Прескочи до съдържание

Седмица в Исландия в края на септември


logist13

Препоръчани мнения

Докато чета темите из форума и пътеписите, silvia_b ме изпреварила J благодаря, с copy-paste е по-лесно J

и така, отиваме с Air Berlin на 29.09. (кацане в 22.50ч.), пътуваме обратно на 07.10. (излитане в 0.45ч.); ще сме с деца, но ще се напънем да извъртим пълния кръг, ясно е, че ще пропуснем някои неща; от една страна при пътуванията с децата досега никога не сме имали проблеми, но от друга страна ако все пак се поуморят ще почиват в колата J през този период деня е дълъг около 11.30ч., би трябвало да ни е достатъчно; дано извадим и късмет със сиянието, въпреки, че ще има и луна...

 

засега се оформя следната програма:

 

1 ден – с оглед късното кацане първата нощувка трябва да е около летището, т.е. Keflavik/Reykavik; на другия ден потегляме раничко, въртим Golden Circle и нощуваме около Vik; ако за нещата около Vik не остане време ще ги разглеждаме на другата сутрин

2 ден - Vik – Hofn, нощувка около Hofn

3 ден - Hofn – Egilsstadir, нощувка около Egilsstadir

4 ден - Egilsstadir – Myvatn, нощувка около Myvatn

5 ден - Myvatn – Hvammstangi, нощувка Blonduos

6 ден - Blonduos  - Reykavik, нощувка в Reykavik

7 ден – разглеждане на Reykavik, после към летището като за довиждане ще минем през Blue Lagoon J

 

Ще съм благодарен за всякакви мнения, предложения по плана, че трябва да се захващам и с резервациите. С колата под наем засега удрям на камък, гледах оферти, но исках да видя и Budget какво предлагат, ама търсачката им връща, че няма кола... Късното взимане/връщане не би трябвало да им е проблем (пишат, че работят 24ч. на летището), знам ли какво ги мъчи...

Връзка към мнение

Докато чета темите из форума и пътеписите, silvia_b ме изпреварила J благодаря, с copy-paste е по-лесно J

и така, отиваме с Air Berlin на 29.09. (кацане в 22.50ч.), пътуваме обратно на 07.10. (излитане в 0.45ч.); ще сме с деца, но ще се напънем да извъртим пълния кръг, ясно е, че ще пропуснем някои неща; от една страна при пътуванията с децата досега никога не сме имали проблеми, но от друга страна ако все пак се поуморят ще почиват в колата J през този период деня е дълъг около 11.30ч., би трябвало да ни е достатъчно; дано извадим и късмет със сиянието, въпреки, че ще има и луна...

 

засега се оформя следната програма:

 

1 ден – с оглед късното кацане първата нощувка трябва да е около летището, т.е. Keflavik/Reykavik; на другия ден потегляме раничко, въртим Golden Circle и нощуваме около Vik; ако за нещата около Vik не остане време ще ги разглеждаме на другата сутрин

2 ден - Vik – Hofn, нощувка около Hofn

3 ден - Hofn – Egilsstadir, нощувка около Egilsstadir

4 ден - Egilsstadir – Myvatn, нощувка около Myvatn

5 ден - Myvatn – Hvammstangi, нощувка Blonduos

6 ден - Blonduos  - Reykavik, нощувка в Reykavik

7 ден – разглеждане на Reykavik, после към летището като за довиждане ще минем през Blue Lagoon J

 

Ще съм благодарен за всякакви мнения, предложения по плана, че трябва да се захващам и с резервациите. С колата под наем засега удрям на камък, гледах оферти, но исках да видя и Budget какво предлагат, ама търсачката им връща, че няма кола... Късното взимане/връщане не би трябвало да им е проблем (пишат, че работят 24ч. на летището), знам ли какво ги мъчи...

