Прескочи до съдържание

Alitalia и транспорт в Северна Италия


Ciccia

Препоръчани мнения

Здравейте,

 

Обмислям за пръв път да купя самолетни билети без посредничеството на агенция и много се притеснявам да не оплескам нещaта. Набелязала съм си полет на Alitalia от Букурещ до Милано, но ми прави впечатление, че за една и съща дата и полет цената в евро илиза сравнително по-висока от цената в долари.

1. Основното ми колебание е в каква валута да финализирам поръчката си, имайки предвид че кредитна ми крта е еврова.

2. На електронната бланка има поле: Frequently Flyer Loyalty Program, под което излиза падащо меню с 10-11 опции. Идея си нямам, кое от изброените да посоча. Пътувам относително често, но никога до сега не съм си купувала самостоятелно билетите, а и не съм обръщала особенно внимание на програмите за натрупване на точки/мили, лоялни клиенти и т.н.

3. В процеса на поръчка се изисква да потвърдя, че приемам цените и условията на компанията  - 43 листа, които откровенно казано нямах търпението да изчета. По тарфата на която съм се спряла, правилата са ясни - не подлежи на възстановяване, не може да се променя име, а евентуална промяна преди или след отпътуване се  извършва с/у 60 евро. Има ли нещу друго съществено на което  би трябвало да обърна внимание, някакви ''дребни шрифтчета'', които биха могли да ми изиграят кофти шега?

4. Последният въпрос който се върти из главата ми за момента е,  дали от Alitalia биха били така доби да се свържат с мен в случай на евентуална промяна в разписанието си? Все пак говорим за пътуване, което предстои да се реализира след 4 месеца.

 

Извинявам се на всички, на които съм досадила и предварително благодаря на онези от вас, които се вдъхновят да внесат малко яснота по въпросите ми.

 

 

Връзка към мнение

Здравей и добре дошла :)

 

По ред на номерата.

 

1. При положение, че кредитната карта е левова при всички положения банката и мастеркард/виза ще си отнесат някакъв процент върху сумата, 1% или 2% или колкото са там. В случая това, което те касае, е че тоя процент е фиксиран за всички валути (или да не генерализирам много, но поне за основните със сигурност). Т.е. дали ще си купиш билета в евро или в долари няма значение никакво. Би имало значение, ако кредитната карта ти беше в евро, тогава е добре да пазаруваш евро, но в твоя случай това не се отнася. 

 

А защо излиза цената по-различно...много обширна тема, но да речем, че превалутирането при авиокомпаниите не винаги е съвсем в час със пазара, и ако долара падне а информацията не е обновена то в евро ще ти излезе по-скъпо. Нещо такова. 

 

2. Ами ако пътуваш често е добре да станеш член на такава програма. В общия случай е добре да си член на програмата на компанията, с която летиш най-често, но не е задължително. За това и имаш избор от падащото меню, защото много компании имат спогодби за сътрудничество с други и може да си член на програмата на Alitalia, а да трупаш точки при полети с KLM. 

 

 Регистрацията в повечето случаи е елементарна, след първия полет ще получиш на домашния си адрес пластмасова карта. Аз гледам да се включвам във всички програми, когато летя, дори да съм сигурен че нямам никакъв шанс да събера прилично количество точки, пазя си пластмасовите карти като сувенир :)

 

Но да отговоря на въпроса - никак не е задължително това поле да го попълваш. А ако искаш може да се присъединиш, да речем по програмата на Alitalia и преди полета и да си дадеш номера на гишето при чекиране, за да го регистрират и да почнеш да трупаш точки. 

 

3. Чудно ми е как си издържала дори няколко от тия страници :) Важните неща очевидно си разбрала и не няма никакви ситни шрифтове и уловки. Това е основното - дали имаш право на смяна на дати, колко се плаща, дали при отказ от полет се връща сумата и т.н. 

