Прескочи до съдържание

Около 2 седмици в Тайланд и Камбоджа


Препоръчани мнения

Хайде да използвам темата на Grishkata, за да ви изпитам малко и аз  :) Изчетох тази и всички останали теми, които успях да намеря тук, пътеводителят на National Geographic и още доста, но имам конкретни въпроси, на които още не съм открила отговор и за които ще помоля за помощ.

 

Пътуваме в периода 24.02 - 10.03.2017. За първи път сме в Тайланд и Камбоджа и искаме да видим максимално, без обаче да си вадим душите. Интересуваме се от култура, забележителности, природа, местни традиции и начин на живот. Нямаме нищо против купон и готин плаж, но не ни е пръв приоритет, а шопингът и моловете определено не ни вълнуват. След това предисловие, засега вариантите ми за програма са следните:

 

1. Програма максимум – Банкок /4 нощувки/, Siem Reap /3 нощувки/, Chiang Mai /3 нощувки/, Phuket/Krabi /4 нощувки/. Примерна програма по дни, с въпросите, които имам около организацията:

 

24.02. – Полет Истанбул – Бахрейн- Банкок , пристигане в 19 часа, такси до хотела, евентуално търсене на храна в района, нощувка в района на Кxаосан роуд, близо до Двореца

Хотел http://www.booking.com/hotel/th/thanabhumi.en-gb.html?aid=368032;label=gog235jc-hotel-XX-th-thanabhumi-unspec-bg-com

 

25.02. Банкок - Дворецът и храмовете в района – изумруден Буда, полегнал Буда, т.н., евентуално What Saket  /Златната планина/. Вечерта – Каосан роуд.

 

Въпроси: Ако имаме време и сили какво друго не е за изпускане в района?

Китайският квартал? Възможно ли е за един ден?

 

26.02. Банкок /още от стария град и/или районът Дусит и/или китайският квартал ако не сме го видели предния ден/ или Аютая?

 

Въпрос:  Има ли смисъл да заменим един ден в Банкок за ходене до Аютая /при положение, че после ще ходим в Angkor Wat/? 

 

27.02. Банкок

 

Вариант 1: лодка по реката /оранжевата линия/  до Taksin Bridge /спирка Sathom http://www.chaophrayaexpressboat.com/en/services/map-print.asp   http://www.transitbangkok.com/Chao_Phraya_Express.html,

оттам – BTS до Сиам и района http://www.bangkokmetro.co.th/web/imgcontent/Image/Routemap-110510.jpg

Интересно : Suan Pakkat Palace https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g293916-d311040-Reviews-Suan_Pakkad_Palace_Museum-Bangkok.html . Вечерта – напитка в Байоки Тауър

Или

Вариант 2 - сутринта плаващ пазар, после новата част.Вечерта – напитка в Байоки Тауър

 

Въпрос:  Как се стига до плаващия пазар? поред NG e възможно само с тур, но откривам само такива в комбинация с Tiger Temple, която вече е затворена./

 

28.02. Полет в 10 ч. с  Air Asia от  Don Mueng за Siem Reap /билетите за тази отсечка са купени/

 

Въпрос: Тук трябва да искаме reentry permit- колко време отнема процедурата, възможна ли е на това летище и колко време предварително да сме на летището, за да смогнем?

 

Пристигаме в Siem Reap11 ч. – багаж, визи. Уреден безплатен трансфер от хотела – до към 12,30-13 трябва да сме там.

Следобеда – Angkor Wat или Tonle Sap. / вариант за следобеден тур до Tonle Sap:  http://taraboat.com/accommodation/siem-reap-sunset-tour-of-floating-village/?value=3/

 

01.03. - Angkor Wat

02.03 - Angkor Wat

 

Въпрос: препоръки за шофьор/гид за Angkor Wat и евентуално контакти? Някакви ориентировъчни цени /четох поста на Duke, че са договорили двудневен тур за трима за 120 долара, но не разбрах на място ли са го договорили и с гид ли е. Иначе в нета откривам различни варианти само за транспорт или с включен гид, но цените с гид са доста различни от това/

 

03.03. – полет през Банкок за Chiang Mai – /има вариант за полет с Air Asia, при който бихме могли да пристигнем около 17 ч. /, трансфер, хотел – в стария град, за да го разглеждаме в движение. 