 

Супер ти е плана. Budget вероятно още не са заредили тарифите чак до края на септември, поизчакай, резервирането на кола не е нещо, което е задължително да правиш от толкова рано :)

Връзка към мнение

И задължително поглеждаш budget.is, не само budget.com, само напомням, че аз за малко да забравя и да се набутам.

 

да, точно budget.is гледам :)

Връзка към мнение

На нен много набързо ми звучи да се разглежда, за да се взене в един ден Рейкявик+златен кръг до Вик.

Луната да не ви шашка, имате ли късмет ще видите сияния и с нея.

Връзка към мнение

поразгледах наличните места за спане съгласно плана, оказа се, че даже вече са поизчерпани тук-там, а на мен ми се струва, че е още рано за септември-октомври; та направих и резервации, всичко разбира се с безплатна отмяна, ако изпадне нещо по-изгодно...

Връзка към мнение

поразгледах наличните места за спане съгласно плана, оказа се, че даже вече са поизчерпани тук-там, а на мен ми се струва, че е още рано за септември-октомври; та направих и резервации, всичко разбира се с безплатна отмяна, ако изпадне нещо по-изгодно...

 

Подозирам, че е същия пиниз като с budget, просто не са пуснали наличност още. Виж определени хотели дали стаите им изчезват изведнъж, дали имат места за ноември, а липсват за септември, така се познава. Иначе няма лошо да се подсигуриш с безплатни резервации и само да надграждаш в съотношение цена/качество, ако се наложи:)

Връзка към мнение

Докато чета темите из форума и пътеписите, silvia_b ме изпреварила J благодаря, с copy-paste е по-лесно J

и така, отиваме с Air Berlin на 29.09. (кацане в 22.50ч.), пътуваме обратно на 07.10. (излитане в 0.45ч.); ще сме с деца, но ще се напънем да извъртим пълния кръг, ясно е, че ще пропуснем някои неща; от една страна при пътуванията с децата досега никога не сме имали проблеми, но от друга страна ако все пак се поуморят ще почиват в колата J през този период деня е дълъг около 11.30ч., би трябвало да ни е достатъчно; дано извадим и късмет със сиянието, въпреки, че ще има и луна...

 

засега се оформя следната програма:

 

1 ден – с оглед късното кацане първата нощувка трябва да е около летището, т.е. Keflavik/Reykavik; на другия ден потегляме раничко, въртим Golden Circle и нощуваме около Vik; ако за нещата около Vik не остане време ще ги разглеждаме на другата сутрин

2 ден - Vik – Hofn, нощувка около Hofn

3 ден - Hofn – Egilsstadir, нощувка около Egilsstadir

4 ден - Egilsstadir – Myvatn, нощувка около Myvatn

5 ден - Myvatn – Hvammstangi, нощувка Blonduos

6 ден - Blonduos  - Reykavik, нощувка в Reykavik

7 ден – разглеждане на Reykavik, после към летището като за довиждане ще минем през Blue Lagoon J

 

Ще съм благодарен за всякакви мнения, предложения по плана, че трябва да се захващам и с резервациите. С колата под наем засега удрям на камък, гледах оферти, но исках да видя и Budget какво предлагат, ама търсачката им връща, че няма кола... Късното взимане/връщане не би трябвало да им е проблем (пишат, че работят 24ч. на летището), знам ли какво ги мъчи...

Нашата програма е подобна.Ще докладвам като се приберем.
Връзка към мнение

Да бутна малко темата - някой да е ходил до полярния кръг? Може да се пресече в Исландия. За целта се хваща ферибот от градчето Далвик и се пътува около 3.5 ч. до остров Гримсей. Там пресичаш полярния кръг, даже ти издават и свидетелство за това. По принцип имаме опцията да го направим, ако вземем Hofn - Myvatn за един ден и спестим нощувката в Egilsstadir, но се чудя дали си заслужава разходката из Гренландско море :)

Връзка към мнение

Да бутна малко темата - някой да е ходил до полярния кръг? Може да се пресече в Исландия. За целта се хваща ферибот от градчето Далвик и се пътува около 3.5 ч. до остров Гримсей. Там пресичаш полярния кръг, даже ти издават и свидетелство за това. По принцип имаме опцията да го направим, ако вземем Hofn - Myvatn за един ден и спестим нощувката в Egilsstadir, но се чудя дали си заслужава разходката из Гренландско море :)

 

Западните фиорди си заслужават, ако имаш повечко време да прекараш ден-два там според мен. Дали си заслужават да претупаш Hofn - Myvatn е отделна бира и не съм бил, и не мога да ти дам съвет.