 

4. Ако има промяна ще се свържат задължително. Ако промяната е по-малко от 14 дни преди полета дори дължат компенсация. Общо взето при промяна в разписанието са длъжни да получат твоето съгласие за да сменят билета, да ти предложат да си вземеш парите обратно или някакви алтернативни полети. 

 

Няма проблеми и добре дошла в клуба на спестяващите по 5-10-15-20 евро на полет, разбираемо е малко да си притеснена преди първо самостоятелно резервиране по интернет, но в света летят милиони, да не кажа милиарди по този начин и нямат никакви проблеми :)

Връзка към мнение

Относно 2, програмата за лоялни клиенти на Алиталия не е добра, защото според италианските закони на всеки 2 години се закрива и прави наново, и милите се прехвърлят ако летиш с тях. По-добре да станеш член на програмата на Еър Франс - Flying blue и да използваш този номер. Обаче ако билета ти е сравнително евтин и няма да летиш много, е излишно да се занимаваш.

Връзка към мнение

Ще взема да се включа по този въпрос, другите са вече обяснени, да не се повтаряме :)

Здравейте,
 
Обмислям за пръв път да купя самолетни билети без посредничеството на агенция и много се притеснявам да не оплескам нещaта. Набелязала съм си полет на Alitalia от Букурещ до Милано, но ми прави впечатление, че за една и съща дата и полет цената в евро илиза сравнително по-висока от цената в долари.
1. Основното ми колебание е в каква валута да финализирам поръчката си, имайки предвид че кредитна ми крта е еврова.

Точно днес си правих няколко резервации на билети в щ.д. . Първо да уточня, че валутата на моята карта също е евро, както твоята. Георги малко се е объркал, че твоята е в лева, но вероятно е заради късния час. ;)
На въпроса - резервациите, които си правих, също бяха в щ.д., и ги оставих така без аз да ги променям. От десетките случаи, в които съм резервирал през щатски сайтове (напр. us expedia), съм се уверил лично, че след това банката като превалутира, ако няма фрапиращи и изненадващи промени в курса за времето между резервиране и реално извършване на транзакцията от банката към компанията (при военни кризи, големи природни катаклизми и т.н.), сумата изтеглена в евро от картата ми, винаги е била по-малка, отколкото е излизала, ако аз я сменя предварително на сайта. Не искам да генерализирам за всички сайтове в света, но същото е и когато правя резервации за нощувки от английски сайт, на който основната валута е GBP. И в този случай съм правил няколко експеримента, и се оказва, че ако направя плащането в паундове е по-евтино, отколкото ако сменя в евро, а след това компанията по свой курс смени еврото в GBP като тегли от сметката ми.
Накратко - плащай във валутата, която е основна за компанията, през чийто сайт правиш плащането. Курса на банката като превалутира във всички (или повечето) случаи е по-изгоден, отколкото ще превалутира компанията от друга валута в своята.

П.П. Във форума има тема точно по този въпрос, където имаше всякакви мнения от различни хора с различен опит. Полутах се доста докато я открия, но накрая успях :)  - ето я

http://magelanci.com/topic/199-%D0%B7%D0%B0-%D0%B1%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8-%D0%B8-%D1%81%D0%BC%D0%B5%D0%BB%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%82%D0%B0-%D0%B4%D0%B0-%D0%B3%D0%B8-%D0%B8%D0%B7%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B7%D0%B2%D0%B0%D0%BC%D0%B5/

Тук ти написах моето, извлечено от многократен и личен опит. Все пак на теб остава задачата да решиш  как да постъпиш.  :)

Редактирано от wilks
Връзка към мнение

Да, спал съм и съм прочел левова :)

 

Има малко разлика в понятията, това за което ти пишеш е DCC - Dynamic Currency Conversion, т.е. когато цъкаш отметка в сайта дали да ти обърне валутата от една в друга. При тоя случай със сигурност е както ти казваш, трябва да се плаща винаги и само в оригиналната цена която изкарва сайта, без значение каква е валутата на картата ти!