Тук програмата е най-мътна. Всъщност цялото напъване за Chiang Mai e защото много искам да видя тази красавица /която всъщност се намира до Chiang Rai :) /

post-1617-0-26022400-1469369704.jpg

 

04.03. тур до Wat Rong Khun (White temple)  и планинско племе  Karen  Long Neck and Hill tribe village или White temple и Black Temple

 

05.03. – Варианти:

 

Tiger Kingdom и някой от слонските лагери - не се предлагат в комбинация, вариант да се видят и двете е такси за цял ден. 

 

Или да се откажа от едно от двете и да направя нещо такова:

Тигри и Padong LongNecked Hill Tribe -1/2 ден; или слонове и Padong LongNecked Hill Tribe, 1/2 ден; или Wat Doi Suthep & Doi – pui -Hmong Hill-Tribe Village, 1/2 ден;

или Lamphun 1/2 ден;

 

Вечерта - неделният нощен пазар в Chiang Mai 

 

Въпрос: За слоновете - някой може ли да препоръча конкретен лагер, в който можем да къпем и храним слончета? /Иначе слонско шоу сме гледали в Бали, яздили сме слончета, така че ако тук не се предлага нещо различно, по-скоро ще ги пропуснем/

 

06.03. Полет до Пукет /четох всички дискусии за островите, но Пукет изглежда най-лесен откъм логистика и ми се струва, че за толкова малко време не си струва да се затормозяваме с комбинирането на транспорт до някой от другите острови/,  трансфер, настаняване на някой от препоръчаните от Сънчо плажове за стари гъзари- Ката бийч/Ката нои бийч :) /За момента съм резервирала един гестхаус на Ката - на 2 минути от Ката бийч и 10-тина до Ката нои бийч. Все още има и вариант за прилично в ценово отношение настаняване на Ката нои /Katanoi Resort/, но се чудя дали има къде да се разходим и вечеряме там или ще трябва да си стоим в резорта и да умрем от скука там. 

 

Въпрос: Сънчо, за стари гъзари кой от двата варианта би препоръчал :)?

 

07.03. – тур до Пи пи островите

08.03. тур до заливът Пангнга и Джейм Бонд острова  

09.03. плаж или тур до Смилианските острови

 

Въпрос:  Някой може ли да каже каква е разликата между трип със  speedboat, longtailboat и cruiseboat и кое е за предпочитане?

 

10.03. полет за Банког, вечерта 20.50 – полет за Европа

 

Въпрос: Бързо ли е обслужването на основното летище BKK. Има полет на Thai Smile от Пукет, който каца наBKK в 18:40. Ще ни стигне ли времето да вземем багажа и да се чекираме за следващия полет в 20.50 или да не рискувам и да взема по- ранния полет /пристига в 14:20/.

Другият вариант е полет до DMK и придвижване между двете летища / в момента разликата в цените е такава, че не си струва упражнението/, но ако мина на този вариант, колко време ще ми е нужно да взема багажа, после шатъла между двете летища и да стигна навреме за полета до Европа в 20.50 от  BKK?

 

2. Програма минимум – скипваме Chiang Mai и от Siem Reap летим на 03.03. за някой от островите в Тайланд. Там правим слонове, тигри /възможно е само в Пукет/ и след това - останалото по програмата.

 

Приемам всякакви съвети и благодаря за всяка помощ :)

Връзка към коментар

От края.

Longtailboat са дървените лодки от картичките.

 

Cruiseboat са големи , но бавни лодки

 

Speedboat са по-модерните и бързи , те също варират в различни размери , общо взето лодки тип голям скутер :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Луси, ние ходихме в парка Дусит. За нас беше абсолютно разочарование.В зоопарка повечето животни липсваха и само си загубихме времето. После с тук-тук ходихме до Сиам с моловете. Като се прибрахме с приятелката ми отчетохме, че денят е прекаран изключително тъпо.