 

Но, ако стимула ти е просто едното пресичане на въображаема линия и леко кичозен сертификат не мисля, че си заслужава.

Връзка към мнение

лека изненада от budget.is - излязоха им тарифите за периода, който гледам и се пробвах да си наема кола; през сайта им по време на регистрацията информацията за застраховките е доста оскъдна, a дадената цена за колата включва само CDW и TP, няма опция за добавяне на SCDW, SAAP и gravel protection; зачетох се и в общите им условия, там като опция е спомената само SCDW; писах им писмо и ми отговориха, че допълнителните застраховки, които предлагат са SCDW и SAAP, а gravel insurance не предлагали

 

така, че имайте го това предвид, лично мен това ме спира да наемам от budget, явно един от най-сериозните рискове за Исландия при тях остава непокрит

Връзка към мнение

Ние бяхме зимата, а тогава според мен няма нужда от gravel insurance. Ако си спомням правилно на Budget счупване на стъкло им беше включено като част от SCDW, а това е основният риск. А и поразиите от gravel до голяма степен са под твой контрол, за разлика от SAAP. Ако искаш всичко включено погледни Geysir, това беше другата компания, която следях. Но ти сигурно вече ги знаеш.

И още нещо, аз бих отишъл до полярния кръг, нищо, че е само въображаема линия, звучи ми интересно все пак.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние бяхме зимата, а тогава според мен няма нужда от gravel insurance. Ако си спомням правилно на Budget счупване на стъкло им беше включено като част от SCDW, а това е основният риск. А и поразиите от gravel до голяма степен са под твой контрол, за разлика от SAAP. Ако искаш всичко включено погледни Geysir, това беше другата компания, която следях. Но ти сигурно вече ги знаеш.

И още нещо, аз бих отишъл до полярния кръг, нищо, че е само въображаема линия, звучи ми интересно все пак.

 

ами ние ще сме в началото на октомври и като четох коментари по форуми gravel insurance си трябва за да ни е мирна главата :) иначе да, от Geysir ще вземам кола, включват всичко на разумна цена

 

полярния кръг ще остане за някой друг път за съжаление; оказа се, че ферибот има само в понеделник, сряда и петък, а ние ще сме в онзи район събота и неделя и няма как да го направим

Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...

нашето пътуване наближава (7 пълни дни от 30-ти септ.), пускам програмата която сглобих след четене из форума за коментари :)

 

предвижда се да се придвижваме по основно по Ring Road, наехме си обикновена кола, а и времето едва ли ще ни стигне за отклонения. Продължителността на деня ще е около 12ч. Резервациите са направени, т.е. не можем да променяме местата за спане. Кацаме късно вечерта и избрахме първата нощувка да е около летището, спряхме се на Grindavík.
 
1 ден – потегляме раничко, въртим Golden Circle (Thingvellir National Park, Geysir, Gullfoss Waterfall и Kerið), после Seljalandsfoss Waterfall  и Skogafoss Waterfall и нощуваме в Pétursey, което е на около 20 км. преди Vik. Общо взето този ден се очертава да е най-напрегнат от цялото пътуване, с най-голямо изминато разстояние (350 км.). Ако се забавим, може да се върнем на водопадите на следващата сутрин.
 