 

Но има друго, ако пазаруваш от щатската версия на сайта на Алиталия, цената най-вероятно ще е в долари, но не е обърната от евро+%, както е при DCC, но просто да речем същия продукт има друго ценообразуване, спрямо точката на продажба. При тоя случай няма гаранция, че в долари ще е по-скъпо. 

 

При всички положения съм сигурен, че говорим за символична разлика в цените, но пък защо да не изпием безплатно една бира, ако поръчкаме и спестим 3-4 лева :)

Връзка към мнение

Много благодаря на отзовалите се!

Коментарите ви ми подействаха достатъчно окуражително, решаващата стъпка е направена и самолетните ни билети са вече факт. На бърза ръка успях и един паркинг за мпс-то в Румъния да резервирам - 150 леи за 9 дена престой. Стори ми се приемливо, но всъщност нямам никаква база за сравнение. Ако някой е ползвал подобна услуга, нека се изкаже.

Едно последно терзание ми остана на транспортна тема и то касае вътрешното предвижване из страната на ''Ботуша''.

Чудя се, дали е практично за по-големите разстояния (Милано - Венеция, Милано - Флоренция) да ползваме местен жп транспорт, а за по-кратките обиколки из конкретни райони да наемаме автомобил или да заложа изцяло на кола под наем? Ще сме придружени от две малки деца, та известна доза комфорта при пътуването също няма да е излишна.

Връзка към мнение

Ако пътуването ти е планирано за поне два месеца напред, препоръчвам да ползваш италианските железници, които имат много добри оферти при предварително закупуване на билети. В противен случай, наеми кола, но имай предвид, че магистралните такси в страната са сериозни и като прибавиш паркинг и останалите разходи по рент-а-кар, може да ти излезе доста солено това удоволствие...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Хм, те не са чак толкова далече Венеция и Флоренция. Аз бих взел кола за цялото време, просто е по-удобно с деца. Като пари също ще е по-добре, щом сте четирима. Все пак си помислете, дали ще седите само в градовете или ще обикаляте, ако ще сте предимно в градовете колата повече ще пречи. Във Венеция например.

Ако искате да поспестите пари, не взимайте колата от летище, а от града, по-евтино е (но не работят късно вечер, събота и неделя пр.). Т.е. ако маршрута ви го позволява, в началото пътувате с влак между градовете, после вземате кола и обикаляте наоколо, да речем Тоскана, където си е престъпление да не се обиколи с кола.

Връзка към мнение

Да, тол таксите са соленички. Ето тук може да ги сметнеш и да си направиш груба сметка, да няма непредвидени разходи: http://www.autostrade.it/en/autostrade/percorso.do

 

Но подозирам, че след като ще наемате автомобил така и така, ще ви е по-удобно колата да е с вас навсякъде...От друга страна, с кола във Венеция...хм, май е леко проблемно :)

Връзка към мнение

За Венеция, колата се оставя на големите паркинги. Или в Местре и оттам с влак по моста. Едно време ги смятах разходите (бензин и тол такси) и за двама души излизаше маалко по-евтино с влак, отколкото по магистрала (без да броя наем за колата). За трима вече по-добре с кола. Но това беше още отпреди еврото, та не ми вярвайте много.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако са над 3-ма излиза винаги по-евтино, и то доста. Ако пък, както при нас, когато сме голяма група сме по 5 просто няма смисъл от чудене- право на колата. Особено ако на хотелите си има фрий паркинг, което винаги проверявам преди това, както и ако се пребивава в по-малки градчета, където паркирането не навсякъде е платено. :)

Връзка към мнение

На Венеция да, или в Местре, или като минеш моста от дясна страна са тези многоетажните, но пак е доста солено. Около 2,80 беше на час последно януари.