Може да изкараш ре-ентри пермита на летището. Гишето е след паспортни контрол. Като минавате контрола питайте и те ще ви го посочат. Представлява стая, на чиято врата доста невзрачно е сложен надпис.

 

Ние минахме много бързо, но това зависи и от хората, минаващи през летището. Помня, че Рейни доста се беше измъчила, тъй като е имало много хора. Гледайте поне три часа преди полета да сте там.

 

Задължително опитайте морските продукти някоя вечер в китайския квартал. Великолепни са.

 

Сетих се за пазара с лодките. Нашият хост ни каза, че ходенето до там си заслужава само през уикенд. Не знам дали е вярно.

Редактирано от mililia
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря и на двамата!

Mililia, 27. 02 е неделя, така че ако твоят хост е прав, ще е подходящо за пазара :)

 

Stanimir, ако те разбирам правилно на speadboat има най-малко хора и вероятно е за предпочитане да се пътува с тях, така ли? А въпросът със сянката на тях как стои, че се сещам как се оплака Lindt от зверско изгаряне на подобен трип /не помня с каква лодка обаче/

Връзка към коментар

Хайде да използвам темата на Grishkata, за да ви изпитам малко и аз  :) Изчетох тази и всички останали теми, които успях да намеря тук, пътеводителят на National Geographic и още доста, но имам конкретни въпроси, на които още не съм открила отговор и за които ще помоля за помощ.

 

Пътуваме в периода 24.02 - 10.03.2017. За първи път сме в Тайланд и Камбоджа и искаме да видим максимално, без обаче да си вадим душите. Интересуваме се от култура, забележителности, природа, местни традиции и начин на живот. Нямаме нищо против купон и готин плаж, но не ни е пръв приоритет, а шопингът и моловете определено не ни вълнуват. След това предисловие, засега вариантите ми за програма са следните:

 

1. Програма максимум – Банкок /4 нощувки/, Siem Reap /3 нощувки/, Chiang Mai /3 нощувки/, Phuket/Krabi /4 нощувки/. Примерна програма по дни, с въпросите, които имам около организацията:

 

24.02. – Полет Истанбул – Бахрейн- Банкок , пристигане в 19 часа, такси до хотела, евентуално търсене на храна в района, нощувка в района на Кxаосан роуд, близо до Двореца

Хотел http://www.booking.com/hotel/th/thanabhumi.en-gb.html?aid=357023;label=gog235jc-hotel-XX-th-thanabhumi-unspec-bg-com

 

25.02. Банкок - Дворецът и храмовете в района – изумруден Буда, полегнал Буда, т.н., евентуално What Saket  /Златната планина/. Вечерта – Каосан роуд.

 

Въпроси: Ако имаме време и сили какво друго не е за изпускане в района?

Китайският квартал? Възможно ли е за един ден?

 

26.02. Банкок /още от стария град и/или районът Дусит и/или китайският квартал ако не сме го видели предния ден/ или Аютая?

 

Въпрос:  Има ли смисъл да заменим един ден в Банкок за ходене до Аютая /при положение, че после ще ходим в Angkor Wat/? 

 

27.02. Банкок

 

Вариант 1: лодка по реката /оранжевата линия/  до Taksin Bridge /спирка Sathom http://www.chaophrayaexpressboat.com/en/services/map-print.asp   http://www.transitbangkok.com/Chao_Phraya_Express.html,

оттам – BTS до Сиам и района http://www.bangkokmetro.co.th/web/imgcontent/Image/Routemap-110510.jpg

Интересно : Suan Pakkat Palace https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g293916-d311040-Reviews-Suan_Pakkad_Palace_Museum-Bangkok.html . Вечерта – напитка в Байоки Тауър

Или

Вариант 2 - сутринта плаващ пазар, после новата част.Вечерта – напитка в Байоки Тауър

 

Въпрос:  Как се стига до плаващия пазар? поред NG e възможно само с тур, но откривам само такива в комбинация с Tiger Temple, която вече е затворена./

 

28.02. Полет в 10 ч. с  Air Asia от  Don Mueng за Siem Reap /билетите за тази отсечка са купени/

 

Въпрос: Тук трябва да искаме reentry permit- колко време отнема процедурата, възможна ли е на това летище и колко време предварително да сме на летището, за да смогнем?