2 ден - Vik – Hofn, нощувка около Hofn. На сутринта разглеждаме нещата около Vik (Dyrholaey, Reynisfjara), минаваме през Skaftafell (Svinafellsjokull, Svartifoss Waterfall) и накрая ледника Jokulsarlon. (общо около 300 км.) Ако за ледника не остане достатъчно време може да се върнем на следващата сутрин.
 
3 ден - Hofn – Egilsstadir, нощувка в Egilsstadir; участъка Breiðdalsvík – Egilsstadir ще минем по път 96 и 92, хем ще избегнем участъка, който е неасфалтиран, хем ще разгледаме полуостровите и фиордите. Ще се наслаждаваме на гледките, не видях нещо специално, което трябва да се посети. (общо около 200 км.)
 
4 ден - Egilsstadir – Myvatn, нощувка в Myvatn. От Egilsstadir отиваме на Dettifoss Waterfall, а после към Myvatn. Около Myvatn ще разгледаме Krafla Lava Fields, Hverarondor Hverir, Mud Pots, смятаме да посетим баните вечерта (общо около 250 км.)
 
5 ден - Myvatn – Hvammstangi, нощувка Blonduos. Минаваме през Goðafoss Waterfall, може да поразгледаме и Akureyri (общо около 240 км.)
 
6 ден - Blonduos  - Reykavik, нощувка в Reykavik. Ще се отбием да разгледаме черните плажове в Borgarnes (общо около 240 км.)
 
7 ден – разглеждане на Reykavik (Harpa Hall, катедралата, Solfar Sculpture, ще хапнем по хотдог в "Беяринс Безту"), след обяд кратка обиколка на полуострова Rejkjannes (ще гледаме да видим и Bridge Between Continents), за довиждане ще минем през Blue Lagoon и после към летището.
 
 
Ще съм благодарен на коментари, дали това е изпълнимо, а за дни 3, 5 и 6 може ли да добавим неща за гледане по маршрута...
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 

нашето пътуване наближава (7 пълни дни от 30-ти септ.), пускам програмата която сглобих след четене из форума за коментари  :)

 

предвижда се да се придвижваме по основно по Ring Road, наехме си обикновена кола, а и времето едва ли ще ни стигне за отклонения. Продължителността на деня ще е около 12ч. Резервациите са направени, т.е. не можем да променяме местата за спане. Кацаме късно вечерта и избрахме първата нощувка да е около летището, спряхме се на Grindavík.
 
1 ден – потегляме раничко, въртим Golden Circle (Thingvellir National Park, Geysir, Gullfoss Waterfall и Kerið), после Seljalandsfoss Waterfall  и Skogafoss Waterfall и нощуваме в Pétursey, което е на около 20 км. преди Vik. Общо взето този ден се очертава да е най-напрегнат от цялото пътуване, с най-голямо изминато разстояние (350 км.). Ако се забавим, може да се върнем на водопадите на следващата сутрин.
 
2 ден - Vik – Hofn, нощувка около Hofn. На сутринта разглеждаме нещата около Vik (Dyrholaey, Reynisfjara), минаваме през Skaftafell (Svinafellsjokull, Svartifoss Waterfall) и накрая ледника Jokulsarlon. (общо около 300 км.) Ако за ледника не остане достатъчно време може да се върнем на следващата сутрин.
 
3 ден - Hofn – Egilsstadir, нощувка в Egilsstadir; участъка Breiðdalsvík – Egilsstadir ще минем по път 96 и 92, хем ще избегнем участъка, който е неасфалтиран, хем ще разгледаме полуостровите и фиордите. Ще се наслаждаваме на гледките, не видях нещо специално, което трябва да се посети. (общо около 200 км.)
 
4 ден - Egilsstadir – Myvatn, нощувка в Myvatn. От Egilsstadir отиваме на Dettifoss Waterfall, а после към Myvatn. Около Myvatn ще разгледаме Krafla Lava Fields, Hverarondor Hverir, Mud Pots, смятаме да посетим баните вечерта (общо около 250 км.)
 
