Прескочи до съдържание

Разрешително за Куба за американски паспорт


Евгени Димитров

Препоръчани мнения

Евгени Димитров

Добре, ще опитам по друг начин, който е летял с канадските авиолинии до Куба през Канада, питат ли го преди бординга откъде идва като държава? Искам да купя билет през Канада, но тъй като ще летя от САЩ ме притеснява дали няма да ме попитат за това разрешително, което се изисква като си постоянно пребиваващ в Сащ. Давам пример, на страницата на АероМексико е написано, че ако ги ползваш за полет до Хавана и идваш от САЩ, трябва да представиш разрешителното, което се изисква от САЩ за американски граждани и такива постоянно пребиваващите. В противен случай няма да те качат на борда. Има такова споразумение между двете държави. Октомври летя за България, идеята ми е да пътувам през Канада за Куба и съответно от Канада за България. Иначе, колко са минали през Канада за Куба за през 90-те, силно не ме интересува!

Редактирано от Евгени Димитров
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Добре, ще опитам по друг начин...

 

Не съм летял от Канада, но има общо правило за Куба, която е все още под ембарго и то е, че американски граждани и постоянно пребиваващи следва да пътуват само по определени причини (определени са в законов акт). То заради това и още не е активен туристопотока. Важна е приемащата страна за да те допуснат на борда.

По твоя въпрос си мисля, че има повече от един сценарий:

- ако излизаш от САЩ и кацаш в Канада (имаш канадска виза). Дестинацията ти е Канада. След това проблемът е на Канадските авиолинии, а те ако имаш виза за Куба, няма причина да ти откажат бординг. Предполагам няма междинно кацане отново в САЩ (че те май нямаха транзитни зони).

- ако си на един билет с крайна точка Куба, то за бординга на първото летище трябва да отговаряш на всички изисквания. Сиреч освен кубинската виза и каквото е нужно по правилата на САЩ.

 

Препоръката ми е да звъннеш и провериш лично в авиокомпанията, преди да купуваш билета. Дори някой да е пътувал по твоя начин, не е гаранция, че ти ще можеш.

За пример: Кубинците от Флорида не летят директно до Хавана, а с прекачване. Дестинацията им е точката на прекачване и билетите винаги са два.

Връзка към мнение

Взимаш 2 билета - един до Канада и втори до Куба. В Канада влизаш с американските документи, на полета за Куба се качваш с българските. Американците го правят от години, като молят да не им се слага печат в паспорта на влизане и излизане от Куба.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Доскоро американците (гражданите на САЩ, предполагам и постоянните резиденти) имаха два пътя за Куба - през Канада и през Мексико. В Куба това го знаеха и услужливо не слагаха никакви печати в паспортите им за да си нямат неприятности хората като се върнат в САЩ. За канадски граждани няма виза за Куба, има едни туристически карти. За други не знам как е. В момента има размразяване на отношенията м-у Куба и САЩ, че даже май и директни полети пуснаха (или ще пускат). Какъв ти е зора да пътуваш през Канада?

 

Ако нямаш щатско гражданство, ще трябва да вадиш и канадска виза, че и двойна май. Нямам идея какво е положението с транзитните визи.

Ако няма директни полети от САЩ (мързи ме да проверявам), по-добре мини през Мексико. Пълно е с разни редовни и чартърни полети от Щатите до Канкун, там може да спреш за няколко дни, а от там си лети Кубана до Хавана. За Мексико не трябват никакви визи за български граждани и ти отпада бюрокрацията и разходите по канадска виза.

 

П. П. Сега видях какво си писал за АероМексико и някакво разрешително. Ами ще си вземеш отделни билети САЩ - Канкун и после Кубана. Не е нужно да им обясняваш, че си със зелена карта. Показваш си българския паспорт, на летището в Канкун ти дават нещо като виза (не е зле предварително да питаш Кубана как става точно сега). Ние купихме билетите Канкун - Хавана и обратно от агенция в Плая дел Кармен, Мексико и те ни уредиха представителя на Кубана на летището в Канкун да ни даде някакви хартии, които играят ролята на визи. Сигурно може и със самата авиокомпания да се уговори това или пък да се купят билетите от агенция в Канкун, която да уреди всичко.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Първият редовен полет между САЩ и Куба тръгва следващата сряда

 

http://m.inews.bg/Свят/Първият-редовен-полет-между-САЩ-и-Куба-тръгва-следващата-сряда_l.a_c.371_i.525259.html

Връзка към мнение
Евгени Димитров

Благодаря за отделеното време на всички. Това, което сте написали, аз го знам: за програмата People to People (това е разрешителното, което трябва), за печатите в паспортите, за отделните полети и т.н. Мен ме интересува следният момент: кацам в Канада, аз съм със зелена карта все още, ако канадците ме питат за виза, не е проблем, имам право да вляза в Канада със ЗК. Правих го октомври и декември 2015. Има споразумение между двете страни да не изискват транзитни или други визи за граждани и хора с постоянен статута в САЩ . Обаче, като има кажа, че ще пътувам за Куба, тъй като те ще ме попитат за какво съм в Канада и оттам може да поискат да видят точно това разрешително, за което говорим. Така ще направят в Мексико, ако пътувам с АероМексико. Изрично е написано на страницата на компанията. Идеята ми е през Канада, защото има полети на добри цени за България.