Връзка към мнение

Аз тази обиколка принципно я правя винаги с личния си автомобил още от България и тогава със сигурност сметките излизат, макар и едно подобно пътуване да излиза винаги по-скъпо. В конкретния случай разбирам, че става дума за семейство с две деца, което ще обикаля Северна и Централна Италия. За ориентир имам посочени три града - Милано, Венеция и Флоренция. От казаното по-горе от автора на темата си вадя извод за евентуална обиколка на езерата на север и Тоскана. Това обаче се случва в промеждутъците, а основно се отсяда в Милано, Венеция и Флоренция. При подобна картина, твърдо и категорично заставам зад мнението, че рент-а-кар ще бъде скъп и неефективен вариант. Скъп, защото ще се плати кола за целия период (повечето компании не дават автомобили за ден-два, а ако го сторят цената е доста по-висока от обичайното) и неефективен, защото в големите градове колата няма да бъде използвана, но в същото време за нея ще текат режийни. Ако получим малко повече инфо относно логистиката на това начинание, може би ще бъдем далеч по-полезни със съвети...

Връзка към мнение

Специално в Италия цената на колата няма разлика в това дали е за ден или повече- все се върти около 30 евро за економи клас. Ползвам поне 4-5 пъти годишно, затова гарантирам за верността на твърдението ми.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

ОК, дори и така да е, това нищо не променя в картинката...

 

Първо, ще им се налага няколко пъти да наемат и после да връщат рент-а-кар. Това е излишно губене на време и разправии, вместо да се насладят на самото пътешествие...

 

Второ, убеден съм, че двама възрастни с две деца (тук не знаем каква е тяхната възраст и спекулираме по темата, но все пак) ще имат възможност да закупят билети на предварителна продажба за италианските железници за много по-малко пари от парите, които ще похарчат за наемане на рент-а-кар...

 

Трето, няма да имат никакви ангажименти с паркиране, опазване, шофиране и навигиране по италианските аутобани и градове...

 

И това доживях, да защитавам тезата, че пътуване с влак е по-евтино и ефективно от пътуване с автомобил, но при създалата се ситуация с изначално сгрешена концепция, просто не ми остава нищо друго... :P

 

P.S.: За цената на бензина в Северна Италия, споменах ли? :D

Редактирано от Duke
Връзка към мнение

Изкуквам вече, ама това е от възрастта... :lol:

 

Не казах най-важното, а вече трети постинг се пенява по темата. За пътуването ми другата седмица до Торино бях пред подобна дилема. Защото е само за уикенд и спада към редовните концертни дестинации, още в самото начало беше ясно, че за по-бързо пътуването ще се осъществи със самолет. Дестинацията е очебийна, доброто, старо летище "Орио" край Бергамо...

 

Пътуваме трима възрастни - аз, съпругата ми и 17 годишният ни син. Първата ми реакция беше от "Орио" да наема рент-а-кар за пътуването до Торино. Какво показа проучването ми по въпроса?

 

1. Цена на рент-а-кар за четирите дни - около 120 евро (или алтернативно 60 евро, ако успея да намеря оферта за наем на кола само за придвижване до Торино и обратно, тоест, само за два от четирите дни)

2. Тол такси в двете посоки - 33 евро

3. Бензин - 50 евро

 

Паркинг умишлено не включвам, защото за целите на анализа :P ще ползвам вариант "Б" с наем на кола само за придвижване до Торино и обратно. В противен случай сметката е друга...

 

Какво се получи като обща сума?

 

143 евро - честито

 

Втората ми реакция беше да проверя как стои въпросът с италианските железници.

 

1. Орио - Милано - стандартен автобусен транспорт от 5 евро на човек или общо 15 евро

2. Милано - Торино - Милано - едночасово пътуване с високоскоростен влак - общо 95 евро за тримата отиване и връщане

3. Милано - Бергамо - едночасово пътуване с трено реджионале - общо 15 евро за тримата

 

Какво се получи като обща сума?

 

125 евро

 

Мисля, коментарите са излишни...