5 ден - Myvatn – Hvammstangi, нощувка Blonduos. Минаваме през Goðafoss Waterfall, може да поразгледаме и Akureyri (общо около 240 км.)
 
6 ден - Blonduos  - Reykavik, нощувка в Reykavik. Ще се отбием да разгледаме черните плажове в Borgarnes (общо около 240 км.)
 
7 ден – разглеждане на Reykavik (Harpa Hall, катедралата, Solfar Sculpture, ще хапнем по хотдог в "Беяринс Безту"), след обяд кратка обиколка на полуострова Rejkjannes (ще гледаме да видим и Bridge Between Continents), за довиждане ще минем през Blue Lagoon и после към летището.
 
 
Ще съм благодарен на коментари, дали това е изпълнимо, а за дни 3, 5 и 6 може ли да добавим неща за гледане по маршрута...

 

 

Честито. Забавлявайте се и недейте тъгъдък-тъгъдъква чак толкова. Смятам, че е твърде наблъскан първия ден. Пътуването ви започва с ударна доза просто "отхвърляне" на главните забележителности. Ако ще снимате Тингветлир само отгоре, без разходка между плочите надолу към водопада и вирът на удавниците (към 5-6 км.), ако ще снимате два-три пъти гейзера Строкур, който изригва на 5 минути само отдолу до пътя, без качване нагоре за изглед към цялата долина, ако ще стоите към половин час само при златния водопад Гутлфос при първа viewpoint и после по следобедна светлина ще прецапате през Селяландсфос, Скогарфос и фолклорния музей като през някакви отбелязани пинчета....то ОК, но хем ще капнете, хем няма да се насладите на истинската Исландия. Поспрете. Отдайте малко на непосредственото преживяване, а не под диктата на време и програма да се юркате. Моят съвет е да оставите поне водопадите за другия ден. Изпускате и изключително интересните околности на Гриндавик, фермите и езерото на великанките и "косматата пъстърва" Клейвараватн до вас.

 

По източните фиорди за класическият турист в Исландия няма "забележителности" в тривиалния смисъл на думата, въпреки че е любимо мое място. Въпрос на приоритети на човек, какво харесва и какво търси. Там е спокойствието от трафика, индустрията и наводнения туристически поток. За мен там има изключително много като природа - и геология, и флора и фауна, и история. Говоря след Джупивогур нагоре. Дори се изгубихме в този регион и просто беше прекрасно. Това без майтап.

 

Внимавайте с пътя до Детифос - каменист и нащърбен е, ако сте с обикновено МПС - ниско и с нормални гуми - твърде голяма опасност да надраскате броня , калници, вежди, да спукате гума. Пътят е на вълнички, въпреки че е разрешен и за не 4x4.

 

Иначе това горе от снимката е църквата в Блондуос, която е интересна да. Едни момичета са ми свирили на класическа китара вътре дори. Има практика за строенето на такива постмодернистични протестантски църкви в Исландия. Тази в Акурейри пък е доста хеви метъл.

 

При Миват изпускате ключова забележителност преди езерото - оранжевата земя с парни и кални гейзери Namjafall. Тук е наистина 8-мия кръг на ада, 5-та яма - всичко бълбука, ври, кипи, цялата Менделеева таблица. Дяволът мирише на сяра: 

milestone-06.jpg

Редактирано от Бай Добри
  • Харесвам 10
Връзка към мнение

категорично няма да препускаме само за да отбелязваме точки на картата, никъде и не сме го правили; но по принцип ставаме рано, а и денят все още ще е достатъчно дълъг; според това, докъде сме я докарали, от 1-вия ден последните 2 водопада може да идат 2-рия ден (някъде четох, че единия е осветен вечерта и сигурно ще искаме да го видим и по тъмно), а пък ледника от 2-рия ден може да отиде в 3-тия (3-тия ден и без това е не особено натоварен)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Още:

1. Като слизате надолу към Боргарнес и Рейкявик в ден 6, спрете на вулкана Граброк и се качете до циркуса. Не отнема време, близо до пътя е, има табели. 