 

Пристигаме в Siem Reap11 ч. – багаж, визи. Уреден безплатен трансфер от хотела – до към 12,30-13 трябва да сме там.

Следобеда – Angkor Wat или Tonle Sap. / вариант за следобеден тур до Tonle Sap:  http://taraboat.com/accommodation/siem-reap-sunset-tour-of-floating-village/?value=3/

 

01.03. - Angkor Wat

02.03 - Angkor Wat

 

Въпрос: препоръки за шофьор/гид за Angkor Wat и евентуално контакти? Някакви ориентировъчни цени /четох поста на Duke, че са договорили двудневен тур за трима за 120 долара, но не разбрах на място ли са го договорили и с гид ли е. Иначе в нета откривам различни варианти само за транспорт или с включен гид, но цените с гид са доста различни от това/

 

03.03. – полет през Банкок за Chiang Mai – /има вариант за полет с Air Asia, при който бихме могли да пристигнем около 17 ч. /, трансфер, хотел – в стария град, за да го разглеждаме в движение. 

Тук програмата е най-мътна. Всъщност цялото напъване за Chiang Mai e защото много искам да видя тази красавица /която всъщност се намира до Chiang Rai :) /

attachicon.gifwhite-temple-chiang-rai.jpg

 

04.03. тур до Wat Rong Khun (White temple)  и планинско племе  Karen  Long Neck and Hill tribe village или White temple и Black Temple

 

05.03. – Варианти:

 

Tiger Kingdom и някой от слонските лагери - не се предлагат в комбинация, вариант да се видят и двете е такси за цял ден. 

 

Или да се откажа от едно от двете и да направя нещо такова:

Тигри и Padong LongNecked Hill Tribe -1/2 ден; или слонове и Padong LongNecked Hill Tribe, 1/2 ден; или Wat Doi Suthep & Doi – pui -Hmong Hill-Tribe Village, 1/2 ден;

или Lamphun 1/2 ден;

 

Вечерта - неделният нощен пазар в Chiang Mai 

 

Въпрос: За слоновете - някой може ли да препоръча конкретен лагер, в който можем да къпем и храним слончета? /Иначе слонско шоу сме гледали в Бали, яздили сме слончета, така че ако тук не се предлага нещо различно, по-скоро ще ги пропуснем/

 

....

 

Приемам всякакви съвети и благодаря за всяка помощ :)

 

По отношение на храната първата вечер няма повод за тревога - щом сте около Каосан, заведенията ще бъдат отворени. 

 

На мен туктуците в Банкок са ми много симпатични, по-излъскани от други места в Азия и шофьорите ми допаднаха също. Та в този смисъл Китайският квартал не е особено далеч и може да ползвате този превоз, ако сте уморени от ходене и жега. 

 

Имаше варианти за плаващи пазари, потърси из нета, няколко са. Аз си бях харесала по-близък, но работеше уикенда, а аз нямах такива дни. 

Районът Dusit е..скучен е, няма смисъл. 

 

Според мен няма нужда да ходите до Аютая при положение, че ще бъдете и в Ангкор, а и в Чианг Май. 

 

Не съм ходила в Тайланд при слонове, но ще съм изключително изненадана, ако правят нещо различно от тези в Бали :) . 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Lindt, благодаря много за линка и за коментарите. Наистина всички много ми помагате за изчистване на концепцията.

Chiang Mai още ми е под въпрос -много ми се иска да го направя, но на практика единствената сериозна причина да искам да отида там са племената и Wat Rong Khun.  За сега не мога да ги прежаля, но ако времето или бюджетът не позволят, може и да минем на програма минимум. Гледах и варианти с Chiang Rai вместо Chiang Mai, но възможностите за придвижване до и от там са доста по-ограничени, а и от Chiang Mai има директни полети до Пукет, което ми спестява време за едно прекачване в Банкок.


