавам датските кръчми... :) Ох, тия дни трябва да си спретна програмката - и Мили ми даде карта, и информация имам. Само да намеря място в мозъка си, че горкият Копенхаген - беше смачкан в ъгъла от Италия с автобусите, с бтр-ите, и Мианмар...  :lol:

Връзка към мнение

Рейни, от тази сутрин са започнали гранични проверки мужду Дания и Швеция вкл. и по моста Оресунд. Ти не го предвиждаш, но в случай че ти щукне на акъла да ходиш там, да знаеш, че ще загубиш твърде много време. Стой си в Копенхаген. :)

Освен от горепосочения пазар храна можеш да си вземеш от всеки супермаркет. Има невероятни специалитети за ядене. За мен датчаните освен с многото стилно облечени жени се оказаха и абсолютни гастрономи. Само маслините са много скъпи. Задължително да се опита печен пастет. Взима се от кулинарен магазин или в краен случай супермаркет. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Рейни, от тази сутрин са започнали гранични проверки мужду Дания и Швеция вкл. и по моста Оресунд. Ти не го предвиждаш, но в случай че ти щукне на акъла да ходиш там, да знаеш, че ще загубиш твърде много време. Стой си в Копенхаген. :)

Освен от горепосочения пазар храна можеш да си вземеш от всеки супермаркет. Има невероятни специалитети за ядене. За мен датчаните освен с многото стилно облечени жени се оказаха и абсолютни гастрономи. Само маслините са много скъпи. Задължително да се опита печен пастет. Взима се от кулинарен магазин или в краен случай супермаркет. 

 

Благодаря ти! :) Ще взема и една бутилчица с невинна течност от безмитния, че като знам стандарта там ;) 

 

Не мърдам от Копенхаген аз... То едва ще сколасам там. И паспорта си ще взема, че в Норвегия преди време ми гледаха на пожар личната карта и не щяха да ме пускат... хах... Само времето да е хубаво, ама надявам се. Пък каквото и да е, с такъв кеф отивам... :)

Връзка към мнение

Рейни, от тази сутрин са започнали гранични проверки мужду Дания и Швеция вкл. и по моста Оресунд. Ти не го предвиждаш, но в случай че ти щукне на акъла да ходиш там, да знаеш, че ще загубиш твърде много време.

И аз чух тази информация, че са въвели проверки между Дания и Швеция, но не мисля, че това значи непременно загуба на твърде много време. Все ми се струва, че служителите в северните страни не са като българските митничари на Калотина (или унгарските на Сегед) и ще да е създадена някаква прилична организация. ;)

 

 

Стой си в Копенхаген. :)

....

Само маслините са много скъпи.

Само? :rolleyes:

Кхмм ... :biggrin:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.