 

Иначе 2014 за Куба летях през Канкун. Даже не знаех, че ми трябва виза. Като се чекирахме в Канкун, един амиго ни попита дали имаме визи, ние казахме не, той ни написа по една за 2 минути (малко хвърчащо листче) и ни качиха на самолета. Полета беше с Кубана.

 

През Каяк проверявам за билет с Еър Канада и ми излиза съобщение, че има някои рестрикции за пътуване до Куба.

Редактирано от Евгени Димитров
Връзка към мнение

Благодаря за отделеното време на всички. Това, което сте написали, аз го знам: за програмата People to People (това е разрешителното, което трябва), за печатите в паспортите, за отделните полети и т.н. Мен ме интересува следният момент: кацам в Канада, аз съм със зелена карта все още, ако канадците ме питат за виза, не е проблем, имам право да вляза в Канада със ЗК. Правих го октомври и декември 2015. Има споразумение между двете страни да не изискват транзитни или други визи за граждани и хора с постоянен статута в САЩ . Обаче, като има кажа, че ще пътувам за Куба, тъй като те ще ме попитат за какво съм в Канада и оттам може да поискат да видят точно това разрешително, за което говорим. Така ще направят в Мексико, ако пътувам с АероМексико. Изрично е написано на страницата на компанията. Идеята ми е през Канада, защото има полети на добри цени за България.

 

Иначе 2014 за Куба летях през Канкун. Даже не знаех, че ми трябва виза. Като се чекирахме в Канкун, един амиго ни попита дали имаме визи, ние казахме не, той ни написа по една за 2 минути (малко хвърчащо листче) и ни качиха на самолета. Полета беше с Кубана.

 

През Каяк проверявам за билет с Еър Канада и ми излиза съобщение, че има някои рестрикции за пътуване до Куба.

 

Вярно, че като имаш зелена карта вече няма нужда от виза за посещение или транзит през Канада (преди искаха, мои приятели от щатите вземаха визи за да ми дойдат на гости). Единствено трябва да кандидатстваш за Electronic Travel Authorization (eTA), но това сигурно си го знаеш, ставало за няколко минути онлайн.

 

Нямам представа Air Canada какво могат да ти искат, аз съм летял до Куба със Sunwings, но с канадски паспорт. Най-добре им се обади или им пиши. Виж също чартърите - Sunwings и Air Transat, дали продават само полети за твоите дати, много е вероятно да ти излязат по-евтино от Air Canada, може да се окаже, че не искат и никакви разрешителни.

 

А това разрешително толкова трудно ли се взема, че така упорито се опитваш да го избегнеш?

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към мнение
Евгени Димитров

Нямам представа колко трудно се взима това решителното. Не искам да кандидатсвам за него, защото като дойде време за паспорт, не искам да ми присъства в досието. А и защо да им давам сума xxx? Аз ще звънна на канадските авиолинии, ама се чудя дали да не летя до Мексико и оттам с Кубана Еър или нещо друго различно от АероМексико. Това, че американците не им слагат печати в паспортите и аз съм го чувал, ама дали наистина е така? Ще ми се и аз да пробвам, ама ако сложат, ще трябва да си късам страницата на паспорта.

Редактирано от Евгени Димитров
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
Евгени Димитров

Ние купихме билетите Канкун - Хавана и обратно от агенция в Плая дел Кармен, Мексико и те ни уредиха представителя на Кубана на летището в Канкун да ни даде някакви хартии, които играят ролята на визи. Сигурно може и със самата авиокомпания да се уговори това или пък да се купят билетите от агенция в Канкун, която да уреди всичко.

Като се лети през Канада, пак ли ти дават тая хвърчаща хартия, която се води виза? Тук не включвам хората с канадски паспорт, тъй като на тях не им трябва.

Връзка към мнение

Като се лети през Канада, пак ли ти дават тая хвърчаща хартия, която се води виза? Тук не включвам хората с канадски паспорт, тъй като на тях не им трябва.

 

Аз съм канадски гражданин, но въпреки това ми се издава от тур оператора или от авиолинията една Cuban Tourist Card или нещо подобно беше, влиза в цената на билета. Най-добре пиши или се обади на превозвача и му обясни ситуацията си.

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към мнение
Евгени Димитров

Не знам каква е тази Cuban Tourist Card. Преди две години като се чекирахме в Канкун за полета, изкочи един амиго и ни пита дали имаме визи. Съответни ние нямахме нищо, ония извади един тефтер и ни написа по една за 2 минути. Платихме май $25-35, не помня точно. Бяха едни малки листчета, с двете имена, номер на паспорт и някаква дата. Може би са играли ролята на тези тур. карти. Сега ще летим с InterJet, ще им звънна да ги питам.

Редактирано от Евгени Димитров
Връзка към мнение

Не знам каква е тази Cuban Tourist Card. Преди две години като се чекирахме в Канкун за полета, изкочи един амиго и ни пита дали имаме визи. Съответни ние нямахме нищо, ония извади един тефтер и ни написа по една за 2 минути. Платихме май $25-35, не помня точно. Бяха едни малки листчета, с двете имена, номер на паспорт и някаква дата. Може би са играли ролята на тези тур. карти. Сега ще летим с InterJet, ще им звънна да ги питам.

Точно тези жълти картончвта са туристическите карти aka визи

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.