 

Благодаря, Жоро! И аз се чудех се дали да пиша тук или да пускам нова тема, въздържах се от последното само за да не досаждам с поредна тема за Тайланд :)

Връзка към коментар
lyusi, на 24 Юли 2016 - 19:27, написа:

Lindt, благодаря много за линка и за коментарите. Наистина всички много ми помагате за изчистване на концепцията.

Chiang Mai още ми е под въпрос -много ми се иска да го направя, но на практика единствената сериозна причина да искам да отида там са племената и Wat Rong Khun.  За сега не мога да ги прежаля, но ако времето или бюджетът не позволят, може и да минем на програма минимум. Гледах и варианти с Chiang Rai вместо Chiang Mai, но възможностите за придвижване до и от там са доста по-ограничени, а и от Chiang Mai има директни полети до Пукет, което ми спестява време за едно прекачване в Банкок.

 

 

Ами жени от племето Karen може да видите и до Аютая, макар че пак не е много близо. Но може да стане добро съчетание с кралската ботаническа градина, Ко Чанг и после Камбоджа. Аз също исках да ги видя, но остатъкът от групата го определи като зловещо. По подобна причина пропуснахме храмовете с тигрите като нехуманни, язденето на слон също така ми изглежда и въобще... ми остана да съжалявам за замъка на снежната кралица и градината :) 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

След двуцифрен брой посещения на Тайланд, единствените изключително неприятни преживявания, които имам, са триповете със спийд боут. 20+ човека натъпкани като сардини и водач психопат - олигофрен, фен на Шумахер, който не е ясно за среща с майка си ли бърза или просто си прави родео за кеф. Като екстри постоянно те заливат солени вълни и особено ако си с очила като мен преживяването е веднъж. Дългоопашатите лодки са пълен кеф, спокойно, релакс, разглеждаш пейзажа, снимки, доволно място има, няма как да вземе от алчност и още някой, защото си има лимит на безопасност.  И те си имат доволен покрив отгоре. Няма сила на света да ме накара да се кача задълго на спийдбоут отново, освен за кратки трипове до половин час. 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Предимството на longtailboat е, че може да се наеме само за двама, да спирате, където вие искате и ви харесва. Така направихме на Пи пи дон, за да отидем рано сутринта на Мая бей. Има си тента.

На Краби също сме наемали такава лодка само за нас.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Благодаря на всички! По въпроса за плаващите пазари при по-задълбочено търсене действително открих доста неща, някои от които на съвсем прилични цени:

http://www.sightseeingbangkok.com/Floating_market.html

http://www.asia-discovery.com/Thailand/Bangkok/BKK-11N.htm

http://packages.asiatravel.com/packagebooking/package.search.aspx?lan=en-US&trck=at_cms&pid=506789

https://migrationology.com/khlong-lat-mayom-floating-market/,

включително това, което за момента ми e фаворит, тъй като става дума за не толкова туристически пазар и нетуристически начин за придвижване: https://www.withlocals.com/experience/weekend-floating-market-food-tour-4c94fc78/

Връзка към коментар

С дългоопашатите лодки ме направиха вир-вода, макар да бях с бутафорни очила (слънчеви:)).

Предпочитам винаги спийдбоат, винаги. Не че няма Шумахери, но са ми най.

lyusi, толкова въпроси си поставила, че не знам колко време ще ни трябва за отговор:). Сега съм и в Гърция, та ще се включа към края на седмицата, ако е нужно.

За конкретния въпрос към Сънчо - Ката Ной хотела е върхът, но....ако ще ви настаняват промоционално или евтинко, имат едни стаи с изглед към задната улица и срещу тях баир, няма да ви е кеф хич. Ако взимате стаи с морски изглед - с две ръце съм за него, залива и хотела са страхотни.

Плаващия пазар е далеч от града и затова трябва екскурзия. Не е лош. Това мога да кажа.