 

Иначе, хиляди пъти съм повтарял, че Италия задължително трябва да се обикаля с кола. Тази страна не предполага стандартни самолетни трипове до определен град и евентуално разглеждане на околностите на този град. Тази страна е очарователна извън градовете и истинската Италия е именно там в провинцията. А, да отидеш до Флоренция, но да не обиколиш Тоскана, е равносилно на престъпление за мен...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, тол таксите са соленички. Ето тук може да ги сметнеш и да си направиш груба сметка, да няма непредвидени разходи: http://www.autostrade.it/en/autostrade/percorso.do

то че са соленички, соленички са, обаче много често си има успоредни пътища, които са си съвсем читави, а освен това, човек като е на екскурзия в някоя страна - по добре да минава през разни малки градчета и селца, отколкото да бичи по скучните магистрали ...

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение

то че са соленички, соленички са, обаче много често си има успоредни пътища, които са си съвсем читави, а освен това, човек като е на екскурзия в някоя страна - по добре да минава през разни малки градчета и селца, отколкото да бичи по скучните магистрали ...

 

Фичо, това важи в пълна степен за Италия на юг от Венеция, но имай предвид, че на север националната пътна мрежа не е добър вариант, защото е изключително натоварена и почти през цялото време се кара в населени места. Става, но трябва да се предвиди почти двойно време за придвижване от точка "А" до точка "Б", плюс по-голям разход на гориво и накрая сметката излиза крива. Миналата година, умишлено "слязох" от магистралите след Венеция в посока Равена - Римини - Сан Марино. Същото сторих и в отсечката Сан Марино - Флоренция, като минах през Апенините, вместо да заобикалям по магистралата покрай Болоня. В тези райони движението е ОК и не е проблем, но в участъка Удине - Венеция - Верона - Милано - Торино, не бих рискувал с националните пътища за нищо на света. В тази отсечка самата магистрала е претоварена, а какво остава за другите пътища...

Връзка към мнение

Привет!

Включвам се набързо да внеса малко яснота относно ‘’логистиката на начинанието’’.  Пътуването е планирано за месец октомври. Компанията се състои от 2ма възрастни и 2 деца 5-9г. Летим от Букурещ (Отопени) до Милано (Линате), като идеята ми е още на същия ден да поемем в посока Верона и да отседнем някъде из района за 3 нощувки.  Единия ден смятам да посветим на езерото Гарда и увеселителният парк Гардаланд, а вторият ден да ’’отскочим’’ до Венеция и Мурано (без нощувка).  От Верона да се отправим на юг, пътьом да хвърлим един поглед на музея на Ферари в Модена  и да се установим  някъде в провинцията около Флоренция или Сиена.  Следващите 5 дни от ваканцията ще бъдат посветени  на опознавателни  обиколки из Тоскана. Последната нощувка  предвиждам в Милано.  Това е първоначалната схема на маршрута, в която  като изцяло залагах на автомобил под наем , без да отчитам особеностите при пътуване с автомобил в тая част на Италия.  Съпруга ми обаче е убеден, че като сумирам рент -а-кар за 9 дни, плюс пътните такси, паркингите и разхода за гориво в края на пътуването, резултата никак нямало да ми допадне. Предлага да си преразгледам маршрута,  по-конкретно  да изключа Венеция от плана, която по негови преки наблюдения била пълно разочарование и само натоварвала програмата. В тоя случай бихме могли да комбинираме Милано - Верона-Флоренция с влак, 5 дни кола под наем за обиколки из Тоскана и финално Флоренциа-Милано с влак. Тъй като все още се колебая на кой от двата варианта да се спра, впечатленията ви от районите към които сме се насочили ще ми бъдат също от полза.

Връзка към мнение
Аз лично бих направил всичко с влак, и частта в Тоскана с кола. Аз бих посетил Венеция, на децата ще им е интересно предполагам (мястото е доста различно все пак), дори и съпругът да се разочарова. (Аз съм мъж и много харесвам Венеция).

Обаче имайте предвид, че ще ви трябват столчета за децата, да го включите в разходите за наема. Може да си носите, но както няма да сте с кола през цялото време мъкненето ще дойде в повече.

Друг вариант е изобщо да не взимате кола, и да правите обиколки с междуселския транспорт, но там нямам никакъв опит и не знам дали става така. 