2. Имате възможност преди Блондуос да се отбиете при скалата Квитсеркур - тя е изключително красива и емблематична за Исландия

3. При Егитлщадир се отбийте на 20 км. при градчето Сейдисфьордур - много е красиво, спокойно, закътано. Пътят се изкачва по живописна местност с езера, червени хълмове и ледени участъци. Има десетки водопади отстрани.

4. В Рейкявик се разходете около езерото Тьорнин и влезте в центъра Перлан, ако ви остане време. Можете да се качите за 5 евро и най-отгоре на Халгримскикя за хубави гледки на цял Рейкявик и близкия фиорд Еся. Пий бира Туле и яж панирана сьомга с исландска горчица  :)

Редактирано от Бай Добри
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

logist, то след акто нощувките са фиксирани промени ще са трудни, но на мен плана ми изглежда също добре. Само първия ден наистина е претрупан, ако имаше възможност бих го разцепил на две, като в ден три да се опнете от Hofn директно до Миватн. В отсечката между Egilsstadir и Миватн изглежда няма много за гледане, така че не е драма дори и късно вечер да е шофирането. Ние така ще направим. 

 

 

Внимавайте с пътя до Детифос - каменист и нащърбен е, ако сте с обикновено МПС - ниско и с нормални гуми - твърде голяма опасност да надраскате броня , калници, вежди, да спукате гума. Пътят е на вълнички, въпреки че е разрешен и за не 4x4.

 

 

 

По последната информация точно до Detifoss вече има хубав нов път. Ще ме поправиш ако бъркам някъде. До водопада може да се стигне и от двете страни на каньона:

 

2015-09-06_13-34-16.png

 

До преди време път 862 е бил изцяло черен и като цяло кофти за коли, които не са 4х4. Път 864 също е изцяло черен, но е по-проходим. Един вид, 864 е бил за предпочитане. Сега вече 862 е оправен точно до водопада, но след това е пак зле. 

 

Т.е. ако маршрута продължава на север до Asbyrgi е малко на кантар кой от двата пътя да се избере - дали изцяло черния, но по-проходим 864 или комбинацията хубав до Детифосс и лош от там нагоре 862. Но, ако целта е само водопада, според мен се кара по 862 и така. Ето още малко информация: http://www.vatnajokulsthjodgardur.is/english/destinations/jokulsargljufur/

 

2015-09-06_13-43-59.png

 

logist, дано имаме късмет и ние и вие пътищата да са отворени :)

Връзка към мнение

Говоря за 864. Първите няколко километра до 2014-та бяха вълнообразни и доста кофти за обикновена лека кола. Но щом имаш последно инфо се радвам, че са го оправили.

Връзка към мнение

Да, в такъв случай освен нея, може би ще представляват интерес за множеството 

 

църквата при Стикхисхоулмюр:

 

Stykkisholmur_church.jpg

 

както и тази при Оулавсвик:

 

img_9894-cr21.jpg

 

Интересно е решението при тази от Киркюбеарклаустур:

 

klaustur-in-south-iceland-8.jpg

 

и малко по нестандартно при тази в Коупавогур:

 

K%C3%B3pavogskirkja(15.9.2012%2002-06-12

 

Да не говорим, че Селтярнарнескиркя си е със сериозни претенции за излитане към Господа Вишни:

 

Seltjarnarneskirkja.jpg

 

..но тези от другата цивилизация при Аускиркя гледат и те да са на ниво:

 

%C3%81skirkja.jpg

 

И за да няма много интергалактически бой в името Господье, тази от Таулкнафьордур следва смирението на обикновената наклоненена равнина в АutoCAD:

 

T%C3%A1lknafjordur.jpg

 

за да може всичко в крайна сметка да завърши с един здрав хеви метъл в Акурейри:

 

Akureyri.jpg

Редактирано от Бай Добри
  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.