За слоновете - не го мисли, там слонове да искаш. Не е нещо особено. Мъчат животинките гадовете. Бодат ги с едни дълги куки по ушите.

За Сием Рип - договаряй се на място, става пазарлък, те и без това няма да те оставят на мира там, на всеки метър всеки предлага едно и също.

Реката в БКК е мръсна, гадна и миризлива и не препоръчвам никога разходка с лодка. Доста под прага ми е за минимална хигиена.

Задължително посетете Китайския квартал вечер и Байоката, може и дневно. Бях писал за една бирария с истинска жива бира в БКК, супер яка и наистина пред очите ти се произвежда бирата, огромна кръчма, немска, яка атракция.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Мерси много и приятно изкарване в Гърция. Имам много време до пътуването, ще те изчакам :)

Започнах отрано детайлно разнищване,за да преценя как да си разпределим времето преди да съм се хвърлила да купувам вътрешните полети и съветите ви наистина много ми помагат.

Връзка към коментар

Относно договарянето в Сием Реп има много хора, които предлагат гидски услуги, лицензираните не са чак толкова много :) Мисълта ми е, ако ще търсиш гид, опитай през хотела, макар че сигурно ще платиш някой долар повече, от колкото просто да излезеш и да се оглеждаш на рандъм :) За тук-тук шофьора бих препоръчал същото, но там риска е по-малък. 

 

Естествено, мога да ти заема книгата за Ангкор, която по мое мнение е доста добър пътеводител и прави гидовете излишни (лично мнение). А и аз съм по-социопатичен и предпочитам да пропусна някой детайл, но да не ми виси на главата непознат, разрушава ми комфорта :)

 

Иначе цените споменати от Duke изглеждат ок, 15-20 долара на ден за тук-тука, още 25-30 за гида. 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Мерси, с удоволствие бих прочела книгата ти за Ангкор. Свалила съм си и пътеводител, който открих в нета, но още не съм имала време да го прочета- чакам да избутам и тази седмица, за да изляза в отпуск и да имам повече време за това. Иначе за транспорт с тук-тук и през нета има цени от порядъка на 19 долара за два дни, но се чудех дали не е по-добре да чуеш историята от някой, който наистина се гордее с нея. Санто Доминго например го харесах само заради гида, който наехме на улицата-бях чела много и можехме да се оправим и сами, но човекът наистина имаше отношение и неизбежно го предаде и на нас. Във всички случаи ще се подготвя с информация /за мен това е част от удоволствието от пътуването/ и ще съм ти много благодарна ако на следващата сбирка например можеш да ми донесеш книгата.

Връзка към коментар

Имайте предвид, че изследванията на Ангкор територията не са толкова от отдавна. Тъкмо са започнали навремето и червените кхмери са понамалили броя на учените. Възобновени са пак след 2002, като са ги изгонили. Това, че ще платите една маса пари на "поразяващата уста" разказващ "лицензирани" глупости, пък макар и увлекателно , нищо не означава. Ако наистина искате да научите нещо, по-добре наистина си купете някоя от книгите на шепата учени, които са в час материята. Ангкор ми е на второ в класацията за рискови гидове самозванци след Египет.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Тази е ок като не много голяма, можеш да вървиш с нея и да чекваш какво гледаш. Продават я на място също. Иначе онлайн това е страхотен сайт с най-различна подробна информация за Камбоджа, карти и т.н., ъпдейтват го много редовно.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Сигурно го има това за гидовете, не споря. Аз харесах нашият по няколко причини. Млад е и много нахъсан. Определено обича професията и това му личи. Синът ми го побърка от въпроси два дни, защото се интересува детайлно от история. Освен всичко друго, гидът ни показа разни "скрити тайни" в някои от храмовете, които останалите туристи с гидове около нас пропускаха. Става дума за различни неща - място с добър изглед за снимка, скрит детайл, фреска или помещение в което се получава ехо само по един начин, чрез удар в гърдите и т.н.

 

Давам координати и препоръчвам с две ръце:

 

Luy Vannak

vannakluy@yahoo.com

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.