Иначе подкрепям мнението на Duke за Италия и колата 100%, но за обиколка предимно в градовете и Северна Италия паркинга и задръстванията са голяма досада. Освен това октомври е най-красивия месец според мен и не трябва да се пропуска Тоскана в никакъв случай.

 

Едно пътуване по вашия маршрут, но само за уикенд (мини пътеписче):

e_1114168843_Toscana_fog.jpg

 

F1020021

 

F1010026

 

F1010025

 

F1010022

 

F1020035

 

F1020027

 

F1010033

 
Посещението беше просто от носталгия по Италия, за един уикенд, с много евтини билети до Бергамо. Петък кацане в Бергамо, с влак до Венеция, преспиване. Събота разходка Мурано, Бурано, Торчело, с влак до Флоренция. Взимам кола, преспиване. Неделя с колата до Сан Джиминяно и Волтера, и с влак до Милано. Понеделник рано сутрин полет и после на работа.
Редактирано от neuromancer
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

Аз лично бих направил всичко с влак, и частта в Тоскана с кола.
 
+1
 
Идеята за установяване във Верона е добра. За езерото Гарда и Венеция кола не ви трябва. Разровете си подробно в сайта на http://www.trenitalia.com за различни намаления. Ако не се лъжа имаха и някаква форма на семеен билет, но не съм го ползвал. Във всички случаи планирайте отрано и купете билети поне два месеца преди датата на всяко пътуване, за да хванете най-ниска цена. Дотук с Верона и околности...
 
Ако бях на ваше място бих наел рент-а-кар от Верона за останалите дни. Така ще бъдете напълно автономни в Тоскана, а там без кола не си струва да се ходи. Лично аз бих пропуснал Милано, но съзнавам, че е лесно да се каже след като съм видял този град. На практика в "модната" столица на Италия няма кой знае какво за гледане освен катедралата, закрития пасаж и естествено "Тайната вечеря" на Леонардо, за която обаче е нужна предварителна резервация...
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

 

 
+1
 
Идеята за установяване във Верона е добра. За езерото Гарда и Венеция кола не ви трябва. Разровете си подробно в сайта на http://www.trenitalia.com за различни намаления. Ако не се лъжа имаха и някаква форма на семеен билет, но не съм го ползвал. Във всички случаи планирайте отрано и купете билети поне два месеца преди датата на всяко пътуване, за да хванете най-ниска цена. Дотук с Верона и околности...
 
Ако бях на ваше място бих наел рент-а-кар от Верона за останалите дни. Така ще бъдете напълно автономни в Тоскана, а там без кола не си струва да се ходи. Лично аз бих пропуснал Милано, но съзнавам, че е лесно да се каже след като съм видял този град. На практика в "модната" столица на Италия няма кой знае какво за гледане освен катедралата, закрития пасаж и естествено "Тайната вечеря" на Леонардо, за която обаче е нужна предварителна резервация...

1.За пътуване между различни области(региони) на Италия в съботен ден, двупосочно, 2-ма пътуват с 50% намаление(т.е. на цената на 1 билет), стига билетите да са купени поне 1 ден предварително. Това се отнася за Еуростар или Еуросити. Без право за смяна на ден,час,дестинация.

2.Тази пролет видяхме Тайната вечеря без предварителна резервация. Просто се разходихме на късмет до църквата към 17 часа и се оказа, че за 18.15 часа имаше билети...

След една нещастна резервация за Галерия Боргезе в Рим, за която при 2 ходения вече на място (при различни пътувания) беше невъзможно да се влезе без предварителна резервация, престанахме да резервираме предварително. През някакъв измислен тоскански сайт, инак с логото си, с телефоните си и т.н., си купихме билети за галерията, а на място се оказа, че сме спонсорирали някой ей така, за идеята.! Носим разпечатка, обясняваме се 10 мин., звънят хората на посочените тел. в разпечатката-отсреща никой! Само прословутата италианска толерантност помогна поне да влезем, макар и да си платим отново входа.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.